Mops – rasa towarzyska i urocza. Ciekawostki, które zmienią Twoje spojrzenie na mopsy!

Mops (znany za granicą pod nazwą pug lub carlin) jest jedną z najbardziej charakterystycznych ras, jakie spotykamy na ulicy. W Polsce cieszy się sporą popularnością, cechuje się charakterystycznym wyglądem oraz bardzo pogodnym usposobieniem. Niektórzy mogą kojarzyć mopsa z psem Frankiem – gadającym bohaterem popularnego filmu „Faceci w czerni”. Czym charakteryzuje się ta rasa i co warto o niej wiedzieć?

mops

Mops – Opis ogólny

Mops to chińska rasa psów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), otrzymał wzorzec 253 i został wpisany do:

  • grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa,
  • sekcji 11 – małe psy molosowate.

Mops – jak została sklasyfikowana przez inne organizacje

Mops jest rasą szeroko uznawaną na całym świecie i znajduje swoje miejsce w klasyfikacjach największych organizacji kynologicznych:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało mopsa do grupy psów “zabawkowych”(Toy Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy psów “zabawkowych” (Toys),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 5.25, który znajduje się w grupie psów do towarzystwa,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów “zabawkowych” (Toy),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec V-17, który znajduje się w grupie psów “zabawkowych”,
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów do towarzystwa (Companion Dog Group).

Mops – rys historyczny

Jak podają przesłanki historyczne, jest to dosyć wiekowa rasa psa. Mops zapisał się w kronikach, które pochodzą już z V wieku p.n.e. Późniejsze zapiski i dochodzenia potwierdziły tezę, że mopsy pochodzą z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Chin, gdzie często umieszczano je na chińskiej porcelanie i gdzie cieszyły się sporą popularnością cesarskiego dworu.

W Europie mopsy pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku i bardzo często gościły na dworach Anglii, Holandii oraz Francji. Co powodowało sporą sympatię władców do tych niewielkich psów? To oczywiście ich zabawny wygląd, lecz nie tylko. Mopsy były postrzegane, jako wzór wierności i zaufania, a nawet doszło do tego, że w XVIII wieku w Norymberdze powstała paramasońska loża – Zakon Mopsów, gdzie mopsy uczestniczyły w rytuałach inicjacji nowicjuszy do Zakonu! Członków Zakonu nazywano Mopsami, adepci mieli być tak samo wierni i godni zaufania jak psy tej rasy.

Niemniej jednak to oryginalny wygląd pozostawał najbardziej pożądaną cechą dla tej rasy. Hodowcy dołożyli starań, by uczynić go jeszcze bardziej groteskowym. Gdy spojrzymy na obrazy z przedstawieniem mopsa z XVII-XIX wieku, zauważymy, że pies kiedyś wyglądał inaczej. Niestety takie ingerencje mocno odbiły się na zdrowiu mopsów, a zabawnie “chrumkające“ psy z płaskim pyskiem żyją w cierpieniu.

Obecnie słychać głosy wielu weterynarzy wnoszących o to, by zakazać hodowli tej rasy, podobnie jak i innych ras brachycefalicznych – z płaskim pyskiem, na przykład buldog angielski. Niektóre linie lotnicze wydały zakaz wprowadzania na pokład mopsów, po incydentach związanych ze śmiercią kilku przedstawicieli tej rasy w trakcie lotu. Niektóre hodowle rozpoczęły hodowlę “mopsów-retro”, czyli mopsów z pyskiem takim, jak w przeszłości. Być może trend w końcu zostanie odwrócony i “mopsy-retro” zastąpią cierpiące psy w typie “uroczego świniaka” ze spłaszczoną facjatą.

Mops – popularność

Mops jest znany i lubiany na całym świecie. Oczywiście rasa jest powszechna w swojej ojczyźnie – Chinach, lecz wyjątkową popularnością jej przedstawiciele cieszą się w Wielkiej Brytanii, Indiach, USA a także w Niemczech. Nie brakuje ich również i w Polsce.

mops

Mops – Wygląd

Mops potrafi wzbudzać skrajne emocje i dla jednych jest kwintesencją psa-maskotki, dla drugich pies-parodia. A to dlatego, że pies wygląda specyficznie.

Mops – budowa ciała

Pomarszczony pyszczek, duże oczy, spłaszczona mordka i fikuśnie zakręcony ogonek to najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu mopsa. Do tego należy dodać przysadzistą sylwetkę przy względnie niskim wzroście.

Mops – wielkość

Mops jest psem malutkim, wzorzec nie określa jego wzrostu, lecz psy tej rasy zazwyczaj mierzą około 25-35 cm w kłębie. Waga idealna dla mopsów została określona we wzorcu i mieści się w przedziale 6,3 – 8,1 kg. Wzorzec FCI nie określa różnic między samicą a samcem, natomiast wzorzec WKU rozgranicza wysokość w kłębie:

  • psy: 29 – 31 cm,
  • suki: 26 – 28 cm.

Mops – szata i umaszczenie

Mops jest posiadaczem delikatnej, błyszczącej krótkowłosej sierści, która w dotyku jest gładka i miękka. Umaszczenie właściwe dla rasy może być:

  • srebrne,
  • brzoskwiniowe,
  • płowe,
  • czarne.

Barwy są jednolite z ciemniejszą pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu ciała. Tak zwana maska na pysku, jest ciemniejsza od reszty głowy. Na policzkach mogą występować pieprzyki a na czole znaczenie, które jest określane, jako “diament” lub “odcisk kciuka”. Owe znaczenia powinny być możliwie najbardziej czarne.

mops hodowla

Mops – Pielęgnacja

Mops nie jest psem, którego pielęgnacja jest uciążliwa, aczkolwiek posiada pewne niuanse, o których należy pamiętać. Dotyczą one przede wszystkim higieny.

Mops – higiena to podstawa

Higiena mopsa powinna obejmować:

  • oczy,
  • uszy,
  • fałdy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Przez fałdy, które znajdują się na ciele mopsa mogą, praktycznie wszędzie, wystąpić infekcje. Dlatego powinniśmy przecierać skórę między fałdkami wacikami nasączonymi specjalnym płynem pielęgnacyjnym dla psów. W szczególności powinniśmy czyścić fałdy na faflach, czyli na psich policzkach, gdyż tam może rozwinąć się grzybica. Dbając o czystość uszu i okolic uszu, oczu i miejsc intymnych również powinniśmy korzystać z wacików nasączonych odpowiednim, dla tych miejsc płynem pielęgnacyjnym dla psów. Na zębach psa, podobnie jak u ludzi, może się gromadzić szkodliwy kamień nazębny, którego powinniśmy się pozbywać.

W przypadku psów, doskonale sprawdzają się przekąski dentystyczne. Takie rozwiązanie z pewnością będzie w smak mopsowi. Jeżeli przekąski okażą się niewystarczające, możemy szorować zęby psa szczoteczką i pastą do zębów dla psów. W żadnym wypadku nie może to być pasta dla ludzi, a szczoteczka również powinna być dla psów. Pazury obcinamy, wtedy, gdy wystają poza opuszki palców psa. Obcinamy je delikatnie, tak by nie uszkodzić rdzenia pazura, specjalnymi obcinaczkami dla psów.

Mops – o czym jeszcze należy pamiętać pielęgnując psa?

Obserwujemy dokładnie całe ciało mopsa, gdyż na nim mogą znajdować się skaleczenia i otarcia. Jeśli jakieś znajdziemy, powinniśmy je przemyć, zdezynfekować i opatrzyć. Oprócz tego na ciele psa możemy znajdować nie tylko rany, ale także groźne pasożyty, takie jak pchły i kleszcze. Żeby temu zapobiec możemy stosować preparaty przeciw pasożytom dla psów. Najczęściej wybierane są preparaty od firmy Vetoquinol. Innym rozwiązaniem są obroże owadobójcze dla psów, opiekunowie najczęściej sięgają po obroże Foresto od firmy Bayer.

Mops – pielęgnacja sierści

Mopsa możemy czesać gumową szczotką około dwóch razy w tygodniu, czesząc zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, przedtem spryskując sierść odżywką dla psów, która nie powoduje odbarwień sierści. Kąpiel mopsa ogranicza się do naszych potrzeb, czyli wtedy, gdy pies jest brudny. Używamy wtedy szamponu, który odpowiada potrzebie pielęgnacyjnej:

  • szampon dla psów proteinowy – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • szampon dla psów intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści.

Po dwukrotnym umyciu psa w szamponie, na koniec nanosimy na osuszoną sierść odżywkę, którą spłukujemy po kilku minutach od nałożenia.

W przypadku, gdy pies nie jest brudny, lecz jego sierść wydziela nieprzyjemny zapach, możemy ją odświeżyć stosując specjalny lotion dla psów naniesiony na szczotkę o gęstym i sztywnym włosiu.

Mops – Przygotowanie do wystawy

Mopsy od wielu lat cieszą się z jednej strony ogromną sympatią, z drugiej zaś często są kategoryzowane jako śmiesznie wyglądające psy, którym daleko do urody typowych ras wystawowych.

Mops – sylwetka

Pod sierścią mopsa nie da się ukryć żadnych niedostatków anatomicznych, jak to jest możliwe w przypadku ras długowłosych. Sylwetka psa powinna być zwarta i krępa, nie oznacza to, że pies może mieć więcej tłuszczu. Jego ciało powinno być umięśnione, lecz jego mięśnie nie mogą być przerośnięte. Pies nie może być ociężały, tak samo jego chód.

Mops – sierść

Sierść, choć jest krótka – przez co nie możemy oczarować jurorów fryzurą psa – to powinna być w dobrej kondycji. To znaczy, że w dotyku powinna być miękka i błyszcząca, a jej kolor intensywny – zarówno kolor podstawowy, jak i kolor znaczeń. Żeby to osiągnąć, powinniśmy na parę dni przed wystawą porządnie wykąpać psa, a tuż przed nią, rozczesać. Musimy zadbać o to by w sierści nie znajdowały się obumarłe włosy. Na łapach obcinamy wystające włosy między opuszkami.

Mops – Charakter, temperament i usposobienie

Mops wyróżnia się sporym temperamentem, dużym przywiązaniem do człowieka oraz wielką ochotą na wspólną zabawę. Pomimo, że na pierwszy rzut oka wygląd mopsów może kojarzyć się z zatroskanym psiakiem, mopsy to bardzo pozytywne i towarzyskie zwierzaki. Nie przepadają za samotnością, dlatego decydując się na tę rasę, warto wziąć pod uwagę ilość czasu spędzanego w domu.

Mops – zachowanie psa w domu

Chociaż mopsy nie są wymagające, jeśli chodzi o czas poświęcony na wspólne spacery, to czują się najlepiej w pobliżu swojego ukochanego opiekuna. Słyną z dużego przywiązania do jednej wybranej osoby, której nie odstępują na krok. Mopsy są również towarzyskie w stosunku do innych psów i zwierząt. Nie przejawiają agresywnego zachowania, potrafią żyć wspólnie z innymi gatunkami, które traktują jako dobrego kompana do zabawy. W przypadku dzieci, może być najlepszym towarzyszem wspólnych zabaw. Mopsik jest także świetnym towarzyszem dla seniorów, gdyż nie wymaga dużej ilości ruchu, ani nie jest dużym i silnym psem, każdy może sobie z nim poradzić.

Mops – zachowanie psa wobec obcych

Mops nie nadaje się na psa stróżującego, nie tylko z tego powodu, że jest mały i śmieszny, ale także dlatego, że jest bardzo przyjazny i chętnie wita przybyszów. Nie spełni się nawet w roli alarmu, gdyż rasa nie jest zbyt szczekliwa, a nawet gdy to robi, dźwięk nie jest zbytnio donośny. Chociaż z drugiej strony, historia zna przypadek mopsa o imieniu Pompey, który ostrzegł księcia Wilhelma Orańskiego przed nadchodzącymi Hiszpanami, dzięki czemu książę zdołał się uratować. Mops na spacerze nie będzie zaczepny, ani nie będzie udowadniał swojej wyższości. Poza tym nie będzie zainteresowany pogoniami, ani polowaniem.

mops

Mops – Wychowanie

Mops jest uroczym psem. Ciekawostki i informacje na temat tej rasy rysują obraz wiernego zwierzaka, który jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Z rzeczy, o których warto wiedzieć przed zakupem mopsa to fakt, że to psy, które lubią smacznie spać, a przy tym głośno chrapać.

Mops – czy może mieszkać w bloku?

Mopsy nie potrzebują wiele przestrzeni do życia, dlatego świetnie sprawdzają się jako psy do mieszkania. Niemniej jednak w mieszkaniu mops powinien posiadać swoje miejsce, a jest psem który uwielbia wygody. Zatem musi to być pierwszorzędne, ciepłe i miękkie legowisko. Oczywiście mops będzie czuł się dobrze i w domu z ogrodem, lecz nie jest psem, który może mieszkać na stałe na zewnątrz.

Mops – aktywność fizyczna

Chociaż dosyć przysadzisty wygląd mopsów może wskazywać na leniwy styl życia, to każdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, również i mops. Informacje na temat tej rasy jasno wskazują na potrzebę ruchu podczas spacerów, a także na sporą sympatię do wody i pływania. Pamiętaj jednak, że z racji swojej budowy, mopsy nie są typowymi psimi „sportowcami”, dlatego nie można ich przymuszać do intensywnego biegania czy długich wycieczek.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Mops – Szkolenie

Mopsy dosyć łatwo się uczą, jednak tak jak przy każdej innej rasie, naukę należy zacząć już od szczeniaka. Uważaj jednak na karcenie tego zwierzaka, ponieważ mopsy cechują się sporą wrażliwością i nie przepadają za podniesionym głosem lub srogimi karami.

Mops – nauka posłuszeństwa

Najlepszym sposobem na nauczenie mopsa kilku sztuczek jest cierpliwość oraz garść ulubionych przysmaków w dłoni. Łakomy mops szybko udowodni, jak bardzo jest pojętnym psem. Niestety nie możemy się opierać wyłącznie na smakołykach w trakcie treningu psa. Z czasem przysmaki powinniśmy zastępować pieszczotami, albo pochwałami wyrażonymi w przyjazny sposób. W dodatku mops, gdy otrzymuje interesujące zadania, nie będzie zmuszał się do ich wykonywania, a aprobata opiekuna będzie dla niego wystarczającą nagrodą.

Mops – jak nauczyć psa spokojnego zostawania samemu w domu?

Mopsik jest psem towarzyskim. Wiemy, żę uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem, a obcych wita “chlebem i solą”. Samotność dla niego bywa bolesna, dlatego w domu mogą pojawić się zniszczenia, gdy pies nie jest do niej odpowiednio przygotowany. Dlatego naukę spokojnego zostawania samemu w domu rozpoczynamy od krótkich rozłąk. Pies powinien mieć do dyspozycji zabawki, świetnie także sprawdza się mata węchowa dla psów i kotów. Z czasem, czas rozłąki możemy stopniowo wydłużać. Pamiętajmy także o tym, że mops chętnie będzie nam wszędzie towarzyszył. Łatwo i bez trudu możemy z nim podróżować, a dobroduszny piesek nie narobi nam wstydu, a nawet zdobędzie sympatię innych ludzi.

Mops – Hodowla idealna

Mops, jak wiadomo jest rasą bardzo popularną i nie brakuje jej hodowli, także i w naszym kraju. Jak zatem znaleźć taką, która jest wiarygodna? Jeżeli będziesz przestrzegać naszych wskazówek, to zrozumiesz na co należy zwrócić uwagę.

Mops – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Sprzedaż psów w Polsce, może się odbywać jedynie w hodowlach zrzeszonych w uprawnionych organizacjach kynologicznych. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na hodowle, ale także na organizację której podlega. To organizacja normuje zasady poświadczające przynależność do rasy. Na podstawie tych zasad wydaje rodowód, bądź metrykę uprawniającą do wyrobienia rodowodu. Niektóre z organizacji mogą nie podchodzić odpowiedzialnie do rozrodu psów i nie kontrolować hodowli, stanowiąc wyłącznie “zielone światło” dla legalnej działalności pseudohodowli. Oprócz tego weryfikujmy przynależność do doeklarowanej organizacji. Wybierajmy renomowane hodowle, które są polecane przez innych opiekunów, opinie na temat tych organizacji i hodowli możemy znaleźć w Internecie.

Mops – hodowla od środka

Sama organizaja, pod która podlega hodowla może nie stanowić należytej gwarancji. Przed zdecydowaniem się na zakup szczeniaka, powinniśmy wybrać się do danej hodowli i sprawdzić w jakich warunkach są trzymane szczeniaki. Sprawdźmy także dokumenty rodziców, a także przeprowadzone badania. Wiarygodni hodowcy pozwolą na wgląd, a oprócz tego powinni wiedzieć wszystko na temat rasy. Taka wizyta, jest także świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat mopsów. Profesjonaliści udzielą nam cennych porad dotyczących wychowania. Przy zakupie psa warto jest zapytać hodowców o wyprawkę. W niej możemy otrzymać wszystko to, co jest potrzebne na pierwszy czas opieki nad szczeniakiem.

Mops – adopcja

Adopcja mopsa to inne rozwiązanie, które może się okazać strzałem w dziesiątkę. Wprawdzie rasowe psy, dostępne do adopcji należą do rzadkości, ale takie przypadki się zdarzają, dlatego poszukiwania psa proponujemy rozpocząć od sprawdzenia schronisk, lokalnych albo odległych. Przy adopcji musimy pamiętać, że psy, które trafiły do schroniska mogą mieć traumy, lub mieć wady zdrowotne. Oczywiście to nie oznacza, że nie zasługują na nowy dom, tylko że nie każdy opiekun może poradzić sobie z psem po przejściach. Dlatego decyzja o adopcji psa powinna być solidnie przemyślana i podjęta odpowiedzialnie.

mops szczeniaki olx

Mops – Zdrowie

Mopsy mogą żyć około 12-15 lat. Powinniśmy uważać na zdrowie tych delikatnych psów. Zimno i wilgoć dają im w kość, mopsy są także średnio odporne na wysokie temperatury, dlatego latem najlepiej czują się w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Mops – Choroby

Trzeba również pamiętać, że mopsy to dosyć chorowita rasa i z tego też powodu należy przywiązywać sporą uwagę do jej pielęgnacji, a także regularnych kontroli stanu zdrowia u lekarza weterynarii. Większość chorób mopsów wynika z ich brachycefalicznej fizjonomii, dokładniej płaskiego pyska. Oto lista chorób, do których mops ma predyspozycje:

  • wytrzeszcz – wybrzuszenie gałki ocznej poza orbitę oczodołu,
  • dystrofia rogówki – genetyczne schorzenie, objawia się występowaniem szaro-białych nieprzezroczystych plam na oczach, które są osadami wapnia lub tłuszczów pod powierzchnią rogówki,
  • podwinięcie powieki (entropion,entropium) – podwinięciu się jednej z powieki górnej lub dolnej, bądź obu powiek do wewnątrz, w stronę gałki ocznej,
  • problemy z oddychaniem – objawem tego jest sapanie, chrapanie, zadyszka, niedomykanie się dróg oddechowych, krztuszenie się. Organizm psa jest źle wentylowany, a regulacja temperatury jest zakłócona,
  • trichioza fałdów nosowych – futro wokół fałdu nosowego ociera się o oko,
  • zapalenie fałdów skóry – może powstać w wyniku infekcji i podrażnień, tak jak już wcześniej wspominaliśmy higiena skóry między fałdami może temu zapobiec,
  • dysplazja stawu biodrowego – jest to choroba typowa dla psów dużych, która jednak dosyć często występuje wśród mopsów, polega ona na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • nużyca – choroba skóry spowodowana przez pasożytnicze roztocza z rodziny Demodicidae, która może się objawiać letargiem wypadaniem sierści, łuszczeniem naskórka, podrażnieniom skóry,
  • Martwicze zapalenie mózgu (NME) – zmiany martwicze w tkance nerwowej mózgu, objawami tego może być atak padaczki, niedowłady, zaburzenia świadomości, bezcelowe wędrowanie, ruchy okrężne, zmiany zachowania, ślepota,
  • wrodzone wady kręgosłupa – wady te dotyczą przede wszystkim kręgów psa, a także ich łączeń, objawiają się nieprawidłową postawą psa,
  • otyłość – zagraża psom, których aktywność fizyczna jest niewystarczająca.

Mops – Żywienie

Mops nie jest wielkim psem i nie potrzebuje dużej ilości pokarmu. Powinniśmy kontrolować ilość podawanego jedzenia, gdyż rasa ma skłonności do przybierania masy. Dodatkowe kilogramy niewątpliwie będą mopsa rozleniwiać i nie można mu mieć tego za złe. Poruszanie się mimo nadwagi będzie stanowiło dodatkowe obciążenie dla jego układu oddechowego, potęgujące jego cierpienie. Mops jest rasą łakomą, ale nasza asertywność względem wszelkich jego próśb i błagań, jest kluczowa i z pewnością posłuży jego zdrowiu. Możemy wybrać, który sposób żywienia będzie bardziej dla nas bardziej dogodny – dostępne rozwiązania to karma komercyjna lub żywienie posiłkami, które przygotujemy sami.

Mops – Żywienie karmą komercyjną

Karma komercyjna, którą będziemy żywić mopsa powinna być najwyższej jakości, bez zawartości zbóż i sztucznych składników, w tym wzmacniaczy smaku. Wybierając karmę musimy uwzględnić:

  • wagę psa,
  • etap rozwoju,
  • poziom aktywności,
  • ewentualne potrzeby weterynaryjne.

Ilość karmy podajemy zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Jest to dzienna ilość, którą musimy podzielić na kilka posiłków. Posiłki podajemy rano i wieczorem najlepiej wtedy, gdy pies jest pół godziny po spacerze, ewentualnie na co najmniej godzinę przed spacerem. Możemy też zakupić karmę dedykowaną dla rasy mops.

Mops – Żywienie pokarmem przygotowanym samodzielnie

Jeżeli chcemy karmić mopsa posiłkami, które przygotujemy samodzielnie, będziemy potrzebować nie tylko czasu na przygotowanie posiłku dla psa, ale także wiedzy, jak to należy robić prawidłowo. Najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem weterynarii, by ułożyć plan żywieniowy, który będzie odpowiadał potrzebom zdrowotnym psa. Taką konsultacje warto przeprowadzić także w przypadku, gdy zdecydujemy się żywić psa dietą BARF, opartej głównie na mięsie, kościach i dodatku niektórych warzyw i owoców. Dieta może wymagać odpowiedniej suplementacji.

Mops – Więcej informacji na temat żywienia rasy

Niezależnie od tego, na który sposób żywienia się zdecydujemy, powinniśmy wykonywać regularnie badania krwi psa, dzięki czemu niedobory i nadmiary składników odżywczych. Takie badania są szczególnie ważne wtedy, gdy wprowadzamy zmiany w psiej diecie. Więcej szczegółów dotyczących żywienia mopsa można znaleźć w naszym artykule Co je mops? Podstawy żywienia i dieta psa.

Mops – Cena i koszty utrzymania

Mops z hodowli FCI w Polsce kosztuje około 3500 – 4500 zł. Szczeniaki można znaleźć w internecie za cenę nawet 2, 3 razy niższą. Kierując się wyborem psa, powinniśmy mieć na względzie wskazówki, o których już wcześniej wspominaliśmy – zdrowie psa jest najważniejsze. Jeżeli nasz pies będzie zdrowy, to możemy oszczędzić wydatki związane z leczeniem, które może być bardzo kosztowne. A jak wyglądają wydatki, które są związane z opieką?

Mops – koszty miesięczne

W ciągu miesiąca nasze wydatki będą dotyczyć uzupełniania zapasów:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku mopsa, cena ich zakupu wynosi około 100 – 150 zł.

Mops – koszty roczne

By policzyć koszty roczne, należy uwzględnić koszty miesięczne i dodać do wyniku koszt zakupu rzeczy, których uzupełniamy rzadziej niż raz w miesiącu. Będą to z pewnością kosmetyki i środki pielęgnacyjne, takie jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Koszty wydatków rocznych, które są związane z opieką nad mopsem mogą wynieść około 1500 – 2500 zł.

Mops – koszty w ujęciu dwuletnim

Dlaczego uwzględniamy koszty w ujęciu dwuletnim? Z tego względu, że do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać akcesoria, z których korzysta nasz pies, dzięki temu będziemy mieć pewność, że będą dla niego bezpieczne, a także będą działać niezawodnie. Akcesoria, z których może korzystać nasz mops:

  • miski dla psa na wodę i jedzenie,
  • obroża dla psa,
  • smycz dla psa,
  • szczotka dla psa gumowa,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Łącznie w ciągu dwóch lat zapłacimy około 3500 – 6000 zł opiekując się psem rasy mops.

Mops – jakie koszty jeszcze poniesiemy opiekując się psem?

Oprócz kosztów związanych z zakupami musimy liczyć się z kosztami, które będą wynikać z usług przeznaczonych dla naszego psa, takie usługi to:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • szkolenie dla psów rasy mops.

Wysokości kosztów, jakie poniesiemy korzystając z tych usług nie można ustalić, nawet w przybliżeniu. Ceny są bardzo zróżnicowane, w dodatku to od nas zależy z czego i jak często będziemy korzystać.

Podsumowanie

Mops to uroczy pies, który jest doskonałym wyborem dla samotnych osób, szukających psiego towarzysza. Jest także idealny dla pary lub dla całej rodziny.

Poznaliśmy historię rasy, a także to jak jest postrzegany przez czołowe światowe organizacje kynologiczne. Przedstawiliśmy także, wygląd mopsa, a także udzieliliśmy porad związanych z pielęgnacją i przygotowaniem go do wyjścia na wybieg podczas wystawy.

Mops to pies o dobrodusznym charakterze, z pewnością stanie się bliskim przyjacielem, który dostarczy dawkę miłości i zabawy.

Pomocne mogą się również okazać nasze wskazówki dotyczące wychowania, żywienia i zadbania o jego zdrowie.

Jeżeli jesteś zdecydowany na mopsa, to koniecznie dokonaj zakupu z rzetelnej hodowli lub adoptuj go. Nie zapomnij przygotować się na koszty związane z opieką, koniecznie zapewnij swojemu psu wszystko to co będzie dla niego niezbędne.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
1 komentarz do “Mops – rasa towarzyska i urocza. Ciekawostki, które zmienią Twoje spojrzenie na mopsy!
  • Avatar

    Mój mopsik, który wabi się Dropsik jest doskonałym towarzyszem. Przyjacielski, oddany i wyjątkowo urokliwy, ale też jest bardzo uparty. Potrafi skraść serce każdego. Jednak oprócz miłości potrzebuje dużo opieki i też trochę ruchu, sporo uwagi i troski. Nie odstępuje mnie na krok wszystko robimy razem 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.