Miejski towarzysz, czyli pies do bloku. Na jaką rasę się zdecydować?

Mieszkasz w bloku, ale marzysz o psie? Chcesz być jednak odpowiedzialnym opiekunem i zastanawiasz się, czy czworonóg w mieszkaniu będzie szczęśliwy? Wybierając psa do mieszkania w bloku, musisz kierować się nie tylko sercem, ale i rozumem. W końcu będziecie razem mieszkać przez najbliższe kilka, a nawet kilkanaście lat. Dowiedz się, jaki pies do bloku będzie idealnym wyborem w zależności od twojego trybu życia.

Jaki pies do bloku?

Pies do mieszkania w bloku – czy jest dla ciebie?

Zanim zdecydujesz jaki pies do bloku idealnie się nada, przeanalizuj swój styl życia i warunki, jakimi dysponujesz. Nie da się ukryć, że inne możliwości będziesz mieć, jeśli mieszkasz w kawalerce, a inne, gdy masz do dyspozycji cztery pokoje. Poza warunkami mieszkaniowymi weź pod uwagę również swoją aktywność czy ilość czasu, który musisz poświęcić na pracę poza domem.

Pamiętaj, że przed najbliższe lata czekają cię nie tylko codzienne spacery, ale również będziesz musiał poświęcić czas na zabawę oraz naukę. Przemyślany wybór rasy jest również wskazany pod kątem piętra, na którym mieszkasz. Czwarte piętro bez windy może stanowić problem, jeśli zdecydujesz się na psa dużej rasy, a dotkną go problemy ze stawami. Częste wspinanie się po schodach nie jest zalecane również dla wielu psów małych ras, ponieważ może prowadzić do problemów z kręgosłupem.

Ponadto w pierwszych miesiącach wspólnego życia sporo czasu pochłonie socjalizacja z innymi zwierzętami oraz przyzwyczajanie go do życia wśród ludzi i panujących zasad. Innego psa wybierzesz zatem, gdy jesteś amatorem długich spacerów lub sportów na świeżym powietrzu, a innego, gdy jesteś domatorem, który wolny czas lubi spędzać czytając książki lub oglądając filmy.

Najlepsze rasy psów do bloku

Czego potrzebuje pies do mieszkania w bloku?

Niezależenie od tego, czy wybierasz psa do bloku, czy do domu z ogrodem musisz pamiętać o tym, że zwierzę zajmie pewną przestrzeń, którą trzeba szanować. Przede wszystkim musisz zapewnić swojemu czworonogowi odpowiednie miejsce na umieszczenie posłania. Z jednej strony powinno ono znajdować się w spokojnym miejscu, ale jednocześnie psy lubią mieć wszystkich domowników „na oku”.

Im większy pupil, tym większe legowisko będzie mu potrzebne. Podobnie jest z miskami dla psa na picie i jedzenie. Muszą mieć swoje stałe miejsce, do tego zwierzę powinno mieć dostęp do wody przez cały czas. Nie zapominajmy również o akcesoriach do pielęgnacji czy zabawkach czworonoga. Warto zawczasu przewidzieć takie rzeczy, aby później nie dać się zaskoczyć.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Psy do bloku dla domatorów

Twoim ulubionym zajęciem w wolnym czasie jest czytanie książki na wygodnej kanapie? A może każdy wolny wieczór poświęcasz na kino domowe? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś jako domator był odpowiedzialnym, kochającym opiekunem psa, nawet mieszkając w bloku. Poznaj kilka ras, które zamiast długiego, wyczerpującego spaceru wybiorą drzemkę głaskanie lub drzemkę w twoim towarzystwie.

Mops

Coraz popularniejszymi w Polsce psami do mieszkania w bloku stają się mopsy. Ten pies do bloku o krępej budowie ciała i płaskim pyszczku idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. W okresie szczenięcym mops jest pełen energii, chociaż budowa ciała nieco ogranicza mu możliwość szaleństw. Uwielbia, gdy poświęca się mu czas. Lubi być blisko swojego opiekuna, ale z uwagi na swoją posturę nie jest skory do nauki wymagających sztuczek. Warto go jednak nauczyć podstawowych komend.

Pamiętaj jednak, że z uwagi na spłaszczony pyszczek mops narażony jest na problemy z oddychaniem, szczególnie gdy jest gorąco. Należy również pilnować wagi czworonoga, nadwaga może wpłynąć na schorzenia kręgosłupa i stawów.

pies do mieszkania w bloku - mops

Dowiedz się więcej na temat rasy mops

Buldog francuski

W małym mieszkaniu doskonale swoje miejsce odnajdzie również buldog francuski, którego aktualny wzorzec powstał we Francji po koniec XIX wieku. Ten mały, krępy piesek o krótkim pysku wyróżnia się nietoperzowymi uszami. Podobnie jak mops, buldog francuski jest pełen miłości do swoich opiekunów, chociaż podczas spacerów potrafi odpowiedzieć na zaczepkę innego psa. Nie wymaga długich spacerów, za to chętnie pobawi się z domownikami. Świetnie odnajdzie się w bloku, ponieważ jest psem cichym i nie będzie przeszkadzał innym. Podobnie jak w przypadku mopsa, należy zwrócić uwagę na ewentualne problemy z oddychaniem.

jaki pies do bloku - buldog francuski

Dowiedz się więcej na temat rasy buldog francuski

Szpic miniaturowy

Stosunkowo niewielkiej dawki ruchu będzie wymagał również szpic miniaturowy, który z uwagi na bujną okrywę włosową wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Z tego powodu niekoniecznie nadaje się do domu z małymi dziećmi, ponieważ podczas zabawy łatwo zrobić mu krzywdę. Szpic miniaturowy uznawany jest za czworonoga bardzo oddanego wobec domowników, wręcz mówi się o nim, że jest psem jednego opiekuna. W przypadku szpica miniaturowego należy wyposażyć się w akcesoria do regularnego czesania psów. Wybierając szpica, zwróć uwagę na to, że nie lubi on zbyt długo pozostawać sam, co może sygnalizować głośnym szczekaniem.  

rasy psów do bloku - szpic miniaturowy

Dowiedz się więcej na temat psów rasy szpic miniaturowy (pomeranian)

Toy rosyjski

Toy rosyjski to mały, czarujący piesek z piórkami włosów na uszach. Jest polecany dla rodzin z dziećmi, a także dla seniorów. Życie w bloku nie jest dla niego uciążliwe, wystarczy mu bliskość opiekuna. Na spacerach potrafi być energiczny, lecz nie ma tendencji do ucieczek i trzyma się blisko swojego opiekuna. Toy rosyjski powinien korzystać z kuwety wtedy, gdy warunki na zewnątrz są nieprzyjazne, na przykład, gdy jest zimno, czy podczas burzy.

Toy rosyjski jest wrażliwy na bodźce i stres. Najbardziej odpowiedni dla niego będzie dom, w którym panuje troska i spokój. Hałas i zaczepki dzieci, czy innych zwierząt mogą spowodować u psa lęk i bojaźliwość. Pamiętajmy, aktywność jest ważna dla zdrowia psa każdej rasy, w tym także dla toy terriera, którego zapotrzebowanie na ruch jest stosunkowo niskie. Kuweta w domu nigdy nie powinna zastąpić codziennego spaceru.

Dorosły toy rosyjski na poduszce

Dowiedz się więcej na temat psów rasy toy rosyjski

Psy do mieszkania w bloku dla aktywnych

Leżenie na kanapie nie jest dla ciebie? Jeśli spędzasz wolny czas w ruchu, wybierz psa, który będzie ci towarzyszył.

Owczarek szetlandzki

Posiadacz owczarka szetlandzkiego z pewnością będzie wywoływał na spacerach duże zainteresowanie, a to dzięki pięknej, bujnej okrywie włosowej. Owczarek szetlandzki należy do rasy psów średniej wielkości, więc z pewnością nie będzie mu przeszkadzało mieszkanie w bloku, jeśli zostanie zaspokojona jego potrzeba ruchu. A trzeba przyznać, że potrafi wykazać się niespożytą energią, poza długimi spacerami warto rozpocząć wspólne treningi, np. agility lub flyball. Owczarek szetlandzki będzie dla ciebie idealny jeśli lubisz ruch oraz nie przejmujesz się zbytnio ilością sierści osadzającą się na kanapie czy ubraniach.

psy do mieszkania w bloku - owczarek

Dowiedz się więcej na temat psów rasy owczarek szetlandzki

Cocker spaniel

Świetną rasą dla osób lubiących aktywność ruchową będzie angielski cocker spaniel. Pod względem osiąganej wielkości doskonale odnajdzie się w mieszkaniu, a do tego jest bardzo radosnym, przywiązanym do opiekuna zwierzęciem. Cocker spaniel bardzo chętnie się uczy, warto zatem zapisać go na szkolenie lub rozpocząć treningi. Ogromną radość będzie miał podczas zajęć z tropienia, bowiem wywodzi się z psów myśliwskich.

Cocker spaniel pies do bloku

Dowiedz się więcej na temat psów rasy cocker spaniel

Jack russel terrier

W ciągłej gotowości do wspólnego spędzenia czasu będzie również jack russell terrier. W stosunku do ludzi jest bardzo przyjazny i przywiązany, jednak wobec innych psów czy kotów jego tolerancja znacznie spada. Dlatego należy go socjalizować od samego początku. Sąsiedzi będą go lubić, ponieważ nie jest zbyt głośny. Jego zaletą jest również niewielkie linienie.

jaki pies do bloku - jack russell terrier

Dowiedz się więcej na temat psów rasy jack russel terrier

Psy do bloku – a może kundelek?

Prawdą jest, że nie każdy miłośnik psów chce mieć rasowego czworonoga. Wielu marzy o zwykłym-niezwykłym kundelku. Oczywiście w przypadku mieszańców z adopcji, w przeciwieństwie do psów czystej rasy, ciężko jest ocenić jego predyspozycje do zachowania w mieszkaniu. Z pewnością jednak pracownicy schroniska, którzy będą przeprowadzać wizytę przedadopcyjną, sprawdzą, czy dany pies odnajdzie się w warunkach, które masz do zaoferowania.

Niezbyt duży kundelek ma duże szanse na zaaklimatyzowanie się do warunków mieszkania w bloku. Dla niego najważniejsza będzie opieka i miłość, którymi go obdarzysz.

Psi savoir-vivre

Decydując się na psa do mieszkania w bloku, musisz mieć na uwadze swoich sąsiadów i ich prawo do odpoczynku. Czworonożny lokator będzie musiał nauczyć się zasad współżycia z innymi mieszkańcami bloku. Wielogodzinne szczekanie lub wycie podczas twojej nieobecności może dać sąsiadom mocno w kość. Oczywiście nie przewidzisz, czy wybrane przez ciebie zwierzę będzie cierpiało na lęk separacyjny. Jeśli jednak już dojdzie do takiej sytuacji, musisz wziąć odpowiedzialność za swojego czworonoga, np. konsultując zachowanie psa ze specjalistą w dziedzinie behawiorystyki.

Pies do bloku – wybierz mądrze

Wymienione rasy psów do bloku to oczywiście nie wszystkie, które doskonale odnajdą się w niewielkim metrażu. Chociaż skupiliśmy się na psach małych i średnich ras, to wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Na pewno w rodzinie lub wśród znajomych masz posiadaczy dużych czworonogów, które są bardzo szczęśliwe, mimo iż na co dzień nie żyją w domu z wielkim ogrodem. Najważniejsze jest bowiem twoje odpowiedzialne podejście do wychowania zwierzęcia i zadbanie o realizację wszystkich jego potrzeb na każdym etapie wspólnego życia.

Źródło:

  • Związek Kynologiczny w Polsce, zkwp.pl.
Certyfikowana petsitterka, pasjonatka szkolenia psów metodami pozytywnymi. Mama dwójki energicznych córek i opiekunka wyjątkowego psa bez ogona.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.