Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – wiedzą o tym nawet dzieci. Dlatego psa można mieć w każdym wieku – bo przecież każdy potrzebuje miłości, zainteresowania i towarzystwa. Starszy człowiek też może mieć psa i być jego oddanym, kochającym opiekunem. Nie każdy pies jednak nadaje się na towarzysza dla starszego człowieka. Jaki pies dla starszej osoby będzie najlepszy? Z jakim psem starsza osoba będzie czuła się szczęśliwa? Przeczytaj!
Pies dla starszej osoby – bo każdy zasługuje na czworonożnego przyjaciela
Starsze osoby nader często muszą borykać się z samotnością, a także z nadmiarem wolnego czasu. Warto ten czas zagospodarować sobie w sposób przyjemny i pożyteczny. Z tym wszystkim pozwoli walczyć pies – psiak to doskonała recepta na samotność. Rozświetli dni, poprawi humor i zawsze będzie obdarzać wielką, bezwarunkową miłością. W zamian chce tylko tego, by móc być z Tobą.
Psem jednak trzeba się też odpowiednio opiekować, zapewnić mu zbilansowaną, dostosowaną do jego potrzeb dietę, a także odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Nie każdy pies zatem nadaje się dla osób starszych. Niektóre psy są zdecydowanie zbyt aktywne, rozpiera je energia, stworzone są do pracy i przemierzania dużych dystansów lub są po prostu bardzo trudne w ułożeniu, a osoba starsza może sobie w takiej sytuacji nie poradzić.
Jaki pies dla starszej osoby będzie najlepszy? Dużo zależy tak naprawdę od potrzeb i możliwości osoby, która ma się nim opiekować – niektórzy starsi ludzie są bardzo aktywni i spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, dysponują ogrodem lub regularnie jeżdżą rowerem na swoją działkę. Inni natomiast mają siły tylko na niezbyt długi spacer do parku. To wszystko należy wziąć pod uwagę.
Jakie psy sprawdzą się w przypadku starszej osoby?
Psy dla starszych osób to doskonali towarzysze, którzy pozwolą zagospodarować czas, poprawią humor, dadzą motywację do wychodzenia z domu – istnieje wiele powodów, dla których warto mieć psa. Jednak osoba starsza musi wziąć pod uwagę swoje ograniczenia wynikające z wieku i mierzyć siły na zamiary.
W końcu więź między psem a człowiekiem powinna być wzajemna – pies dostarczy osobie starszej sporo radości, ale musi się też dobrze czuć w towarzystwie swojego człowieka. A żeby tak było, to wszystkie jego potrzeby muszą zostać spełnione. Warto starannie przemyśleć wybór psa, który ma zostać towarzyszem seniora. Jaki pies dla starszej osoby będzie odpowiedni?
Gryfonik
Gryfoniki to niewielkie, bardzo pogodne i rezolutne pieski. Uwagę zwraca już ich skrócona kufa o zabawnym, charakterystycznym wyrazie pyszczka i długa sierść. Pozbawione są agresji, nie należą też do specjalnie szczekliwych ras. Słyną ze swojej niekonfliktowości i umiejętności szybkiego dopasowania się do sytuacji.
Nie potrzebują długich i forsownych spacerów. Potrzebują natomiast obecności człowieka – nie nadają się dla osób pracujących. Potrzebują uwagi i miłości, najchętniej większość czasu spędziłyby na kolanach swoich opiekunów.
Jego długą szatę należy raz w tygodniu wyczesać szczotką lub grzebieniem dla psa. Konieczne będzie też regularne trymowanie, by zachować sierść w odpowiednim stanie, dlatego koniecznością mogą się okazać wizyty u groomera.
Dowiedz się więcej na temat rasy gryfonik
Mops
Mops to kolejny doskonały pies dla osoby starszej. To niewielki psiak o bardzo charakterystycznym wyglądzie, koło którego nie można przejść obojętnie. Są łagodne i pełne miłości do świata. Mopsy to bardzo przyjazne psy i z przyjemnością zostaną przyjacielem każdego.
Są dość energiczne, ale nie potrzebują forsowanych spacerów, wystarczy im dawka zabawy. Bardzo łatwo i mocno przywiązują się do opiekunów. Bardzo źle znoszą natomiast samotność, więc osoba starsza, która jest już na emeryturze, będzie dla niego idealnym opiekunem.
Niestety, warto też wiedzieć o tym, że to rasa chorowita i trzeba mieć to na uwadze – może być potrzebne leczenie u lekarza weterynarii.
Dowiedz się więcej na temat rasy mops
Cavalier King Charles spaniel
To psy o królewskiej nazwie i królewskim wyglądzie. Mają długą, jedwabistą sierść i długie, zwisające uszy. Na uwagę zasługują też ich duże, łagodne i pełne miłości oczy. To psy, obok których nie można przejść obojętnie.
To psy pozbawione agresji, a przy tym bardzo wesołe i sympatyczne. Uwielbiają być w centrum uwagi, przebywać w towarzystwie swojego człowieka i być rozpieszczanym. Są bardzo ufne, a przy tym bardzo szybko przystosowują się do zmieniających okoliczności, dlatego można je ze sobą wszędzie wybierać. Nie lubią za to samotności i bardzo źle ją znoszą, dlatego osoba starsza, która ma sporo czasu, będzie dla nich idealnym opiekunem.
Dowiedz się więcej na temat rasy cavalier king charles spaniel
Bolończyk
Bolończyk to mały, biały i radosny piesek. Potrafi rozświetlić każdy dzień swoją obecnością. Jest czuły, lubi wykonywać sztuczki, wywoływać uśmiechy na twarzy i zwracać na siebie uwagę. Nie oznacza to, że jest psem wymagającym aktywności. Wręcz przeciwnie, to mały kanapowiec i pieszczoszek. W przyszłości był ulubieńcem arystokracji europejskiej. Wygląda i zachowuje się bardzo elegancko. Na spacerze nigdy nie zerwie się w pogoń i nie będzie ciągnął smyczy.
Bolończyk będzie dobrym wyborem dla tych seniorów, którzy chętnie zajmą się jego pielęgnacją każdego dnia. Pies nie gubi włosów, za to jego puszyste, falowane kędziorki wymagają codziennego czesania i comiesięcznej kąpieli. Przy tym musimy uważać na środki, których będziemy używać, gdyż mogą zaszkodzić jego śnieżnobiałej barwie. Gdy piesek będzie zadbany, oczaruje każdą mijaną osobę na spacerze zarówno swoim usposobieniem, jak i piękną sierścią.
Dowiedz się więcej na temat rasy bolończyk
Pekińczyk
Pekińczyk to cesarski piesek mikrych rozmiarów. Nie potrzebuje wiele przestrzeni, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że można ją ograniczyć do poduszki, ale takiej, która będzie bardzo miękka i najlepiej zdobiona złotymi nićmi, gdyż piesek uchodzi za dystyngowanego domatora. Pekińczyk ceni sobie spokój i ciszę, ma w pogardzie harce i hałasowanie.
Decydując się na pekińczyka, powinniśmy bacznie obserwować jego zdrowie. Psy tej rasy są narażone na wypadanie gałki ocznej, a także mają problemy z oddychaniem. Oprócz tego musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji jego sierści i fałdek na pyszczku. Spokojny piesek nie lubi zgiełku, obecność dzieci jest dla niego trudna do zniesienia, to idealny pies dla osób starszych, które dni spędzają w większości w domu. Jednocześnie nie musimy się martwić o przykre niespodzianki, jeżeli będziemy chcieli wyjść na dłużej, piesek potrafi się zadowolić swoim własnym towarzystwem.
Dowiedz się więcej na temat rasy pekińczyk
Grzywacz chiński
Grzywacz chiński jest niewielki i wygląda bardzo oryginalnie. Występuje w dwóch odmianach – nagiej i długowłosej (powder puff).To bardzo pogodny zwierzak, a w dodatku ma ciekawą, wyjątkową właściwość – temperatura jego ciała jest wyższa, niż w przypadku innych psów w dotyku jest ciepły i miękki. Przytulanie tego “żywego termofora” potrafi ukoić zmysły. Po za tym nadaje się do małych mieszkań i życia w mieście.
Grzywacz chiński potrzebuje delikatnego podejścia, gdyż jest bardzo wrażliwy. Powinniśmy także uważać na jego ciało. Pies jest narażony na działanie promieni słonecznych i zimą bez ubrań będzie marzł. Podstawą pielęgnacji tego czworonoga jest codzienne rozczesywanie. Inną kwestią jest jego zapotrzebowanie na ruch, choć jest niewielki, potrzebuje codziennej dawki aktywności. Z tego względu będzie dobrym towarzyszem dla seniorów, którzy lubią dużo spacerować w ciągu dnia.
Dowiedz się więcej na temat rasy grzywacz chiński
Psiaki ze schroniska
Na samym końcu, choć przecież nie mniej ważne są psiaki ze schroniska. W schroniskach jest mnóstwo psów, które tylko czekają na kogoś, kto obdarzy je miłością, da dom, ciepłe legowisko i własną, pełną pysznego jedzenia miskę.
Czworonogi ze schroniska mogą doskonale sprawdzić się jako psy dla starszych osób. Spragnione miłości i kontaktu z człowiekiem będą najwierniejszymi, najbardziej oddanymi przyjaciółmi. Niektórzy mogą mieć obawy przed przygarnięciem psów ze schroniska – obawiają się oni, że psy po przejściach mogą być nieobliczalne i trudne do opanowania, zwłaszcza przez osoby starsze.
To nie do końca tak – w schronisku nie dostanie się pierwszego lepszego psa. Wolontariusze i pracownicy schronisk doskonale znają swoich podopiecznych – obserwowali ich, sprawdzali ich zachowania i mogą sporo powiedzieć o charakterze danego psa czy jego zachowaniu, na przykład podczas spacerów.
Dlatego są oni dobrać psy dla osób starszych, tak, by połączyć w pary spokojnego, spragnionego miłości psa, który nie potrzebuje wiele osób z osobą starszą, która ma sporo czasu i chciałaby obdarzyć jakiegoś niechcianego psiaka miłością.
Przeczytaj także: Denwer zamieszkuje schronisko w Milanówku. Daj mu prawdziwy dom!
Psy dla starszej osoby – podsumowanie
Pies dla starszej osoby to może być bardzo dobry pomysł. Starsza osoba będzie miała zajęcie, towarzystwo, a także motywację do wychodzenia na spacery. To też szansa na nawiązanie znajomości z innymi właścicielami psów.
Jednak takiego psa należy starannie wybrać, by osoba starsza mogła zapewnić mu odpowiednią opiekę i dawkę ruchu. Wybór jest spory – możesz wybierać pomiędzy spokojnymi, łagodnymi psami rasowymi oraz kundelkami ze schroniska, które chcą miłości, a też mogą być przecież łagodne, spokojne i grzeczne. Psa ze schroniska najlepiej pomoże dobrać wolontariusz lub pracownik.