West highland white terrier – dla przyjaciół Westie

West highland white terrier to mały biały piesek, którego mogliśmy nieraz zobaczyć w filmie lub reklamach. Zabierali go na swoje przygody mężni galowie Asterix i Obelix. Idefix (rasa psa – west highland white terrier), dzielnie wspierał bohaterów ekranizacji i rozczulił miliony widzów na całym świecie. Zdrobniale, psy tej rasy nazywane są westie, przez co wydają się być jeszcze bardziej rozkoszne. Jakie w rzeczywistości są westie? Czy są tak miłe na jakie wyglądają? Jaki charakter kryje się pod ich śnieżnobiałym futerkiem? Czy są na tyle odważne i oddane, by stać się wiernymi kompanami i uczynić każdy dzień radosną przygodą? Przekonajmy się razem.

West highland white terrier hodowla

West highland white terrier – opis ogólny rasy

West highland white terrier został zaklasyfikowany przez FCI do grupy III w sekcji 2 (wzorzec nr. 85), w której znajdują się teriery małe.

Westie wywodzi się od cairn terrier. Z miotów cairn terrier były początkowo odrzucane białe osobniki, gdyż ich kolor kojarzył się z ułomnością. Później okazało się, że ta cecha ma wyjątkowe znaczenie. Białe psy wyraźnie odróżniają się od zwierzyny podczas polowań. Tę zaletę dostrzegł pewien brytyjski pułkownik, który dołożył starań by poprowadzić konsekwentnie hodowle białych terrierów. Rasa została uznana przez FCI w 1907 roku.

Popularność, którą wciąż cieszy się westie rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, białe pieski swój sukces zawdzięczają przede wszystkim magii ekranu.

Do tego czasu zdążyły skraść serce takich wybitnych osobistości, jak Karol Darwin, Pablo Picasso, czy Alfred Hitchcock.

Organizacje kynologiczne

West highland white terrier jako rasa został uznany przez:

Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy II – Psy teriery (Terriers),
World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 3.13 w grupie terierów.

Przez inne większe organizacje Kynologiczne:

American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów terierów (Terrier Group),
Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy terierów (Terrier),
Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec IV-28 i został przypisany do grupy terierów (Terriers)
United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group).

Westie – hodowla i cena

Hodowla west highland white terrier w Polsce jest popularna. W Internecie możemy znaleźć liczne ogłoszenia, w których wystawiane są na sprzedaż szczeniaki west highland white terrier.

Ile kosztuje west highland white terrier?

Jeśli chcemy zakupić psa rasy west highland white terrier, cena której możemy się spodziewać będzie oscylować w granicach od 3 do 8 tysięcy złotych. Za każdego osobnika kwota może się różnić. Psy, których rodzice osiągnęli sukces na wystawach krajowych i międzynarodowych będą kosztowały więcej.

Sprawdź również ranking najdroższych psów świata

West highland white terrier cena bez rodowodu – czy warto ją wziąć pod uwagę?

West highland white terrier, cena którego jest znacznie niższa może pochodzić z niepewnego źródła. Jest to haczyk, którzy wykorzystują oszuści. W efekcie możemy otrzymać nierasowego psa, w dodatku obciążonego licznymi chorobami. Bardzo często zdarzają się przypadki, kiedy szczeniaki westie umierają nie dożywając roku. Tak się dzieje przez chorobę Krabbego, która atakuje układ neurologiczny. Można jej uniknąć. Pomagają w tym odpowiednie testy DNA, dzięki którym można stwierdzić które osobniki mogą być dopuszczone do rozrodu. To nie jest jedyna choroba, która może być ukryta w ciele szczeniaka. W przypadku, gdy uda mu się przeżyć pierwszy rok, nie jest wykluczone, że dalsza opieka nad nim może wygenerować ogromne wydatki. Taki zakup nie opłaci się, a tylko wesprze dalsze funkcjonowanie nielegalnej hodowli, przez co narazi kolejne czworonogi na cierpienie.

Gdzie kupić west highland white terrier?

Psy polecamy kupować jedynie w sprawdzonych hodowlach, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Kupując psy poza naszym krajem, zwracajmy uwagę, czy hodowla posiada certyfikat FCI (Fédération Cynologique Internationale). Z takich hodowli dostajemy nie tylko gwarancję otrzymania rasowego szczeniaka, ale także inne korzyści.

Dla każdego psa rasy west highland white terrier, hodowla wystawia metrykę potrzebną do wyrobienia rodowodu oraz książeczkę lekarską. Dzięki temu jesteśmy pewni, że zarówno szczeniaki, jak i ich matka otrzymały odpowiednią opiekę, w tym lekarską.

Jeśli w nabyciu psa rasy west highland white terrier cena stoi na przeszkodzie, możemy go zaadoptować. Udajmy się w tym celu do lokalnego schroniska, możliwe że tam znajdziemy psa, który zostanie częścią rodziny. Także w sprawie opieki nad psem rasy west highland terrier, schronisko może udzielić ważnych porad i wskazówek.

Mały biały terrier westie – charakter

West highland white terrier charakter ma wesoły i potrafi uczynić każdy dzień lepszym. Nie zapominajmy przy tym, że pomimo wyglądu pluszaka, przede wszystkim jest terrierem. To oznacza, że ma wykształcony instynkt łowiecki i w dodatku ma wysoką samoocenę. Potrafi być nieustraszony i nie będzie miał oporów by pokazać swój temperament.

Nie jest to jednak pies skory do konfliktów. Ma dobre relacje z rodziną i dziećmi, a także innymi zwierzętami. Szczeka bardzo rzadko, niegłośno ostrzegając przed możliwymi zagrożeniami. Na co dzień trzyma się blisko swojego opiekuna w nienarzucający się sposób. Nie jest natrętny i potrafi trzymać klasę. Przy swoim opiekunie prezentuje się bardzo elegancko.

Jak wychowywać westie?

Westie bez większego trudu potrafi zachowywać się dobrze, ale potrzebuje co najmniej podstawowego szkolenia, które pomoże mu wyczuć granice. Ta potrzeba wynika z myśliwskiego instynktu westie, charakter których może okazać się przyczyną nieposłuszeństwa, gdy nie rozumieją dobrze obowiązujących zasad. Szczególnie niebezpieczne to jest w połączeniu z ich uroczym wyglądem. Nim się zorientujemy, to się okaże, że w domu mamy słodkiego tyrana. Nie możemy do tego dopuścić.

Na szczęście westie nie jest oporny i zależy mu na dobrym kontakcie z opiekunem. Wspólne spacery i zabawy pomogą wzmocnić więź i ugruntować szacunek u czworonoga. Dużo frajdy będziemy mieć podczas aportowania i zabaw z piłeczką, a nauka sztuczek może być świetnym pomysłem.

Jego instynkt może się przejawić, wtedy gdy pies poczuje trop. Nagle może zacząć zrywać się ze smyczy, by za chwilę ruszyć w pogoń. Nauka dyscypliny i posłuszeństwa może uchronić psa przed takim nagłym zachowaniem i idącym za nim niebezpieczeństwem. Jako opiekun musisz mieć psa pod kontrolą. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że westie jest spokojny i już przyswoił szkolenie.

Westie szczeniak

West highland white terrier – wygląd

West highland white terrier jest pełen energii i ma radosne usposobienie. Podkreślają to jego wiecznie stojące uszy i noszony w górze ogonek. W swoim małym ciele czuje się pewnie i komfortowo. Jak na swój niewielki wzrost jest mocno zbudowany. Wzrost zarówno samców, jak i samic wynosi około 28 cm w kłębie. Waga westiego nie została określona we wzorcu. Psy tej rasy ważą przeważnie w granicach 7-10 kg.

Obrośniętą gęstym włosem głowę pies trzyma pod kątem prostym. Jego grzbiet jest prosty i muskularny. Piesek porusza się wydajnie i swobodnie na silnie rozwiniętych kończynach, stawiając je prosto do przodu.

Jego sierść jest dwuwarstwowa. Pierwsza warstwa to twarde włosy okrywowe o około pięciocentymetrowej długości. Druga warstwa to podszerstek, który jest krótki i miękki. Umaszczenie może być jedynie w kolorze śnieżnobiałym.

Westie

Westie – żywienie i pielęgnacja

Pielęgnacja tego białego małego pieska jest niestety bardzo wymagająca. Wymaga sporej uwagi i poświęcenia. Powinniśmy to uwzględnić również w naszym budżecie miesięcznym. Na szczęście żywienie westiego nie powinno stanowić większego wyzwania i nie obciąży kieszeni opiekuna bardziej, niż w przypadku innych psów.

West highland white terrier – jak karmić psa małej rasy?

West highland white terrier w swojej diecie potrzebuje posiłków, które w większości stanowią mięso. Możemy stosować dietę BARF, również to może być komercyjna karma mokra i sucha. Pies nie może się przejadać, powinniśmy stosować się do zaleceń dietetyka zwierzęcego albo producenta karmy, zależnie od przyjętego sposobu żywienia. Musimy uważać na alergeny, które koniecznie musimy wykluczyć z żywienia psa.

West highland white terrier – jak często kąpać?

Śnieżnobiałe futerko ma niestety tendencję do brudzenia się. Uwzględniając jego energiczny tryb życia, do zabrudzeń dochodzi szybko. Dlatego musimy być gotowi do częstych kąpieli, gdy szata psa straci na swojej bieli. Skóra westie jest delikatna i narażona na podrażnienia. Aby kąpiel nie przysporzyła cierpienia psu, stosujemy łagodne preparaty przeznaczone wyłącznie dla zwierząt.

Jak często strzyc westie?

Sierść west highland white terriera jest trudna w pielęgnacji. Trymowanie, czyli strzyżenie psa stanowi nieodzowny element w dbaniu o wygląd psów tej rasy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przyswoić tej czynności, zawsze możemy zwrócić się do groomera. Jeżeli myślimy o regularnym korzystaniu z usług tego specjalisty, warto przyuczyć do tego westiego w okresie jego socjalizacji. Wizyty powinny się odbywać co dwa – trzy miesiące. Groomer może również doradzić w zakresie doboru odpowiednich środków do pielęgnacji.

Nie możemy ograniczyć się jedynie do sporadycznych wizyt w salonie psiego fryzjera. Codzienne szczotkowanie powinno stanowić kluczowy aspekt pielęgnacji westie. Sierść psów tej rasy nie wypada sama, co jakiś czas powinniśmy ją przerzedzać i pozbywać się luźnego podszerstka.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji psa?

Oczywiście powinniśmy także pamiętać o kontroli stanu oczu i uszu. Ważna jest też higiena jamy ustnej, istnieje specjalna pasta do zębów dla zwierząt, do której można przyuczyć psa. Prostszym rozwiązaniem jest podawanie psu przysmaków, które mechanicznie ścierają osad z zębów. Taka pielęgnacja jest skuteczna, a przede wszystkim bardzo smaczna dla psa.

Nie możemy zapominać o kończynach psa, które również potrzebują pielęgnacji. Gdy pazurki robią się zbyt długie koniecznie musimy je przyciąć. Dobrze psu zrobi przycięcie sierści po wewnętrznej stronie łap.

West highland white terrier – zdrowie

West highland white terrier, jak już wspomnieliśmy znosi dobrze chłodną pogodę. Natomiast gorące upalne dni są dla niego bardzo szkodliwe. Musimy wtedy pamiętać o tym, by zapewnić dla niego odpowiednie warunki, w których pies może się schłodzić. Również to oznacza potrzebę ograniczenia aktywności. Nie możemy dopuścić do tego, żeby pies się przegrzewał.

U psów rodzaj i kolor sierści, często są sprzężone z innymi cechami. W przypadku westiego, piękne białe futerko świadczy o podatności na alergie kontaktowe, a także możliwe nadwrażliwości na jeden, bądź więcej składników pokarmowych. Dlatego dokładnie obserwujmy skórę psa, jeżeli pojawiają się na niej podrażnienia, udajmy się do lekarza weterynarii, specjalizującego się w alergologii i dermatologii. Musimy możliwie najprędzej ustalić i wykluczyć alergeny oraz szkodliwe produkty. Nie możemy pomijać sprawdzania stanu uszu, gdyż ich infekcje nierzadko są powiązane z alergią.

Ile żyje west highland white terrier?

Jeżeli nasz west highland white terrier jest zdrowy może nam towarzyszyć nawet 16 lat. Można śmiało uznać tą rasę za długowieczną. Warto odnotować to, że do późnej starości zachowuje swoją radosną energię i jest skory do zabaw. Westie może się poszczycić na ogół mocnym i dobrym zdrowiem. Piesek jest pełen wigoru nawet w złą pogodę. Zawdzięcza to jego grubej sierści, która skutecznie chroni go przed chłodem i deszczem.

Regularne wizyty u lekarza, pozwolą kontrolować stan zdrowia naszego westiego na bieżąco. Dzięki temu możemy zawczasu zapobiec rozwojowi chorób i lepiej dostosować naszą opiekę do stanu zdrowia psa.

U psów west highland white terrier choroby związane z rasą to alergie skóry, deformacja żuchwy, problemy z rzepkami, zapalenie wątroby, choroba Legga-Calvégo-Perthesa (zwyrodnieniowa choroba stawu biodrowego, spowodowana niewystarczającym ukrwieniem).

Westie mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który w skrajnych przypadkach musi być usuwany pod narkozą. Jak już wcześniej wspominaliśmy, używając specjalnych przysmaków usuwających kamień nazębny możemy w prosty i przyjemny sposób tego uniknąć.

Podsumowanie

West highland white terrier nadaje się na codziennego towarzysza przygód, które uświetni swoją pozytywną energią i radością. Potrafi być miły i grzeczny, jeżeli jest dobrze wychowany. W rodzinie będzie dobrą duszą, plączącą się gdzieś między nogami. Nie dziwmy się, gdy na spacerach westie ściągnie na siebie całą uwagę. Na temat uroku psów rasy west highland white terrier opinie są jednoznaczne. Prezentuje się zarówno słodko, jak i elegancko. Ten przyjacielski piesek nadaje się dla dzieci i potrafi zżyć się z innymi zwierzętami. Powinniśmy dbać o jego zdrowie i piękne białe futerko, co może być kosztowne, lecz zawsze stanowi pretekst do wspólnej dobrej zabawy. Liczmy się także z jego naturą terriera i czuwajmy nad tym, czy westie nie szuka przygód samodzielnie. Razem przecież raźniej!

Sprawdź również rasy psów znanych z TV

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
2 komentarzy do “West highland white terrier – dla przyjaciół Westie
  • Avatar

    Tekst fajny i bardzo interesujący. Jednak jako psycholog zwierząt i opiekunka ukochanej westie mam dwie uwagi – psy tej rasy potrafią być bardzo szczekliwe. Niestety jest to związane z odpowiednim wychowaniem. Brak stanowczego zakazywania szczekania na każdy szmer skończy się tym, że będzie szczekał na wszystko i na wszystkich, bez umiaru i końca. Jego czujność jest bowiem bardzo duża, a jako piesek wrażliwy i pierwszy obrońca świata będzie każde „zagrożenie” sygnalizował głośnym i zawziętym szczekaniem.
    Kolejna sprawa to żywienie westie. Niestety czasem mają one tendencje do przebarwień sierści w kierunku mlecznym a nawet ecru. Wymaga to odpowiedniego i niestety drogiego żywienia dla utrzymania śnieżnobiałej barwy. Miewają też tendencję do zaciemnień sierści na pyszczku i łapkach – jest to spowodowane najczęściej kandydozą i/lub bakteriami, które powodują owe przebarwienia. Wymaga to stosowania specjalistycznych szamponów lub środków. Bywa, że jednocześnie zmiany żywienia.

    To tyle w temacie, dziękuję za blog i życzę powodzenia 😀

  • Avatar

    Moj maly przyjaciel byl ze mną 16 lat nigdy nie sprawiał kłopotów lubiący podróżować uczestniczyl w każdej chwili mojego życia fakt uwielbial byc w centrum uwagi ,frajdę sprawiała mu jazda na kladzie czy hulajnodze, uwielbial lody oraz wspolne dlugie spacery szczególnie zimowa pora ,zdobywał ze mną góry dosłownie szczególnie Słowackie Tatry-byl przeszczesliwy ,po długich wycieczkach gdy przychodzil czas snu spal do następnego dnia do godz 11😂😂A jego pierwszy spacer z rana czasem byl o 12😊😉jego pielęgnacja nie byla trudna lubil sie kąpac i suszyć suszarka byl wspaniałym towarzyszem życia 💖Super przyjacielem ,miłość do niego jest i będzie na zawsze bardzo mi go brakuje mojego kochanego Łapy 🐕💟wierze ze kiedyś będziemy spacerować jeszcze razem 🥲Psy tej rasy są fantastyczne pod każdym względem ale fakt jest taki iz potrzebują stanowczej reki właściciela, super mądre ale tez wymagające od wlasciciele zainteresowania jeżeli nie masz dla westi czasu daruj sobie one tworza jedność z domownikami nie lubią rozłąki 🥰🥰💖💖💖

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.