Większość z nas widząc psa w filmie natychmiast ulega jego urokowi. Choć te czworonogi nie potrafią rozmawiać, to bez trudu rozumiemy psich-bohaterów. Potrafią z łatwością nas rozbawić, zadziwić, a także rozczulić. Filmy z psami nigdy się nie znudzą, a niektóre role pozostaną niezapomniane. Przedstawiamy 8 najbardziej znanych psów z filmu, które nie raz mogliśmy zobaczyć w telewizji, w kinie a nawet na wielkiej scenie. Wyjaśnimy na czym polega fenomen ich sławy oraz jak pies z filmu zaczarował niejedno pokolenie.
- 1. Historia psów w TV
- 2. Jack russell terrier – Milo (z filmu “Maska” z 1994 roku)
- 3. Dog z bordeaux – Śliniak z serialu “Rodzina zastępcza” (1999-2004) i “Rodzina zastępcza plus” (2004-2009)
- 4. Owczarek szkocki collie – Lassie (z filmów związanych z powieścią “Lassie wróć”)
- 5. Owczarek Niemiecki – Szarik (z serialu “Czterej pancerni i pies” z lat 1966-1970)
- 6. Bernardyn – Beethoven (z serii filmów “Beethoven” z lat 1992-2014)
- 7. Gryfonik – Verdell (“Lepiej być nie może” z 1997 roku)
- 8. Dog niemiecki – Scooby Doo (z franczyzy medialnej Scooby Doo)
- 9. West highland white terrier – Idefix (z filmów o przygodach Asterixa i Obelixa)
- 10. Podsumowanie
Historia psów w TV
Psy od zawsze są naszymi towarzyszami, a relacja, która nas z nimi łączy opiera się na wyjątkowym porozumieniu. W dodatku chętnie poddają się tresurze i zachowują się w oczekiwany sposób, po to by dostać coś dobrego lub zdobyć uznanie przewodnika, swoją pracę traktują, jako dobrą zabawę. Wykonując różne sztuczki i odgrywając scenki, niosą radość ludziom na przestrzeni wieków. Od zamierzchłych czasów towarzyszyły wędrownym artystom i kuglarzom. Potem zaczęły brylować na arenach cyrkowych, wykonując rozmaite zadania związane z akrobacją i posłuszeństwem. Jednak najbardziej w cyrku cenione są foksetriery, szpice i pudle. Psy tych ras potrafią zrobić widowisko za sprawą swojej inteligencji, sprawności, a także wyglądu, który można oryginalnie i ciekawie wystylizować.
Historia kina rozpoczyna nową epokę w sztuce, a w niej, od samego początku są obecne psy. Pierwszy publicznie wyświetlony film rozpoczyna się od sceny, w której znajduje się pies z filmu leżący przy wyjściu z fabryki Lumiere w Lyonie (“Wyjście robotników z fabryki” z 1895 roku ). Później psy zostawały gwiazdami kina niemego, a następnie dźwiękowego. Od tej pory, ich role nie polegają na przedstawianiu cyrkowych sztuczek, a najczęściej ukazują wykreowaną, oryginalną osobowość. W ten sposób psy stały się pełnoprawnymi bohaterami filmów fabularnych. Pierwszym psem, który został głównym bohaterem filmu, jest owczarek collie Blair (“Ocalony przez Rovera” z 1905 roku). W tym filmie, bystry collie pomaga odnaleźć porwane dziecko. Jakie jeszcze psy znamy z ekranu? Jakie rasy mają szczególne predyspozycje do zostania gwiazdami filmowymi?
Jack russell terrier – Milo (z filmu “Maska” z 1994 roku)
W filmie komediowym “Maska”, obserwujemy zwariowane przygody Stanleya Ipkissa (Jim Carey), pechowego pracownika banku, który po odnalezieniu i założeniu mitycznej maski przeobraża się w bohatera o charakterystycznej zielonej twarzy i nadludzkich mocach. W filmowych perypetiach, Stanleya wspiera jego jedyny przyjaciel Milo (piesek, który go zagrał nazywał się Max) – pies z filmu rasy jack russell terrier. Zwinny pies z filmu odegrał kluczową rolę – i to dosłownie, gdyż pomógł Stanleyowi wydostać się z aresztu, zabierając klucze od śpiącego strażnika. Następnie możemy zobaczyć, jak pies z filmu się przemienia, gdy na jego mordce znajduje się maska. Dzielny Milo ostatecznie pomaga swojemu opiekunowi pokonać głównego złoczyńcę w filmie. Milo rozkochał publiczność na całym świecie. Wybór psa rasy jack russell terrier do roli Milo, okazał się strzałem w 10. Przedstawiciel rasy oczarował wszystkich swoją wesołą aparycją, zwinnością i lojalnością wobec swojego opiekuna.
Jack russell terrier w innych filmach i serialach
Dzisiaj wiele osób spotykając jack russell terriera na ulicy, od razu ma skojarzenia z tym filmem. Jednak psy rasy jack russell terrier zagrały również w innych filmach i serialach, między innymi w:
- Frasier (1993-2004),
- Karmazynowy przypływ (1995),
- Wishbone (1995-1998),
- Booty Call (1997),
- Mój przyjaciel Skip (2000),
- Artysta (2011),
- Debiutanci (2011),
- Woda dla Słoni (2011),
- Pancho, psi milioner (2014),
- Najsilniejsza drużyna świata (2015),
- Rzeźnia (2018).
- Beethoven (1992),
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy jack russell terrier
Dog z bordeaux – Śliniak z serialu “Rodzina zastępcza” (1999-2004) i “Rodzina zastępcza plus” (2004-2009)
Serca polskich widzów zdołał zdobyć pies z filmu, który nie wyglądał na wesołego i żywiołowego, a wręcz przeciwnie – był leniwy, a jego pofałdowany pysk nadawał mu ponurego grymasu. Mowa tutaj oczywiście o Śliniaku, psie rodziny Kwiatkowskich z serialu “Rodzina zastępcza”. Śliniaka zagrały trzy molosy francuskiej rasy dog z bordeaux, z czego pierwszym Śliniakiem była suczka. Śliniak, jest typowym przedstawicielem rasy, pomimo swojego zrezygnowanego wyglądu oraz szczególnego upodobania do spania i jedzenia, jest psem rodzinnym, dobrym duchem i najwierniejszym stróżem. Jego obecność nadaje szczególnego uroku serialowi. Molos wydaje się być spoiwem rodziny, który czuje się dobrze wśród swoich domowników i jest w centrum wydarzeń.
Dog z bordeaux w innych filmach i serialach
Psy rasy dog de bordeaux swoim osobliwym wizerunkiem uświetniły także inne produkcje filmowe i telewizyjne, takie jak:
- Turner i Hooch (1989),
- Godzina zemsty (1991),
- Tequilla i Bonetti (1992).
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy dog z bordeaux
Owczarek szkocki collie – Lassie (z filmów związanych z powieścią “Lassie wróć”)
Tak jak jack russell terrier jest kojarzony z “Maską”, owczarek szkocki długowłosy collie jest powszechnie kojarzony z Lassie. Lassie jest główną postacią noweli i powieści Erica Knighta “Lassie, wróć!” (1940). Autor dobrze znał rasę, gdyż sam hodował jej przedstawicieli na swojej farmie. Zainspirowany ich lojalnością i miłością, jaką okazują członkom rodziny, opisał losy suczki Lassie.
Bohaterka jego powieści należała do angielskiego chłopca o imieniu Joe. W wyniku trudnej sytuacji materialnej, rodzice postanawiają sprzedać psa. Wierna chłopcowi Lessie ucieka od nowego właściciela, by powrócić do ukochanego opiekuna – Joego. Po powrocie, rodzice zwracają psa. Ucieczki powtarzają się kilkukrotnie, Lassie wykazuje się niezłomną odwagą, nawet wtedy gdy powraca z odległej Szkocji. Powieść o niezwykłej wierności i miłości między psem, a człowiekiem wzruszyła ludzi na całym świecie i weszła w kanon literatury młodzieżowej. Historia doczekała się wielu adaptacji książkowych, filmowych (pierwsza – 1943 ze wschodzącą gwiazdą kina Elizabeth Taylor, a ostatnia – 2020), telewizyjnych, a także radiowych.
Filmy i seriale z udziałem Lassie:
- Lassie, wróć! (1943),
- Syn Lassie (1945),
- Odwaga Lassie (1946),
- Hills of Home (1948),
- The Sun Comes Up (1949),
- Challenge to Lassie (1949),
- Lassie z Malowanych Wzgórz (1951),
- Lassie (1954-1974),
- Lassie’s Great Adventure (1963),
- The Magic of Lassie (1978),
- Lassie:
- (1994),
- (1997-1998),
- (2005),
- Lassie, wróć! (2020).
Czy owczarek collie jest zarezerwowany tylko dla roli Lassie?
W wyniku wciąż niekończącej się popularności, każdy owczarek collie wydaje się być Lassie. Taka sława ma też drugą stronę medalu. Wygląda na to, że ta bardzo charakterystyczna rasa, w kulturze popularnej jest zarezerwowana wyłącznie dla Lassie. Trudno jest znaleźć inne filmy, gdzie collie odgrywa większą rolę, niż epizodyczną. Trudno – lecz my znaleźliśmy. Mowa tu o Lad: A dog (1962). Warto wspomnieć o tym filmie trochę więcej, żeby lepiej zrozumieć fenomen Lassie. Obraz powstał również na podstawie powieści. Mało tego, jej autor Albert Payson Terhune podobnie jak Eric Knight był miłośnikiem i hodowcą długowłosych owczarków collie, w dodatku jego hodowle były najbardziej znane w USA.
Seria powieści Terhuna o collie powstała wcześniej niż powieść Knighta i stała się bestsellerem wśród czytelników. Mogłoby się wydawać, że to powieść Terhuna jest skazana na sukces, ale tak się nie wydarzyło. Jej ekranizacja powstała później i została chłodno przyjęta. Lad nie zdołał przebić się przez sławę Lassie i zdobyć światowego rozgłosu. Możliwe, że współcześni producenci filmów, są świadomi łatki Lassie, która została przypisana owczarkom collie i boją się z nią konkurować. Szkoda, ponieważ ta rasa posiada wiele gwiazdorskich cech, takich jak:
- atrakcyjny wygląd i prezencja,
- inteligencja,
- empatia,
- opiekuńczość,
- czułość,
- zwinność,
- wytrwałość.
Nie zapominajmy o tym, że pierwszą gwiazdą “psiego kina” był wcześniej już wspomniany owczarek szkocki collie o imieniu Blair z filmu “Ocalony przez Rovera”. On, podobnie jak Lassie, czy Lad wykazał się wszystkimi, wyżej wymienionymi cechami, pomimo tego, że długość filmu, w którym zabłysnął wynosi mniej niż 7 minut.
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy owczarek collie
Owczarek Niemiecki – Szarik (z serialu “Czterej pancerni i pies” z lat 1966-1970)
Uniwersalnym psem-aktorem, który sprawdzi się niemal w każdym filmie, jest bez wątpliwości owczarek niemiecki. Psy tej rasy najczęściej grają w filmach akcji, wojennych, kryminalnych, katastroficznych i o tematyce ratowniczej. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, gdyż owczarki niemieckie są psami najczęściej wykorzystywanymi przez służby mundurowe i ratownicze. Oto cechy, które czynią owczarki niemieckie psami wielozadaniowymi:
- inteligencja,
- posłuszeństwo,
- wierność,
- wytrwałość,
- zwinność,
- spryt,
- spostrzegawczość,
- siła,
- umiejętność współpracy,
- samodzielność,
- opanowanie.
Owczarki niemieckie posiadają wygląd, który podkreśla ich cechy charakteru i dobrze prezentuje się na ekranie.
Owczarki niemieckie, które zagrały Szarika
W Polsce najbardziej znanym owczarkiem niemieckim bez wątpliwości jest Szarik z serialu “Czterej pancerni i pies”. W serialu widzimy szczeniaka, który zostaje przygarnięty przez Janka Kosa (Janusz Gajos), który wkrótce zostaje dorosłym psem wojskowym. Jest maskotką brygady pancernej, a oprócz tego sprawdza się w akcjach wojskowych. W filmie, w rolę Szarika wcieliło się kilka psów. Dorosłego Szarika zagrały trzy owczarki niemieckie. Trymer był psem, który zagrał w większości scen. Przed rozpoczęciem kariery był szkolony jako pies milicyjny, lecz okazał się być zbyt łagodny, a także nie zdał egzaminu z tropienia. Na szczęście szybko okazało się, że ma zadatki na gwiazdę ekranu.
W serialu, Trymera wyręczały dwa inne psy – w tych zadaniach, w których Trymer nie wykazał się na egzaminie. W scenach, w których Szarik tropi możemy zauważyć Spika, a Atak był wykorzystany w scenach wymagających kondycji i wysiłku. Psy były farbowane po to, by wyglądały identycznie. Trymera możemy zobaczyć nie tylko w “Czterej pancerni i pies”, ale także w serialu “Stawka większa niż życie” (1967-1968). Gdy Trymer zmarł w podeszłym wieku, został wypchany i wystawiony w jednostce szkolenia psów policyjnych w Sułkowicach.
Inne owczarki niemieckie w rolach psów służbowych w filmach polskich
Innym owczarkiem niemieckim, który został gwiazdą polskiego kina sensacyjnego jest Cywil (“Przygody psa Cywila”, 1968-1970), w rolę, którego wcielił się owczarek niemiecki Bej. W tym serialu pies ukazany jest w służbie milicji. Współczesnym polskim psem policyjnym, którego możemy oglądać na ekranie jest Alex z serialu “Komisarz Alex” (od 2012 roku), który jest oparty na austriacko-włoskiej produkcji “Komisarz Rex” (1994-2015).
Owczarek niemiecki – kariera pierwszej psiej super gwiazdy
Jak można zauważyć, producenci filmowi i telewizyjni chętnie wykorzystują owczarki niemieckie w swoich dziełach. Można odnieść wrażenie, że rasa stanowi gwarancję powodzenia – tak, jak to było w przypadku pierwszego psiego-celebryty światowego formatu, którym był owczarek niemiecki Rin Tin Tin. Pies z filmu, jako szczeniak był uratowany z opuszczonego przez Niemców schronu na terenie Francji w 1918, nie wiedział wtedy, że czeka go świetlana kariera w Hollywood. Sukces przyszedł szybko, a ocalony pies z filmu, wkrótce sam uratował studio Warner Bros. przed bankructwem. Psi-aktor błyskawicznie stał się popularny na całym świecie. Filmy nieme szybko się rozprzestrzeniały, ponieważ były łatwo dostosowywane do innych krajów, przez zamianę napisów w odpowiednim języku. W dodatku milczący aktor, jako pies z filmu był równie dobrze rozumiany przez każdego widza. Zagrał łącznie w 27 filmach, z czego wiele było stworzonych specjalnie pod niego.
Według legendy, pierwszą w historii statuetkę Oscara dla najlepszego aktora miał otrzymać właśnie Rin Tin Tin, lecz ostatecznie postanowiono ją wręczyć człowiekowi. Czy tak było naprawdę? Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, spory o to trwają do tej pory. Natomiast jest znany fakt, który również świadczy o niespotykanym dotąd uznaniu jakim cieszył się ten pies z filmu. Rin Tin Tin został uhonorowany przez burmistrza Nowego Jorku i otrzymał klucze do miasta. Gwiazda Rin Tin Tina nie wygasła, ani nie wyblakła, nawet wiele lat po jego śmierci. Na bazie jego legendy powstawały kolejne filmy, seriale i książki.
Owczarek niemiecki role w filmach i serialach
Trudno jest zliczyć wszystkie filmy, w których są owczarki niemieckie. Poniżej przedstawiamy listę, która przedstawia zaledwie ich niewielki ułamek:
- Filmy z udziałem Rin Tin Tina (1922 – 1931),
- Czterej pancerni i pies (1966-1970),
- Stawka większa niż życie (1967-1968),
- Przygody psa Cywila (1968-1970),
- Diabelski pies (1978),
- K-9 (1989),
- Wierny Rusłan (1992),
- Komisarz Rex (1994-2015),
- K-911 (1999),
- K-9 – Prywatny detektyw (2002),
- Upadek (2004),
- Rasa (2006),
- Rin Tin Tin (2007),
- Jestem legendą (2007),
- Cziłała z Beverly Hills (2008),
- Marmaduke – pies na fali (2010),
- Rainy – Superpies (2010),
- Komisarz Alex (od 2012),
- Gwiazdka pod psem (2014),
- Pies na tropie (2015),
- Obrońca (2016),
- Megan Leavey (2017),
- Hudson i Rex (2019),
- Santos (2019),
- Shepherd: The Story of a Jewish Dog (2020).
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy owczarek niemiecki
Bernardyn – Beethoven (z serii filmów “Beethoven” z lat 1992-2014)
Bernardyny to jedne z największych psów świata, dysponują potężną siłą, ale na ogół są bardzo łagodne i opiekuńcze. Swoją nazwę biorą od klasztoru kanoników regularnych na Wielkiej Przełęczy św. Bernarda. Mnisi wyhodowali rasę psów, która zasłynęła z niesienia pomocy zagubionym w górach wędrowcom. Dzięki temu utrwalił się wizerunek bernardynów, jako łagodnych i troskliwych olbrzymów. Kino nie przeszło obojętnie obok tego zjawiska, w szczególności, że te potężne psy stały się popularnymi psami rodzinnymi na całym świecie.
Informacje o filmie “Beethoven”
W 1992 roku świat ujrzał film z bohaterem kina familijnego wszechczasów, pod tytułem “Beethoven”. W błędzie jest ten (o ile ktoś taki istnieje), kto pomyśli, że film przedstawia życie i twórczość niemieckiego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Bohaterem filmu jest bernardyn, który jeszcze będąc szczeniakiem, przypadkiem trafia do rodziny Newtonów. Cała rodzina uprasza ojca – Georga (Charles Grodin), by zatrzymać niespodziewanego przybysza, a zrzędliwy ojciec niechętnie się zgadza. Pies z filmu entuzjastycznie zareagował na charakterystyczny początek V Symfonii niemieckiego kompozytora, z tego względu otrzymał imię Beethoven i został nowym członkiem rodziny. Wkrótce pies z filmu wyrasta, staje się duży, a jego obecność w domu i wśród rodziny staje się o wiele bardziej zauważalna. Pies z filmu nie jest tylko milusińskim pupilem, czy biernym obserwatorem wydarzeń. Ma bezpośredni wpływ na losy dzieci i pomaga rozwiązywać ich problemy:
- Pomaga Ryce (Nicholle Tom) porozmawiać z chłopakiem, którego dziewczyna lubi,
- odstrasza łobuza, który dokuczał Tedowi (Christopher Castile),
- ratuje życie Emily (Sarah Rose Karr), gdy ta wpada do basenu.
W wyniku rosnącego uwielbienia do psa, George staje się zazdrosny o troskliwego giganta. Główna intryga przedstawiona w filmie związana jest z działalnością nieetycznego weterynarza i jego pomocników, którzy chcą przeprowadzić eksperyment na dużym psie, ale rodzina stawia czoła złoczyńcom i wszystko kończy się dobrze, a George ostatecznie przekonuje się do Beethovena. Film okazał się hitem kasowym, z tego względu powstały kolejne części z tytułowym bohaterem:
- Beethoven:
- 2 (1993),
- 3 (2000),
- 4 (2001),
- 5 (2003),
- 6 – Wielka ucieczka (2008),
- Świąteczna przygoda (2011),
- na Tropie Skarbu (2014).
Bernardyn w innych filmach
Inne filmy, w których możemy zobaczyć bernardyna, to między innymi:
- George (1972),
- Szpinak czyni cuda (1977),
- Żółta pantera (1982),
- CUJO (1983),
- Piotruś Pan (2003),
- Zew krwi (2020).
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy bernardyn
Gryfonik – Verdell (“Lepiej być nie może” z 1997 roku)
Gryfoniki to są małe pieski, które nie dysponują siłą i nie mogą wykazać się sprawnością w filmach, tak jak to jest w przypadku większości gwiazdorskich ras. Gryfoniki mają w zanadrzu inną broń, jaką jest urok. Urok gryfoników potrafi zmiękczyć każdego, nawet najbardziej zgryźliwego człowieka o lodowatym sercu. Tak było i w przypadku Melvina Udalla (Jack Nicholson) głównego bohatera filmu “Lepiej być nie może”. Melvin mieszka w prestiżowej dzielnicy Nowego Jorku i zajmuje się pisaniem powieści romantycznych, przy tym cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, przez co ma wiele natrętnych przypadłości, wśród których jest niechęć do ludzi i zwierząt.
Na początku filmu, Melvin znieważa każdego człowieka, którego napotka. Sytuacja się zmienia, gdy zmuszony zostaje do zaopiekowania się gryfonikiem brukselskim Verdellem, ponieważ jego opiekun, a znienawidzony sąsiad Melvina, trafił do szpitala. Choć początkowo pisarz jest niezadowolony z obrotu spraw, po pewnym czasie przekonuje się do sympatycznego pieska. Gryfonik jest pierwszą istotą, która dostrzega w Melvinie dobre cechy.
Oglądając film możemy stwierdzić, że Verdell bacznie obserwuje swojego nowego opiekuna. Piesek reaguje odpowiednio na zachowania, a nawet je naśladuje. W końcu złośliwy bohater przekonuje się do pieska, a jego charakter ulega przemianie. Wraz z tym, w jego życie wkrada się współczucie, a zatem przyjaźń i miłość. Film wzruszył widzów na całym świecie i otrzymał wiele nagród, w tym dwa Oscary dla najlepszego aktora Jacka Nicholsona i najlepszej aktorki Helen Hunt, która wcieliła się w rolę kelnerki i miłości Melvina. Rolę Verdella zagrało, aż 6 gryfoników brukselskich – Jill, Timer, Sprout, Debbie, Billy, Parfait. Jill, zagrał także w filmie “Carolina” z 2003 roku. A w jakich jeszcze filmach możemy spotkać gryfoniki?
Gryfonik w innych filmach i serialach
Oto kilka przykładów produkcji filmowych i telewizyjnych, w których wystąpiły gryfoniki:
- Zmowa pierwszych żon (1996),
- Gosford Park (2001),
- Spin City (1996-2002).
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy gryfonik
Dog niemiecki – Scooby Doo (z franczyzy medialnej Scooby Doo)
Niektóre rasy stały się gwiazdami ekranów, pomimo tego, że żaden przedstawiciel nie wystąpił w produkcji. Jak to jest możliwe? Oczywiście dzięki animacji. Tacy wykreowani bohaterowie często posiadają cechy, które wykraczają poza ramy psich możliwości, na przykład mogą rozmawiać, lub poruszać się tak jak ludzie. W Polsce najbardziej znanym przykładem jest Reksio z serialu animowanego o tym samym tytule (1967-1990), który ukazuje przygody dzielnego foksteriera szorstkowłosego. Na świecie najbardziej znanym animowanym psem jest dog niemiecki Scooby Doo, którego możemy spotkać w serialach, filmach o tym samym tytule. Postać Scoobyego Doo pojawiła się po raz pierwszy w serialu rysunkowym “Scooby Doo, gdzie jesteś?” produkowanym w latach 1969-1972, przedstawia mówiącego doga niemieckiego o brązowej barwie umaszczenia z czarnymi łatkami.
Pies posiada niebieską obrożę, ze złotą zawieszką z inicjałami SD i lubuje się w swoim przysmaku – Scooby chrupkach. Scooby doo należy do drużyny Tajemniczej Spółki – grupy przyjaciół (Fred, Daphne, Velma i Kudłaty), która podróżuje kolorowym vanem – wehikułem tajemnic i rozwiązuje zagadki związane z działalnością istot nadprzyrodzonych, które zazwyczaj okazują się być mistyfikacją. Scooby Doo najbardziej jest zżyty ze swoim opiekunem Kudłatym. Obydwie postacie posiadają podobne cechy, spośród całej ekipy są najbardziej weseli i łakomi, a w chwilach grozy zlęknieni. Serial stał się bardzo popularny, w dużej mierze za sprawą postaci Scoobyego Doo i jego opiekuna.
Jak została wykreowana postać doga niemieckiego Scoobyego Doo?
Obecnie trudno jest sobie wyobrazić, że początkowo pies miał był owczarkiem staroangielskim, który wabiłby się Too Much, a w serialu miał grać na bongosach. Za wizerunek dużego strachliwego doga niemieckiego odpowiada Iwao Takamoto, który tworząc postać skonsultował się z hodowcą tej rasy, po czym narysował psa, który miał być przeciwieństwem cech, które opisał specjalista. Dlatego Scooby Doo posiada garb, wygięte nogi, podbródek i umaszczenie niezgodne ze wzorcem.
Imię dla psa wymyślił dyrektor pasma dziennego amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Fred Silverman, który podczas lotu samolotem usłyszał piosenkę Franka Sinatry “Strangers in the night” i zainspirował się charakterystyczną wokalizą – zwaną scatem, w której możemy usłyszeć “doo-be-doo-be-doo”. Serial doczekał się kolejnych edycji, a także filmów, w których zagrali prawdziwi aktorzy, a Scooby Doo został stworzony komputerowo przy użyciu animacji 3D. Oprócz tego, Scoobyego możemy zobaczyć w formie kukiełkowej i figurki Lego. Lista wszystkich pozycji, w których występuje Scooby Doo jest bardzo długa. Ograniczymy się do podania jedynie ich ilości:
- seriale animowane – 13 sezonów,
- animowane filmy pełnometrażowe – 40,
- aktorskie filmy pełnometrażowe – 5,
- kukiełkowe – 1,
- serie filmów krótkometrażowych – 9.
Dog niemiecki w innych filmach i serialach
A w jakich filmach i serialach jeszcze możemy zobaczyć doga niemieckiego? Oto kilka pozycji:
- Szwajcarska rodzina Robinsonów (1960),
- Janosik (1973),
- W pustyni i w puszczy (1973),
- Jay i Cichy Bob kontratakują (2001),
- Marmaduke – pies na fali (2010),
- Kochanek królowej (2012),
- Inna kobieta (2014).
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy dog niemiecki
West highland white terrier – Idefix (z filmów o przygodach Asterixa i Obelixa)
W niektórych przypadkach rysunkowy pierwowzór został zastąpiony prawdziwym psem. Tak było w przypadku Idefixa – towarzysza przygód Asterixa i Obelixa. Na bazie komiksów i filmów animowanych przedstawiających wesołe perypetie galijskich wojowników, którzy posiadają nadludzką siłę dzięki miksturze uwarzonej przez druida, powstały pełnometrażowe filmy aktorskie:
- Asterix i Obelix:
- kontra Cezar (1999),
- Misja Kleopatra (2002),
- W służbie Jej Królewskiej Mości (2012),
- Asterix na Olimpiadzie (2008).
W tych filmach w rolach białego, z czarnymi metkami na uszach, odważnego pieska Idefixa widzimy przedstawicieli rasy west highland white terrier. Ta rasa psów świetnie pasuje do tego bohatera. Dzielny terier nie tylko jest pieszczochem swojego opiekuna Obelixa (Gerard Depardieu) wykonującym posłusznie sztuczki. Biały terier pomaga głównym bohaterom zmagać się z Rzymianami, czy wydostać się z opałów – tak, jak to było w scenie, gdy Obelix, Asterix (Christian Clavier) i Panoramix (Claude Rich) zostali uwięzieni w piramidzie (Asterix i Obelix: Misja Kleopatra). Obecnie powstaje kolejny film o przygodach galijskich wojowników o francuskim tytule Astérix et Obélix, L’empire du Milieu (można przetłumaczyć jako Asterix i Obelix, Państwo Środka). Premiera tej produkcji jest przewidziana na początek 2023 roku. Kto wie, może i tym razem, w roli wiernego Idefixa zobaczymy psa rasy west highland white terrier.
West highland white terrier w innych filmach i serialach
Inne filmy i seriale, w których możemy spotkać west highland white terriera, to między innymi:
- Chłopiec i jego pies (1975),
- Zabójcza broń 3 (1992),
- Ulice Strachu (1998),
- Bobby bohaterski psiak (2005),
- House of Ghosts (2012),
- Wieczór gier (2018),
- Wdowy (2018),
- Insatiable (2018-2019).
Poznaj więcej informacji na temat psów rasy west highland white terrier
Podsumowanie
Psy kiedyś występowały w cyrkach, dzisiaj rozbawiają miliardy internautów na całym świecie, a niektóre stają się legendarnymi gwiazdami wielkiego ekranu i skradają serca wielu pokoleń. Jak możemy zauważyć rola jaką odgrywa pies z filmu zależna jest od postawionego zadania. Potrafią osiągnąć szczyty sławy i stać się gwiazdami światowej sławy jak owczarek collie Lassie, a także rozmaite owczarki niemieckie, które świetnie sprawdzają się w filmach akcji. Natomiast małe gryfoniki, które nie mają takich predyspozycji fizycznych jak owczarki potrafią wzruszać. Przedstawiciele rasy jack russell terrier są żywiołowe i wesołe. Inaczej jest w przypadku doga de bordeaux, czy bernardyna, wiernych strażników rodzinnych. Istnieją rasy, które inspirują do stworzenia bohaterów animowanych, na przykład dog niemiecki Scooby Doo. Jeszcze inne odgrywają psy znane z komiksów, jak to jest w przypadku Idefixa, jako west highland white terriera. Dokładnie ukazaliśmy role wyżej wymienionych psów i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych filmów i seriali, w których zabłysną nowe psie-gwiazdy.