Chomik – choroby, które najczęściej atakują małego pupila

Każdy z domowych pupili narażony jest na niebezpieczne dla zdrowia choroby. Dotyczą one zwłaszcza tak delikatnych i niewielkich zwierząt, do jakich zaliczany jest domowy chomik. Choroby u tego zwierzaka mogą przyjmować różną formę i różnorodne objawy. Od braku apetytu, poprzez biegunkę, miejscowe łysienie oraz problemu z oczami. W każdym z tych wypadków należy jak najszybciej zawieźć chomika do weterynarza, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

chomik-w-sianie

Choroby chomików dżungarskich i syryjskich

Choroby u chomika mogą mieć podłoże infekcyjne, bakteryjne lub pasożytnicze. Jedną z nich jest choroba mokrego ogona, która jest niebezpieczną infekcją o charakterze bakteryjnym. Najczęściej dotyka ona chomiki, które są szczególnie narażone na stres, na przykład młode osobniki zbyt wcześnie oderwane od matki. Choroba ta objawia się silną biegunką oraz mokrymi miejscami w okolicach ogona. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty cennych składników odżywczych, dlatego jak najszybciej należy udać się z chorym chomikiem do weterynarza i zastosować zalecone antybiotyki.

Chomik – choroby oczu i dróg moczowych

Innym rodzajem choroby chomików dżungarskich i syryjskich jest infekcja oczu, która objawiać się może mrużeniem oczu, występowaniem ropy lub całkowitego zaschnięcia ropy, które ostatecznie uniemożliwia otwarcie oczu. Niestety przy tak niewielkich stworzonkach, jak chomik choroby oczu są trudne do wykrycia w początkowym stadium. Trzeba jednak codziennie uważnie przyglądać się pupilowi, ponieważ w późniejszym stadium infekcja może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku lub nawet dojść do mózgu. Dlatego przy pierwszych objawach należy jak najszybciej zabrać chomika do weterynarza i podjąć leczenie.

Innym rodzajem infekcji jest zakażenie dróg moczowych. Przyczyną może być zła dieta zawierająca zbyt dużą ilość tłuszczu, przeciąg lub zbyt niska temperatura otoczenia. Choroby dróg moczowych objawiają się częstym oddawaniem moczu, krwiomoczem, a czasem cichym popiskiwaniem podczas oddawaniu moczu. Kiedy podejrzewasz infekcję dróg moczowych bezzwłocznie udaj się z chomikiem do weterynarza w celu przepisania odpowiednich antybiotyków.

Chomik – choroby, które najczęściej atakują małego pupila 1

Chomik – choroby pasożytnicze i grzybicze

Do innych często spotykanych chorób u chomików należą nużyca i grzybica. Pierwsza z nich spowodowana jest obecnością pasożyta, który atakuje mieszki włosowe na czole, uszach czy powiekach. Z czasem można zauważyć niewielkie łyse placki w tych miejscach oraz na innych częściach ciała. W wypadku grzybicy z kolei pojawia się zapalenie skórne w okolicach narządów płciowych, a także na pyszczku i uszach. Grzyb najczęściej widoczny jest w miejscu, gdzie chomik się załatwia i przypomina niewielkie czarne kropki. Zarówno w przypadku nużycy, jak i grzybicy niezbędna jest szybka interwencja lekarza i podanie odpowiednich leków.

Należy pamiętać o codziennej obserwacji zwierząt domowych, zwłaszcza chomików, u których ciężko nieraz dostrzec pierwsze objawy infekcji. Szybkie działanie i podanie antybiotyków może zatrzymać chorobę i uratować życie małego pupila.

„Chomik, tak jak każde zwierzę, nie powie nam, co mu dolega. Dodatkowo, ze względu na jego rozmiary i ruchliwość, bardzo trudno jest zbadać go klinicznie czy pobrać próbki do dalszej diagnozy. Dlatego też obserwacje prowadzone przez właściciela są nieocenione. Tak delikatne zwierzęta jak chomiki, szybko reagują zmianą zachowania na wszelkie infekcje, ale także na złą dietę czy stres.”

– mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
28 komentarzy do “Chomik – choroby, które najczęściej atakują małego pupila
  • Avatar

    Moja Chomiczka (mam ją od Listopada 2024) ,do załatwienia swoich potrzeb wybiera od jakiegoś czasu tunel ,wychodzący na zewnątrz klatki …niestety zauważyłem niepokojąca ciecz – brązowa ,kleista ,dość gęsta – jest jej dużo ,3 dni temu myłem jej klatkę …dziś z tunelu wycieka wspomniana ciecz …co to może być ? Tak obficie by sikała? Wątpię …

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      z opisu wynika, że może to być jeden z następujących problemów:

      biegunka – jeśli chomik ma luźne, brązowe stolce, może to wskazywać na problemy żołądkowe lub infekcję,
      wydzielina z dróg rodnych (jeśli to samica) – może świadczyć o stanie zapalnym lub innych problemach ginekologicznych.

      Ze względu na ilość wydzieliny i jej konsystencję, zalecam jak najszybszą wizytę u weterynarza specjalizującego się w gryzoniach. Takie objawy mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny wymagający leczenia.
      Do czasu wizyty:

      obserwuj zachowanie chomika (apetyt, aktywność),
      dokumentuj ilość i wygląd wydzielin,
      utrzymuj czystość w klatce,
      nie zmieniaj diety.

      • Avatar

        Dzień dobry. Nasz chomik dzungarski rozdrapał sobie prawe uszko i wokół ucha ma wyskubana sierść i bapuchniete jakby ropień. Smarujemy mu ucho maścią że srebrem. Czy to wystarczy , czy potrzeba czegoś dokładniejszego.

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Dzień dobry,
          opuchnięte ucho i możliwy ropień u chomika to objawy, które wymagają pilnej wizyty u lekarza weterynarii. Maść ze srebrem może nie wystarczyć, szczególnie jeśli wdała się infekcja. Weterynarz powinien zbadać zwierzę, przepisać odpowiedni antybiotyk i ewentualnie oczyścić ranę. Ropnie u chomików mogą być niebezpieczne i szybko się rozwijać. Do czasu wizyty regularnie powinna Pani czyścić klatę i obserwować, czy chomik nadal się drapie i czy jego zachowanie nie uległo zmianie. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

  • Avatar

    Wczoraj umarła moja chomiczka syryjska. Dzień wcześniej była wesoła i chętna do zabawy. Rano nie miała siły się ruszać i ciężko oddychała. Pojechaliśmy z nią do weterynarza, pani doktor powiedziała, że to choroba serca, czesta u chomików syryjskich. Próbowała odciągnąć płyn z płuc ale nie przeżyła. Miała półtora roku.

  • Avatar

    Mam chomika syryjskiego który ma 2 lata. Tydzień temu zobaczyłem u niego kulkę na szyje, teraz ono gnije i jest coraz większa. Co to jest i czy można go chociaż samodzielnie usunąć?

  • Avatar

    Mój chomik ciągle drapie się po pupce a w klatce siedzi w jednym miejscu i jest mało ruchliwy. Mało je i pije. Jest aktywny i żywy tylko wtedy, kiedy biorę go na ręce. Wie ktoś co to może być? Z góry proszę o szybką odpowiedź, martwię się 🙁

  • Avatar
    Karolina pisze:

    Chomik ma placek skóry gdzie wypadła mu sierść, wizyta u weterynarza nie wykazała żadnych bakteri itp . Trochę odrasta i znowu wypada czy może to być alergią na karmę? Jaka wybrać żeby nie uczulała ?

    • Moderator ZooArt

      Tak, to może być alergia na karmę. Wybierz karmę hipoalergiczną dla chomików, najlepiej z jednym źródłem białka i minimalną ilością składników. Unikaj karm zawierających sztuczne barwniki i konserwanty.

      • Avatar

        Witam, mam chomika syryjskiego w wieku ok 2 lat, pełna energii z dużym apetytem wesoła chętna do zabaw.
        Po prawej stronie wypadły jej włoski na niewielkim obszarze i obok gruczołu zapachowego pojawiła się niewielka plamka o podobnym kolorze dostaliśmy od weta antybiotyk i lekarstwo o nazwie xena mini 50. Nic się z tym nie dzieje nie pogarsza ani nie polepsza. Żadnych zmian w zachowaniu u chomika żadnych wyprysków czy czegokolwiek innego włoski tam rosną ale są blade i krótkie.
        Co to może być i czy coś powinienem jeszcze z tym zrobić?
        Pozdrawiam:)

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Dzień dobry,
          wygląda na to, że Twój chomik może mieć łagodne zapalenie skóry lub problem skórnym. Skoro już byliście u lekarza weterynarii i dostaliście leki, a chomik zachowuje się normalnie, to dobrze wróży.

          Zalecam:

          dokończenie pełnej kuracji zaleconej przez weterynarza,
          jeśli po zakończeniu leczenia nie ma poprawy, warto ponownie udać się do lekarza weterynarii,
          nalży upewnić się, że klatka i podłoże są czyste,
          warto obserwować, czy miejsce nie powiększa się lub nie staje się czerwone/bolesne.

          Ponieważ chomik jest aktywny i ma dobry apetyt, prawdopodobnie nie jest to poważny problem zdrowotny, ale warto monitorować sytuację.

  • Avatar

    Mój chomiczek ma 2 latka i ma placka za uchem i ranę w uchu załatwia się a czerwono ale dalej ma apetyt i piję dużo nie wiem co to może być

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Chomik może mieć infekcję skóry lub uszu, pasożyty (np. roztocza), lub alergię. Czerwona rana za uchem i zmiany w załatwianiu się mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny, który wymaga natychmiastowej diagnozy specjalisty. Należy udać się z chomikiem do lekarza weterynarii, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. W międzyczasie warto zadbać o czystość klatki i upewnić się, że ma komfortowe warunki do życia.

      • Avatar

        Dzień dobry,
        Mój chomik ma zaróżowione lewe uszko ld góry, a najniżej bordowe. Pochyla je do przodu. Ma też ropień żołto- brązowy(chyba że tak światło pada, ale wątpię), tam gdzie uszko jest bordowe. Do tego chomik się trzęsie, ale tak to wszystko w porządku, choć możliwe ze ma wokół lewego uszka opuchnięte. Jeżeli się da, proszę bardzo o odpowiedź.

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Dzień dobry,
          Piski u chomika dżungarskiego mogą wskazywać na ból, chorobę lub dyskomfort. Najczęściej są spowodowane infekcjami, problemami z zębami, urazami lub stresem. Mogą też wynikać z nieodpowiednich warunków w klatce lub zbyt wysokiej/niskiej temperatury. Jeśli piski się powtarzają lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w małych gryzoniach. Czy zauważyła Pani jeszcze jakieś niepokojące zachowania u swojego chomika?

    • Avatar

      Dzisiaj spojrzałam sobie na mojego chomika dżungarskiego i zobaczyłam że jego oczy są czerwono-pomarańczowe a jego mocz jest mocno pomarańczowy i mnie w sobie jakby czerwony makaron czy muszę z nim iść natychmiast do weterynarza myślę że tak tylko czekam jak wrócą rodzice

  • Avatar

    Moja chmcia dzungarska mini że ma poidełko pełne wody i jeszcze wodę postawiłam jej do miseczki to zlizuje swój mocz. Poprzedni chomik tak się nie zachowywał dlatego się martwię. Dziękuję z góry za odpowiedź

    • Moderator ZooArt

      Zachowanie Twojego chomika dżungarskiego, polegające na zlizywaniu własnego moczu, może być nieco niepokojące, ale istnieje kilka możliwych wyjaśnień, dlaczego to robi. Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć:
      – Dostępność wody: Upewnij się, że chomik ma stały dostęp do świeżej i czystej wody. Czasami chomiki mogą mieć trudności z korzystaniem z poidełek butelkowych, więc dobrze, że dostarczasz wodę również w miseczce. Sprawdź, czy poidełko działa prawidłowo.
      – Zachowania eksploracyjne: Chomiki są ciekawskie i mogą eksplorować różne substancje i zapachy w swoim otoczeniu, w tym czasami własny mocz.
      – Niedobory żywieniowe: W niektórych przypadkach, zwierzęta mogą próbować zlizywać mocz, jeśli ich dieta jest niekompletna lub mają niedobory mineralne. Upewnij się, że dieta Twojego chomika jest zrównoważona i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
      – Nawykowe zachowanie: Może to być po prostu nawyk lub zachowanie wynikające z nudów. Upewnij się, że chomik ma dostęp do różnych form rozrywki i aktywności, takich jak koło do biegania, tunele, i zabawki do gryzienia.
      – Stan zdrowia: W niektórych przypadkach, takie zachowanie może być sygnałem problemu zdrowotnego. Na przykład, problemy z nerkami lub cukrzyca mogą powodować zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu, co może prowadzić do takich zachowań.

      Jeśli jesteś zaniepokojona zachowaniem swojego chomika, najlepiej skonsultować się z weterynarzem, szczególnie jeśli zauważysz inne niepokojące objawy, takie jak zmiany w apetycie, letarg, utrata wagi czy zmiany w wyglądzie moczu. Weterynarz będzie mógł lepiej ocenić stan zdrowia Twojego chomika i doradzić odpowiednie działania.

      • Moderator ZooArt

        Gęsta żółta substancja zostawiona przez twojego chomika syryjskiego w klatce może być związana z różnymi czynnikami. Istnieje kilka możliwych wyjaśnień, dlaczego twój chomik może wydalać taką substancję:
        – Mocz: Może to być mocz chomika, który jest zazwyczaj bezbarwny lub lekko żółty. Jeśli mocz jest gęsty i ma intensywny kolor, może to wskazywać na problemy związane z dietą, odwodnienie lub chorobę.
        – Kał: Może to być związkowe wydaliny związane z kałem chomika. Jeśli jest to gęsta, żółta substancja, może to wskazywać na problem trawienny lub dieta bogata w jedzenie o intensywnym kolorze.
        – Choroba: Niektóre choroby lub infekcje mogą wpłynąć na kolor i konsystencję wydzielin chomika. Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do zdrowia swojego chomika, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z weterynarzem specjalizującym w opiece nad małymi zwierzętami.

        Jeśli zauważasz, że twój chomik jest apatyczny, ma zmienioną dietę, ma problemy z oddychaniem, boli go brzuch lub wydala nietypowe substancje, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem. Specjalista będzie mógł przeprowadzić badanie fizyczne chomika i zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne, a następnie zalecić odpowiednie leczenie lub opiekę.

        Pamiętaj, że opieka nad chomikami wymaga stałej uwagi, a wszelkie zmiany w ich zachowaniu czy zdrowiu powinny być traktowane poważnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.