Owczarek australijski (typ amerykański) – wymagający przyjaciel

Owczarek australijski (ang. australian shepherd), nazywany również aussie to wyjątkowy pies o łagodnym usposobieniu i dynamicznej osobowości. Jest świetnym kompanem wielogodzinnych spacerów oraz dalekich wypraw. Jedno jest pewne – nie można się z nim nudzić; istny wulkan energii, który podniesie z kanapy dosłownie każdego. To po prostu wierny, czuły towarzysz dnia codziennego. Pokochało go wielu, m.in. za unikatowy wygląd i przebojowy charakter. Jednak czy nadaje się dla każdego? Jakie cechy czynią go najlepszym przyjacielem człowieka? Dlaczego tak często mylony jest z border collie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Owczarek australijski

Owczarek australijski w organizacjach kynologicznych

W 1957 roku założono pierwszy amerykański klub owczarka australijskiego, Australian Shepherd Club of America (ASCA). To właśnie tam utworzono księgę hodowlaną dla tej rasy. Jej standard został oficjalnie uznany przez American Kennel Club (AKC) w 1993 roku, a dopiero trzy lata później przez członków Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej – Fédération Cynologique Internationale (FCI). Owczarek australijski został zaklasyfikowany w FCI do grupy I psów pasterskich i zaganiających, wzorzec rasy znajdziemy pod numerem 342.

Klasyfikacja według innych organizacji kynologicznych prezentuje się tak:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pasterskie,
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące,
  • World Kennel Union (WKU) – 1.04 psy pasterskie,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie,
  • Canadian Kennel Club (CKC) – VII-3 psy pasterskie,
  • United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.

Owczarek australijski – historia rasy

Owczarek aussie to wszechstronny pies użytkowy. Wiele osób ceni go przede wszystkim za pracowitość i łatwość w szkoleniu. To również świetny towarzysz rodzin. Zyskuje coraz większą popularność w Polsce – chcesz wiedzieć, jaka jest historia powstania rasy? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Skąd pochodzi auusie?

Owczarek australijski to pies pasterski, zaganiający. Nazwa rasy dla wielu może okazać się myląca. Pies ten nie pochodzi z Australii, lecz z Ameryki. Jego dokładna historia nie jest do końca znana. Istnieje wiele teorii na ten temat. Jedna z nich głosi, iż owczarek swój przydomek zyskał, dzięki skrzyżowaniu z australijską rasą psów (owczarkiem baskijskim) importowanych do Stanów Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku przez baskijskich pasterzy. Łagodne usposobienie i chęć do nauki sprawiły, że szybko stał się doskonałym stróżem bydła i owiec.

Wzrost popularności rasy owczarka australijskiego

Rasa zyskała większy rozgłos dopiero po II wojnie światowej. W latach 50. XX wieku popularną rozrywką Amerykanów było urządzanie wyścigów konnych i pokazów rodeo, które transmitowano w telewizji. W przerwach między wydarzeniami owczarki australijskie zabawiały gości, dając popis swoich niezwykłych umiejętności – wykonywały różne zadziwiające sztuczki.

Użytkowość i popularność owczarka australijskiego

Owczarek australijski jest inteligentny, aktywny i chętny do współpracy. Te cechy sprawiają, że świetnie sprawdza się w pracy, najczęściej możemy go spotkać w roli psa pasterskiego, pomagającego przy wypasie bydła i owiec. Poszczególne osobniki niekiedy wykorzystywane są w ratownictwie. Poza tym aussie to dobry towarzysz rodzin z dziećmi.

Dzięki swojej wszechstronności Australian Shepherd cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, chociaż nadal najbardziej znany jest w Stanach Zjednoczonych.

Ciekawostki na temat owczarka australijskiego

Psy rasy owczarek australijski wypromował znany treser psów Jay Sisler. To właśnie on występował ze swoimi psami w przerwach pokazów rodeo. Para owczarków australijskich o imionach Shorty i Stub, wyszkolona przez Sislera, zasłynęła nawet dzięki występom w filmach Disneya pt. “Stub, najlepszy pies do bydł na Zachodzie” oraz “Biegnij, Appaloosa, biegnij”.

Owczarek australijski charakter

Pies owczarek australijski (typ amerykański) – wygląd

Owczarek australijski jest dumnym posiadaczem pięknego futra, które może występować w najrozmaitszych kolorach i wzorach. jeśli ciekawi cię wygląd tego psiaka, koniecznie zajrzyj do dalszej części wpisu.

Wygląd ogólny owczarka australijskiego

Australian aussie lubi być w ciągłym ruchu, jest lekki i zwinny. Posiada proporcjonalną, muskularną sylwetkę. Jego atletyczna budowa ciała czyni go psem nadzwyczaj sprawnym i zawsze gotowym do działania. Ma płaską czaszkę z dość wyraźnie zaznaczonym stopem i trójkątne uszy, które są wysoko osadzone na głowie. Oczy owczarka australijskiego są w kształcie migdała. Tęczówki występują w różnych wariantach kolorystycznych (niebieskim, bursztynowym lub brązowym). Wyjątkowa barwa oczu sprawia, że aussie uważane są za piękne i dystyngowane zwierzęta.

Ogon u tych psów jest prosty i gęsto porośnięty sierścią. W niektórych krajach dozwolone jest kopiowanie (przycinanie ogona). W Polsce taki zabieg jest niedozwolony. Czasem szczeniaki rodzą się ze szczątkowym ogonem. Przednie kończyny są proste, a tylne kątowane. Aussie porusza się bardzo zwinnie i swobodnie.

Wzrost i waga owczarka australijskiego

Owczarek australijski to średniej wielkości pies. Samce zazwyczaj osiągają wielkość w kłębie od 51 do 58 cm, a samice od 46 do 53 cm. Ich idealna waga waha się od 20 do 30 kg, suczki są nieco lżejsze, ważą od 15 do 25 kg.

Dostępne wzory i kolory sierści aussie

Owczarek australijski posiada dwuwarstwową szatę, która składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Ma półdługie, gładkie futro – proste lub falowane. W tym przypadku występują różne rodzaje umaszczenia. Do tych podstawowych zalicza się czarne, czekoladowe, niebiesko-marmurkowe (blue merle) oraz czekoladowo-marmurkowe (red merle). Mogą się ze sobą łączyć, co daje nam 16 dodatkowych kombinacji. Każdej z nich mogą towarzyszyć podpalenia i białe znaczenia. Ciężko znaleźć dwa identyczne owczarki australijskie, każdy jest unikatem.

Czy owczarek australijski jest podobny do border collie?

Często porównuje się je z border collie. Obie rasy są do siebie podobne, nie tylko pod względem maści. Mają wąski pyszczek i trójkątne uszy, jednak border collie są niższe. Mierzą zazwyczaj od 50 do 53 cm i ważą maksymalnie 20 kg. Ich sierść jest szorstka i gęsta, a ogon długi i gruby, zupełnie odwrotnie jak u aussie.

Owczarek australijski

Pielęgnacja aussie

Pielęgnacja sierści owczarka australijskiego wymaga pewnej regularności, ale nie jest szczególnie skomplikowana. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak dbać o piękne futro aussie i nie tylko.

Szczotkowanie to podstawa

Owczarka australijskiego wyczesujemy przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia musimy to robić częściej. W pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność – w przeciwnym wypadku sierść będzie się plątać. Do szczotkowania powinniśmy używać szczotek drucianych lub takich z miękkim włosiem. Wcześniej możemy spryskać futro specjalną odżywką o właściwościach antystatycznych.

Co jest ważne podczas kąpieli owczarka australijskiego?

Psy tej rasy nie wymagają częstych kąpieli. Najlepiej robić to dwa razy w miesiącu, a także wtedy, gdy na ciele pojawią się wyraźne ślady brudu. Do mycia trzeba użyć specjalnego szamponu dla psów, najlepiej takiego, który przeznaczony jest do aktualnego stanu sierści, np. do suchych i matowych włosów można użyć szamponu regenerującego, który idealnie odżywi włos i przywróci mu blask. Warto pamiętać o tym, by dokładnie namydlić i spłukać sierść. Zalegające mydliny mogą powodować alergie skóry. Po kąpieli trzeba starannie osuszyć swojego psa przy pomocy ręcznika i suszarki.

Uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne

Musimy systematycznie sprawdzać stan uszu psa i czyścić je specjalnymi preparatami, kiedy zauważymy pojawienie się dużej ilości wydzieliny. Powinniśmy także kontrolować higienę jamy ustnej naszego aussie. By uniknąć powstawania kamienia nazębnego, musimy szczotkować zęby psa. Niemniej ważne jest sprawdzanie oczu i przemywanie ich w razie potrzeby. Dodatkowo warto kontrolować długość pazurów i czystość łap.

Owczarek australijski – usposobienie i charakterystyka rasy

Owczarek australijski to pies, którego wyróżnia nie tylko nietuzinkowy wygląd, ale również wspaniały charakter. Z nami masz okazję poznać bliżej usposobienie aussie.

Owczarek australijski wobec bliskich i obcych

Owczarki australijskie charakteryzuje łagodne usposobienie; są przyjacielskie i gotowe do współpracy z człowiekiem. Szybko przywiązują się do opiekuna – to z pewnością wierne i oddane zwierzęta. Nie są agresywne, dużą frajdę sprawia im przebywanie z dziećmi oraz najbliższymi członkami rodziny. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ruch raczej nie będą odpowiednie dla osób starszych.

Owczarki tej rasy przy pierwszym kontakcie raczej zachowują dystans, wobec obcych są nieufne, dlatego przede wszystkim powinniśmy je socjalizować. Mają naturalnie, silny instynkt obronny, więc zawsze są gotowe, by ostrzec opiekuna przed niebezpieczeństwem.

Owczarek australijski wśród innych zwierząt

Jeśli owczarek australijski będzie wychowywał się od początku z danymi psami lub kotami, szansa na przyjaźń jest bardzo duża. By nie zachowywał się agresywnie do innych psów podczas spacerów, ważna jest wcześniejsza socjalizacja, która powinna być rozpoczęta już w hodowli. Musimy zapoznać szczeniaka z różnymi miejscami, sytuacjami i zwierzętami – dzięki temu w dorosłym życiu aussie nie będzie miał problemów z dostosowaniem się do nowych warunków, ani z akceptacją zwierząt.

Ulubione zajęcia owczarka australijskiego

Owczarek australijski to rasa, która chętnie angażuje się w zabawy na świeżym powietrzu. Bardzo dobrze sprawdza się w sportach kynologicznych, np. agility oraz treningach z pokonywaniem przeszkód. Idealnie nadaje się do pracy – aussie są wytrzymałe i niezwykle inteligentne, a także bardzo oddane wobec właściciela. Mogą być świetnymi współtowarzyszami w sportach oraz różnego rodzaju aktywnościach.

Czym się różni charakter owczarka australijskiego od border collie?

Owczarki australijskie podobnie jak border collie są posłuszne, ochoczo wykonują polecenia swojego opiekuna. Uwielbiają sporty na świeżym powietrzu. Podobnie jak bordery potrafią być czułe i troskliwe, ale okiełznanie ich przebojowej osobowości wymaga nieco więcej wysiłku. Bordery są bardziej ufne w stosunku do obcych.

Owczarek australijski charakter

Wychowanie owczarka australijskiego

Owczarki australijskie to inteligentne psy i jeśli będziemy na bieżąco utrwalać dobre zachowania, mogą być wspaniałymi, posłusznymi towarzyszami domu. Co zrobić, by dobrze wychować aussie? Podpowiadamy.

Warunki do życia dla owczarka australijskiego

Owczarek australijski ze względu na duże zapotrzebowanie na ruch, lepiej będzie się czuł w większych przestrzeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest, by przyszły opiekun aussie mieszkał w dużym domu z ogrodem, gdzie pies mógłby się wybiegać i swobodnie eksplorować teren. Mimo to wskazane są regularne spacery poza teren posesji. Jeśli nie zapewnimy mu wystarczającej ilości bodźców, może stać się szczekliwy. Oczywiście owczarek australijski może mieszkać również w mieszkaniu w bloku – nie możemy wykluczyć tej opcji. W takim przypadku musimy zapewnić mu dużo ruchu i aktywności.

Pamiętajmy, że owczarek australijski potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem i jeśli nie będziemy przyzwyczajać stopniowo psiaka do naszej kilkugodzinnej nieobecności w domu, może popaść w lęk separacyjny.

Akcesoria dla aussie

W wychowaniu owczarka australijskiego pomocne mogą okazać się następujące akcesoria:

  • legowisko – każdy pies po intensywnym wysiłku potrzebuje odpoczynku. Warto zakupić swojemu owczarkowi australijskiemu legowisko dostosowane do jego rozmiarów. Jeśli ustawimy je w centralnym punkcie w domu, np. w salonie, pies będzie mógł swobodnie obserwować wszystkich domowników, dzięki temu poczuje się integralną częścią rodziny,
  • solidna smycz i szelki – by zapewnić psu bezpieczeństwo podczas spacerów, warto kupić smycz i szelki, które posłużą na lata,
  • zabawki – brak wystarczającej ilości bodźców może być przyczyną problemów behawioralnych. Jeśli chcemy ich uniknąć, powinniśmy bawić się z psem przy użyciu różnorodnych zabawek. Sznurowe szarpaki i dyski – mogą być pomocne w zaspokojeniu potrzeby ruchu. Zabawki interaktywne stymulują umysł i zapewniają psiakowi mnóstwo frajdy.

Co jest ważne w wychowaniu aussie?

Przy braku odpowiedniego treningu owczarek australijski może nabierać złych nawyków. Długotrwały efekt można uzyskać jedynie dzięki regularnym treningom. Zaspokajamy jego potrzeby przebywania w ciągłym ruchu – to bardzo istotne. W przeciwnym razie małą ilość aktywności fizycznej może wyładowywać na przedmiotach i najbliższym otoczeniu.

Pamiętajmy, że pies wyczuje naszą niepewność i będzie starał się ją wykorzystać, dlatego powinniśmy wykazać się stanowczością, a także być konsekwentnym wobec swojego pupila. Najlepiej byłoby, gdybyśmy socjalizację rozpoczęli już w pierwszych miesiącach życia. Warto, by owczarek miał kontakt z innymi psami. Na aussie pozytywnie będzie wpływało również uprawianie sportów związanych z pokonywaniem przeszkód.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Psy rasy owczarek australijski – szkolenie

Decydując się na zakup tego psa, musimy brać pod uwagę to, że owczarki australijskie są wymagające w szkoleniu. Jedynie doświadczony i zdeterminowany hodowca jest w stanie okiełznać jego nieposkromiony temperament, najlepiej poprzez regularne treningi.

Nauka posłuszeństwa

Owczarki australijskie cechuje inteligencja, a także umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Dobrze prowadzone owczarki australijskie słuchają właścicieli. Ich tresura wymaga dużego zaangażowania. Przede wszystkim ważne jest to, abyśmy byli wobec nich konsekwentni i jasno określili zasady. Musimy wykazać się dużą dozą empatii i cierpliwości.

Tresurę owczarka australijskiego zaczynajmy więc jak najwcześniej. Szczenięta, którym od początku nie zapewni się dobrego szkolenia, mogą w przyszłości sprawiać problemy. Utrwalanie złych nawyków skutkuje m.in. nadmierną szczekliwością, gryzieniem przedmiotów znajdujących się w domu, agresją wobec innych psów. Aby tego uniknąć, wychowujmy owczarki za pomocą pozytywnych metod – obopólny szacunek oraz zaufanie to klucz do sukcesu.

Metoda pozytywnych wzmocnień podczas szkolenia – na czym polega?

Podczas szkolenia kluczową kwestią jest odpowiednie motywowanie psa do wykonywania poleceń poprzez stosowanie smaczków treningowych. Metoda ta jest o wiele bardziej skuteczna, niż ciągłe karcenie i karanie psa. Na rynku dostępnych jest wiele smaków – możemy wybrać, więc taki, który najbardziej odpowiada naszemu owczarkowi australijskiemu. Pamiętajmy, że przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego psiaka. Jeśli będziemy podawać smaczki bez umiaru, pies może nabawić się otyłości.

Sporty dla aussie

Oprócz wcześniej wspomnianego agility (bieg z przeszkodami), owczarek australijski świetnie sprawdzi się w takich sportach, jak:

  • treibball (pies zbiera i wbija piłki do bramki),
  • dogdancing (taniec z psem),
  • canicross (przełajowy bieg z psem),
  • dogfrisbie (zawody w aportowaniu frisbee).

Owczarek australijski – hodowla idealna

Owczarek australijski to pies coraz bardziej popularny w Polsce. Znalezienie dobrej hodowli w naszym kraju jest stosunkowo łatwe, jednak warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego hodowcy. Przedstawimy teraz nieco więcej informacji na ten temat.

Rodowód a metryka psa

Jeśli kupujemy szczeniaka z legalnie działającej hodowli, powinniśmy otrzymać metrykę. Można powiedzieć, że dokument ten jest odpowiednikiem ludzkiego aktu urodzenia. Zawarte w nim dane zawierają pełny opis szczeniaka i dane jego rodziców. Na podstawie metryki możemy wyrobić rodowód, który będzie potrzebny nam w przypadku zakładania własnej hodowli. Rodowód informuje nas o osiągnięciach i badaniach przodków psa cztery pokolenia wstecz. Na tej podstawie możemy ocenić, jaki szczeniak może być w przyszłości.

Na co zwracać uwagę w hodowli?

Przed zakupem szczeniaka warto odwiedzić wybraną hodowlę, by móc na własne oczy zobaczyć psiaki i ocenić, który z nich jest dla nas najlepszy. To także dobra okazja do tego, by sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczeniaki. Dobry hodowca dba o to, by psy były zdrowe, odpowiednio odżywione i zsocjalizowane. Możemy również zobaczyć rodziców szczeniaków, zapytać o ich rodowody i wyniki badań genetycznych.

Szczeniak oprócz metryki powinien być zaczipowany, odrobaczony i zaszczepiony. Hodowcy dają niekiedy symboliczną wyprawkę, która może składać się z małego worka karmy, smyczy i obroży oraz ulubionej zabawki.

Owczarek australijski

Zdrowie owczarka australijskiego

Owczarek australijski generalnie jest uważany za psa silnego i wytrzymałego. Rzadko zdarza mu się chorować na poważniejsze choroby. Może żyć ok. 13-15 lat.

Pamiętajmy jednak, że w hodowlach zakazane jest krzyżowanie dwóch osobników o umaszczeniu marmurkowym. Szczenięta pochodzące z takich skojarzeń często rodzą się ślepe i głuche. Poza tym niektóre osobniki mogą być nosicielami mutacji w genie MDR1. Psy posiadające tę mutację są wrażliwe na działanie niektórych leków (ich podanie może skończyć się śmiercią). Zaleca się przeprowadzenie badań w celu sprawdzenia potencjalnego nosicielstwa.

Niektóre owczarki australijskie o umaszczeniu blue merle mogą cierpieć na choroby oczu, m.in. na postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty. Ważne jest wykonanie badania okulistycznego, co pomaga w wykryciu tej choroby. Aussie to bardzo aktywne psy mogą być zatem narażone na różnego rodzaju kontuzje. W sporadycznych przypadkach może wystąpić dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. To schorzenie o podłożu genetycznym, dlatego w hodowli warto zapytać o wyniki badań rodziców szczeniaka, które są wykonywane właśnie pod tym kątem. Wskazane jest również stosowanie odpowiedniej suplementacji i dbanie o to, by nie obciążać stawów psa.

Pielęgnacja oczu i uszu psów- Sklep Zoologiczny Zooart

Prawidłowe żywienie owczarka australijskiego

Australijski aussie jest bardzo aktywny, dlatego istotne jest, abyśmy pamiętali o dostarczaniu mu składników odżywczych w odpowiednich ilościach, by miał dużo siły i energii na co dzień. Jak żywić owczarka tej rasy? Podpowiadamy.

Karma komercyjna czy dieta BARF?

Owczarka australijskiego możemy karmić przy użyciu suchej i mokrej karmy – ta dobra powinna zawierać wszelkie niezbędne aminokwasy, witaminy i inne składniki odżywcze oraz składać się przynajmniej w 70% z mięsa. Mokra karma zawiera minimum 60% wody, w związku z tym dobrze nawadnia organizm psa. Poza tym jest łatwiejsza w strawieniu, nie zalega w żołądku. Dzięki temu psiak po jej zjedzeniu i odpoczynku szybko będzie gotowy do wykonywania nowych aktywności. Sucha karma posiada właściwości oczyszczające zęby, a także jest wydajniejsza i tańsza – ze względu na większą kaloryczność trzeba podawać ją w mniejszych ilościach, dzięki temu starczy na dłużej.

Niektórzy właściciele owczarków australijskich decydują się na żywienie swoich psów dietą BARF – ta forma żywienia polega na podawaniu surowego mięsa, które powinno stanowić podstawowy składnik diety każdego psiaka. Podstawowy nie oznacza jedyny – poza mięsem w diecie BARF wykorzystuje się również podroby oraz wybrane warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach. Jeśli zdecydujesz się żywić psa tą metodą, wcześniej musisz ją szczegółowo poznać. Sporą dawkę wiedzy na ten temat znajdziesz w książkach poświęconych diecie BARF, możesz również skonsultować się ze zwierzęcym dietetykiem.

Jak żywić owczarka australijskiego na różnych etapach życia?

Owczarek australijski na co dzień potrzebuje dużo energii do aktywnych zabaw. W związku z tym jego dieta powinna zawierać dobrej jakości białko zwierzęce i tłuszcze. Aminokwasy przyczyniają się m.in. do odbudowy tkanki mięśniowej. Pożywny pokarm nie tylko doda sił, ale również pomoże uniknąć nadmiernego spadku wagi w okresie wzmożonej aktywności. Pies potrzebuje również witamin (m.in. witaminy z grupy B) i składników mineralnych. By wzmocnić stawy naszego owczarka, wybierajmy karmy z dodatkiem chondroityny i glukozaminy.

Szczenięta potrzebują tych samych składników odżywczych, co psy dorosłe, jednak w zmienionych proporcjach. Młode psy mają delikatne żołądki i szybszy metabolizm. Potrzebują zwiększonej ilości energii, którą może dostarczyć odpowiednio zbilansowany posiłek. Warto wybierać karmy przeznaczone specjalnie dla szczeniąt. Posiłki trzeba podzielić na 4-5 mniejszych porcji. Najlepiej, by były serwowane o stałych porach. W diecie rozwijających się szczeniąt ważny jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu.

Ile kosztuje owczarek australijski? Cena w hodowlach i koszty utrzymania

Psy powinniśmy kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Owczarki australijskie nabyte z pseudohodowli mogą być obciążone licznymi wadami genetycznymi. Cena zakupu tej rasy oscyluje w granicach od 4 do 7 tysięcy złotych. Kwota zależna jest od osiągnięć rodziców i potencjału szczeniaka. Porównując, cena border collie jest nieco wyższa, waha się od 6 do 9 tysięcy złotych.

Koszt aussie uzależniony jest również od linii hodowlanej. Wyróżnia się dwie podstawowe:

  • pracująca – psy nadają się do sportu i zaganiania owiec – bardzo sprawne i aktywne. Można je kupić od 5 tysięcy złotych;
  • wystawowa – psy mają piękne umaszczenie, są spokojniejsze. Ich cena zaczyna się od 10 tysięcy złotych.

Australijski aussie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród licznego grona miłośników czworonogów, dlatego musimy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na jego zakup może być znacznie wydłużony. Oprócz kosztów zakupu musimy liczyć się z wydatkami związanymi z wyprawką psiaka. Poniżej krótko je podsumowaliśmy.

Miesięczne koszty utrzymania

Owczarkowi australijskiemu z całą pewnością przyda się karma, smaczki treningowe i worki na nieczystości. Wszystkie te artykuły skończą się w ciągu miesiąca. Zapłacimy za nie ok. 200-250 zł.

Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Owczarkowi australijskiemu na co dzień przyda się: smycz i obroża, miska na jedzenie i wodę, kilka zabawek, legowisko, szczotka, szampon, obcinaczki do pazurów, preparaty do czyszczenia uszu i oczu. Za wszystkie te artykuły zapłacimy ok. 300-500 zł.

Poza tym nasz aussie będzie potrzebował kontrolnych wizyt u weterynarza, opcjonalnie możemy zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia dla naszego psiaka (kosztuje ok. 100 zł), a także na konsultacje u psiego dietetyka lub szkolenie z profesjonalnym trenerem.

Podsumowanie

Australian shepherd to wesoły, towarzyski pies. Swoje niespożyte pokłady energii najchętniej rozładowuje na długich spacerach. Może być nieufny, dlatego jego socjalizację powinniśmy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia. Chętnie poddaje się tresurze, jeśli jednak decydujesz się na zakup psa po raz pierwszy, lepiej dokładnie przemyśl swoją decyzję. Wychowanie owczarka australijskiego powinno odbywać się pod okiem doświadczonego opiekuna. Piękne umaszczenie owczarka sprawia, że chce go mieć każdy miłośnik czworonogów. Cena uzależniona jest od linii hodowlanej. Decydując się na zakup aussie, musimy zadbać o jego odpowiedni rozwój oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy – szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.