Chomik – choroby, które najczęściej atakują małego pupila

Każdy z domowych pupili narażony jest na niebezpieczne dla zdrowia choroby. Dotyczą one zwłaszcza tak delikatnych i niewielkich zwierząt, do jakich zaliczany jest domowy chomik. Choroby u tego zwierzaka mogą przyjmować różną formę i różnorodne objawy. Od braku apetytu, poprzez biegunkę, miejscowe łysienie oraz problemu z oczami. W każdym z tych wypadków należy jak najszybciej zawieźć chomika do weterynarza, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

chomik-w-sianie

Choroby chomików dżungarskich i syryjskich

Choroby u chomika mogą mieć podłoże infekcyjne, bakteryjne lub pasożytnicze. Jedną z nich jest choroba mokrego ogona, która jest niebezpieczną infekcją o charakterze bakteryjnym. Najczęściej dotyka ona chomiki, które są szczególnie narażone na stres, na przykład młode osobniki zbyt wcześnie oderwane od matki. Choroba ta objawia się silną biegunką oraz mokrymi miejscami w okolicach ogona. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty cennych składników odżywczych, dlatego jak najszybciej należy udać się z chorym chomikiem do weterynarza i zastosować zalecone antybiotyki.

Chomik – choroby oczu i dróg moczowych

Innym rodzajem choroby chomików dżungarskich i syryjskich jest infekcja oczu, która objawiać się może mrużeniem oczu, występowaniem ropy lub całkowitego zaschnięcia ropy, które ostatecznie uniemożliwia otwarcie oczu. Niestety przy tak niewielkich stworzonkach, jak chomik choroby oczu są trudne do wykrycia w początkowym stadium. Trzeba jednak codziennie uważnie przyglądać się pupilowi, ponieważ w późniejszym stadium infekcja może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku lub nawet dojść do mózgu. Dlatego przy pierwszych objawach należy jak najszybciej zabrać chomika do weterynarza i podjąć leczenie.

Innym rodzajem infekcji jest zakażenie dróg moczowych. Przyczyną może być zła dieta zawierająca zbyt dużą ilość tłuszczu, przeciąg lub zbyt niska temperatura otoczenia. Choroby dróg moczowych objawiają się częstym oddawaniem moczu, krwiomoczem, a czasem cichym popiskiwaniem podczas oddawaniu moczu. Kiedy podejrzewasz infekcję dróg moczowych bezzwłocznie udaj się z chomikiem do weterynarza w celu przepisania odpowiednich antybiotyków.

Chomik – choroby, które najczęściej atakują małego pupila 1

Chomik – choroby pasożytnicze i grzybicze

Do innych często spotykanych chorób u chomików należą nużyca i grzybica. Pierwsza z nich spowodowana jest obecnością pasożyta, który atakuje mieszki włosowe na czole, uszach czy powiekach. Z czasem można zauważyć niewielkie łyse placki w tych miejscach oraz na innych częściach ciała. W wypadku grzybicy z kolei pojawia się zapalenie skórne w okolicach narządów płciowych, a także na pyszczku i uszach. Grzyb najczęściej widoczny jest w miejscu, gdzie chomik się załatwia i przypomina niewielkie czarne kropki. Zarówno w przypadku nużycy, jak i grzybicy niezbędna jest szybka interwencja lekarza i podanie odpowiednich leków.

Należy pamiętać o codziennej obserwacji zwierząt domowych, zwłaszcza chomików, u których ciężko nieraz dostrzec pierwsze objawy infekcji. Szybkie działanie i podanie antybiotyków może zatrzymać chorobę i uratować życie małego pupila.

„Chomik, tak jak każde zwierzę, nie powie nam, co mu dolega. Dodatkowo, ze względu na jego rozmiary i ruchliwość, bardzo trudno jest zbadać go klinicznie czy pobrać próbki do dalszej diagnozy. Dlatego też obserwacje prowadzone przez właściciela są nieocenione. Tak delikatne zwierzęta jak chomiki, szybko reagują zmianą zachowania na wszelkie infekcje, ale także na złą dietę czy stres.”

– mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *