Owczarek szetlandzki – fałszywy Lassie?

Owczarek szetlandzki (sheltie) często porównywany jest z owczarkiem szkockim (collie) – suczką z popularnego filmu pt. “Lassie”. Zwierzę to uznawane jest za miniaturową wersję słynnego owczarka. Musimy jednak pamiętać, że są to dwa różne psy. Owczarek szetlandzki to radosny i aktywny psiak, który uwielbia zabawy ze swoimi opiekunami. Dodatkowo jest inteligentny i szybko przyswaja komendy. Ile żyje i ile kosztuje owczarek szetlandzki? Na te i inne pytania chętnie dziś odpowiemy.

Owczarek Szetlandzki

Owczarek szetlandzki – informacje ogólne

Owczarek szetlandzki, zwany pieszczotliwie sheltie, zakwalifikowany został do grupy 1 psów pasterskich i zaganiających, należy do sekcji 1 psów pasterskich. To zwierzę niewielkich rozmiarów, ma długą, bujną sierść, która jest wymagająca w pielęgnacji. Owczarek szetlandzki jest bardzo lojalny w stosunku do właścicieli, lubi okazywać im czułość. To zarazem bystre i czujne zwierzę – potrafi być naprawdę dzielnym stróżem. Dodatkowo szybko się uczy, a jego szkolenie nie jest zbytnio problematyczne. Zaliczany jest do ras wytrzymałych i cieszących się dobrym zdrowiem. Owczarek szetlandzki – ile żyje? Standardowo długość jego życia szacuje się od 12 do 13 lat.

Organizacje kynologiczne

Owczarek szetlandzki został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy V – Psy pracujące (Working Dogs),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 1.60 w grupie psów pasterskich.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pasterskie (Pastoral),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VII-22 i został przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Dogs)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Dog Group)

Owczarek szetlandzki – waga i ogólny wygląd

Ile waży owczarek szetlandzki? Waga psów tej rasy (w przypadku obu płci) wynosi od 7 do 10 kg. Jeśli chodzi o wzrost, to dorosłe samce osiągają 37 cm w kłębie, natomiast samice 35,5 cm. Szetlandy nie mogą być lżejsze ani cięższe o więcej niż 2,5 cm. Czworonogi te są bardzo proporcjonalnie zbudowane. Ich głowa jest kształtna, harmonijnie współgra z tułowiem, co nadaje im niezwykle dystyngowanego wyglądu. Oczy sheltie nie są zbyt duże, mają kształt migdała, mogą mieć ciemnobrązowy lub niebieski kolor. Zwieńczenie ich głowy stanowią niewielkie uszy, które osadzone są w niedużej odległości od siebie, na wierzchołku czaszki. Ogon tych zwierząt jest stosunkowo nisko osadzony i delikatnie zakręcony na końcu. Kończyny owczarków szetlandzkich są dobrze umięśnione.

Owczarki szetlandzkie to małe psy o długiej, bujnej sierści. Ich gęsta grzywa prezentuje się nadzwyczaj elegancko. Pies ten może mieć następujące kolory umaszczenia: śniade (występuje w odcieniach od jasnozłotego do ciemnomahoniowego), czarno białe lub czarne z podpaleniem. Istnieje także owczarek szetlandzki o maści blue merle (niebieska marmurkowa) i tricolor (trójbarwna).

Owczarek szetlandzki krótkowłosy, czy taki pies naprawdę istnieje? Otóż czworonoga tego łatwo można pomylić z owczarkiem szkockim, który faktycznie występuje również w wersji krótkowłosej, natomiast sheltie jest wyłącznie długowłosy.

Owczarek szetlandzki – charakter

Kiedyś owczarki szetlandzkie były znane głównie jako psy pasterskie, dziś świetnie sprawdzą się również w roli towarzyszy domu. Ze względu na swoją przeszłość, rodzinę traktują jak stado. Przywiązują się zazwyczaj najbardziej do jednego opiekuna, ale inne osoby z najbliższego otoczenia również darzą szacunkiem i zaufaniem. Nie lubią zostawać same na długo, z reguły powinno się poświęcać im dużo uwagi, ponieważ uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem. To psy bardzo aktywne fizycznie, dlatego trzeba zapewniać im dużą dawkę ruchu na co dzień.

Szetlandzki owczarek uwielbia bawić się z najmłodszymi członkami rodziny. Należy jednak uważać, ponieważ jest również bardzo wrażliwy. Dzieci powinny być nauczone delikatnego traktowania psa. Czworonogi te źle znoszą nadmierny gwar i hałas. Za to bardzo dobrze czują się w otoczeniu kotów i swoich współbratymców. Bez problemu można zdecydować się na nabycie psa tej rasy, mając inne zwierzęta w domu.

Owczarek szetlandzki – cena i hodowla

Owczarek szetlandzki – ile kosztuje? Cena za jednego owczarka szetlandzkiego może wynosić około od 4500 do 7000 tysięcy złotych. Koszt psa uzależniony jest m.in. od predyspozycji wystawowych, genów rodziców szczeniaka i renomy hodowli. Cena może też zależeć od umaszczenia – obecnie bardzo popularny jest owczarek szetlandzki blue merle, może on kosztować nieco więcej. Szczeniaki owczarka szetlandzkiego mogą być oddawane pod opiekę nowych właścicieli nie wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodnia życia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: gdzie kupić owczarka szetlandzkiego? Odpowiedź jest prosta – od odpowiedzialnego hodowcy. Takiemu człowiekowi zależy przede wszystkim na dobru zwierzęcia, dlatego będzie chciał, by trafił w dobre ręce. Może się zdarzyć, że zada nam pytania odnośnie wiedzy na temat tej rasy i naszego trybu życia, by mieć pewność, że poradzimy sobie z wychowaniem tego czworonoga. Chętnie pokaże rodziców szczeniąt i udzieli informacji o dotychczasowych szczepieniach. Dobry hodowca doskonale zna temperament wszystkich szczeniaków z miotu i z przyjemnością opowie o każdym z nich.

“Owczarek szetlandzki sprzedam tanio” – wystrzegajmy się pseudohodowców

Jeśli zauważymy, że szczeniak owczarka szetlandzkiego jest brudny, zaniedbany, a hodowca chce sprzedać psa bez metryki, lepiej omijajmy takie miejsca szerokim łukiem. Sprawdzone hodowle owczarka szetlandzkiego nie zamieszczają ogłoszeń w stylu “owczarek szetlandzki sprzedam tanio”. Musimy pamiętać o tym, że rasowe psy nigdy nie kosztują mało. Możemy powiedzieć, że w tym przypadku cena za owczarka szetlandzkiego uzależniona jest od jego ‘jakości’ – warto nabywać psy, które nie są obciążone wadami genetycznymi. Jeżeli ktoś będzie chciał sprzedać miniaturkę owczarka szetlandzkiego, oznacza to, że mamy do czynienia z pseudohodowcą, który skrzyżował ze sobą dwie różne rasy. Charakter takiego owczarka szetlandzkiego będzie znacznie odbiegał od ustalonego wzorca.

“Owczarek szetlandzki – oddam” – pamiętajmy o adopcji

Czasem przeglądając ogłoszenia zamieszczone w internecie możemy natknąć się na treść typu “owczarek szetlandzki, oddam”. Zdarza się, że właściciele są zmuszeni oddać swojego czworonoga, to daje nam świetną okazję do nabycia szetlanda, jeśli nie stać nas jego na zakup z renomowanej hodowli. Warto, abyśmy zajrzeli również do schronisk i fundacji, które zajmują się szukaniem dobrego domu dla szczeniaków owczarka szetlandzkiego. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, znalezienie rasowego psa w schronisku wcale nie jest łatwe – może okazać się, że jest oddalone setki kilometrów od naszej miejscowości.

Pamiętajmy, by decyzja o nabyciu psa była przemyślana. Często ludzie chcą zaadoptować danego czworonoga, sugerując się jedynie jego wyglądem. Jeżeli chcemy, by piękny owczarek szetlandzki blue merle lub tricolor zagościł w naszym domu, nie sugerujmy się wyłącznie jego aparycją. Warto, abyśmy wcześniej poznali opinie na temat owczarka szetlandzkiego, a także dowiedzieli się jakie usposobienie ma sheltie.

Owczarek szetlandzki – szkolenie

Owczarek szetlandzki ma radosne i łagodne usposobienie, uwielbia bawić się ze swoimi opiekunami. Chętnie uczy się nowych komend, codzienne szkolenia powinno się urozmaicać. To samo polecenie powtarzane w kółko może go znudzić i zniechęcić do dalszego treningu. Warto odpowiednio motywować swojego pupila – można stosować pochwały słowne lub nagrody w postaci psich smaczków, dzięki temu chętniej będzie wykonywał polecenia. Konsekwencja jest potrzebna, ale pod żadnym pozorem nie powinno się wymuszać danych komend krzykiem – to zwierzęta o delikatnej psychice, stosowanie wobec nich (a także ogólnie w stosunku do wszystkich zwierząt) nadmiernej stanowczości jest stanowczo niewskazane i może dać odwrotny efekt do zamierzonego. Tylko cierpliwe osoby są w stanie dobrze wychować psa

Szetlandy aktywnie biorą udział w psich sportach, gdzie będą mogły pochwalić się swoją szybkością i zwinnością, np. agility (pies prowadzony poleceniami opiekuna, pokonuje tor przeszkód), obedience (trening z posłuszeństwa) lub dog dancing (taniec z psem).

Niektóre osobniki szetlandzkich owczarków potrafią szczekać bardzo często i donośnie. W związku z tym warto zapisać się z nimi do specjalnej szkoły dla psów. Tam dokładnie objaśnią przyczyny nadmiernej szczekliwości i pokażą jak sobie z nią radzić. Jeżeli szczeniak owczarka szetlandzkiego był socjalizowany w hodowli, nie powinien szczekać na inne zwierzęta.

Owczarek szetlandzki – zdrowie

Owczarek szetlandzki – ile żyje? Ogólnie zaliczany jest do ras, które żyją długo – średnio od 12 do 13 lat, chociaż niektóre osobniki dożywają nawet 15 lat. Zwierzęta te generalnie rzadko chorują, jednak u osobników nabytych z niepewnych źródeł mogą wystąpić niektóre choroby genetyczne, np:

  • choroby oczu – do jednej z nich zalicza się anomalia oczu collie, która atakuje siatkówkę oka, może skutkować niedowidzeniem, a nawet doprowadzić do ślepoty – niestety jest nieuleczalna. Aby stwierdzić, czy szetlandzki owczarek cierpi na tę chorobę, należy udać się do psiego okulisty. Badania okulistyczne szczeniaków owczarka szetlandzkiego wykonuje się w 5-8 tygodniu ich życia;
  • mutacja genu MDR1, może zdarzyć się u czworonogów, których oboje rodzice są chorzy. Psy obciążone tą wadą są wrażliwe na podawanie wybranych leków. Do typowych objawów mogą należeć, m.in: wymioty, drgawki, dezorientacja, zaburzenia koordynacji ruchu. Jeśli zdarzy się, że owczarek szetlandzki ma nietolerancję na niektóre lekarstwa, trzeba o tym wspominać podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym, w przeciwnym razie lekarz weterynarii może nieświadomie podać lek, który szkodzi zdrowiu i życiu owczarka szetlandzkiego;
  • głuchota wrodzona – można zauważyć ją już u szczeniąt, pies nie reaguje na komendy i dźwięki z otoczenia. Nie powinno się parować ze sobą dwóch owczarków szetlandzkich blue merle, ponieważ w ich przypadku istnieje największe ryzyko wystąpienia właśnie tej choroby.
Witaminy i suplementy dla Twojego owczarka szetlandzkiego

Sheltie – żywienie

Owczarek szetlandzki ma tendencję do tycia, dlatego musimy kontrolować ilość spożywanych przez niego posiłków. Nie powinniśmy karmić psa na żądanie, najlepiej, aby dostawał od nas jedzenie o stałych porach – 2-3 razy dziennie.

Owczarek szetlandzki – jaka karma jest dla niego najlepsza? To zależy od indywidualnych potrzeb psa. Przy wyborze odpowiedniej karmy powinniśmy sugerować się przede wszystkim wiekiem, poziomem aktywności oraz osobistymi preferencjami żywieniowymi naszego czworonoga. Nie wszystko, co mu podamy, zje ze smakiem, dlatego wybieramy smaki, które lubi. W przypadku szetlandów warto sięgać po po pełnowartościowe karmy przeznaczone dla ras małych – są odpowiednio dostosowane dla psów niewielkich rozmiarów i bogate we wszelkie składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju tych zwierząt.

Możemy zdecydować się też na dietę BARF, każdy pies to urodzony mięsożerca, więc ta metoda żywienia będzie dla nich najbardziej naturalna. Wcześniej jednak musimy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub weterynarzem, chyba że mamy wystarczająco obszerną wiedzę na temat diety BARF. Oczywiście powinniśmy dodatkowo uzupełniać żywienie sheltie o suplementy diety, które korzystnie wpływają na jego zdrowie.

Owczarek szetlandzki – pielęgnacja

Owczarki tej rasy mają długą prostą sierść, którą powinniśmy wyczesywać stosunkowo często, najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. Psy te mają tendencję do gubienia włosów w dużych ilościach, zwłaszcza w okresie linienia (dwa razy w roku). Jeśli chcemy unikać sierści osadzającej się na wszelkich dostępnych meblach i ubraniach, powinniśmy regularnie szczotkować swojego pupila. W ten sposób najskuteczniej pozbędziemy się martwego włosa. Możemy robić to metalowym grzebieniem lub drucianą szczotką. Pamiętajmy, że pielęgnacja nie jest zbyt trudna, ale wymaga od nas pewnej systematyczności. W przeciwnym razie sierść psa może się kołtunić.

Owczarka szetlandzkiego (sheltie) nie musimy kapać przesadnie często. Wszystko zależy od tego, jak długo zwierzę przebywa na zewnątrz i jak często się brudzi. Standardowo kąpiel raz na trzy lub cztery miesiące powinna w zupełności wystarczyć. Aby szetland był idealnie czysty, tak jak w przypadku innych psów, musimy go dokładnie namydlić, spłukać i wysuszyć. Bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie osuszyli owczarka szetlandzkiego, to zminimalizuje ryzyko powstawania odparzeń skórnych.

Podsumowanie

Owczarek szetlandzki (sheltie) to czuły i oddany, a zarazem czujny i energiczny psiak. Najbardziej przywiązuje się do jednego opiekuna i jest w stanie nie opuszczać go nawet na krok. Uwielbia aktywność fizyczną, najchętniej całe dnie spędzałby na zabawach na świeżym powietrzu ze swoim właścicielem. Dobrze czuje się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Musimy pamiętać, że jeżeli szczeniak owczarka szetlandzkiego nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej socjalizacji, może w przyszłości być bardzo szczekliwy. Dobra hodowla psów z pewnością dopilnuje tego, by czworonóg był zaprzyjaźniony z różnymi zwierzętami. Hodowla owczarka szetlandzkiego dodatkowo zadba o zdrowie i prawidłowy rozwój maluchów. Musimy być uważni, owczarek szetlandzki miniaturka nie istnieje – może być sprzedawany przez pseudohodowców, którzy bardzo nieodpowiedzialnie podchodzą do rozmnażania zwierząt. Mogą one być obciążone niektórymi chorobami dziedzicznymi.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.