Dog argentyński – molos walczący z pumami. Opis rasy

Dog argentyński to duży pies, który posiada bogatą historię i jeszcze bogatsze korzenie. Nie mogło zabraknąć jego opisu w naszej encyklopedii ras psów. Do powstania rasy, którą dziś znamy, doprowadziło zmieszanie wielu różnych ras psów. Dlaczego hodowcy tych psów dążyli do uzyskania znanego nam dzisiaj wzorca rasy? Na jakiej zasadzie wybierali kolejne rasy psów do skrzyżowania z bojowym psem z Kordoby? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o psach rasy dog argentyński? Wiemy, że są zaliczane do psów agresywnych, ale czy powinny jednak wzbudzać strach? Odpowiadamy na pytania i wyjaśniamy, co jest prawdą a co mitem.

Dog argentyński wychowanie

Dog argentyński (dogo argentino) – historia rasy, wzorzec FCI i nie tylko…

Dog argentyński (dogo argentino) to rasa psów przyporządkowana według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) do grupy II (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie), sekcji 2 (molosy). Wzorzec rasy nosi numer 292.

Niestety dog argentyński nie został uznany przez wszystkie najważniejsze organizacje kynologiczne. Został zaakceptowany przez:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pracujące,
  • World Kennel Union (WKU) – psy pracujące,
  • United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.

Dog argentyński nie został uznany przez następujące organizacje kynologiczne:

  • Australian National Kennel Council (ANKC),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK),
  • Canadian Kennel Club (CKC).

Pochodzenie doga argentyńskiego

Dog argentyński pochodzi z prowincji Córdoba w Argentynie. Rasa powstała niespełna 100 lat temu, jej twórcą jest lekarz Antonio Nores Martinez. Pragnął on wyhodować psa, który łączy w sobie cechy doskonałego łowcy, stróża i przyjaciela rodziny. Bezpośrednim przodkiem doga argentyńskiego jest pies bojowy z Kordoby (Argentyna), który powstał w wyniku skrzyżowania:

  • buldoga angielskiego,
  • boksera,
  • mastifa,
  • bullteriera.

Na początku XX wieku, w trakcie planowej hodowli, psa bojowego z Kordoby skrzyżowano z różnymi rasami. Wśród psów użytych do krzyżówek znalazł się m.in.:

  • dog arlekin,
  • dog niemiecki,
  • owczarek pirenejski,
  • pointer,
  • wilczarz irlandzki,
  • dog de bordeaux.

Argentyński dog trafił do Europy w drugiej połowie XX wieku, oficjalnego wzorca do(sz)czekał się w 1973 roku. Czasem możemy spotkać też nazwę mastif argentyński.

Do czego jest i był kiedyś wykorzystywany dog argentyński?

Przeznaczenie psów rasy dog argentyński w obecnych czasach ogranicza się do towarzystwa i stróżowania. Wykorzystywano je m.in. do polowania na dużą zwierzynę oraz do walki z dużymi drapieżnikami. Ich przeciwnikami często były wielkie koty. Wyobrażacie sobie taki pojedynek? Dog argentyński vs puma – to musiałaby być widowiskowa walka.

Popularność rasy

Dog argentyński to rasa psów, która jako jedyna pochodzi z Argentyny, gdzie wykorzystuje się ją m.in. w służbach mundurowych. Najbardziej popularna jest w rodzinnym kraju, rzadziej można spotkać ją w Europie. W Polsce dog argentyński nie cieszy się dużą popularnością, chociaż można znaleźć kilka dobrych hodowli.

Dog argentyński – ciekawostki

Warto wspomnieć, że według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne dog argentyński jest wpisany na listę ras agresywnych. W związku z tym, jeśli chcesz założyć hodowlę lub posiadać w swoim domu tego psa, musisz uzyskać specjalne zezwolenie.

Dog argentyński

Jak wygląda dog argentyński?

Dog argentyński to pies, który wygląda dość groźnie. Postawna sylwetka i duża pewność siebie sprawiają, że żaden intruz nie odważy się wkroczyć na teren pilnowanej przez niego posesji. Chcesz poznać cechy charakterystyczne wyglądu doga argentyńskiego? Zapraszamy!

Dog argentyński – wrażenie ogólne

Dog argentyński to silny pies o mocnej i harmonijnej budowie ciała. Sylwetka doga argentyńskiego przypomina prostokąt, a jego mięśnie są dobrze widoczne. Wyraźnie umięśniony kark utrzymuje masywną głowę o kwadratowym obrysie. Oczy i nos doga argentyńskiego są zawsze czarne, a trójkątne uszy muszą być grube i zaokrąglone na końcach. Często są kopiowane (przycinane), w Polsce jednak ten zwyczaj jest zakazany. Kończyny i ogon psów tej rasy są grube i proporcjonalnie długie do reszty ciała.

Ważne wymiary doga argentyńskiego

Dog argentyński zaliczany jest do psów ras dużych. Zgodnie ze wzorcem, dorosłe samce osiągają wysokość 62-68 cm, suki 60-65 cm. Waga dorosłego doga argentyńskiego powinna mieścić się w przedziale 45-65 kg. Dokładna waga psa zależy od płci, sposobu żywienia, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej.

Umaszczenie doga argentyńskiego

Jedyny dopuszczalny kolor umaszczenia doga argentyńskiego to kolor biały. Na uszach i wokół oka może wystąpić niewielkie, czarne znaczenie. Mówimy wtedy o umaszczeniu typu “pirat”. Białe umaszczenie doga argentyńskiego pomagało w odróżnieniu go od zwierzęcia, z którym walczył. Szata psa tej rasy składa się z krótkiej sierści i może zawierać podszerstek, ale może go też nie mieć. Zależy to od klimatu, w którym dany pies żyje.

Warto wspomnieć, że wiele osób jest zainteresowanych dogiem argentyńskim szarym lub czarnym. Pamiętajmy jednak, że takie umaszczenie jest niedopuszczalne. Jak już wspomnieliśmy, jedynym uznanym kolorem umaszczenia psów tej rasy jest biały. Skąd więc wynika błędne nazewnictwo? Po prostu, argentyński dog jest uderzająco podobny do cane corso italiano, który jak najbardziej może mieć sierść koloru czarnego albo szarego.

Dog argenyński

Pielęgnacja doga z Argentyny

Pielęgnacja doga argentyńskiego nie powinna przysparzać przyszłym opiekunom większych problemów. Podpowiemy, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne w przypadku psa tej rasy.

Szczotkowanie doga argentyńskiego

Dog argentyński ma krótką sierść, która jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy przeczesywać ją raz na jakiś czas gumową szczotką z wypustkami. W okresie linienia, czyli wtedy gdy sierść intensywnie wypada, warto czesać psa nawet codziennie, by martwy, wypadający włos nie wbijał się w ubrania i tapicerki.

Dog argentyński – kąpiel

Doga argentyńskiego nie musimy kąpać często. Najlepiej po prostu wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Warto zainwestować w szampon dla psów o białym umaszczeniu, gdyż niektóre inne szampony mogą zażółcić kolor lub go zabrudzić. Pamiętajmy, by po dokładnym nałożeniu i spłukaniu szamponu, wysuszyć sierść psa – najlepiej przy użyciu miękkiego ręcznika i suszarki.

Uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne

Poza pielęgnacją sierści należy zadbać także o uszy, oczy, zęby i pazury naszego doga argentyńskiego. Trzeba regularnie sprawdzać ich stan oraz dbać o utrzymanie higieny tych okolic. Uszy i oczy warto czyścić specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami. Zęby możemy myć przy pomocy pasty i szczoteczki do zębów dla psów, a pazury przycinać cążkami, dostosowanymi do rozmiaru naszego doga argentyńskiego. Pamiętajmy, by zabieg ten wykonywać delikatnie, by pies się do niego nie zraził. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, możemy poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Dog argentyński – charakter rasy

Jako hybryda wielu ras psów, przedstawiciele doga argentyńskiego mogą różnić się od siebie pod względem charakteru. To wyróżnia ich na tle innych ras, które zazwyczaj mają określony sposób zachowania, kierowany przeżyciami, głównie z okresu szczenięctwa. Opowiemy nieco więcej o usposobieniu psa tej rasy.

Dog argentyński w domu i wobec bliskich

Choć dog argentyński wygląda dość groźnie, to może być wspaniałym, oddanym towarzyszem, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wyszkolony i już od maleńkości będziemy pracować nad jego niezależnym charakterem. Zazwyczaj jest psem jednego pana, ale wobec innych członków rodziny również wykazuje przyjacielski stosunek. Może być świetnym psem rodzinnym – uwielbia pieszczoty i czułości. Niektórzy przedstawiciele tej rasy nie są zbyt wylewni w kontaktach z dziećmi, inni mocno przywiązują się do naszych pociech i chętnie się z nimi bawią. Dużo zależy od właściwego wychowania.

Dog argentyński wobec obcych

Dog argentyński znalazł się na Polskiej liście psów niebezpiecznych, jednak nie możemy z góry uważać go za agresora. Decydujące jest to, jak pies został wychowany i jak zachowujemy się w stosunku do niego. Szczególnie, jeśli jesteśmy dla niego kimś nowym, kogo jeszcze nie zna.

Dog argentyński to pies stróżujący, obdarzony bardzo silnym instynktem terytorialnym. Jest odważny i zawsze gotowy stawić czoła intruzowi. Nie ufa obcym, zazwyczaj podchodzi do nich z rezerwą, jeśli jednak zostanie niewłaściwe poprowadzony – może stać się w stosunku do nich agresywny.

Dog argentyński a inne zwierzęta

Drugą stroną charakteru doga argentyńskiego jest duża pewność siebie i podświadoma chęć dominacji, szczególnie wobec innych psów. Powinniśmy uczyć naszego doga argentyńskiego właściwego zachowania podczas spacerów i już od wczesnych lat szczenięcych go socjalizować, by nie stał się agresywny. Pamiętajmy, że dog argentyński wykazuje instynkt łowiecki i może mieć tendencję do zaganiania mniejszych zwierząt. Jeśli od małego będzie wychowywał się wśród innych psów i kotów, może się z nimi zaprzyjaźnić.

Dog argentyński hodowla szczeniąt

Wychowanie psa rasy dog argentyński. Wskazówki dla opiekunów

Rasy agresywne w Polsce to takie, których posiadanie wymaga uzyskania właściwego pozwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że zakwalifikowane tam psy są wyłącznie bezwzględnymi mordercami, myślącymi tylko o przelewaniu krwi. Po prostu, są znacznie trudniejsze w wychowaniu, a w wyniku niewłaściwego traktowania mogą stać się niebezpieczne.

Dog argentyński – warunki do życia

Dog argentyński najlepiej będzie czuł się w domu jednorodzinnym z ogrodem. Jest psem zwinnym, wytrzymałym i aktywnym – potrzebuje dużej dawki ruchu i przestrzeni. Jeśli zapewnimy mu wystarczająco dużo miejsca do zabawy i eksploracji terenu, w domu będzie spokojniejszy. Oczywiście dog argentyński może mieszkać również w bloku – pamiętajmy jednak o regularnych spacerach.

Akcesoria dla doga argentyńskiego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dog argentyński ma silnie rozwinięty instynkt myśliwski, w związku z tym przejawia umiarkowaną skłonność do ucieczek. Kiedy zainteresuje się danym tropem, możemy szybko stracić go z oczu. Dlatego, dla bezpieczeństwa naszego czworonoga warto zainwestować w solidną smycz, która zapewnia psu bezpieczeństwo na spacerach. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że dog argentyński lubi dominować – musimy uczyć go właściwego zachowania wobec innych psów podczas spacerów (i nie tylko).

Jeśli chcemy osiągnąć dobre wyniki w szkoleniu, powinniśmy wpajać psu właściwe zachowania już od szczeniaka. Oczekiwany efekt osiągniemy najszybciej, dzięki budowaniu silnych więzi z jeszcze młodym dogiem argentyńskim. Pomocne w tym zadaniu mogą okazać się zabawki – frisbee, szarpaki, piłki – wybór jest duży. Musimy wziąć także pod uwagę fakt, że dog argentyński nie lubi być sam, możemy go przyzwyczaić do naszej krótkiej nieobecności, ale pamiętajmy, że pies odseparowany od rodziny może stać się lękliwy, a z czasem agresywny. Najlepiej postawić legowisko w centralnym miejscu w domu, by mógł obserwować domowników i poczuć się pełnoprawnym członkiem rodziny.

Pieluchy i majtki dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie psa doga argentyńskiego

Dog argentyński ma bardzo silny charakter, jest z natury niezależny, uparty i bardzo pewny siebie. Jego temperament sprawia, że nie każdy może zostać jego opiekunem. Skąd bierze się to ograniczenie? Otóż, to pies posiadający niesamowite zacięcie do walki, instynkt stróża i potrzebę dominacji, w związku z tym jego szkolenie może okazać się zbyt trudne dla początkujących opiekunów. Poniżej opowiedzieliśmy trochę więcej na temat szkolenia doga argentyńskiego.

Nauka posłuszeństwa doga argentyńskiego

Dog argentyński to inteligentny pies, którego z powodzeniem można nauczyć tak samo właściwego zachowania, jak i uprawiania psich sportów. Potrzebuje jednak pewnego siebie opiekuna, który będzie traktował psa uczciwie i konsekwentnie. Dog argentyński musi dostrzec w nas swój autorytet. Pamiętajmy, że jest on wrażliwym psem, który doceni okazane mu serce, jednak zapamięta też każdą krzywdę, której doświadczył. Potrzebuje stanowczego podejścia ze strony człowieka oraz poczucia bezpieczeństwa.

Dog argentyński jest jedną z bardziej kontrowersyjnych ras psów. Ze względu na swoją historię, jeśli walczy, robi to do upadłego. Dlatego właśnie tak ważne jest, by pies umiał zachować spokój nawet, jeśli w otoczeniu pojawi się bodziec prowokujący do zachowań agresywnych. Tylko opiekun, który zapanuje nad walecznością psa, będzie mógł cieszyć się sympatyczną stroną jego charakteru. Dlatego właśnie bardzo ważna jest socjalizacja. Musimy zaznajamiać naszego doga argentyńskiego z nowymi ludźmi, miejscami i zwierzętami oraz oswoić go z gośćmi odwiedzającymi nasz dom.

Metoda pozytywnych wzmocnień

Dobrym sposobem na zachęcenie psa do wykonywania komend jest stosowanie smaczków treningowych. Dostępne są w wielu smakach i teksturach. Aromatyczne kąski z pewnością sprawią, że dog argentyński będzie chętnie wykonywał dane polecenia. Pamiętajmy, że nie mogą przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego. Z biegiem czasu, kiedy psiak opanuje podstawowe komendy, smaczki możemy zastąpić, np. pochwałami słownymi lub pieszczotami.

Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Dog argentyński – hodowla

Dog argentyński to rasa, która jest raczej trudno dostępna w Polsce, a selekcja najlepszych osobników utrudniona przez różnorodność genetyczną psów. Niemniej jednak, wszystkim amatorom tej rasy polecamy wyszukanie rzetelnej hodowli. Po czym ją poznać? Podpowiadamy!

Dokumenty niezbędne w hodowli

By mieć pewność, że nasz dog argentyński jest rasowy, powinniśmy otrzymać komplet stosownych dokumentów. Standardowo, w pierwszej kolejności może to być rodowód albo metryka na podstawie, której można ubiegać się o wydanie rodowodu. Jeśli nie planujemy startować z psem w pokazach lub zakładać własnej hodowli metryka w zupełności wystarczy do tego, by potwierdzić „czystość krwi” psa. By sprawdzić jej autentyczność najlepiej osobiście udać się do najbliższego oddziału ZKwP.

Jeżeli chcemy wiedzieć, że mamy do czynienia z dobrą hodowlą, możemy poprosić hodowcę o wgląd do rodowodu rodziców szczeniaka i ich badań genetycznych.

Co warto wiedzieć przed nabyciem doga argentyńskiego?

Jeśli zdecydujemy się na nabycie doga argentyńskiego, musimy pamiętać o jednym – jest to pies wpisany na listę ras agresywnych i jego posiadanie wiąże się z koniecznością zdobycia specjalnej zgody. Oczywiście może być wspaniałym stróżem i towarzyszem rodzin, ale ze względu na ognisty temperament potrzebuje doświadczonego opiekuna.

Cechy dobrego hodowcy

Dobrego hodowcę możemy poznać po tym, że wykonuje komplet badań dla psich rodziców, które trzeba wykonać przed kryciem oraz badania szczeniąt zaraz po ich przyjściu na świat. Dba również o wstępną socjalizację młodych dogów argentyńskich oraz zapewnia późniejsze wsparcie, udzielane opiekunom po zakupieniu psa. Oczywiście przed zakupem psa będzie chciał wiedzieć, jakie przyszły właściciel ma doświadczenie w kwestii opieki nad psami potencjalnie agresywnymi. Czasem można otrzymać od hodowcy wyprawkę, która ułatwi przyjęcie psa do domu.

Dog argentyński w adopcji

Swojego wymarzonego doga argentyńskiego możemy szukać również w schroniskach lub fundacjach zajmujących się adopcją psów. Chociaż szansa na znalezienie rasowego psa w schronisku jest raczej znikoma, to zawsze warto próbować. Zawsze możemy zdecydować się na przygarnięcie psa w typie doga. Pamiętajmy jednak, że takie zwierzęta zazwyczaj są „po przejściach” i mogą sprawiać problemy – trzeba okazać im dużo cierpliwości, zrozumienia i ciężko pracować nad ich charakterem.

Dog argentyński szczenięta

Dog argentyński – zdrowie

Dog argentyński z reguły uważany jest za psa wytrzymałego i odpornego. Żyje średnio od 10 do 15 lat. Mimo wszystko zdarza mu się chorować, oto typowe schorzenia i dolegliwości, które mogą wystąpić w obrębie psów tej rasy:

  • głuchota – niektóre szczenięta przychodzą na świat głuche ze względu na brak pigmentu, co wynika z domieszki krwi bullterrierów. Potwierdza to, że w miocie mogą wziąć górę różne geny, które odpowiadają też za zachowania wrodzone. Kiedy psiak ukończy 7-8 tygodni wskazane jest wykonanie badań BAER, pomagające wykryć głuchotę jednostronną,
  • alergie – niektóre dogi argentyńskie mogą być narażone na występowanie alergii. Jeśli zauważymy u swojego pupila niepokojące objawy, takie jak: katar, wysypka, apatia, brak apetytu, świąd, wypadanie sierści, wskazane jest wykonanie testów alergicznych i zastosowanie właściwej diety eliminacyjnej. Oczywiście po uprzednim skontaktowaniu się z lekarzem weterynarii,
  • dysplazja łokciowa i biodrowa – to schorzenie o podłożu genetycznym, które wiąże się z problemami, z poruszaniem. Często występuje u psów ras dużych. Właśnie dlatego tak ważne jest kupowanie psów ze sprawdzonych hodowli, w których psy są rozmnażane w sposób świadomy i mają wykonywany komplet badań.
Pielęgnacja oczu i uszu psów- Sklep Zoologiczny Zooart

Żywienie doga argentyńskiego

Dog argentyński potrzebuje pożywienia, które zaspokoi jego zapotrzebowanie energetyczne i dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Jak powinno wyglądać jego prawidłowe żywienie? Podpowiadamy.

Karma komercyjna i dieta BARF, czyli popularne sposoby żywienia

Dog argentyński powinien otrzymywać zbilansowane posiłki. W związku z tym w pierwszej kolejności bardzo ważny jest wybór metody żywienia. Możemy zdecydować się na podawanie psu diety BARF opierającej się na surowym mięsie. BARF bazuje na diecie przodków psów – wilków i jest całkowicie bezpieczna dla przewodu pokarmowego naszego pupila. Oprócz mięsa zawiera także niektóre kości, podroby oraz wybrane warzywa i owoce. Jej stosowanie wymaga wiedzy, którą możemy nabyć, studiując wybraną literaturę lub konsultując się z dietetykiem zwierzęcym.

Żywienie młodego i dorosłego doga argentyńskiego

W żywieniu doga argentyńskiego warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jego wiek, waga, poziom aktywności fizycznej i specjalne potrzeby (choroby). Szczeniak potrzebuje bowiem tych samych składników odżywczych w diecie, co pies dorosły, jednak w zmienionych proporcjach. Zdecydowanie należy karmić go częściej, mniejszymi porcjami. Młody dog argentyński ma zwiększone zapotrzebowanie na białko i tłuszcze. Warto podawać mu karmę dla szczeniąt, która zawiera wszystkie niezbędne witaminy, minerały oraz inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju.

Z wiekiem zapotrzebowanie energetyczne psów maleje. Psy ras dużych dojrzewają mniej więcej w 12-18 miesiącu życia. W tym czasie możemy wprowadzić dogowi argentyńskiemu karmę dla dorosłych psów. Warto zabierać się do tego stopniowo, by nie doprowadzić do rozstroju żołądka. Możemy wybierać wśród suchych lub mokrych karm dostępnych w wielu smakach.

Co jest ważne w żywieniu ras dużych?

Najczęstszymi problemami, z którymi borykają się psy ras dużych to skręt żołądka i dysplazja stawów biodrowych. Musimy zatem pilnować, by pies nie jadł za szybko – w tym celu można zakupić mu miskę spowalniającą jedzenie. Najlepiej podzielić jego posiłki na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Warto także zainwestować w dobrej jakości karmę, która zawiera dodatek chondroityny i glukozaminy, która wspiera regenerację chrząstki stawowej.

Dog argentyński – cena w hodowli i koszty utrzymania

Cena doga argentyńskiego z rodowodem wynosi nawet 6000 złotych – trzeba przyznać, że nie jest to mała kwota. Pewnie wynika ona z faktu, iż dobrych, renomowanych hodowli tej rasy psa w Polsce jest stosunkowo niewiele. Poza tym cena obejmuje również wydatki związane z opieką nad szczeniakiem przebywającym w hodowli.

Oprócz kosztu zakupu szczeniaka, musimy liczyć się z wydatkami ponoszonymi przez całe życie psa. Przede wszystkim są to koszty pożywienia, akcesoriów i opieki medycznej. W przypadku wymagających psów o trudnym usposobieniu, niezbędna może być pomoc behawiorysty. Szczególnie dla opiekunów, którzy zdecydowali się na przyjęcie doga argentyńskiego, nie mając odpowiedniego doświadczenia.

Wydatki w ujęciu miesięcznym

W skład wydatków miesięcznych wchodzi zakup karmy, przysmaków i worków na nieczystości. Zapłacimy za nie ok. 300-350 zł.

Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim

Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim obejmują produkty, które trzeba wymieniać jedynie raz na jakiś czas. A jest to: legowisko, zabawki, miski na wodę i jedzenie, smycz, obroża, a także artykuły higieniczne, takie jak: preparaty do czyszczenia uszu i oczu, cążki do paznokci, obroża przeciwpchelna oraz szampon i szczotka dla psa. Za to wszystko zapłacimy ok. 600-700 zł.

Oczywiście przy planowaniu wydatków, warto uwzględnić także koszty związane z usługami, np. wizytami u lekarza weterynarii, psiego behawiorysty lub dietetyka zwierzęcego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Twojego doga argentyńskiego.

Dog argentyński – podsumowanie opisu rasy

Dog argentyński to kolejna rasa, której nie mogło zabraknąć w naszej encyklopedii psów. Odpowiedzieliśmy m.in. na pytanie, czy dog argentyński faktycznie jest agresywny? Opowiedzieliśmy trochę o ich charakterze. Pamiętajmy, że psy te oficjalnie zostały uznane za takie, którymi mogą zająć się tylko wybrane osoby. Nie oznacza to jednak, że trzeba się go bać. Szczególnie, jeśli jego opiekun jest osobą dojrzałą emocjonalnie i kierującą się dobrem zwierzęcia. Omówiliśmy najważniejsze kwestie związane z ich wychowaniem, a także szkoleniem. W naszym wpisie nie zabrakło również informacji o pielęgnacji i hodowli doga argentyńskiego. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Wam podjęcie decyzji na temat jego nabycia. Właściwie prowadzony pies będzie wspaniałym stróżem i towarzyszem, który do życia swojej rodziny wniesie wiele radości.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.