Dog niemiecki – Apollo pośród psów

Dog niemiecki to jedna z największych ras psów na świecie. Widok pełnego gracji olbrzyma dla większości z nas nie jest nowością. Dog niemiecki stał się jeszcze bardziej znany dzięki bajce Scooby-doo, której tytułowy bohater należy do tej właśnie rasy. Filmowy bohater był wiecznie głodny i wystraszony, jednak nigdy nie pozwolił, by jego przyjaciołom stała się krzywda. Ile wspólnego ma bajka z rzeczywistością? Czy dog niemiecki jest groźny? Z pewnością może sprawiać takie wrażenie, szczególnie, gdy postanowi zaszczekać. A jak jest naprawdę? Wyjaśniamy, jakim psem jest dog niemiecki i zachęcamy do poznania tej niezwykle ciekawej rasy.

Dog niemiecki

Dog niemiecki – najważniejsze informacje na temat rasy

Dog niemiecki to olbrzymia rasa psów, którą dziś chętnie wykorzystuje się do towarzystwa i stróżowania. Zgodnie z klasyfikacją FCI należy do grupy 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), do sekcji 2.1 (molosy w typie mastifa). Pierwszy oficjalny wzorzec rasy powstał w 1880 roku w Berlinie i był wielokrotnie zmieniany. Dziś rasa jest oceniana według wzorca FCI numer 235. Dog niemiecki nie podlega próbom pracy i żyje około 8-10 lat.

Inne organizacje kynologiczne

Dog niemiecki uznany jest za rasę przez wiele krajów na świecie. Jego klasyfikacja w przypadku różnych organizacji kynologicznych wygląda tak:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pracujące;
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 7 psy niesportowe;
  • World Kennel Union (WKU) – 2.27 psy pracujące;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pracujące;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – III-13 psy pracujące;
  • United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.

Skąd pochodzi dog niemiecki?

Według najbardziej prawdopodobnych przekazów, dog niemiecki wywodzi się od krzyżówek dawnych psów bojowych w typie buldoga z psami gończymi. Tamtejsze psy gończe przypominały stanowiły idealne połączenie mastifów i chartami. Za kraj jego pochodzenia uznaje się Niemcy. W 1878 została wezwana specjalna komisja, której zadaniem było ustalenie jednego typu rasy.

Rola użytkowa doga niemieckiego kiedyś i dziś

Psy te były przeznaczone do pomocy w polowaniu na grubą zwierzynę, dlatego silny, szybki i zacięty pies szybko zdobył popularność. W pewnym momencie spadła populacja dzików i innych zwierząt, na które polowano. Razem ze spadkiem intensywności polowań, spadło zainteresowanie dogami niemieckimi. Okazało się jednak, że psy te mogą być wspaniałymi towarzyszami z talentem do obrony domu i rodziny. W tym właśnie charakterze zaczęto hodować dogi niemieckie i tak pozostało do dziś.

DOG NIEMIECKI BŁĘKITNY

Wygląd doga niemieckiego

Dog niemiecki ma charakterystyczny dla swojej rasy wygląd. Przede wszystkim, jest jednym z największych spośród psów. Jeśli chcesz poznać jego cechy rozpoznawcze, zapraszamy do zajrzenia do naszego wpisu.

Sylwetka i wygląd ogólny doga niemieckiego

Sylwetka doga niemieckiego jest proporcjonalna i harmonijna. W przypadku samców jest prawie kwadratowa, zaś suki mogą być dłuższe. Wąska, długa i wyraźnie wyrzeźbiona głowa utrzymywana jest przez umięśnioną szyję. Jego oczy mają kształt migdała, powinny być jak najciemniejsze, jednak dogi o błękitnym umaszczeniu mogą mieć nieco jaśniejszą barwę tęczówki. U psów tej rasy o umaszczeniu arlekin może występować kolor oczu może być jasny lub różnobarwny. Uszy doga niemieckiego są zwisające i wysoko osadzone na głowie. Jego ogon jest dość gruby przy nasadzie i stopniowo zwęża się na końcu. Zwisa luźno, a na końcu jest lekko wygięty. Poza tym kończyny są długie i dobrze umięśnione.

Cechą wyróżniającą doga niemieckiego jest niezwykle dumna “stylówka”. Jego sposób bycia i poruszania ma w sobie bardzo dużo elegancji. Szczególnie jego głowa jest ceniona jako pełna wyrazu. Dog niemiecki jest często określany jako “Psi Apollo”. Faktycznie, czasem może przyjąć pozę, w której przypomina dobrze dopracowaną rzeźbę. Poza tym, detale jego budowy są dobrze widoczne.

Ile waży i ile ma wzrostu dog niemiecki?

Minimalna wysokość samca to 80 cm, a jego waga powinna mieścić się w przedziale 50-90 kg. W przypadku suk jest to minimalnie 72 cm wysokości i waga w zakresie 45-59 kg. Do pewnego momentu panował trend, według którego im pies był wyższy, tym lepiej był oceniany, a jego waga musiała być po prostu proporcjonalna do wzrostu. Później ustalono, że samiec może mieć maksymalnie 90 cm wzrostu, zaś suka 84 cm.

Jakie kolory i rodzaje szaty ma dog niemiecki?

Umaszczenie doga niemieckiego może mieć kolor:

  • żółty (od jasnozłocistego po ciemnozłocisty, z ciemną maską i bez białych znaczeń)
  • pręgowany (od jasnozłocistego po ciemnozłocisty, z czarnymi pręgami i czarną maską)
  • arlekin (biała sierść z czarnymi plamami na całym ciele i maską)
  • czarny (czarna sierść z białymi znaczeniami na kufie, szyi, brzuchu, klatce piersiowej, nogach i na końcu ogona)
  • błękitny (stalowoniebieska sierść z białymi znaczeniami lub bez nich)

Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, gęsta i dokładnie przylega do ciała. Oprócz tego, dzięki niezwykłej gładkości, jest lśniąca. Szata doga niemieckiego jest pozbawiona podszerstka, nie może być matowa ani twarda.

DOG NIEMIECKI HODOWLA

Pielęgnacja doga niemieckiego

Dog niemiecki to pies o krótkiej sierści, zatem utrzymanie go w czystości nie jest specjalnie trudne. Podpowiemy, jak należy dbać o wygląd tego czworonoga.

Jak uchronić pupila przed kleszczami?

Podczas spacerów zwłaszcza po lesie lub łące trzeba uważać na bezpieczeństwo swoje i psa. Gdzieś w zaroślach mogą kryć się kleszcze, które niepostrzeżenie mogą zaatakować pupila. Istnieje wiele metod walki ze szkodnikami pajęczakami, jedną ze skuteczniejszych jest założenie zwierzakowi obroży przeciwpchelnej.

Pielęgnacja sierści

Sierść doga niemieckiego jest krótka, gładka i pozbawiona podszerstka. Jej pielęgnacja nie przysparza wielu problemów. Wystarczy regularnie wyczesywać martwe włosy rękawicą do czesania albo sztywną, włosianą szczotką. Dog niemiecki nie wymaga też zbyt częstych kąpieli. Zazwyczaj zaleca się, by mycie odbywało się raz w miesiącu.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Dog niemiecki ma zwisające uszy, które są podatne na infekcje. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego po spacerze w deszczu lub kąpieli zawsze musimy dokładnie osuszać uszy psa. Warto regularnie sprawdzać ich stan, a nadmiar wyciekającej woskowiny delikatnie usunąć przy pomocy kropli do uszu dla psa oraz wacika kosmetycznego. Czyszczenie uszu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego ze względu na spore gabaryty psa, najlepiej robić to w dwie osoby.

Należy brać pod uwagę fakt, że dogi niemieckie dużo się ślinią, dlatego częste wycieranie ich pyska należy do codziennych obowiązków opiekuna. Więc jeśli chcesz mieć doga w swoim domu musisz zmierzyć się z hektolitrami śliny wydobywającej się z pyska pupila. By uniknąć obślinionej tapicerki, rytuał wycierania pyska szybko powinien wejść ci w krew.

Dog niemiecki – charakter

Jakim psem jest dog niemiecki? Obserwując go z perspektywy osoby dla niego obcej, można się wystraszyć. W końcu jest to jedna z największych ras psów na świecie. Czy słusznie należy się go bać? Opowiemy trochę więcej o charakterze doga niemieckiego.

Jak dog niemiecki zachowuje się wśród najbliższych?

Wzorcowy dog niemiecki to pies przyjazny ludziom, bezgranicznie kochający swoich opiekunów i gotowy do każdego poświęcenia w ich obronie. Dobrze wychowany pies będzie trudny do sprowokowania, rzadko szczekający, przez co mało hałaśliwy oraz dobrze nastawiony w stosunku do innych zwierząt. Nadaje się do zabawy z dziećmi, przy czym wymaga pewnej kontroli ze strony dorosłego opiekuna. Ostatecznie, jest to pies tak duży, że nawet nieświadomie mógłby wyrządzić maluchowi krzywdę. Jesteśmy jednak pewni, że nie byłoby to celowe zachowanie.

Dog niemiecki wobec obcych

Słysząc jego donośne szczekanie, nie można nie nabrać do niego szacunku. Na całe szczęście, dog niemiecki nie jest agresywną rasą. W prawdzie do nieznajomych podchodzi z dużą rezerwą, jednak nie jest nastawiony na robienie krzywdy. Wystarczy, że nie poczuje się sprowokowany ani zagrożony.

Co dog niemiecki lubi robić najbardziej?

Dog niemiecki to duży pies, który uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami. Samotność mu nie służy, i mimo że nie potrzebuje ogromnej dawki ruchu na co dzień, to chętnie angażuje się w rozmaite zabawy z najbliższymi. Codzienne spacery powinny stanowić rutynę.

Jest psem, który potrafi przyswajać wiedzę, jednak jest też trochę leniwy. Wypełnia polecenia z pewnym ociąganiem, czasem nie chce robić tego, co mu nakazano. Dogi niemieckie źle reagują na przymus, dlatego nie polecamy takiej formy szkolenia.

DOG NIEMIECKI

Dog niemiecki – wychowanie

Mimo wrodzonej łagodności, dog niemiecki nie jest żywą przytulanką. Potrzebuje opiekuna, który w wyraźny spoób postawi granice i wskaże, czego od psa oczekuje. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze wychować doga niemieckiego, zajrzyj do naszego wpisu. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

Co jest lepsze dla doga niemieckiego – dom czy mieszkanie w bloku?

Dog niemiecki mimo dużych rozmiarów może mieszkać w bloku pod warunkiem że nie jest to ciasna kawalerka. Na co dzień jest spokojny, więc jego wielkość nie powinna stanowić przeszkody. Oczywiście trzeba zapewnić mu codzienną dawkę ruchu. Nie da się ukryć, że mimo wszystko najlepiej będzie czuł się w domu jednorodzinnym z dostępem do ogrodu. Zostawianie go na dworze może źle się skończyć – pies zostawiony sam na dłużej może popaść w lęk separacyjny. Poza tym jego krótka sierść nie chroni go przed zimnem i wilgocią.

Jakie legowisko będzie najlepsze dla doga niemieckiego?

Dog niemiecki należy do ras olbrzymich, w związku z tym potrzebuje solidnego legowiska w rozmiarze XL. Ten spokojny olbrzym musi czuć się bezpiecznie pośród domowników – miejsce, w którym mógłby odpocząć i zrelaksować się w gronie najbliższych da mu bezwarunkowe poczucie bezpieczeństwa. Legowisko dla doga niemieckiego musi być wykonane z trwałych materiałów. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się kodura – to wodoodporny materiał, który nie rysuje się i jest łatwy w czyszczeniu (co jest akurat ważne w kontekście ślinienia).

Jak wypracować współpracę z dogiem niemieckim?

Najważniejsze jest to, by poświęcać psu możliwie najwięcej czasu. Nie tylko na jego naukę, ale przede wszystkim na przebywanie razem. Dogi niemieckie lubią towarzyszyć człowiekowi, samotność ma na nie zły wpływ. Pogłębianie dobrych relacji ze swoim pupilem pozytywnie wpływa na wyniki szkolenia. Silne więzi ze swoim pupilem można zbudować poprzez wspólne spacery, zabawę i pieszczoty.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Dog niemiecki – jak wygląda jego szkolenie?

Dog niemiecki to uparty psiak, do jego szkolenia trzeba solidnie się przygotować – przede wszystkim potrzebny jest czas z dużą dozą cierpliwości i konsekwencji. Jak powinno wyglądać szkolenie tej rasy? Chętnie odpowiemy na to pytanie w poniższym wpisie.

Nauka posłuszeństwa doga niemieckiego

Dog niemiecki jest psem, który potrafi przyswajać wiedzę, jednak jest też trochę leniwy. Wypełnia polecenia z pewnym ociąganiem, czasem nie chce robić tego, co mu nakazano. Jeśli nie widzi sensu w wykonywaniu jakiejś czynności, po prostu traci zainteresowanie. Nie można go do niczego zmusić, dlatego odpowiednie podejście jest bardzo ważne. Dogi niemieckie źle reagują na przymus, dlatego nie polecamy takiej formy szkolenia. Zatem jak zachęcić swojego pupila do szkolenia?

Smaczki w szkoleniu

Dog niemiecki chętnie skusi się na ulubiony przysmak. Dzięki temu będzie chętniejszy do wykonywania poleceń. Jego zamiłowanie do przekąsek możemy wykorzystać w szkoleniu. Musimy jednak pamiętać o tym, by dzienna porcja nie przekraczała 10% zapotrzebowania kalorycznego. To bardzo ważne, jeśli nie chcemy doprowadzić do otyłości naszego pupila.

Dog niemiecki – hodowla i cena

Dlaczego powinniśmy wybierać szczenięta doga niemieckiego z profesjonalnych hodowli zamiast z najtańszych ogłoszeń zamieszczonych w internecie? Zwłaszcza, gdy te drugie są znacznie tańsze a pies wygląda dokładnie jak we wzorcu. Odpowiedź nie zaskoczy żadnego odpowiedzialnego opiekuna.

Rzetelni hodowcy, posiadający wszystkie niezbędne uprawnienia do hodowli psów rasowych i dopełniający wszystkich obowiązków nie tylko wydadzą psu metrykę lub rodowód. W ramach ich usługi szczeniak przechodzi serię badań (w tym stawu biodrowego) i szczepień (na przykład przeciwko wściekliźnie) oraz socjalizację, która znacznie ułatwia późniejsze szkolenie. Tacy hodowcy znają swoje psy i doradzą podczas wyboru szczeniaka. Poza tym, na pewno podzielą się sprawdzonymi sposobami na wychowanie i pielęgnację psa.

W większości przypadków za małego doga niemieckiego będziemy musieli zapłacić ok 6000 zł. Ta cena zawiera w sobie wymienione wyżej koszty, czyli badania, szczepienia i kształtowanie charakteru szczeniaka. Nietrudno się więc domyślić, na czym oszczędzili ludzie oferujący szczeniaka za jedną trzecią ceny. O ile jest to rzeczywiście pies rasowy.

Marzysz o dogu niemieckim, ale nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek? Sprawdź okoliczne schroniska. Być może znajdziesz tam psa, dla którego komuś nie wystarczyło czasu albo cierpliwości. Pracujący tam opiekunowie znają swoich podopiecznych i na pewno pomogą przełamać pierwsze lody.

DOG NIEMIECKI SZCZENIAK CZARNY

Najczęstsze dolegliwości doga niemieckiego

Jako przedstawiciel ras dużych i olbrzymich, dog niemiecki jest obarczony ryzykiem skrętu żołądka, o czym mówiliśmy wcześniej. Niestety, psy tej wielkości mają również skłonność do dysplazji stawu biodrowego, dlatego odradzamy zmuszanie ich do poruszania schodami. Oprócz tego, w czasie intensywnego wzrostu, gdy układ szkieletowy psa się rozwija, zalecamy ograniczanie intensywnych szaleństw.

Innymi dolegliwościami, które mogą dotknąć doga niemieckiego są między innymi choroby oczu:

  • entropium (wywinięcie powiek w stronę gałki ocznej)
  • ektropium (odwrotność entropium – wywinięcie powiek do zewnątrz)
  • macroblepharia (zasłonięcie białkówki przez trzecią powiekę)

Poza tym, dog niemiecki może cierpieć z powodu nowotworów, braku albo niedoboru hormonu tarczycy czy urazów ogona albo kręgosłupa. Większość dolegliwości można wykryć dzięki badaniu szczeniąt jeszcze w hodowli oraz podczas regularnego badania psa u lekarza weterynarii.

Wskazówki dotyczące żywienia

Dog niemiecki to pies, który rośnie w zadziwiająco szybkim tempie. Ma również skłonność do alergii. Komponując jego dietę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników m.in. wiek, zdrowie oraz poziom aktywności fizycznej (by nie doprowadzić psa do otyłości). Najważniejsze, by stworzyć mu zbilansowaną dietę, zawierającą składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę w karmieniu tej rasy.

Żywienie doga niemieckiego – dieta BARF czy karma komercyjna?

Możliwości żywienia są jak zwykle dwie. Możemy polegać na diecie BARF dla doga niemieckiego albo na gotowej karmie dla psów ras olbrzymich. W pierwszym przypadku sami musimy wiedzieć, które produkty może jeść pies, a jakich składników musimy unikać. Nie możemy zapomnieć, że każdy pies potrzebuje nie tylko tłuszczu, białka i węglowodanów. Ważne są też witaminy i minerały, których nie można podać w nadmiernej ilości, ponieważ miałyby szkodliwy wpływ na zdrowie. Druga możliwość jest znacznie prostsza. Podając psu gotową karmę, idealnie zbilansowaną przez specjalistów możemy mieć pewność, że wszystko co niezbędne wylądowało w psiej misce. Oczywiście, jedynie wtedy, gdy karma dla psa jest wysokiej jakości. Przed zakupem warto sprawdzić jej skład, ponieważ cena nie jest jedynym wyznacznikiem skuteczności.

Jak żywić rasy olbrzymiej?

Dog niemiecki to olbrzymi pies o takim samym apetycie. Podawane mu pożywienie musi zaspokajać w pełni jego zapotrzebowanie na energię. Jednocześnie, ze względu na typową dla psów tej wielkości przypadłość (skłonność do skrętów żołądka), posiłki nie powinny być zbyt duże. Rozwiązaniem tego problemu jest podawanie pełnowartościowych posiłków w kilku mniejszych porcjach. Aby maksymalnie zmniejszyć ilość podawanego psu pożywienia bez strat wartości odżywczych, musimy postawić na składniki najwyższej jakości.

Podsumowanie

Dog niemiecki to bardzo ciekawa rasa psów. Wyróżnia się na wiele różnych sposobów. Przedstawiciel tej rasy został bohaterem kultowej kreskówki, sama rasa jest wymieniana wśród największych i najszybszych ras psów na świecie. Dog niemiecki imponuje też swoim charakterem. Mimo, że został stworzony jako myśliwy polujący na najgrubszą zwierzynę, dziś jest znany jako pies bardzo łagodny i cichy. Przywiązuje się do członków swojej rodziny i sprawia, że równie łatwo można przywiązać się do niego. Nie jest łatwo go sprowokować, jednak w razie faktycznej potrzeby zmieni się w bardzo skutecznego obrońcę.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.