Po co kotu wąsy? Tego nie wiedziałeś!

Kot, podobnie jak każdy inny zwierzak posiada swoje charakterystyczne atrybuty. Żaden obrazek kota nie obejdzie się więc bez sterczących uszu i jeszcze bardziej sterczących wąsów. Kocie wąsy nie są jednak jedynie piękną ozdobą tych dumnych zwierzaków, ale są im niezbędne do codziennego funkcjonowania. Po co kotu wąsy i jaka jest ich najważniejsza funkcja?

Dlaczego właściwie wibrysy?

Wąsy kota często nazywane są także wibrysami lub włosami zatokowymi. Pierwsza nazwa wynika z faktu, że niektóre koty mają także widoczne sterczące włoski na przednich łapkach, a jak wiadomo, nie jest to typowe miejsce, w jakim znajdują się wąsy. Najbardziej widoczne włosy wystają jednak z okolic nosa, na górnej wardze i policzkach, po jednej i po drugiej stronie pyszczka.

Średnio kot posiada dwadzieścia cztery wibrysy, po 12 z każdej strony, które są równomiernie umieszczone w czterech rzędach, stąd więc ich różna długość. Wibrysy są niezwykle trwałe i z natury towarzyszą kotu przez całe życie. Bardzo rzadko zdarza się, aby wibrysy wypadały, ponieważ ich cebulki są znacznie mocniejsze niż cebulki sierści. Są też oczywiście dużo grubsze i sztywniejsze od włosów na całym ciele.

Wąsy kota, czyli przedłużenie funkcji wzroku

Wibrysy u kota pełnią bardzo istotne funkcje. Przede wszystkim pomagają kotu się poruszać, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Są długimi sensorami, które uzupełniają funkcję wzroku. To właśnie dzięki nim koty są zwierzętami bez problemu poruszającymi się w ciemnościach, po balustradach lub po innych niepewnych powierzchniach.

Wibrysy pomagają także w ocenieniu szerokości danej przestrzeni, przez którą zamierzają się przecisnąć. Rzadko kiedy można więc spotkać kota, który zdezorientowany natrafi ciałem na przeszkodę. Sterczące wąsy, bardzo wyczulone na dotyk, ostrzegają kota przed stałymi elementami otoczenia. Są również niezwykle przydatne podczas polowania, zwłaszcza u kotów z wadą wzroku, a także u mniejszych kociąt uczących się orientacji w terenie.

Kocie wąsy a samopoczucie zwierzaka

Orientacja w terenie to główna funkcja jaką pełnią wąsy u kota. Do czego służą jeszcze te charakterystyczne sterczące włoski? Okazuje się, że wibrysy poruszają się także w różnym kierunku, w zależności od samopoczucia oraz stanu, w jakim znajduje się kot. Podczas relaksu, wąsy również są rozluźnione i sterczą we wszystkie strony. Kiedy jednak następuje moment skupienia lub zagrożenia wąsy zacieśniają się i przylegają w stronę ciała. Obserwując wibrysy swojego kota, możesz więc dowiedzieć się, czy jest rozluźniony, czy może wpływa na niego jakiś czynnik stresujący.

Poruszanie się wibrysów w różnych kierunkach to ich kolejna funkcja, która przydaje się w kontakcie z innymi osobnikami. Dotyczy to zarówno człowieka, który musi się nauczyć odczytywać kocie sygnały, jak i innych zwierząt, które dzięki wrodzonemu instynktowi rozumieją charakterystyczne ruchy przedstawicieli innych gatunków. Dzięki temu inne osobniki wiedzą, czy to odpowiedni moment na podejście do kota, czy może jednak nie nadużywać jego cierpliwości. Co ciekawe, naukowcy potwierdzają również, że kocie wąsy mają niezwykłą zdolność wyczuwania różnorodnych czynników otoczenia, w tym także trzęsień ziemi i gwałtownych ruchów powietrza.

Po co kotu wąsy? Do sprawnego funkcjonowania na co dzień!

Bardzo istotna funkcja kocich wibrysów oznacza, że pod żadnym pozorem nie można ich kotom obcinać. To w pewnym sensie sprowadzenie kalectwa na zwierzaka, które bardzo utrudni mu orientację w terenie. Może się jednak zdarzyć, że kotu wypadnie jeden lub dwa wąsy. Na szczęście posiadają one zdolność regeneracji, choć trwa ona zazwyczaj około 3 miesiące. Wibrysy, podobnie jak pazury, czy ogon stanowią nieodłączny element kota, który nie powinien być traktowany jak jego ozdoba. Usuwanie wąsów tak jak usuwanie pazurów to zdecydowanie chybiony pomysł zarówno u kotów wychodzących, jak i tych w pełni domowych.

Chociaż na pierwszy rzut oka wąsy kota mogą sprawiać wrażenie nie do końca niezbędnych małemu pupilowi, okazują się pełnić bardzo istotne funkcje u małych i dorosłych osobników. Są sensorami dotykowymi, pokazują emocje i ułatwiają kontakt z ludźmi oraz zwierzętami. Dlatego należy dbać o kocie wibrysy i być świadomym roli, jaką pełnią na co dzień w kocim życiu.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *