Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć

Karmienie psa to podstawowa czynność w trosce o jego zdrowie i dobrą kondycję. Pytanie o to, jak często karmić psa należy do jednego z pierwszych, jakie zadajemy sobie, biorąc odpowiedzialność za nowego pupila. Niedobór jedzenia może przyczynić się do osłabienia organizmu. Nadmiar – powodować otyłość, a tym samym komplikacje zdrowotne. Ile razy dziennie karmić psa i jakiej karmy używać, aby zadbać o zbilansowaną dietę?

pies-jedzacy-z-brazowej-miski

Jak często karmić psa i jakie porcje mu podawać?

W karmieniu zwierząt, a zwłaszcza psów istotna jest regularność podawania posiłków. Niestety niektórzy właściciele często stosują metodę polegającą na nieustannym uzupełnianiu suchej miski. Właściciel często wychodzi z błędnego założenia, że pełna miska to zdrowy, najedzony pies. Niestety w ten sposób łatwo doprowadzić do nadwagi, problemów z trawieniem i ociężałości. Dlatego zdrowszą metodą jest podawanie dwóch-trzech posiłków dziennie.

To, ile karmy dla psa jest wystarczające, a także częstotliwość posiłków powinno zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim istotny jest wiek psa, jego wielkość, aktywność, ogólny tryb życia, a także stan zdrowia. Aktywne psy, które podczas spacerów spalają sporą ilość kalorii, powinny dostawać większe porcje niż psy, które leniwie przesiadują znaczną większość dnia na kanapie, a podczas spaceru również nie wykazują nadmiaru energii.

Paradoksalnie to najczęściej mniejsze i średnie psy są najbardziej ruchliwe. Przy mniej aktywnych psach, które często należą do dużych ras, warto zmniejszyć zalecaną porcję nawet o połowę. Jeśli zauważysz, że to stanowczo za mało dla Twojego psa, nieznacznie zwiększ rozmiar każdego posiłku.

jak często karmić psa?

Jak często karmić dorosłego psa i małego szczeniaka?

Oprócz trybu życia i aktywności bardzo istotnym czynnikiem jest wiek oraz wielkość psa. Szczeniaki, które przechodzą z mleka matki na karmę dla szczeniąt, powinny otrzymywać niewielkie porcje dwa lub trzy razy dziennie. Z kolei to jak często karmić dorosłego psa zależy również od jego preferencji. Niektóre zwierzaki preferują karmienie raz dziennie, zawsze o stałej porze.

Niezależnie, czy pies otrzymuje jeden, dwa lub trzy posiłki, ważne, aby pamiętać o tej regularności, do której pies i jego żołądek szybko się przyzwyczajają. Odpowiedź na pytanie, ile suchej karmy dla psa jest zalecane jako dzienna dawka, zależy od rodzaju podawanej karmy. Dokładna informacja dostosowana do wielkości i wieku psa znajduje się na każdym oryginalnym opakowaniu karmy. Istotne jest tutaj dobre rozpoznanie wielkości wagowej zwierzaka.

O tym warto pamiętać

Jak widać kwestia tego, ile razy dziennie karmić psa zależy od wielu czynników. Każdy pies jest inny i może mieć swoje nawyki, ważne jest jednak, aby biorąc je pod uwagę, wspólnie ze zwierzakiem wypracować regularną porę podawanych posiłków. Ta regularność oraz przestrzeganie wielkości porcji zgodnie z zaleceniami producenta karmy zapewni zwierzakowi dobrą kondycję i jeszcze lepsze samopoczucie.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.