Jak przygotować psa na dziecko? Behawiorysta odpowiada

Ciąża to okres ekscytacji, radosne oczekiwanie na dziecko, ale dla psich opiekunów również czas, gdy trzeba przygotować czworonoga na pojawienie się nowego domownika. Pies i noworodek – czy da się pogodzić obecność takiego duetu pod jednym dachem? Oczywiście! Dowiedz się, jak przygotować psa na dziecko, aby całej rodzinie żyło się dobrze.

Bądźmy szczerzy… Sytuacji, że pies traci dom, gdy pojawia się w nim dziecko, jest wciąż zbyt dużo. Wbrew pozorom zazwyczaj nie wynika to z agresji zwierzęcia wobec malucha. Wiele osób w okresie ciąży skupia się na przyszłej mamie i wyprawce, zapominając, że w zupełnie nowej sytuacji znajdzie się również czworonożny domownik. Po porodzie noworodek, mimo iż nieświadomie, kształtuje nowy rytm życia, nierzadko powodując zaniedbanie potrzeb zwierzęcia.

Tymczasem ciąża daje prawie dziewięć miesięcy na to, aby wspólnie pracować nad tym, jak przygotować psa na przyjście dziecka. Wiele zasad, które ułatwią codzienność w powiększonym składzie, jesteś w stanie wdrożyć jeszcze przed porodem.

Jak przygotować psa na dziecko?

Jak przygotować psa na dziecko?

Oczywiście nie każdy pies wymaga gruntownej pracy nad zmianą zachowania. Jeśli wasze czworonożny przyjaciel przeszedł pomyślnie proces socjalizacji, ma spokojne, wesołe usposobienie i nie przeszkadzają mu różne nietypowe sytuacje, to pozostały Wam do przepracowania jedynie kwestie kosmetyczne, związane konkretnie z pojawianiem się noworodka.

Nad czym warto popracować w okresie ciąży? Przede wszystkim nad tym, że opiekunowie nie będą do dyspozycji zwierzęcia przez cały czas. Dotyczy to zarówno spędzania czasu w domu, jak i na spacerach. Ta dysproporcja czasowa dotyczyć będzie przede wszystkim przyszłej mamy, która już pod koniec ciąży może nie mieć siły na długie wyjścia czy wymyślne zabawy. Pies powinien nauczyć się samodzielnej zabawy, jak również umieć dobrze zachowywać się podczas spacerów z kimś innym niż opiekunowie.

A gdy jesteśmy przy temacie spacerów – zadbaj o nauczenie czworonoga chodzenia na luźnej smyczy dla psa. To będzie ogromnie przydatne, np. w momencie, gdy trzeba będzie jedną ręką prowadzić wózek, a drugą trzymać smycz. Przyda się również wtedy, gdy będziecie musieli poprosić kogoś o pomoc w wyprowadzeniu psa.

Jaka może być reakcja psa na noworodka?

Wózek dziecięcy może wydawać się nawet najbardziej opanowanemu czworonogowi nieco niebezpieczny. Na szczęście wyprawkę dla noworodka skompletujecie co najmniej kilka tygodni przed porodem, więc będziecie mieli okazję poćwiczyć „na sucho”. Podczas sesji treningowych nagradzajcie zwierzę, gdy będzie szło na luźnej smyczy i reagowało prawidłowo na spacerowe komendy.

Podobny trening możecie przeprowadzić z wykorzystaniem lalki lub misia zawiniętych w becik. Pupil przyzwyczai się, że trzymasz coś na rękach, zobojętnieje i w konsekwencji dużo spokojniej będzie reagował, gdy przyjdzie wam nosić w ramionach noworodka. W kolejnym etapie możesz dołożyć kolejny bodziec, jakim jest płacz dziecka. Puszczając nagrany dźwięk, nagradzaj zwierzaka psimi smakołykami, buduj pozytywne skojarzenie. Małe dziecko przez wiele miesięcy będzie komunikować się głównie płaczem, więc warto sprawić, że zwierzę nie będzie na ten dźwięk reagowało.

Ważna informacja: gdy już dziecko się urodzi, ale przebywa jeszcze w szpitalu, świeżo upieczony tata powinien przywozić przed pierwsze dni ubranka z zapachem malucha. Dzięki temu przy powitaniu zwierzę nie będzie zdziwione, jego nos wyczuje znajomą woń.

pszysmaki dla psów

Pierwszy kontakt psa z noworodkiem

Powrót do domu ze szpitala to lawina emocji, które mieszają się ze sobą. To ekscytacja i radość, ale również stres, jak poradzicie sobie w nowej roli. Świeżo upieczona mama szczególnie mocno cieszy się z powrotu do własnego domu, w którym czeka już stęskniony czworonóg.

Świetnie byłoby, gdyby przed Waszym powrotem ktoś, komu pies ufa, wyprowadził go na długi spacer, pozwalając mu uwolnić nadmiar energii. Warto dołożyć tego dnia do spaceru trochę zabawy, ćwiczenia komend, czy tropienia – w zależności od preferencji czworonoga oraz możliwości tymczasowego opiekuna. Po dużej dawce aktywności zwierzę spokojnie przywita Was w domu.

Zanim nastąpi pierwszy kontakt psa z noworodkiem, niech zwierzę skupi się na witaniu ze swoją opiekunką, której nie widział co najmniej kilka dni. Dajmy mu kilka minut, a w tym czasie tata może spokojnie ulokować malucha w łóżeczku. Po pierwszej euforii spokojnie wprowadź czworonoga do pokoju, w którym stoi łóżeczko. Pierwszego dnia możesz obniżyć poziom materaca, aby pies miał możliwość obwąchania malucha. Szczebelki chronią dziecko przed niespodziewanym zachowaniem ze strony zwierzęcia, a jednocześnie pozwalają mu dokładnie przyjrzeć się nowemu domownikowi.

Jaka będzie reakcja psa na noworodka? Większość czworonogów wykazuje zaciekawienie i ekscytację, ale niektóre mogą reagować szczekaniem. Warto mieć w pogotowiu coś odwracającego uwagę zwierzęcia, np. kong wypełniony pasztetem. Ważne jest, aby nie karać psa za naturalne dla niego zachowanie, ale skoncentrować go na czymś przyjemnym.

Jak przygotować psa na przyjście dziecka?

Jak przyzwyczaić psa do noworodka?

Pierwsze dni z noworodkiem w domu to wiele emocji zarówno dla rodziców, jak i psa, który był do tej pory oczkiem w głowie swoich opiekunów. Malutkie dziecko potrzebuje dużo troski i uwagi, rodzice uczą się wielu nowych rzeczy, nierzadko cierpią na deficyt snu. Początkowy okres wspólnego życia to czas szukania balansu i pogodzenia potrzeb wszystkich domowników, również tych na czterech łapach.

Jeśli świeżo upieczony tata nie może pozwolić sobie na pozostanie z rodziną w domu, zadbajcie o pomoc w wyprowadzaniu psa na spacery. Wspaniale będzie, jeśli uda Wam się namówić do pomocy kogoś zaufanego, ale możecie również skorzystać z pomocy petsittera lub dogwalkera. Z kolei w domu nie może zabraknąć psich gryzaków lub akcesoriów do samodzielnej zabawy, takich jak kula-smakula ze smakołykami w środku lub mata węchowa. Przydają się szczególnie mocno, gdy musisz zająć się maluchem, ale nie chcesz, aby zwierzę czuło się odtrącone.

Pies i noworodek – co musisz wiedzieć?

Pozwalaj psu podchodzić do dziecka na bezpieczną odległość, wąchać malucha, a nawet towarzyszyć ci w czynnościach pielęgnacyjnych. Wiele czworonogów chętnie asystuje przy kąpieli, a niektóre nawet próbują dzielić się z maluszkiem swoimi smakołykami.

Zwracaj również uwagę na zachowanie psa w towarzystwie noworodka. Wzmacniaj pożądane zachowanie, nagradzaj i chwal wylewnie. Zwierzę będzie szczęśliwe z poświęconej uwagi, a jednocześnie będzie powtarzało zachowania, które spotykają się z uznaniem opiekuna.

Zazdrosny pies a noworodek

Świeżo upieczeni rodzice obawiają się, jak zwierzę zareaguje na nowego członka rodziny. Często mierzymy psa miarą ludzkich uczuć. I chociaż lata badań behawiorystycznych potwierdziły, że czworonogi odczuwają zadowolenie, niepokój, złość czy radość, tak bardziej skomplikowane uczucia przypisane są im przez opiekunów. Należą do nich wstyd, poczucie winy czy zazdrość.

Zachowanie psa, które może być odebrane jako zazdrość o dziecko, ma swoje źródło w zaniepokojeniu nową sytuacją. Codzienność zmieniła swój kształt, a przecież pies w dużej mierze uczy się reguł na zasadzie przyczynowo-skutkowej. Gdy zmiany zostają wprowadzone nagle, zwierzę czuje się niespokojne, wystraszone, chce zabiegać o uwagę opiekuna, która w dużej mierze zostaje przekierowana na noworodka.

Reakcje czworonoga, które można wziąć za zazdrość, mogą pojawiać się również później, gdy dziecko zaczyna się przemieszczać i chce poznać otaczający świat poprzez dotyk. Pies to bardzo interesujący obiekt, któremu jednak mogą się nie spodobać pewne dziecięce gesty. Pamiętaj o tym i kontroluj kontakty malucha z czworonogiem.

pierwszy kontakt psa z noworodkiem

Dziecko i pies – zgrany duet

Jeśli dobrze przygotowujesz swojego czworonoga na pojawienie się dziecka, przejście przez pierwsze wspólne tygodnie będzie dużo łatwiejsze niż teraz może się wydawać. Najważniejsze to rozpocząć wdrażanie nowych zasad jak najwcześniej, wykazać się cierpliwością i wzmacniać oczekiwane zachowania czworonoga. Gdy dziecko pojawi się na świecie, nie izoluj go od psa. Pozwól zwierzęciu poznać malucha i nie zapominaj o potrzebach swojego czworonożnego domownika.

Źródła:

  1. weterynarianews.pl
  2. P. Dennison, Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów, Dom Wydawczy Rebis, Poznań, 2010, s. 215-227.
Certyfikowana petsitterka, pasjonatka szkolenia psów metodami pozytywnymi. Mama dwójki energicznych córek i opiekunka wyjątkowego psa bez ogona.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.