Największe rasy psów. Obok nich nie przejdziesz obojętnie

Psy to jedne z najbardziej różnorodnych zwierząt. Zapewne to właśnie dlatego tak dobrze dogadują się z człowiekiem. Nie bez znaczenia jest także wielkość psa – aż trudno uwierzyć, że poszczególne rasy należą do tego samego gatunku. Od miniaturowych piesków mieszczących się w małej torebce, po wielkie psy dorównujące wielkością znacznie większym zwierzętom. Przyjrzyjmy się tym ostatnim i sprawdźmy, jakie są największe rasy psów. Czy największy zawsze oznacza najgroźniejszy?

pies-patrzacy-w-obiektyw

1. Bernardyny – cierpliwe i odważne

Duże rasy psów to zazwyczaj bardzo duża odpowiedzialność. Przykładem może być przedstawiciel jednej z największych ras, bernardyn. Ten pies potrafi ważyć nawet 100 kg i swoim masywnym wyglądem dominować nad dorosłym mężczyzną. To pies typu górskiego, który pomimo groźnego wyglądu, w rzeczywistości okazuje się bardzo rodzinnym zwierzakiem. Ma łagodne usposobienie, dobrze reaguje na dzieci i potrafi być wobec nich bardzo cierpliwy. Nie jest agresywny, ale kiedy wyczuwa poważne zagrożenie, potrafi o tym głośno zaalarmować. Bernardyn to pies o specjalnych umiejętnościach, jak stróżowanie, orientacja w górskim terenie, a także umiejętność wyciągania ludzi spod lawin, do czego bernardyny są często angażowane.

2. Duże psy rasy mastiff – stróże domu i otoczenia

Kolejnym przykładem rasy dużych psów jest mastiff, który swoim gabarytem potrafi doścignąć, a nawet i prześcignąć bernardyna. Uważany jest za przodka wszystkich Molosów, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Chociaż mastiff potrafi zrazić do siebie niebezpiecznym wyglądem, w jego naturze nie leży agresja bez konkretnej przyczyny. Podobnie jak bernardyn bardzo przywiązuje się do właściciela, jest rodzinnym psem o łagodnym charakterze. Kiedy jednak zajdzie potrzeba, potrafi stanąć w obronie najbliższych, dlatego bardzo często można zobaczyć go stojącego na warcie w domowym ogrodzie.

3. Mastiffy neapolitańskie – łagodne i rodzinne

W grupie Molosów można spotkać jeszcze inne duże psy rasy mastiff. Jest to na przykład mastiff neapolitański, niegdyś znany ze swojego wybuchowego temperamentu. Teraz jednak kojarzony jest z wielkim, aczkolwiek bardzo spokojnym przedstawicielem rasy. To bardzo łagodny, rodzinny i wrażliwy pies, który jest miły dla każdego, kto dobrze traktuje jego rodzinę. W przeciwnym wypadku potrafi zaprezentować swoją pierwotną, dużo groźniejszą naturę. Bardzo dobrze sprawdza się jako stróż dobytku i najbliższego otoczenia. Chociaż wygląda na flegmatycznego i lekko rozleniwionego, kiedy zajdzie potrzeba cechuje się szybką reakcją i sprawnym refleksem.

duże psy
portrait picture of a Neapolitan Mastiff outdoors

4. Nowofundlandy – życzliwe i śmiałe

Nowofundland to kolejny przedstawiciel największych ras psów. Chociaż zazwyczaj jest nieco mniejszy od bernardyna czy mastiffa, Nowofundland nadal potrafi zaimponować swoimi gabarytami i wagą sięgającą prawie 70 kg. Rasa ta chętnie jest wykorzystywana do pracy w wodzie, na przykład w ratownictwie wodnym. Nowofundland bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i całej rodziny. W przeciwieństwie do mastiffa i bernardyna nie do końca sprawdza się w roli stróża ze względu na swoje życzliwe podejście do człowieka, również całkowicie obcego. Potrzebuje też sporej aktywności ruchowej, aby zachować kondycję i odpowiednią masę ciała.

5. Dogi niemieckie – dostojne i przyjacielskie

Ostatnim przedstawicielem dużych psów, również z rodziny molosowatych, jest charakterystyczny dog niemiecki. Pomimo swojej wielkości (niemal 90 cm) i sporej wagi (do 90 kg) potrafi oczarować swoim dostojnym wyglądem i przyjacielskim usposobieniem. Dawniej wykorzystywany podczas polowań oraz jako obrońca, dzisiaj jest typowo domowym psem, który szybko zaczyna tęsknić za swoim właścicielem. Dobrze zachowuje się w stosunku do dzieci, nie jest też agresywny do innych zwierząt obecnych w domu. Dogi niemieckie wymagają dużo uwagi, cierpliwości i sporo poświęconego czasu. Szybką się uczą, jednak należy być z nimi bardzo konsekwentnym.

Największe rasy psów i ich usposobienie

Jak się okazuje, największa rasa psa nie zawsze idzie w parze z najbardziej agresywnym zachowaniem i groźnym temperamentem. Większość przedstawicieli dużych ras to spokojne, przyjacielskie i bardzo rodzinne olbrzymy, które jednak potrafią odpowiednio reagować w sytuacjach zagrożenia. Decydując się na jednego z nich, należy jednak liczyć się z bardzo dużą odpowiedzialnością i dosyć kosztownym utrzymaniem.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Pies
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *