Karma na kule włosowe dla kotów

ilość znalezionych towarów: 52

Kule włosowe u kota – jak sobie z nimi radzić?

Kule włosowe u kota to zmora każdego właściciela tych czworonogów. Skąd się pojawiają i jak sobie z nimi radzić? Czy powinny być powodem do zmartwień, czy są normalną rzeczą, która dotyczy każdego kota niezależnie od długości jego sierści?

Kule włosowe u kotów wiążą się oczywiście z codziennym rytuałem lizania sierści. Dlaczego koty tak często to robią? Czyszczenie sierści szorstkim językiem ma przede wszystkim podstawy higieniczne. Nie bez powodu mówi się, że koty to jedne z najczystszych zwierząt domowych. Drugą przyczyną mycia jest termoregulacja, czyli ochłodzenie i nawilżenie kociej sierści. Koty częściej myją się w ciepłe dni, aby odświeżyć swoje kocie futro.

To, o czym mówi się rzadziej to kwestia uspokajająca, również związana z odruchem lizania sierści. W ten sposób koty uspokajają się, niwelują stres, czy po prostu powracają do normalnego rytmu po intensywnej zabawie. Z tych trzech głównych powodów koty myją się nawet kilka razy dziennie, a ostry język zahacza o podszerstek, czyli starą sierść, która znajduje się pod warstwą nowej lśniącej sierści. W ten sposób sierść zostaje skonsumowana i trafia do układu pokarmowego Twojego kota.

Niebezpieczne kule włosowe u kota – objawy

Sierść czy włosy w układzie pokarmowym stanowi zagrożenie dla każdego organizmu. U kotów wiele zależy od ilości sierści oraz od jej długości. Długowłose gatunki są oczywiście bardziej narażone na niekorzystny wpływ nadmiaru włosów żołądku. Koty potrafią sobie radzić z normalną ilością swojej sierści w organizmie – wydalają ją z odchodami lub wymiotują sporymi kulami włosowymi. Oba zjawiska są normalne dla każdego kota, jednak nie oznacza to, że możesz całkowicie zignorować kwestię kul włosowych u Twojego pupila.

Dlaczego należy uważać na pojawiające się kule włosowe u kota? Objawy, które mogą świadczyć o zagrożeniu jego zdrowia to często powtarzające się wymioty, brak apetytu, apatia, dławienie się, kaszel, zaparcia oraz utrata wagi. Bezoary, czyli kule włosowe mogą zalegać w żołądku i w ten sposób zaburzać pracę układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach może dojść do poważnych komplikacji, które zagrażają życiu Twojego kota. Jak więc walczyć z zalegającymi w żołądku bezoarami?

Przysmaki i karma na kule włosowe

Najlepszą odpowiedzią jest karma na kule włosowe u kota. Jak działa? Karma ta posiada specjalną recepturę, która reguluje procesy trawienne w pasażu jelitowym. Pomaga przesuwać kule włosowe przez jelita i w ten sposób zostają wydalone razem z odchodami. Reguluje częstotliwość oczyszczania organizmu, dzięki czemu nic nie zalega w żołądku i nie stanowi zagrożenia dla Twojego pupila. Karma na kule włosowe działa więc oczyszczająco i pozwala usunąć nawet zaległe kule, które od dawna nie zostały wydalone. Karmę na kule włosowe możesz mieszać z dotychczasową karmą, którą podajesz swojemu kotu. Dokładne dawkowanie znajdziesz na każdym opakowaniu tego typu pokarmu.

Oprócz karmy warto również stosować specjalne przysmaki dla kota o właściwościach odkłaczających. Smakołyki, podobnie jak niektóre dostępne karmy wzbogacone są o cenną taurynę, która jest szczególnie zalecana u kotów. Tauryna wspomaga odpowiednią pracę układu pokarmowego, w tym również reguluje ilość zalegających bezoarów. Ekstrakt słodowy, który również możesz znaleźć w składnikach niektórych kocich przysmaków, pomaga przesuwać kule i ułatwia ich wydalanie.

Przysmaki i karma dla kota na kule włosowe mają szczególne znaczenie u kotów ze średnią i długą sierścią. Koty, które mają krótką sierść, nie są aż tak narażone na negatywne skutki zalegających bezoarów. Warto jednak podawać ten rodzaj pokarmu każdemu kotu, ponieważ kot zjada również ludzkie włosy, czy stare kocie włosy, które mogą znajdować się w mieszkaniu, blisko miski czy w jedzeniu.

pixel