Owczarek australijski – wymagający przyjaciel

Owczarek australijski to wyjątkowy pies o łagodnym usposobieniu i dynamicznej osobowości. Jest świetnym kompanem wielogodzinnych spacerów oraz dalekich wypraw. Jedno jest pewne – nie można się nim nudzić; istny wulkan energii, który podniesie z kanapy dosłownie każdego. To po prostu wierny, czuły towarzysz dnia codziennego. Pokochało go wielu, m.in. za unikatowy wygląd i przebojowy charakter. Jednak czy nadaje się dla każdego? Jakie cechy czynią go najlepszym przyjacielem człowieka? Dlaczego tak często mylony jest z border collie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Owczarek australijski – opis rasy

Owczarek australijski (ang. australian shepherd), nazywany również aussie, to pies pasterski, zaganiający. Nazwa tej rasy dla wielu może okazać się jest myląca. Nie wywodzi się z Australii, lecz z Ameryki. Jej dokładna historia nie jest do końca znana. Istnieje wiele teorii na ten temat. Jedna z nich głosi, iż owczarek swój przydomek zyskał, dzięki skrzyżowaniu z australijską rasą psów importowanych do Stanów Zjednoczonych. Łagodne usposobienie i chęć do nauki sprawiły, że szybko stał się doskonałym stróżem bydła.

Australian aussie lubi być w ciągłym ruchu. Ma atletyczną budowę ciała, co czyni go sprawnym i zawsze gotowym do działania. Idealnie nadaje się do pracy, jest wytrzymały i niezwykle inteligentny, a także bardzo oddany wobec właściciela. Może być świetnym współtowarzyszem w sportach oraz różnego rodzaju aktywnościach. Decydując się na zakup tego psa, musimy brać pod uwagę to, że owczarki australijskie są wymagające w szkoleniu. Jedynie doświadczony i zdeterminowany hodowca jest w stanie okiełznać jego nieposkromiony temperament, najlepiej poprzez regularne treningi.

Owczarek australijski – Wygląd

Australian shepherd zaliczany jest do psów średniej wielkości, jest lekki i zwinny. Posiada proporcjonalną, muskularną sylwetkę. Samce zazwyczaj osiągają wielkość w kłębie od 51 do 58 cm, a samice od 46 do 53 cm. Ich idealna waga waha się od 20 do 30 kg, suczki są nieco lżejsze, ważą od 15 do 25 kg.

Owczarek tej rasy ma półdługie, gładkie futro – proste lub falowane. Może mieć różne rodzaje umaszczenia. Do tych podstawowych zalicza się czarne, niebiesko-marmurkowe (blue merle) oraz czekoladowo-marmurkowe (red merle). Można je ze sobą łączyć, co daje nam 16 dodatkowych kombinacji. Każdej z nich mogą towarzyszyć podpalenia i białe znaczenia. Ich tęczówki również mają różne warianty kolorystyczne (niebieski, bursztynowy, brązowy). Wyjątkowa barwa oczu sprawia, że aussie uważane są za piękne i dystyngowane zwierzęta. Ciężko znaleźć dwa identyczne owczarki australijskie, każdy jest unikatem.

Często porównuje się je z border collie. Obie rasy są do siebie podobne, nie tylko pod względem maści. Mają wąski pyszczek i trójkątne uszy, jednak border collie są niższe. Mierzą zazwyczaj od 50 do 53 cm i ważą maksymalnie 20 kg. Ich sierść jest szorstka i gęsta, a ogon długi i gruby, zupełnie odwrotnie jak u owczarka.

Owczarek Australisjki

Dowiedz się więcej o border collie

Owczarek australijski – Charakter

Owczarki australijskie charakteryzuje łagodne usposobienie; są przyjacielskie i gotowe do współpracy z człowiekiem. Nie są agresywne, dużą frajdę sprawia im przebywanie z dziećmi oraz najbliższymi członkami rodziny. Przy pierwszym kontakcie raczej zachowują dystans, wobec obcych są nieufne, dlatego przede wszystkim powinniśmy je socjalizować. Szybko przywiązują się do opiekuna – to z pewnością wierne i oddane zwierzęta. Chętnie angażują się w zabawy na świeżym powietrzu. Lubią uprawiać sporty dla psów. Bardzo dobrze sprawdzą się w agility oraz treningach z pokonywaniem przeszkód.

Cechuje je inteligencja, a także umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Dobrze prowadzone owczarki australijskie słuchają właścicieli. Ich tresura wymaga dużego zaangażowania. Przede wszystkim ważne jest to, abyśmy byli wobec nich konsekwentni i jasno określili zasady. Musimy wykazać się dużą dozą empatii i cierpliwości. Przy braku odpowiedniego treningu owczarek australijski może nabierać złych nawyków. Zaspokajamy jego potrzeby przebywania w ciągłym ruchu – to bardzo istotne. W przeciwnym razie małą ilość aktywności fizycznej może wyładowywać na przedmiotach i najbliższym otoczeniu.

Owczarki australijskie podobnie jak border collie są posłuszne, ochoczo wykonują polecenia swojego opiekuna. Uwielbiają sporty na świeżym powietrzu. Podobnie jak bordery potrafią być czułe i troskliwe, ale okiełznanie ich przebojowej osobowości wymaga nieco więcej wysiłku. Bordery są bardziej ufne w stosunku do obcych.

Cena w hodowlach

Psy powinniśmy kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Owczarki australijskie nabyte z pseudohodowli mogą być obciążone licznymi wadami genetycznymi. Najlepiej, żebyśmy szukali hodowli zrzeszonych w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Zadbają one o jego prawidłowy rozwój fizyczny i emocjonalny. Cena zakupu tej rasy oscyluje w granicach od 4 do 7 tysięcy. Kwota zależna jest od osiągnięć rodziców i potencjału szczeniaka. Porównując, cena border collie jest nieco wyższa, waha się od 6 do 9 tysięcy.

Koszt aussie uzależniony jest również od linii hodowlanej. Wyróżnia się dwie podstawowe:

  • pracująca – psy nadają się do sportu i zaganiania owiec – bardzo sprawne i aktywne. Można je kupić od 5 tysięcy złotych;
  • wystawowa – psy mają piękne umaszczenie, są spokojniejsze. Ich cena zaczyna się od 10 tysięcy złotych.

Australijski aussie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród licznego grona miłośników czworonogów, dlatego musimy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na jego zakup może być znacznie wydłużony.

Wychowanie owczarka australijskiego

Tresurę owczarka australijskiego zaczynajmy się jak najwcześniej. Szczenięta, którym od początku nie zapewni się dobrego szkolenia, mogą w przyszłości sprawiać problemy. Utrwalanie złych nawyków skutkuje m.in. nadmierną szczekliwością, gryzieniem przedmiotów znajdujących się w domu, agresją wobec innych psów. Aby tego uniknąć wychowujmy owczarki za pomocą pozytywnych metod – obopólny szacunek oraz zaufanie to klucz do sukcesu.

Szybki, długotrwały efekt można uzyskać jedynie dzięki regularnym treningom. Pies wyczuje naszą niepewność i będzie starał się ją wykorzystać, dlatego powinniśmy wykazać się stanowczością, a także być konsekwentnym wobec swojego pupila. Najlepiej byłoby, gdybyśmy socjalizację rozpoczęli już w pierwszych miesiącach życia. Warto, by owczarek miał kontakt z innymi psami. Na aussie pozytywnie będzie wpływało również uprawianie sportów związanych z pokonywaniem przeszkód.

Pielęgnacja i żywienie aussie

Owczarka australijskiego wyczesujemy przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia musimy to robić częściej. W pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność – w przeciwnym wypadku sierść będzie się plątać. Do szczotkowania powinniśmy używać szczotek drucianych lub takich z miękkim włosiem. Wcześniej możemy spryskać futro specjalną odżywką o właściwościach antystatycznych. Psy tej rasy nie wymagają częstych kąpieli. Najlepiej robić to dwa razy w miesiącu, a także wtedy, gdy na ciele pojawią się wyraźne ślady brudu.

Australijski aussie jest bardzo aktywny, dlatego istotne jest, abyśmy pamiętali o dostarczaniu mu odpowiednich składników odżywczych. Możemy karmić go przy użyciu suchej i mokrej karmy – ta dobra powinna zawierać wszelkie niezbędne aminokwasy i witaminy oraz składać się przynajmniej w 70% z mięsa. Niektórzy właściciele tych psów wprowadzają im dietę BARF – to alternatywna forma żywienia, która polega na podawaniu surowego mięsa.

Podsumowanie

Australian shepherd to wesoły, towarzyski pies. Swoje niespożyte pokłady energii najchętniej rozładowuje na długich spacerach. Może być nieufny, dlatego jego socjalizację powinniśmy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia. Chętnie poddaje się tresurze, jeśli jednak decydujesz się na zakup psa po raz pierwszy, nie jest on dla ciebie. Piękne umaszczenie owczarka sprawia, że chce go mieć każdy miłośnik czworonogów. Cena uzależniona jest od linii hodowlanej. Decydując się na zakup aussie, musimy zadbać o jego odpowiedni rozwój oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy – szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.