Dog argentyński – molos walczący z pumami

Dog argentyński to duży pies, który posiada bogatą historię i jeszcze bogatsze korzenie. Do powstania rasy, którą dziś znamy, doprowadziło zmieszanie wielu różnych ras psów. Dlaczego hodowcy tych psów dążyli do uzyskania znanego nam dzisiaj wzorca rasy? Na jakiej zasadzie wybierali kolejne rasy psów do skrzyżowania z bojowym psem z Kordoby? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o psach rasy dog argentyński? Wiemy, że są zaliczane do psów agresywnych, czy powinny jednak wzbudzać strach? Odpowiadamy na pytania i wyjaśniamy, co jest prawdą a co mitem.

Dog argentyński – historia rasy

Dog argentyński to rasa psów przyporządkowana według FCI do grupy II (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie), sekcji 2 (molosy). Wzorzec rasy nosi numer 292. Jego bezpośrednim przodkiem jest pies bojowy z Kordoby (Argentyna), który powstał w wyniku skrzyżowania:

  • buldoga angielskiego,
  • boksera,
  • mastifa,
  • bullteriera.

Wszystkie te psy zostały przewiezione do Argentyny przez Hiszpan podczas podboju Ameryki Południowej. Na początku XX wieku, w trakcie planowej hodowli, psa bojowego z Kordoby skrzyżowano z rasami takimi, jak:

  • dog arlekin,
  • owczarek pirenejski,
  • pointer,
  • wilczarz irlandzki,
  • dog de bordeaux.

Argentyński dog trafił do Europy w drugiej połowie XX wieku, oficjalnego wzorca do(sz)czekał się w 1973 roku. Jako pies z hiszpańskiej hodowli, posiada oryginalną nazwę w tym właśnie języku. Brzmi ona “dogo argentino”. Czasem możemy spotkać też nazwę mastif argentyński.

Przeznaczenie psów rasy dog argentyński w obecnych czasach ogranicza się do towarzystwa i stróżowania. Na początku były wykorzystywane do walki z dużymi drapieżnikami. Ich przeciwnikami często były wielkie koty. Wyobrażacie sobie taki pojedynek? Dog argentyński vs puma – to musiałaby być widowiskowa walka. Na szczęście nie ma już potrzeby toczenia takich zbyt często.

Jak wygląda dog argentyński?

Dog argentyński to wysoki pies o mocnej i harmonijnej sylwetce. Zgodnie ze wzorcem, dorosłe samce osiągają wysokość 62-68 cm, suki 60-65 cm. Waga dorosłego doga argentyńskiego powinna mieścić się w przedziale 45-65 kg. Dokładna waga psa zależy od płci, sposobu żywienia, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej.

Sylwetka doga argentyńskiego przypomina prostokąt, a jego mięśnie są dobrze widoczne. Wyraźnie umięśniony karku utrzymuje masywną głowę o kwadratowym obrysie. Oczy i nos doga argentyńskiego są zawsze czarne, a trójkątne uszy muszą być grube i zaokrąglone na końcach. Mogą być przycinane. Kończyny i ogon psów tej rasy są grube i proporcjonalnie długie do reszty ciała.

Umaszczenie doga argentyńskiego ma kolor wyłącznie biały. Jedynie na uszach i wokół jednego oka może wystąpić niewielkie, czarne znaczenie. Mówimy wtedy o umaszczeniu typu “pirat”. Białe umaszczenie doga argentyńskiego pomagało w odróżnieniu go od zwierzęcia, z którym walczył. Szata psów tej rasy może zawierać podszerstek, ale może go też nie mieć. Zależy to od klimatu, w którym dany pies żyje.

Dog Argentynski

Nie istnieją takie psy, jak dog argentyński czarny ani dog argentyński szary. Jak już wspomnieliśmy, jedynym uznanym kolorem umaszczenia psów tej rasy jest biały. Skąd więc wynika błędne nazewnictwo? Po prostu, argentyński dog jest uderzająco podobny do cane corso italiano, który jak najbardziej może mieć sierść koloru czarnego albo szarego.

Dog argentyński – charakter

Dog argentyński to pies stróżujący, obdarzony bardzo silnym instynktem terytorialnym. Nie ufa obcym, jednak nie jest w stosunku do nich agresywny z natury. Dodatkowo, są to psy przyjaźnie nastawione do dzieci, przywiązują się do swojej rodziny i są lojalne wobec swojego opiekuna. Drugą stroną charakteru doga argentyńskiego jest duża pewność siebie i podświadoma chęć dominacji, szczególnie wobec innych psów.

Charakter doga argentyńskiego sprawia, że nie każdy może zostać jego opiekunem. Skąd bierze się ograniczenie? Otóż, jako pies posiadający niesamowite zacięcie do walki, instynkt stróża i potrzebę dominacji, może okazać się zbyt uparty dla niekonsekwentnych osób. Dog argentyński potrzebuje stanowczego podejścia ze strony człowieka oraz poczucia bezpieczeństwa.

Jako hybryda wielu ras psów, dog argentyński to rasa, której przedstawiciele mogą różnić się od siebie pod względem wrodzonego charakteru. To wyróżnia ją na tle innych ras, które zazwyczaj mają określony sposób zachowania, korygowany przeżyciami, głównie z okresu szczenięctwa. Warto tutaj wspomnieć, że niektóre szczenięta przychodzą na świat głuche, co wynika z domieszki krwi bullterrierów. Potwierdza to, że w miocie mogą wziąć górę różne geny, które odpowiadają też za zachowania wrodzone.

Dog argentyński znalazł się na Polskiej liście psów niebezpiecznych, jednak nie możemy z góry uważać go za agresora. Decydujące jest to, jak pies został wychowany i jak zachowujemy się w stosunku do niego. Szczególnie, jeśli jesteśmy dla niego kimś nowym, kogo jeszcze nie zna.

Dog argentyński – cena w hodowlach i koszty utrzymania

Cena doga argentyńskiego w hodowlach godnych zaufania wynosi nawet 6000 złotych. Czy to wysoka cena? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest trudna, możemy jednak skupić się na tym, co w tę cenę jest wliczone. Standardowo, musi to być dokument potwierdzający rasowe pochodzenie psa. Może to być rodowód albo metryka, na której podstawie można ubiegać się o wydanie rodowodu.

Cena zawiera komplet badań dla psich rodziców, które trzeba wykonać przed kryciem oraz badania szczeniąt zaraz po ich przyjściu na świat. W koszt zakupu psa jest wliczona też wstępna socjalizacja prowadzona przez specjalistę w hodowli oraz późniejsze wsparcie, udzielane opiekunom po zakupieniu psa. W niektórych wypadkach można otrzymać wyprawkę, która ułatwi przyjęcie psa do domu.

Cena doga argentyńskiego jest dodatkowo zawyżona przez fakt, że rasa jest raczej trudno dostępna w Polsce, a selekcja najlepszych osobników utrudniona przez różnorodność genetyczną psów. Niemniej jednak, wszystkim amatorom tej rasy polecamy wyszukanie rzetelnej hodowli i pokrycie wszystkich kosztów związanych z zakupem rasowego psa.

Dog Argentynski Szczeniak

Oprócz kosztu zakupu szczeniaka, musimy liczyć się z wydatkami ponoszonymi przez całe życie psa. Przede wszystkim są to koszty pożywienia, akcesoriów i opieki medycznej. W przypadku wymagających psów o trudnym usposobieniu, niezbędna może być pomoc behawiorysty. Szczególnie dla opiekunów, którzy zdecydowali się na przyjęcie doga argentyńskiego, nie mając odpowiedniego doświadczenia.

Wychowanie i szkolenie psa rasy agresywnej

Rasy agresywne w Polsce to takie, których posiadanie wymaga uzyskania właściwego pozwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że zakwalifikowane tam psy są wyłącznie bezwzględnymi mordercami, myślącymi tylko o przelewaniu krwi. Po prostu, są znacznie trudniejsze w wychowaniu, a w wyniku niewłaściwego traktowania mogą stać się niebezpieczne.

Dog argentyński jest jedną z takich agresywnych ras. Ze względu na swoją historię te psy, jeśli walczą, robią to do upadłego. Dlatego właśnie tak ważne jest, by pies umiał zachować spokój nawet, jeśli w otoczeniu pojawi się bodziec prowokujący do zachowań agresywnych. Tylko opiekun, który zapanuje nad walecznością psa, będzie mógł cieszyć się sympatyczną stroną jego charakteru.

Psy rasy dog argentyński są inteligentnymi zwierzętami, które można nauczyć tak samo właściwego zachowania jak i uprawiania psich sportów. Potrzebują jednak pewnego siebie opiekuna, który będzie traktował psa uczciwie i konsekwentnie. Argentyński dog jest wrażliwym psem, który doceni okazane mu serce, jednak zapamięta też każdą krzywdę, której doświadczył. Z tego powodu tak ważne jest, by każde szczenię przeszło właściwą socjalizację.

Dog argentyński – podsumowanie opisu rasy

Czy dog argentyński jest agresywny? Z pewnością psy tej rasy mają ponadprzeciętne zdolności bojowe i zacięcie, dzięki któremu walczą zawsze na sto procent i zawsze do końca. Oficjalnie zostały uznane za takie, którymi mogą zająć się tylko wybrane osoby. Nie oznacza to jednak, że trzeba się go bać. Szczególnie, jeśli jego opiekun jest osobą dojrzałą emocjonalnie i kierującą się dobrem zwierzęcia. Właściwie prowadzony pies będzie wspaniałym stróżem i towarzyszem, który do życia swojej rodziny wniesie wiele radości.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.