Obroże na kleszcze – bezpieczna wycieczka z czworonogiem

Gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, a przyroda rozkwita to czas, który wręcz zachęca do dłuższych spacerów, do cieszenia się ciepłem i pięknem natury. Twój pies na pewno też będzie zadowolony, gdy będzie mógł cieszyć się wiosenną aurą podczas spacerów. Jednak żeby takie wypady okazały się naprawdę przyjemne, musisz przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Gdy robi się cieplej, dużym problemem stają się kleszcze. Musisz przed nimi bronić, nie tylko siebie, ale też swojego czworonoga. Pomóc w tym mogą obroże na kleszcze i inne produkty ochronne. Dlaczego ochrona przed kleszczami jest taka ważna? Jakie produkty pozwolą Ci chronić psa? Sprawdź!

obroża antykleszczowa dla psa

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze to pasożyty, które wbijają się w ciało i żywią krwią. Mogą zaatakować podczas spaceru Ciebie, jak i Twojego psa. Psy są na nie szczególnie narażone – buszują po krzakach i po wysokiej trawie, a kleszcze tylko czekają na swoją szansę. Wystarczy im tylko chwila, by dostać się na psa i rozpocząć swoją wędrówkę. Wbić się mogą tak naprawdę wszędzie, ale najbardziej lubią ciemne, wilgotne i trudno dostępne miejsca.

Usuwanie kleszczy bywa problematyczne – trzeba mieć w tym pewną wprawę, przydadzą się też odpowiednie narzędzia – pęsetka lub specjalne lasso na kleszcze. Wyjmuje się je ruchem obrotowym. Nie należy kleszczy rozgniatać, ściskać, czy smarować czymkolwiek – wtedy ryzykujesz tym, że kleszcz jeszcze bardziej zanieczyści Twojego psa, bo może oddać od pod psią skórę całą swoją zawartość.

Kleszcza należy też usunąć w całości – jeśli podczas wyciągania, w ciele psa zostanie głowa kleszcza, najlepiej jest zabrać czworonoga do lekarza weterynarii.

To wszystko jest trudne, a same kleszcze są niebezpieczne. Dlatego dużo lepszym pomysłem jest profilaktyka – obroża dla psa przeciw kleszczom może tutaj być bardzo dużą pomocą.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze są nie tylko nieprzyjemne – są bardzo niebezpieczne. Roznoszą mnóstwo groźnych chorób. Twój pies poprzez kontakt z kleszczami narażony jest na bardzo groźną babeszjozę. Innymi chorobami odkleszczowymi są, między innymi: borelioza, bartoneloza, mykoplasma, erlichioza i wiele innych. Choroby odkleszczowe mogą spowodować nawet śmierć Twojego czworonoga.

Jeżeli Twój pies miał kleszcza, a Ty zauważysz u niego niepokojące Cię objawy – wymioty, gorączkę, dreszcze, apatyczne zachowanie,  brak apetytu, duszności, krwawienie, ogólne osłabienie organizmu – nie wahaj się zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej! Niepokojące objawy mogą być naprawdę różne – w zależności od choroby – ale nie wolno ich lekceważyć. Im szybciej Twój pies trafi do gabinetu lekarza weterynarii, im szybciej rozpocznie się leczenie – tym większa szansa na powrót do zdrowia. 

obroża dla psa przeciw kleszczom

Jak chronić się przed kleszczami?

Najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Twój pies będzie narażony na atak kleszczy. W tym wszystkim może pomóc Ci obroża przeciw kleszczom dla psa. Taka obroża musi być jednak dobrze dobrana – trzeba wziąć pod uwagę wiek, ale też wielkość i masę psa. Tylko dobrana zgodnie z tymi parametrami obroża ma szansę naprawdę zadziałać. A jak działa obroża na kleszcze?

To bardzo proste! Nasączona ona jest specjalnymi preparatami, które dla psa są nieszkodliwe, jednak odstraszają kleszcze. Kleszcz w ogóle nie jest zainteresowany takim psem lub też nie jest w stanie się wbić w skórę, która przesiąkła zapachem i działaniem obroży. 

Godne polecenia obroże na kleszcze to między innymi: obroża Foresto firmy Bayer, obroża marki Sabunol, Happs czy Beaphar. Producenci obroży dostosowują je do potrzeb danego psa – w zależności od jego wielkości. Marka Sabunol dodatkowo wypuściła linię obroży dla psów rasowych – między innymi yorków. Obroże na kleszcze znajdziesz w każdym rozmiarze i dostosowane do psa każdej wielkości – od tych najmniejszych, po te naprawdę duże. 

Obroże na pchły i kleszcze dla psa ZooArt

Ochrona przed kleszczami – podsumowanie

Kleszcze są bardzo niebezpieczne. Pojawiają się już w okolicy marca i kwietnia, gdy pogoda na zewnątrz zaczyna się robić coraz lepsza i bardziej wiosenna i są aktywne gdzieś do września lub października, a przy wyjątkowo ciepłej jesieni mogą się pojawić także w listopadzie.

Narażone są na nie głównie psy – kleszcze czają się w zaroślach, w krzakach, w wysokiej trawie. Nie musisz wcale wychodzić daleko, by się z nimi spotkać – mogą równie dobrze być w pobliżu Twojego domu czy na ulubionym skwerku Twojego psa.

Ich usuwanie jest problematyczne, wymaga wprawy i odpowiednich narzędzie, a także wiedzy na ten temat. Kleszcza należy usunąć w całości i tak, by nie zwrócił swojej zawartości pod psią skórę. Jeżeli usunie się go niewłaściwie – można psu tylko zaszkodzić. Jeśli fragment kleszcza nadal pozostanie w psie, najlepiej jest zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii.

Kleszcze roznoszą też bardzo groźne choroby, które mogą się bardzo źle skończyć dla Twojego psa, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Tutaj przyda Ci się odpowiednia obroża antykleszczowa dla psa. Kup ją na podstawie wieku Twojego psa, jego masy i wielkości – im lepiej dobierzesz obrożę, tym większą ochronę zapewni ona Twojemu czworonogowi.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Polecane wyprawki dla psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.