Kto nie słyszał o najwierniejszej rasie psa, jaką jest owczarek szkocki collie? Pies, najbardziej znany z książki i filmu „Lassie, wróć” to przedstawiciel rasy, która zyskała popularność dzięki swojemu wiernemu oddaniu młodemu opiekunowi. Lassie wracała do młodego chłopca kilkukrotnie, przemierzając niemożliwe dla niego odległości. Taki wyczyn zdecydowanie zasługuje na to, aby to właśnie pies lassie stał się pupilem tego miesiąca. Oto szczegółowe informacje o psach rasy owczarek szkocki!
- 1. Owczarek szkocki collie długowłosy – wzorzec rasy FCI i inne ciekawostki
- 2. Owczarek szkocki collie – historia szkockiego psa pasterskiego
- 3. Długowłosy i krótkowłosy owczarek szkocki długowłosy – opis wyglądu rasy
- 4. Piękny i wyrafinowany – pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego
- 5. Owczarek collie – pies, opiekun i towarzysz
- 6. Łagodny i przyjacielski towarzysz – jak wygląda wychowanie owczarka szkockiego collie?
- 7. Czy owczarek szkocki collie wymaga szkolenia?
- 8. Owczarek szkocki collie – hodowla psa tej rasy
- 9. Zdrowie i typowe choroby psa rasy owczarek szkocki długowłosy
- 10. Jak i czym żywić długowłosego collie?
- 11. Ile kosztuje pies pasterski? Cena owczarka szkockiego i dodatkowe koszty utrzymania
- 12. Owczarek collie szkocki długowłosy – podsumowanie
Owczarek szkocki collie długowłosy – wzorzec rasy FCI i inne ciekawostki
Owczarek szkocki długowłosy collie to rasa, która skrywa wiele tajemnic…ale zacznijmy od początku. Psiak ten nazywany inaczej collie rough lub rough coated collie, według wzorca Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) zaliczany jest do grupy pierwszej psów pasterskich i zaganiających. Niewiele osób wie, że istnieją dwa standardy rasy: amerykański i brytyjski. Występują w nich niewielkie różnice. FCI przyjęła brytyjski wzorzec. Inne organizacje kynologiczne klasyfikują owczarka szkockiego collie w następujący sposób:
- American Kennel Club (AKC) – psy pasterskie,
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące,
- World Kennel Union (WKU) – psy pasterskie,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie,
- Canadian Kennel Club (CKC) – niesportowe psy,
- United Kennel Club ( UKC) – psy pasterskie.
Owczarek szkocki collie – historia szkockiego psa pasterskiego
Możemy wyróżnić dwie odmiany collie ze Szkocji: długowłosą i krótkowłosą. Różnią się w zasadzie jedynie rodzajem sierści. Chociaż niektórzy twierdzą, że collie krótkowłose są silniejsze i bardziej pewne siebie. Obie odmiany mają wspólną historię, a prezentuje się ona następująco.
Pochodzenie owczarka szkockiego collie
Owczarki szkockie collie pochodzą ze Szkocji. Za ich kraj patronacki uważa się Wielką Brytanię. Prawdopodobnie zostały przywiezione na Wyspy Brytyjskie przez Rzymian, collie krzyżowane były z tamtejszymi psami, głównie seterami. Klub zrzeszający miłośników rasy collie założono już w 1840 roku, nosił nazwę Collie Club. Natomiast pierwszy owczarek szkocki został zaprezentowany na wystawie psów rasowych w 1860 roku, czyli aż 20 lat później. Wtedy popularnym kolorem szaty był czarny i czarno-biały. Pierwszy collie marmurkowy urodził się w 1873 roku.
Użytkowość owczarka szkockiego collie
W żyłach owczarków szkockich collie płynie krew dawnych psów owczarskich. Dziś rzadziej spotykane są w roli psów pasterskich, a częściej w charakterze oddanych psów rodzinnych ze względu na przyjacielski i łagodny charakter. Duży wpływ na ocieplenie wizerunku szkockich collie miała wpływ filmowa adaptacja książki Erica Knighta pt. „Lassie, wróć”, suczka dla ukochanego opiekuna była w stanie pokonać największe trudności.
Owczarek szkocki collie w Polsce
Owczarki szkockie długowłose collie w Polsce są dość znane. Pewnie za sprawą głośnego filmu „Lassie, wróć”. Pierwsze osobniki pojawiły się w naszym kraju w 1924 roku i do dziś cieszą się sporą popularnością.
Długowłosy i krótkowłosy owczarek szkocki długowłosy – opis wyglądu rasy
Owczarek szkocki długowłosy to rasa znana przede wszystkim z książki i filmu. Kto nie pamięta bohaterskiego owczarka o pięknej, długiej sierści? Lecz czy tak naprawdę mieliście okazję przyjrzeć się mu bliżej? Poniżej znajdziecie szczegółowy opis jego wyglądu. Zapraszamy!
Wygląd collie – jak naprawdę wygląda pies z filmu?
Owczarek szkocki collie to piękny pies o harmonijnej budowie ciała. Jest bardzo dystyngowany i pewny siebie, co odzwierciedla się w jego wyglądzie. Uwagę przykuwa nie tylko jego piękna okrywa włosowa, ale również spojrzenie o łagodnym, inteligentnym wyrazie.
Wygląd oczu stanowi bardzo ważną, charakterystyczną cechę u owczarków szkockich. Oczy collie są bowiem średniej wielkości o kształcie, jednak to nie ich wielkość wzbudza największe zainteresowanie, a kolor. Otóż tęczówki, głównie u owczarków szkockich z umaszczeniem marmurkowym, występują w pięknym, głębokim kolorze niebieskim – mogą być tylko częściowo zabarwione lub oczy mogą występować w zupełnie dwóch różnych barwach. Uszy owczarka tej rasy są naturalnie małe, kiedy pies jest czymś zaciekawiony, są nastawione i skierowane do przodu. Natomiast nos powinien być zawsze czarny.
Ogon jest długi – może być noszony nisko lub wzniesiony, w zależności od sytuacji. Kończyny owczarka szkockiego są dobrze umięśnione.
Wzrost i waga
Owczarek długowłosy collie to pies średniej wielkości. Samce mogą mieć od 56 do 61 cm wysokości w kłębie, u samic wzrost może wynosić od 51 do 56 cm. Brytyjski standard rasy nie określa wagi tych psów, natomiast w amerykańskim możemy znaleźć informację, iż waga samca owczarka szkockiego collie może wynosić od 27 do 34 kg, a samicy od 22 do 29 kg.
Umaszczenie pięknego collie
W przypadku collie dopuszczalne są dwa rodzaje sierści: krótka i długa. Długowłosego owczarka szkockiego collie wyróżnia przepiękna szata, która robi wrażenie nie tylko na wystawach psów rasowych. Składa się ona z prostego i długiego włosa okrywowego (w przypadku odmiany krótkowłosej włos okrywowy jest oczywiście krótki, a także szorstki w dotyku) oraz gęstego podszerstka.
U długowłosego owczarka szkockiego collie możemy wyróżnić następujące barwy sierści:
- śniada,
- śniada z białym (sable-white),
- trójbarwna z podpalaniem (tricolor),
- niebieska marmurkowa (blue merle).
W obrębie każdego umaszczenia mogą pojawiać się białe znaczenia, jednak nigdy nie powinny być przeważające.
Piękny i wyrafinowany – pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego
By sierść długowłosego owczarka szkockiego prezentowała się pięknie na co dzień, musimy należycie o nią zadbać. Jak pielęgnować urodziwego collie? Podpowiadamy!
Pielęgnacja sierści collie
Regularne szczotkowanie owczarka szkockiego collie jest bardzo ważne, ponieważ pomaga usunąć drobne zanieczyszczenia pozostałe po spacerze (typu rzepy, czy też małe gałązki), a dodatkowo sprawia, że sierść pozostaje gładka – bez kołtunów i splątań. Psa należy czesać mniej więcej raz na tydzień lub rzadziej (w zależności od jego potrzeb). Do wyczesywania sierści owczarka collie przyda się szczotka włosiana, ponieważ nie łamie włosa oraz metalowy grzebień do rozczesywania mocno filcujących się miejsc, m.in. za uszami.
W okresie linienia, czyli najczęściej dwa razy w roku, owczarka trzeba dokładnie wyczesywać, ponieważ pies gubi duże ilości sierści, które zbijają się w kłęby, utrudniające wentylację skóry. W tym czasie psiaka należy wyczesywać często i ze szczególną starannością.
Najważniejsze to przyzwyczajać naszego collie do kontaktu ze szczotką już od szczeniaka. Młodym owczarkom szkockim trzeba poświęcić więcej czasu na pielęgnację sierści. Potrzebują regularnego wyczesywania – zwłaszcza mniej więcej w ok. 12 miesiąca życia, kiedy wymieniają szczenięcą sierść na dorosłą, ponieważ wtedy ma ona szczególną tendencję do filcowania.
Czy kąpiel długowłosego owczarka szkockiego jest konieczna?
Owczarka szkockiego warto wykąpać raz na jakiś czas, jednak niespecjalnie często. Częstotliwość kąpieli jest kwestią indywidualną i zależy od tego, jak często i szybko pies się brudzi. Oczywiście widoczny i trudny do wyczesania brud trzeba usunąć przy pomocy specjalnego szamponu dla psów. Warto używać dobrych produktów, które nie wysuszą sierści naszego czworonoga. Możemy skorzystać z szamponów regenerujących lub takich, które przeznaczone są dla psów z długą sierścią. Po dokładnym namydleniu i spłukaniu collie możemy nałożyć na jego sierść odżywkę, która sprawi, że włos będzie pięknie się prezentował. Oczywiście psiaka na koniec trzeba dokładnie wysuszyć ręcznikiem oraz suszarką.
Warto również, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze panuje plucha, kontrolować czystość okolic brzucha, łap i ogona psiaka oraz przemywać je w razie potrzeby.
Jak dbać o higienę szkockiego owczarka? Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Warto zwracać uwagę na czystość łap naszego collie i wycinać kępki sierści spomiędzy palców, a także przycinać cążkami dla psów zbyt długie pazury. Uszy owczarka szkockiego są podatne na infekcje, więc musimy robić regularne przeglądy i dbać o ich czystość. Nadmiar woskowiny możemy usuwać odpowiednimi preparatami. Nie zapominajmy dbać o czystość jamy ustnej – na rynku mamy dostępne pasty i szczoteczki do zębów dla psów lub specjalne smaczki dentystyczne.
Owczarek collie – pies, opiekun i towarzysz
Ile jest prawdy w pięknej opowieści o wierności tego pięknego psa? Sporo, ponieważ pies collie znany jest jako jeden z najbardziej lojalnych towarzyszy człowieka i całej rodziny. Najlepiej przekonacie się o tym, czytając poniższy opis charakteru owczarka szkockiego collie.
Owczarek szkocki collie, jako idealny pies rodzinny i nie tylko…
Owczarek szkocki collie łatwo nawiązuje więź ze swoim opiekunem, która, tak jak w filmie, potrafi trwać pomimo wielu przeszkód. To bardzo lojalny, empatyczny psiak. Doskonale sprawdzi się w roli zwierzęcego przyjaciela Twojego dziecka. Jest bardzo łagodny w stosunku do najmłodszych członków rodziny, lubi spędzać z nimi czas – jeśli nauczymy maluchy właściwego traktowania zwierząt, owczarek szkocki collie może stać się dla nich wspaniałym kompanem do końca swoich dni. Wyczuwa nastroje ludzi i szybko potrafi ocenić sytuację – nie jest agresywny, nie w głowie mu kaprysy, a jego pozytywne usposobienie może poprawić humor nawet w najbardziej ponury dzień. Będzie dobrym towarzyszem również dla aktywnych seniorów.
Collie wobec innych zwierząt i obcych
Owczarek szkocki collie to pies o towarzyskim nastawieniu. Nie ma problemu w nawiązywaniu przyjaźni z innymi psami. Jeśli będziemy pracować nad jego wychowaniem i odpowiednio socjalizować, z łatwością będzie tolerował również koty.
Rough collie w stosunku do obcych zachowuje dystans, ale nie jest agresywny. Musimy od małego przyzwyczajać go do kontaktu z naszymi gośćmi.
Ulubione zajęcia owczarka szkockiego collie
Owczarek szkocki collie to pies, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Spacery w towarzystwie ukochanego opiekuna to dla niego największa przyjemność. Warto zachęcać psiaka do różnych aktywności – zarówno fizycznych, jak i umysłowych, by zapewnić mu właściwą stymulację.
Łagodny i przyjacielski towarzysz – jak wygląda wychowanie owczarka szkockiego collie?
Owczarka szkockiego collie nie należy mylić z border collie, są to dwie odrębne rasy, które bardzo się od siebie różnią. Łączy ich jedno – są psami wychowanymi przez pasterzy, o dużym zapotrzebowaniu na ruch i potrzebującym stałego kontaktu z opiekunem. Czy zaspokojenie podstawowych potrzeb wystarczy, by dobrze wychować owczarka szkockiego collie? Podpowiadamy!
Jakich warunków do życia potrzebuje owczarek szkocki collie?
Collie to psiak, który potrafi dostosować się do różnych warunków. Mieszkanie w bloku powinno być dla niego wystarczające, jednak pamiętajmy, że owczarek szkocki powinien mieć możliwość swobodnego wybiegania się. Jeśli nie zapewnimy mu wystarczającej dawki ruchu oraz ćwiczeń umysłowych może stać się niespokojny i zacząć niszczyć różne przedmioty w domu. Idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie go do domu z ogrodem – duża przestrzeń do swobodnej eksploracji terenu z pewnością go uszczęśliwi.
Akcesoria dla collie
Jedną z rzeczy przydatnych w wychowaniu collie jest smycz oraz odpowiednio dopasowane szelki. Wprawdzie pies tej rasy nie jest skory do samotnych wypraw, ale lepiej dmuchać na zimne i zapewnić naszemu pupilowi bezpieczeństwo podczas spacerów. Zabawki również są ważne w wychowaniu collie. Pomagają w budowaniu mocnych więzi z opiekunem, a poza tym zaspokajają potrzebę ruchu i stymulacji umysłowej. Wspólne zabawy oraz szaleństwa z opiekunem sprawią, że pies w domu będzie spokojny. Kolejnym akcesorium przydatnym w wychowaniu owczarka szkockiego jest legowisko. Odpoczynek u boku opiekunów to duża przyjemność, zarówno dla psa, jak i pozostałych domowników. Dzięki temu będzie mógł poczuć, że nie jest jedynie zwierzęciem domowym, ale również pełnoprawnym członkiem rodziny.
Co jeszcze jest ważne w wychowaniu owczarka szkockiego?
Owczarek szkocki collie to pies rodzinny, lubi przebywać w otoczeniu bliskich. W żadnym wypadku nie powinniśmy zostawiać go bez opieki na długie godziny. Samotność może źle wpłynąć na jego psychikę. Dlatego też powinniśmy angażować psiaka w codzienne czynności rodzinne, a także poświęcać mu swój czas. Tylko wtedy będzie najszczęśliwszy.
Czy owczarek szkocki collie wymaga szkolenia?
Owczarek szkocki collie uczy się szybko i chętnie. Do jego efektywnego szkolenia wystarczy kilka prostych kroków, o których z przyjemnością Wam opowiemy.
Nauka posłuszeństwa wiernego collie
W poprzednich stuleciach owczarek szkocki collie był uznawany za świetnego psa pasterskiego, skorego do współpracy. Później za doskonałego opiekuna osób niepełnosprawnych. Dlatego też sporo w nim opiekuńczości, potrafi również szybko reagować na komendy.
Owczarek szkocki potrzebuje konsekwentnego opiekuna, który nie zrazi go do treningów. To bardzo inteligentny pies, ale nie przepada za ostrym traktowaniem. Rasa ta cechuje się sporą wrażliwością, dlatego należy podchodzić do ćwiczeń ze spokojem i cierpliwością. Nie przepada także za długimi, monotonnymi treningami, dlatego warto je urozmaicać. Zadowolony pies szybko nam to wynagrodzi.
Smaczki w szkoleniu, jako doskonała forma nagrody
Dobrą motywacją do treningów dla większości psów jest podawanie im smaczków treningowych. Dla owczarka szkockiego również może być to dobra forma nagrody. Zachęcany przysmakami chętniej będzie wykonywał komendy. To zdecydowanie lepsza metoda niż ciągłe karcenie.
Sporty najlepsze dla owczarka szkockiego collie
By „uwolnić” sportowy charakter collie musimy dużo z nim trenować. Jeśli dobrze pokierujemy szkoleniem owczarka szkockiego, może brać udział w różnych psich sportach, np.:
- agility – to sport, który wymaga bliskiej współpracy między psem a jego opiekunem. Psiak kierowany komendami opiekuna musi pokonać wyznaczony tor przeszkód,
- flyball – czyli inaczej psia sztafeta. Pies ma za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać przeszkody do wyrzutni piłek, a następnie wrócić z powrotem jak najszybciej do opiekuna z piłką w pysku,
- dog dancing – to dyscyplina sportowa, w której pies wraz z opiekunem może dać popis swoich umiejętności tanecznych.
Owczarek szkocki collie – hodowla psa tej rasy
Collie to psy dość popularne, w Polsce możemy spotkać się z różnymi hodowlami tej rasy. Najbardziej pożądane, chociaż najrzadsze są owczarki szkockie collie blue merle o różnokolorowych oczach.
Rodowód i metryka collie
Rodowód i metryka w przypadku rasowego owczarka szkockiego collie to dwa bardzo ważne dokumenty. Dzięki nim mamy pewność, że psy są rozmnażane w humanitarny sposób, a ich wygląd i charakter odpowiada wyznaczonym standardom. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że nabywając rodowodowego collie nie kupujemy „kota w worku”. W zależności od tego do jakiej organizacji przynależy hodowla, z której kupujemy collie, możemy otrzymać metrykę i na jej podstawie wyrobić rodowód lub dostać rodowód od razu. Te dwa dokumenty mówią o pochodzeniu psa i stanowią niepodważalny dowód na to, że jest on rasowy.
Dla kogo owczarek szkocki jest dobrym wyborem? Czyli zanim zdecydujesz się na zakup psa…
Marzysz o pięknym psie, który wiernie towarzyszyłby ci do końca swoich dni, jak Lessie? To piękna perspektywa, ale pamiętaj, że owczarek szkocki collie, jak każdy pies, potrzebuje odpowiedniego wychowania i szkolenia. To warunki, które trzeba obowiązkowo spełnić, by collie stał się naszym oddanym zwierzęcym przyjacielem. Nie zapominajmy także o konieczności pielęgnacji jego pięknej okrywy włosowej. Ważne jest, aby wybrać rasę, która pasuje do Twojego stylu życia. Jeśli nie będziesz w stanie poświęcić owczarkowi szkockiemu dużo czasu, lepiej zdecydować się na inną rasę, ponieważ collie potrzebuje towarzystwa i dużo miłości.
Collie w hodowli – o czym warto pamiętać?
Jeśli chcemy mieć pewność, że owczarek szkocki, którego chcemy wziąć pod opiekę, będzie zdrowy i dobrze zsocjalizowany, musimy znaleźć dobrą hodowlę. Swoje poszukiwania możemy rozpocząć poprzez kontakt z organizacjami kynologicznymi lub klubami rasowymi.
Działania hodowlane ukierunkowane powinny być przede wszystkim na to, by psy rodziły wolne od wad genetycznych. Dobry hodowca dba o szczenięta oraz ich rodziców – zapewnia im dobre warunki bytowe, a także robi wszystko, żeby młode mogły się prawidłowo rozwijać. Dlatego warto przed zakupem szczeniaka odwiedzić daną hodowlę, by na własne oczy przekonać się, jak żyją i zachowują się psy. Hodowca chętnie odpowie na nasze pytania odnośnie rasy i pomoże w wyborze szczeniaka najbardziej odpowiedniego dla nas. Często pozostaje również w stałym kontakcie z nowymi opiekunami, nawet jeśli szczeniak opuści już hodowle.
Zdrowie i typowe choroby psa rasy owczarek szkocki długowłosy
Owczarki szkockie mogą żyć mniej więcej od 14 do 16 lat. Collie wykazują predyspozycję do chorób genetycznych, takich jak:
- anomalia oka collie (CEA) – to choroba dziedziczna, która powoduje nieodwracalne zmiany w gałce ocznej psa. Wczesne wykrycie anomalii, za pomocą badania okulistycznego, mniej więcej w 5-8 tygodniu życia psa, i wdrożenie stosownego leczenia pomoże w zminimalizowaniu szkód. Czasem psu pomaga operacja, niemniej jednak anomalia oka collie powszechnie jest uważana za chorobę nieuleczalną,
- mutacja w genie MDR1 – powoduje nadwrażliwość na niektóre leki, np. przeciwpasożytniczą iwermektynę,
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to schorzenie układu ruchu, prowadzi do luzowania i niestabilności stawu. Typowe objawy to: kulawizna, trudności z wstawaniem, bolesność, ograniczona ruchomość. W zależności od nasilenia, leczenie może obejmować podawanie leków przeciwzapalnych i suplementów, zmian w diecie oraz rehabilitację, a w ciężkich przypadkach operację.
Schorzenia te obecnie są eliminowane już na etapie hodowli. Psom wykonuje się specjalne badania i testy genetyczne, by wykluczyć prawdopodobieństwo przenoszenia wadliwych genów na przyszłe pokolenia. Niemniej jednak powinniśmy zadbać o zdrowie naszego collie, stosując odpowiednią dietę, ćwiczenia oraz zabierając psa na regularne wizyty u lekarza weterynarii.
Jak i czym żywić długowłosego collie?
Owczarki szkockie collie mają tendencję do alergii pokarmowych. W związku z tym zaleca się stosowanie w ich przypadku diety monobiałkowej, w której wykorzystywany jest tylko jeden rodzaj białka, co pomaga w wyeliminowaniu alergenów. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat żywienia collie? Zapraszamy!
Dieta BARF i karma komercyjna
Wśród opiekunów psów dwoma najpopularniejszymi sposobami żywienia jest podawanie swoim pupilom karmy komercyjnej lub diety BARF. Jeśli chodzi o gotową karmę, to dostępna jest w dwóch rodzajach. Mokra jest wilgotniejsza, dobrze nawadnia organizm psa, a dzięki dużej aromatyczności, jest chętniej jedzona – nie tylko przez psich niejadków, sucha zaś jest zdecydowanie bardziej wydajna. Możemy wybrać dla naszego pupila dowolny smak, w zależności od jego preferencji. Musimy jednak uważać na obecność konserwantów i sztucznych barwników.
Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) dla psów opiera się na surowych, nieprzetworzonych składnikach, które mają naśladować naturalną dietę przodków psów – wilków. Obejmuje różne rodzaje mięsa, takie jak wołowina, kurczak, jagnięcina, czy ryby oraz podroby, a także niektóre warzywa i owoce. Ważne jest, aby uwzględnić także mięso z kośćmi, które dostarcza wapnia. Niewłaściwie zbilansowana dieta BARF może prowadzić do niedoborów żywieniowych.
Co powinna zawierać dieta owczarka szkockiego collie?
Dieta dla owczarka szkockiego collie powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, które mogą się różnić w zależności od wieku, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia psa. Wybieraj karmę suchą wysokiej jakości, która jest odpowiednia dla rasy i wielkości psa.
Collie to aktywne psy, dlatego karmy dla owczarków szkockich powinny być bogate w białko, które jest niezbędne do budowy mięśni, a także uwzględniać zdrowe tłuszcze, omega-3 i omega-6. Dobrym źródłem białka jest mięso, np. kurczak, wołowina, jagnięcina, czy ryby. Musimy również upewnić się, że dieta psa zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Czasami konieczne może być uzupełnienie jej suplementami zalecanymi przez lekarza weterynarii.
Dostosowanie diety do wieku psa jest kluczowe, gdyż szczenięta i psy dorosłe mają różne wymagania żywieniowe. Młode collie w fazie intensywnego wzrostu, wymagają innych proporcji składników odżywczych niż psy dorosłe. Potrzebują diety wspierającej ich ogólną kondycję i zdrowie na dalszym etapie życia. Dlatego, by zadbać o zbilansowane posiłki szczeniąt, powinniśmy wybierać karmy specjalnie dla nich przeznaczone.
Ile kosztuje pies pasterski? Cena owczarka szkockiego i dodatkowe koszty utrzymania
Cena za owczarka szkockiego z rodowodem może wynosić od ok. 3000 do 4000 tysięcy złotych i zależy m.in. od renomy hodowli. Obejmuje koszty odpowiedniego żywienia, regularnej opieki weterynaryjnej, badań genetycznych oraz zapewnienia odpowiednich warunków życia dla psów. Oprócz kosztów nabycia musimy również wziąć pod uwagę wydatki związane z utrzymaniem psa. Poniżej krótko je omówiliśmy.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Jakość i rodzaj karmy, którą wybierzesz, będą miały wpływ na koszty. Owczarki szkockie są aktywnymi psami, więc mogą wymagać karmy o wysokiej wartości odżywczej. Koszty w ujęciu miesięcznym mogą obejmować również przysmaki i worki na nieczystości. Łączna cena za te produkty może wynosić ok. 200-300 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Koszty w ujęciu rocznym i dwuletnim obejmują m.in. zakup legowiska, misek, smyczy, obroży i zabawek. Nie zapominajmy także o artykułach higienicznych, czyli preparatach do uszu i oczu, obcinaczkach do paznokci, obroży przeciwpchelnych, szamponach i szczotkach. Te początkowe wydatki mogą wynosić ok. 500-600 zł, a dodatkowe koszty będą pojawiać się w miarę potrzeby wymiany lub uzupełnienia akcesoriów.
Owczarki szkockie mają długą sierść, która wymaga regularnego czesania i pielęgnacji. Koszty wizyty u psiego groomera mogą być różne w zależności od potrzeb. To samo tyczy się szkolenia. Regularne treningi, szczególnie w młodym wieku, są ważne dla owczarków szkockich. Pod uwagę możemy wziąć również koszty związane z wizytą u lekarza weterynarii.
Owczarek collie szkocki długowłosy – podsumowanie
W niniejszym artykule mieliśmy przyjemność przedstawić Wam charakterystykę owczarka szkockiego collie. Głównie rasa ta dała poznać się szerszemu gronu, jako słynny pies Lessie – wierny i kochający przyjaciel człowieka. To jednak nie jedyne cechy, które czynią go wspaniałym psem. Opowiedzieliśmy o jego najważniejszych cechach charakteru, a także jak je uwydatnić poprzez odpowiednie wychowanie i szkolenie. Omówiliśmy także podstawowe kwestie związane z jego właściwą opieką, obejmują one m.in. żywienie, pielęgnację i zdrowie. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi ułatwiliśmy Wam podjęcie decyzji na temat nabycia owczarka szkockiego collie.
Sprawdź również: