Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć

Karmienie psa to podstawowa czynność w trosce o jego zdrowie i dobrą kondycję. Pytanie o to, jak często karmić psa należy do jednego z pierwszych, jakie zadajemy sobie, biorąc odpowiedzialność za nowego pupila. Niedobór jedzenia może przyczynić się do osłabienia organizmu. Nadmiar – powodować otyłość, a tym samym komplikacje zdrowotne. Ile razy dziennie karmić psa i jakiej karmy używać, aby zadbać o zbilansowaną dietę?

pies-jedzacy-z-brazowej-miski

Jak często karmić psa i jakie porcje mu podawać?

W karmieniu zwierząt, a zwłaszcza psów istotna jest regularność podawania posiłków. Niestety niektórzy właściciele często stosują metodę polegającą na nieustannym uzupełnianiu suchej miski. Właściciel często wychodzi z błędnego założenia, że pełna miska to zdrowy, najedzony pies. Niestety w ten sposób łatwo doprowadzić do nadwagi, problemów z trawieniem i ociężałości. Dlatego zdrowszą metodą jest podawanie dwóch-trzech posiłków dziennie.

To, ile karmy dla psa jest wystarczające, a także częstotliwość posiłków powinno zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim istotny jest wiek psa, jego wielkość, aktywność, ogólny tryb życia, a także stan zdrowia. Aktywne psy, które podczas spacerów spalają sporą ilość kalorii, powinny dostawać większe porcje niż psy, które leniwie przesiadują znaczną większość dnia na kanapie, a podczas spaceru również nie wykazują nadmiaru energii.

Paradoksalnie to najczęściej mniejsze i średnie psy są najbardziej ruchliwe. Przy mniej aktywnych psach, które często należą do dużych ras, warto zmniejszyć zalecaną porcję nawet o połowę. Jeśli zauważysz, że to stanowczo za mało dla Twojego psa, nieznacznie zwiększ rozmiar każdego posiłku.

jak często karmić psa?

Jak często karmić dorosłego psa i małego szczeniaka?

Oprócz trybu życia i aktywności bardzo istotnym czynnikiem jest wiek oraz wielkość psa. Szczeniaki, które przechodzą z mleka matki na karmę dla szczeniąt, powinny otrzymywać niewielkie porcje dwa lub trzy razy dziennie. Z kolei to jak często karmić dorosłego psa zależy również od jego preferencji. Niektóre zwierzaki preferują karmienie raz dziennie, zawsze o stałej porze.

Niezależnie, czy pies otrzymuje jeden, dwa lub trzy posiłki, ważne, aby pamiętać o tej regularności, do której pies i jego żołądek szybko się przyzwyczajają. Odpowiedź na pytanie, ile suchej karmy dla psa jest zalecane jako dzienna dawka, zależy od rodzaju podawanej karmy. Dokładna informacja dostosowana do wielkości i wieku psa znajduje się na każdym oryginalnym opakowaniu karmy. Istotne jest tutaj dobre rozpoznanie wielkości wagowej zwierzaka.

O tym warto pamiętać

Jak widać kwestia tego, ile razy dziennie karmić psa zależy od wielu czynników. Każdy pies jest inny i może mieć swoje nawyki, ważne jest jednak, aby biorąc je pod uwagę, wspólnie ze zwierzakiem wypracować regularną porę podawanych posiłków. Ta regularność oraz przestrzeganie wielkości porcji zgodnie z zaleceniami producenta karmy zapewni zwierzakowi dobrą kondycję i jeszcze lepsze samopoczucie.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.