Jak rozpoznać oznaki stresu emocjonalnego u kotów?

Nawet łagodny stres emocjonalny może prowadzić do zmiany zachowania u kota, co wpływa na jego życie oraz życie opiekuna. Takie zachowania mogą być mylące, a czasami są błędnie interpretowane jako „złośliwość”. W rzeczywistości sygnalizują one, że emocjonalny dobrostan twojego kota jest zaburzony. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, by móc skutecznie pomóc swojemu pupilowi.

Czy wiesz, że?

55% kotów regularnie wykazuje oznaki stresu emocjonalnego1.

Rozpoznanie wczesnych, często subtelnych sygnałów, które wskazują na to, że twój kot ma trudności, jest kluczowe, aby szybko i skutecznie przywrócić mu spokój.

Oto najczęstsze oznaki stresu emocjonalnego, na które warto zwrócić uwagę:

  • Intensywne miauczenie – 36% kotów wykazuje takie zachowanie2
  • Ukrywanie się
  • Załatwianie się poza kuwetą, nawracające infekcje dróg moczowych – 40% kotów wykazuje takie zachowanie3
  • Zmiana wyrazu pyska (płasko ułożone uszy, skierowane do tyłu, szeroko otwarte i rozszerzone źrenice)
  • Znieruchomienie
  • Zmiana postawy ciała (niskie ułożenie ciała)
  • Zmniejszenie apetytu
  • Zwiększona reaktywność
  • Agresja
  • Zmiany w zachowania pielęgnacyjnych – zaniedbanie mycia się lub zbyt intensywne
  • wycofanie się z kontaktu społecznego, unikanie opiekuna
  • Syczenie lub warczenie
  • Stroszenie sierści (zwłaszcza na ogonie)
  • Machanie ogonem

Jak mogę pomóc swojemu kotu, gdy wykazuje oznaki stresu emocjonalnego?

Nikt nie lubi myśleć o swoim kocie jako o zestresowanym, ale na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu pupilowi i przywrócić mu równowagę emocjonalną.

Oto, co możesz zrobić:

  1. Zidentyfikuj stresujące sytuacje – obserwuj zachowanie zwierzęcia, powiąż to z konkretną sytuacją, to pierwszy krok. Kiedy już wiesz, na co zwracać uwagę i jakie sytuacje wywołują stres, możesz podjąć odpowiednie działania, aby sobie z nimi radzić.
  2. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, wykwalifikowanym behawiorystą zwłaszcza w trudnych przypadkach – lekarz weterynarii pomoże opracować plan, dzięki któremu Twój Pupil lepiej sobie poradzi w trudnych sytuacjach. Behawiorysta wesprze Ciebie w techniki behawioralne lub zmiany w środowisku domowym.
  3. Wypróbuj środki o kojącym działaniu – mogą one pomóc złagodzić stres i można je stosować równocześnie z technikami behawioralnymi lub lekami przepisanymi przez lekarza weterynarii.

Przywróć spokój i zadbaj o emocjonalny dobrostan swojego kota z pomocą Zylkene®, abyście mogli ponownie cieszyć się wspólnymi chwilami.

Przypisy

  1. WAMIZ – Internal data
  2. https://www.aaha.org/aaha-guidelines/behavior-management/quick-reference-tables2/common-signs-of-anxietydistress/
  3. Grigg, Emma K et al. Cat owners’ perceptions of psychoactive medications, supplements and pheromones for the treatment of feline behavior problems. Journal of feline medicine and surgery vol. 21,10 (2019): 902-909

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.