Bakterie i biostartery do akwarium

ilość znalezionych towarów: 19

Bakterie w akwarium – czyszczenie a właściwa równowaga biologiczna

Czyste akwarium, nie oznacza sterylne. Dla utrzymania prawidłowego środowiska organizmów powinny znajdować się w nim bakterie. Z uwagi na prawidłowy rozwój organizmów w nim żyjących, akwarium nie powinno być też zbyt często opróżniane. Jeśli już jest to konieczne, zastosujmy następnie preparat, który w krótkim czasie ustali równowagę biologiczną i zapewni wystąpienie bakterii.

Dlaczego? Bo każdy organizm powinien mieć styczność z bakteriami, które oprócz negatywnego wpływu, przynoszą także pozytywne skutki, szczególnie w przypadku roślin i zwierzątek akwariowych. Z tego samego powodu niezwykle ważne jest, by nie stosować wody z kranu do napełniania zbiornika, gdyż znajdujący się w niej chlor zabije niezbędne bakterie. By zachować równowagę, często stosuje się bakterie do akwarium, które sprzedawane są w sklepach zoologicznych i akwarystycznych. Preparaty te mają często postać płynną, ale mogą być podane również w postaci ampułek czy kapsułek. Środki te rozpuszczają się w wodzie, ale należy je stosować dawkując odpowiednią ilość substancji w stosunku do wody, która jest w akwarium.

Jakie bakterie do akwarium?

Zwróćmy uwagę, że akwarium nie może być czyszczone za pomocą środków chemicznych czy detergentów, one również mogą zabić pożądane bakterie – jeżeli chcemy użyć roztworów do czyszczenia, wybierzmy odpowiednie w sklepach zoologicznych. A asortyment preparatów tego typu jest naprawdę szeroki. Bakterie i biostartery  oparte są na żywych kulturach bakterii, dzięki czemu poprawiają stan wody w akwarium i jakość życia organizmów, które w nich żyją. Co więcej mogą one zahamować rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Jeżeli jednak zajdzie do zakażenia wody np. rybią ospą, można użyć specjalnego preparatu, który zwalczy tę chorobę.

Wszelkie środki takie jak np. biostarter do akwarium powinny być stosowane według zaleceń producenta - chodzi zarówno o częstotliwość ich podawania, jak również o zaleconą dawkę. Biostartery to szczepy bakterii, których celem jest stworzenie pożytecznej mikrofauny akwarium i walka z niepożądanymi glonami. Wspomagają wzrost roślin i jakość życia ryb dzięki ich właściwemu odżywieniu. W sklepach można znaleźć preparaty dedykowane konkretnym gatunkom roślin czy ryb.

Bakterie do akwarium dla roślin

Większość działań związanych ze sprzątaniem akwarium jest mechaniczna także ze względu na to, by znajdujące się w nich bakterie przetrwały i wspierały rozwój organizmów w nich żyjących. Oprócz ryb, w akwariach znajdują się także roślin. O ich odżywianiu również powinno się pamiętać. By prawidłowo się rozwijały należy dostarczać im np. żelaza, czyli pierwiastka będącego składnikiem chlorofilu, którego niedobór mógłby spowodować zaburzenie wzrostu roślin oraz blady, nieestetyczny wgląd liści.

Z kolei nawóz węglowy wspomaga w procesie fotosyntezy produkcję związków organicznych i również przyczynia się do zachowania równowagi biologicznej. Jeżeli chcemy mieć bujną, zieloną roślinność, zdrowo wyglądające stworzenia, odpowiednio je odżywiajmy także inwestując w biostrater do akwarium. W sklepach możemy znaleźć również preparaty do wody słodkiej i morskiej z wyselekcjonowanymi szczepami bakterii, które wspomogą działanie bakterii nitryfikacyjnych. Dzięki nim pielęgnacja żyjących w akwariach organizmów jest znacznie łatwiejsza, a również ułatwiają sprzątanie, gdyż wpływają na czystość wody.

    pixel