Gryfonik brukselski, belgijski i brabancki – na czym polega różnica?

Gryfonik znalazł się w naszym rankingu ras psów polecanych dla osób starszych. Rasa występuje pod trzema różnymi odmianami, które mają własne wzorce FCI. Czym różnią się od siebie: gryfonik brukselski, belgijski i brabancki? Dlaczego te rasy psów mają osobne standardy FCI? I dla kogo jeszcze może skorzystać na przyjęciu gryfonika do swojego domu? Przedstawiamy charakterystykę rasy gryfonik i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Zachęcamy do poznania czworonożnego bohatera filmu „Lepiej być nie może”.

Gryfonik – najważniejsze informacje

Gryfoniki, zarówno brukselskie, belgijskie jak i brabanckie to małe psy stróżujące i do towarzystwa. Zgodnie z klasyfikacją FCI, wszystkie z nich należą do grupy 9 (Psy Ozdobne i do Towarzystwa) i sekcji 3 (Małe Psy Belgijskie). Żadna z tych ras nie podlega próbom pracy. Jak możemy się łatwo domyślić, wszystkie gryfoniki mają wspólne korzenie. Wywodzą się od smousje – jednej z ras małych psów o szorstkiej sierści, który występował na terenie Belgii, głównie w okolicach Brukseli. Skrzyżowanie tego psa z King Charles Spanielem i mopsem doprowadziło do uzyskania typu rasy, którą znamy.

Pierwsze gryfoniki (brukselskie) zarejestrowano w roku 1883. Psy zostały wpisane do Ksiąg Rodowodowych Świętego Huberta. Z biegiem czasu wyłoniły się kolejne dwie odmiany rasy: gryfonik belgijski i brabancki (brabantczyk). Zasadnicza różnica między nimi polega na długości i kolorze sierści. Rasę wypromowała w dużej mierze belgijska królowa Maria Henrietta, dzięki czemu zyskały popularność w różnych częściach świata.

Dla kogo gryfonik będzie właściwym wyborem?

Dziś te rasy psów są znane przede wszystkim jako wspaniali towarzysze, którymi z łatwością mogą opiekować się osoby starsze albo dzieci. W przypadku tych drugich nie zapominajmy, że to na nas – dorosłych spoczywa pełna odpowiedzialność. Niemniej jednak, kilka obowiązków wobec wymarzonego pupila na pewno wniesie wiele dobrego do wychowania pociech. Ważne jest, by pies nie był zbyt wymagający (gryfonik taki właśnie jest) oraz, aby dorośli pomagali dzieciom w nauce, i pilnowali, by obowiązki były wypełniane rzetelnie i we właściwym czasie.

Gryfonik – hodowla czy adopcja?

Gryfonik to pies rasowy, dlatego szczenięta powinny pochodzić z profesjonalnych hodowli, w których psy otrzymują metrykę lub rodowód. Oprócz dokumentu potwierdzającego zgodność psa ze wzorcem rasy, otrzymamy książkę zdrowia psa, w której znajdą się wpisy potwierdzające przeprowadzenie najważniejszych badań, szczepień i odrobaczania. Aby mieć pewność, że wybrana hodowla jest legalna, a oferowane tam psy – rasowe, należy sprawdzić, czy i gdzie zarejestrowali ją hodowcy.

Możesz mieć pewność, że zachowane są najwyższe standardy, jeżeli jest to:

  • Międzynarodowa Federacja Kynologiczna
  • Związek Kynologiczny

A może gryfonik z adopcji? To bardzo dobry pomysł. Przed zakupem psa z hodowli, polecamy sprawdzić, czy wymarzony pupil nie czeka w okolicznym schronisku. Nie jest tajemnicą, że psy, które otrzymały drugą szansę na szczęśliwe życie potrafią się odwdzięczyć. Szczególnie, gdy są tak wrażliwe i spragnione kontaktu z człowiekiem, jak gryfoniki. Oczywiście, zakup psa z hodowli jest szybszym rozwiązaniem, jednak chodzi tu o wybór towarzysza na długie lata. Wybierając adopcję zwiększamy szansę na początek pięknej przyjaźni.

Gryfonik – cena w hodowlach

Decydując się na zakup szczeniaka rasy gryfonik musimy liczyć się z jednorazowym wydatkiem rzędu 2500-3500 zł. Pamiętajmy jednak, że w tą cenę wliczone są wstępne badania, szczepienia i inne, niezbędne zabiegi, dzięki którym pies będzie mógł cieszyć się doskonałym zdrowiem. W internecie można znaleźć masę ogłoszeń, z daleka zachęcających hasłami “sprzedam tanio”, “okazja” itd. Zastanówmy się jednak, skąd bierze się tak niska cena.

Pomińmy nieliczne sytuacje, gdy opiekun doczekał się rasowego miotu, którym nie może się zająć, a cena szczeniąt ma jedynie zwrócić koszty związane z ciążą i porodem. W takim przypadku, niska cena jest usprawiedliwiona. Pozostałe przypadki to wynik celowego unikania podstawowych obowiązków (badania, szczepienia itd), albo krzyżowania nierasowych psów i sprzedawania ich jako rasowe. Dzięki temu, kosztem szczeniąt i kupujących, oferty stają się konkurencyjne w stosunku do tych pochodzących z legalnych hodowli.

Pamiętajmy, że cena psa wynika w dużej mierze z popularności danej rasy. Istnieje więc możliwość, że podana kwota zmieni się na wyższą lub niższą.

Gryfoniki – wygląd (sylwetka)

Gryfonik to pies o sylwetce mocno zbliżonej kształtem do kwadratu. Tułów gryfonika powinien mieć długość bliską wysokości psa w kłębie. Średnio długa szyja płynnie łączy się z barkami. Utrzymuje dużą głowę, która dla tej rasy jest bardzo charakterystyczna. Na kufie, nad oczami, na brodzie i policzkach gryfonika występują długie i twarde włosy, tworzące obramowanie głowy. To właśnie głowa i “wyraz twarzy” przypominający ludzki jest najbardziej charakterystyczny dla ras gryfonik.

Najbardziej pożądanym kolorem ich szeroko rozstawionych, okrągłych oczu jest możliwie najciemniejszy brązowy. Nosy psów rasy gryfonik są osadzone na poziomie oczu, a cała “twarz” od brody do czoła jest płaska. Kończyny psów tych ras są mocne i proporcjonalne, zarówno pod względem rozstawienia jak i kształtu. Ogon gryfonika jest osadzony i noszony wysoko, nie jest przy tym zakręcony, nie dotyka też grzbietu. Jak już wspomnieliśmy, różnica między rasami polega na różnych rodzajach włosa pokrywającego ciało psa. Różnice wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Gryfonik – wygląd (szata)

Szata okrywająca tułów gryfonika brukselskiego i belgijskiego składa się z szorstkiego włosa przyjmującego falowany kształt oraz podszerstka. Włos powinien mieć średnią długość, by ocena szaty była wiarygodna. Zbyt długa sierść nie pozwoliłaby rzetelnie ocenić sylwetki psa. Brabantczyk jest inny, jego sierść jest krótka, prosta i jedwabista. Długie włosy możemy zauważyć na głowie każdego gryfonika, dokładniej nad oczami oraz poniżej nosa, od jednego ucha do drugiego. Włosy nad oczami są dłuższe niż pozostałe.

Gryfonik brukselski może mieć umaszczenie rude albo rdzawe. Inne kolory nie są dopuszczalne, z wyjątkiem czerni, która może pojawić się w niewielkich ilościach na głowie. Gryfonik belgijski może mieć szatę w kolorze czarnym albo czarnym podpalanym. Szata czarna może zawierać domieszki w kolorze rudo-brązowym, przy czym preferowana jest czysta barwa czarna. Podpalanie będzie widoczne na kończynach przednich i tylnych, klatce piersiowej i na głowie. Gryfonik brabancki (brabantczyk) ma szatę w kolorach dopuszczalnych w przypadku gryfoników brukselskich i belgijskich. Z wiekiem maska może siwieć, nie należy jednak tego uznawać za wadę.

Gryfonik – charakter

Gryfoniki to psy pełne życia i w zasadzie pozbawione agresji, dlatego łatwo odnajdują się w nowym środowisku. Szczególnie te, które przeszły właściwą socjalizację jako szczenięta. Nie przeszkadzają im inne zwierzęta ani dzieci. Oczywiście, o ile nie czują się zagrożone. Charakterystyczna dla małych psów hałaśliwość nie jest problemem w przypadku gryfoników.Nie wymagają dużej ilości ruchu, jednak nie są leniwe. Gryfonik jako pojętny pies, może nauczyć się rozumienia komend. Bardzo lubi towarzystwo ludzi i źle reaguje na samotność. Jest to kolejny dowód na to, że gryfonik to doskonały pies dla osób starszych.

Podsumowanie

Gryfonik to sympatycznie wyglądająca rasa psów, których charakter sprawia, że mogą zostać towarzyszem niemal każdego człowieka. Dzięki niewielkim rozmiarom, psy tej rasy mogą z powodzeniem zamieszkać w niewielkim mieszkaniu w bloku, nawet bez windy. Gryfoniki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a z ich szkoleniem poradzą sobie nawet mniej doświadczeni opiekunowie. Mogą przejść podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa i nie wymagają karkołomnych szaleństw. Z całą pewnością polecamy je jako psy dla osób starszych oraz rozpoczynających przygodę z wychowaniem psa.

Sprawdź również: Ranking ras psów dla osób starszych

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.