Odżywki i szampony dla kotów
Szampon dla kota – dlaczego należy używać specjalistycznych produktów do pielęgnacji.
Koty uważane są za bardzo czyste stworzenia. To prawda, koty bardzo dbają o swoją higienę, jednak nie oznacza to, że nie należy kota kąpać. Zarówno kotom wychodzącym, jak i kocim domatorom, raz na jakiś czas przyda się solidna kąpiel. Zniweluje ona nieprzyjemny zapach, zmniejszy linienie i pozwoli zachować zdrową skórę i sierść. Należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie używać do kąpieli kota ludzkich kosmetyków. Mogą one podrażnić skórę zwierzęcia i doprowadzić do uczuleń, a nawet poważnych chorób skórnych.
Jaki szampon dla kota będzie najlepszy? Rodzaje i przeznaczenie.
Na rynku znajdują się szampony do podstawowej pielęgnacji kota, specjalistyczne kosmetyki dopasowane do indywidualnych potrzeb, a także takie przeznaczone dla kotów konkretnych ras – na przykład szampon dla kota perskiego czy brytyjskiego.
Podstawowe szampony pozwalają na dogłębne oczyszczenie sierści oraz skóry kota z zabrudzeń, pozostawią delikatny zapach, wygładzą sierść, nadadzą jej miękkości i blasku. Są to zazwyczaj produkty o delikatnym i często naturalnym składzie, które nie podrażnią skóry i pozwolą uniknąć alergii.
Jeśli Twój kot ma wrażliwą skórę, to unikaj produktów z parabenami i dodatkowymi substancjami chemicznymi. Stawiaj na naturalne kosmetyki, najlepiej takie, które nie działają wybielająco – nawet jeśli kot ma białe futro. W ten sposób unikniesz dodatkowych podrażnień, które mogłyby jeszcze bardziej zniechęcić zwierzę do przyszłych kąpieli. Jeśli nie wiesz, jaki preparat wybrać dla wrażliwego kota, zainwestuj w szampon dla kociąt – on zawsze jest delikatniejszy niż kosmetyki dla dorosłych zwierząt.
Wśród specjalistycznych kosmetyków znajdują się takie dla kotów wystawowych. Oczywiście mogą ich używać także właściciele kotów, które nie biorą udziału w takich wydarzeniach. Produkty te ułatwią rozczesywanie furta, wspomogą utrzymanie lśniącego i intensywnego koloru sierści, wygładzą i nadadzą sierści blasku. Są to najwyższej jakości produkty w kategorii ‘szampon dla kota’. Cena takich kosmetyków może jednak odstraszyć właścicieli kotów „nakolankowych”. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być u takich kotów stosowane.
Drugą linią kosmetyków są produkty lecznicze. Te produkty pomogą w walce z łupieżem i wypadaniem futra, zwalczą pchły i inne pasożyty, pomogą przy alergiach i podrażnieniach skóry. Preparaty lecznicze mają składniki dopasowane do konkretnego problemu zdrowotnego kota i są najczęściej przepisywane przez lekarza weterynarii. Pamiętaj, że, przykładowo, szampon przeciwłupieżowy dla kota jest preparatem o właściwościach leczniczych. Nie używaj go samodzielnie bez konsultacji z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli zwierzę cierpi na inne przypadłości, szczególnie związane ze stanem skóry.
Oprócz tradycyjnych szamponów w ofercie sklepów zoologicznych znajdują się również suche szampony i odżywki dla kotów. Suche szampony sprawdzą się, jeśli kot boi się wody. Są również przydatne w czasie podróży ze zwierzęciem. Odżywki polecane są przede wszystkim kotom o dłuższej sierści. Zapobiegają tworzeniu się kołtunów, zmiękczą sierść i wzmocnią futro.
Zdarza się, że kot ma futro w kiepskim stanie. Może to wynikać z chorób, złych warunków życia – typowe dla kotów po adopcji – albo po prostu silnej niechęci do pielęgnacji. W takim przypadku nie zaczynaj od kąpieli. Mokra sierść często jest trudniejsza w rozczesaniu, a pod nią niejednokrotnie kryją się odparzenia, podrażnienia, a czasem i rany. Najpierw postaraj się rozczesać delikatnie futro oraz wyciąć kołtuny. Jeśli zastanawiasz się, jaki szampon dla kota wybrać w takiej sytuacji, postaw na całe linie kosmetyków, które ułatwiają rozczesywanie i łagodzą podrażnienia. W ten sposób wykonasz całą pielęgnację od początku do końca, a kot poczuje ulgę.
Czym kierować się przy wyborze kosmetyków dla kota?
Kocie szampony i odżywki – podobnie jak produkty dla ludzi – muszą przede wszystkim dobrze czyścić futro oraz mieć właściwości pielęgnacyjne. Niezależnie od rodzaju szamponu czy odżywki, skład powinien być jak najbardziej naturalny i delikatny. Preparat do pielęgnacji musi być przeznaczony specjalnie dla kotów. PH skóry u kotów jest wyższe niż u ludzi, więc inne produkty mogą podrażnić ich delikatną skórę. Należy zwrócić uwagę, czy kosmetyk nie ma w składzie szkodliwych parabenów lub sztucznych barwników.
Właściwości pielęgnacyjne szamponu czy odżywki wzmocni obecność witamin E, A i B5. Obecność rumianku, aloesu czy płatków owsianych może przyczynić się do złagodzenia podrażnień. W przypadku nadmiernego wypadania futra sprawdzą się preparaty wzmacniające sierść, np. z dodatkiem skrzypu polnego a redukcję stresu spowodowanego kąpielą wspomogą kosmetyki z dodatkiem olejku lawendowego.
Suchy szampon dla kota – komu się przyda?
Wśród rozmaitych produktów przeznaczonych do pielęgnacji kociej sierści znajduje się również szampon suchy dla kota. Tego typu kosmetyki nie są niczym nowym, bo występują również w drogeriach, oczywiście w wersjach przeznaczonych dla ludzi. Po co jednak inwestować w suchy szampon dla kota, skoro można wykąpać go w standardowy sposób? Istnieją sytuacje, w których to właśnie użycie kosmetyku w formie sprayu sprawdzi się o wiele lepiej i będzie korzystniejsze dla wszystkich stron: zarówno Ciebie, jak i kota.
Najczęściej suchych kosmetyków pielęgnacyjnych do sierści używają hodowcy oraz osoby, które prezentują koty na wystawach. Oczywiście zazwyczaj kot jest odpowiednio przygotowany do takiego wydarzenia – do jego kąpieli używany jest szampon dla kota dopasowany do rodzaju okrywy. Niekiedy to jednak nie wystarcza, a raczej – wystarcza na zbyt krótko. Mowa o sytuacjach, w których kot na przykład podczas zabawy w domu czy w ogrodzonej wolierze po prostu się ubrudzi. W takim przypadku trzeba oszacować, co wiąże się z mniejszymi kosztami psychicznymi – ponowna kąpiel kota czy zastosowanie suchego szamponu w jednym miejscu.
Czasami zdarza się również, że kot źle znosi podróż mimo podanych środków przeciwko chorobie lokomocyjnej i innych, podjętych działań. W takim przypadku może na przykład zwymiotować albo dostać biegunki, co w przypadku kotów długowłosych niweczy możliwość jakiegokolwiek wystawienia zwierzęcia w doskonałej kondycji. Wyczyszczenie futra z pomocą wody może usunąć ślady po nieczystościach, ale często nie zabija nieprzyjemnego zapachu. Może też być nieskuteczne w przypadku białego futra. Wówczas z pomocą przychodzi szampon dla kotów w formie sprayu.
Nawet jeśli nie masz kota wystawowego, w niektórych przypadkach możesz odczuwać konieczność użycia suchego szamponu. Mowa na przykład o kotach po zabiegach, w trakcie rehabilitacji, które często załatwiają się pod siebie, bo nie do końca kontrolują swoje potrzeby. To samo może zdarzyć się każdemu kotu, który zachowuje, ulegnie urazowi albo po prostu zacznie się starzeć. Również koty cierpiące na nietrzymanie moczu, na przykład po sterylizacji czy wskutek choroby, mogą nieprzyjemnie pachnieć. W takim przypadku kąpanie zwierzęcia jest niewskazane i naraża go na dodatkowy stres oraz powikłania. Najlepszym rozwiązaniem będzie taki szampon dla kotów, który nie wymaga moczenia futra, a jednocześnie usuwa plamy i maskuje nieprzyjemny zapach.