Jack russell terrier – czy każdy ma maskę?

Jack russell terrier to mały piesek, którego większość z nas przynajmniej kojarzy. Popularność psów rasy jack russell nie jest przypadkowa. Russell terrier pojawiał się w różnych produkcjach kinowych, serialach a przede wszystkim na podwórkach. Piesek z filmu “Maska” (org. „The Mask”) to właśnie jack russell terrier. Jakim psem jest poza kamerami? Jego temperament sprawia, że nie da się na niego nie zwrócić uwagi. My również postanowiliśmy “wziąć to żywe srebro pod lupę” i odpowiedzieć na zadawane najczęściej pytania.

Jack russell terrier – najważniejsze informacje

Jack russell terrier to młoda rasa psów, która już zdążyła podbić wiele serc. Ze względu na uderzające podobieństwo, czasem jest mylony z parson russell terrierem. Rasę można rozpoznać po krótszych łapach. Aktualnie obowiązujący dla jacka russella wzorzec FCI ma numer 345 i obowiązuje od 08.10.2012, samą rasę uznano w roku 2000. Został zakwalifikowany do grupy 3 (terriery), sekcji 2 (terriery małe).

Pochodzi z Wielkiej Brytanii i aktualnie pełni rolę psa do towarzystwa. Dobrze wyszkolony może się też sprawdzić jako pies stróżujący. Wcześniej pomagał w polowaniach, na przykład wypędzając z nor drobną zwierzynę (stąd określenie “norowiec”). Jack russell terrier miał okazję zadebiutować na wielkich ekranach. Chyba wszyscy znamy film “Maska”, rasa psa grającego przyjaciela głównego bohatera to właśnie jack russell terrier! Poza tym, psy tej rasy zostawały pupilami celebrytów i innych znanych osobistości.

Ogólne wrażenie na temat jack russell terriera jest raczej pozytywne. Oczywiście, zależnie od tego, jakich psów jesteśmy fanami. Na ogół są to energiczne psy o dobrej kondycji i silnej osobowości. Poruszają się sprawnie, w ich zachowaniu jest widoczny prawdziwy zapał. Psy tej rasy są długie, krzepkie i gibkie. Podlegają uznaniowym próbom pracy.

Wygląd jack russell terriera – budowa ciała i umaszczenie psa

Idealny wzrost jack russell terriera to 25-30 cm. Na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała. Wzorcowy pies powinien więc ważyć 5-6 kg. Z tego powodu zdecydowanie kwalifikuje się do małych ras psów. Proporcjonalny pies tej rasy to taki, którego długość jest większa, niż wysokość. Tułów ma prostokątny obrys, grzbiet jest prosty a lędźwie są mocno umięśnione. Dzięki temu są silne mimo, że są też krótkie. Nieduża, płaska na górze głowa jest noszona przez silną szyję. Trufla nosowa jack russell terriera jest czarna, oczy są podobne do migdałów a uszy są załamane i przylegają do głowy. Ogon powinien się unosić w ruchu, podczas spoczynku może opaść. Jeśli został skrócony, musi dorównywać do wysokości uszu.

Jack russell terrier może mieć sierść gładką, szorstką albo drutowatą, ale zawsze jest ona krótka. Dodatkowo, posiada podszerstek, dzięki któremu jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dominującym kolorem szaty jack russell terriera jest biały. Znaczenia mogą mieć kolor czarno-podpalany, czarny albo rudy i występują w różnych odcieniach. Najwięcej takich kolorów pojawia się zazwyczaj na głowie, w okolicy oczu. Mogą się pojawić również na innych częściach ciała.

Charakter psów rasy jack russell terrier

Historia rasy jack russell pokazuje, że ten mały piesek ma polowanie we krwi. Kiedyś pomagał ludziom w polowaniu. Psy tej rasy są bardzo aktywne, uwielbiają ruch a ich ulubione zajęcie to intensywny pościg. Potrafią momentalnie zainteresować się bodźcem i zareagować na niego bardzo żywiołowo. Jeśli alarm nie okaże się fałszywy, rozpoczyna się pościg, któremu towarzyszy donośne szczekanie i niewątpliwie cała masa psiej frajdy.

Drugą stroną charakteru jack russella jest leniwy kanapowiec, który od człowieka wymaga przede wszystkim pieszczot. Nie od każdego człowieka rzecz jasna. Mimo, że interesuje się obcymi i ewidentnie ich zaczepia, nie powinniśmy w ciemno stawiać, że chodzi mu o zabawę. Tak jak w przypadku każdego innego psa (rasowy czy nie – to bez znaczenia), przy pierwszym kontakcie z nowo poznanym psem musimy zachowywać ostrożność i właściwie ocenić „co chodzi psu po głowie”.

Jaki jest więc charakter jack russell terriera? Z pewnością sprawdzi się jako mały piesek do towarzystwa, na przykład dla starszej osoby. Nauka posłuszeństwa nie jest trudna dla doświadczonego opiekuna, nawet początkujący sobie poradzi, jeśli zastosuje kilka wskazówek, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Mój jack russell terrier – cena w hodowli

Rasy psów towarzyszących są hodowane w wielu placówkach, a zainteresowanie szczeniętami nie maleje. Psy rasy jack russell terrier również cieszą się zainteresowaniem hodowców, dzięki czemu nie ma problemu, by takiego psa nabyć. Jak w przypadku każdego psa rasowego, wybór właściwej hodowli to pierwsza kluczowa kwestia w wychowaniu psa. Jeżeli pochodzi z hodowli, gdzie kładzie się nacisk na właściwą socjalizację szczeniąt, ich dobry stan zdrowia i wsparcie merytoryczne przyszłych opiekunów – spokojnie możesz zaczynać przygodę z wychowaniem Twojego jack russell terriera. Jeśli nie, miej świadomość, że na pewno będzie trudniej.

Ceny szczeniąt rasy jack russell terrier wynoszą przeciętnie 3-4 tys. zł. W cenę szczeniaka wliczona jest zawsze:

 • metryka uprawniająca do wyrobienia rodowodu (albo sam rodowód)
 • badania i odrobaczanie małych psów
 • książeczka zdrowia

Oprócz tego, popularną praktyką jest przekazywanie nowym opiekunom niewielkich wyprawek dla psów. Dzięki temu jest łatwiej przyjąć psiaka do domu. Od razu można też ocenić skuteczność produktów rekomendowanych przez hodowcę. W przypadku ofert o niższej cenie należy zachować szczególną ostrożność. Być może jest to pseudohodowla, w której zwierzęta są tylko produktem o minimalnej jakości.
Pamiętaj, że Twój jack russell terrier wcale nie musi pochodzić z hodowli. Schroniska są pełne psów, w tym młodych i rasowych. Polecamy, by przed zakupem szczeniaka z hodowli sprawdzić, czy w okolicznych schroniskach nie ma psa, który zdobędzie wasze serce.

Jack russell terrier – karmienie

Jack russell terrier to rasa psów, które mimo niewielkich rozmiarów potrafią wykorzystać ogromne pokłady energii. Nie ma się więc co dziwić, że potrzebują pokarmu, który pozwoli ją efektywnie uzupełnić. Tu pojawia się pytanie – jakie pożywienie dla psa rasy jack russell terrier będzie najbardziej odpowiednie? Pożywienie podawane psom musi być zbilansowane w ten sposób, by pies nie odczuwał głodu, ale też nie był przekarmiony. Oprócz tego, zawartość pokarmu dla psów musi uwzględniać jego wiek, aktywność i stan zdrowia. Na przykład, psy w fazie wzrostu (szczenię i junior) mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, ponieważ to z niego buduje się masa mięśniowa, którą w tym czasie pies wytwarza najbardziej intensywnie. W ciągu całego życia potrzebuje stałego dostępu do świeżej, czystej wody.

Karmienie psów to dyskusyjna kwestia. Zarówno samodzielnie przygotowane posiłki jak i gotowa karma sprawdzają się, jeśli zostały przygotowane ze składników o odpowiedniej jakości. Proporcje składników też muszą zostać dobrane dokładnie według potrzeb. Nadmiar jednych i niedobór innych mogłyby doprowadzić do problemów zdrowotnych. Przygotowując pokarm dla psa samodzielnie, możemy osobiście upewnić się, co znalazło się w psiej misce. Kupując gotową karmę wysokiej jakości możemy mieć pewność, że zawarte w niej składniki zostały zbilansowane przez specjalistów ds. żywienia zwierząt. Dla psów rasy jack russell terrier dostepna jest karma dedykowana rasowo.

Który sposób karmienia psa jest lepszy? Na to pytanie nie podamy Wam jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co znajduje się w posiłku podanym psu. Możemy za to podpowiedzieć, że gotowa karma jest wygodniejsza w stosowaniu i na pewno jest dłużej zdatna do spożycia przez psa. W wyjątkowych sytuacjach można też zostawić w misce zapas jedzenia na cały dzień.

Pielęgnacja psów rasy jack russell terrier

Psy rasy jack russell terrier nie są szczególnie wymagające pod względem pielęgnacji. Wymagają jedynie częstego czesania w okresie linienia i kąpania w miarę potrzeby. Psy o gładkiej sierści trzeba czesać częściej niż pozostałe. Odmiany z sierścią szorstką i drutowaną potrzebują trymowania. Dla niewtajemniczonych – trymowanie to ręczne usuwanie nadmiaru włosów za pomocą maszynki. Włos można ściąć lub skrócić, zależnie od potrzeb. Dzięki takiemu zabiegowi, sierść russell terriera będzie wolna od luźnych włosów, co pomoże w utrzymaniu czystości w mieszkaniu. Odrastająca sierść będzie wyglądała lepiej.

Jack russell terrier – wychowanie i szkolenie

Jack russell terrier to rasa psa, dla której charakterystyczna jest inteligencja i żywiołowość. Brzmi to bardzo pozytywnie, jednak niekoniecznie musi takie być. Pies, który nie został nauczony właściwego zachowania, może wykorzystać te cechy przeciwko opiekunowi. Tylko dobrze wychowany pupil może spełnić oczekiwania wymagającej osoby.

Wychowanie psa to długi i trudny proces, którego nieodłącznym elementem jest szkolenie. Skuteczne może być tylko wtedy, gdy jest dobrane do charakterystyki psa. Pudel przeciągający ciężary przeznaczone dla amstaffa to nie jest dobry pomysł. Podobnie jest w tym przypadku. Jack russell terrier to mały piesek pełen energii, lubiący biegać i umiejący stosować się komend. Można wykorzystać te cechy podczas skomplikowanych zabaw, które wymagają nie tylko wysiłku fizycznego ale i intelektualnego. Nasze propozycje dla Was to:

 • obi (dokładniej “obedience”, czyli “posłuszeństwo”. Polega na wykonywaniu przez psa coraz trudniejszych poleceń. Doskonała propozycja na pierwsze zabawy),
 • dummy (popularny “aport”, polega na rzucaniu psu różnych przedmiotów przez opiekuna i przynoszeniu ich przez psa),
 • agility (tor przeszkód dla psa, trasa nie może zostać pokonana w czasie krótszym niż założony).

Podsumowanie

Jack russell terrier to świetny kandydat na domowego pupila. Co do tego chyba nie ma wątpliwości. Mimo niewielkich rozmiarów posiada swój urok i energię do działania. Lubi aktywnie spędzać czas, odnajduje się również jako kanapowy pieszczoch. Jest inteligentnym psem, którego można wiele nauczyć, ale który może sprawiać problemy, jeśli nie zostanie właściwie wychowany.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Jack russell terrier – czy każdy ma maskę?
 • Avatar
  Paweł Cichecki pisze:

  Proszę poszukać informacji w zweryfikowanych źródłach zamiast wprowadzać błędne „korekty”. Żadne z poważnych źródeł nie podaje Australii jako miejsca pochodzenia russella. Natomiast z całą resztą można się zgodzić, to bardzo aktywne psiaki

 • Avatar

  Jack Russell terrier, pochodzi z Australii, jest pieskiem bardzo absorbującym; dla osób, które mogą poświęcać mu dużo czasu i uwagi w domu, jak i na spacerze (rzuty patyczkiem, piłką, nie tylko marsz przed siebie) Jeśli nie jesteś osobą aktywną, i nie lubisz spędzać czasu z psem na zabawie, przez sporą część dnia, wybierz inną rasę, bo nie ma sensu „produkować” frustrata, który wygryzie np. jamę w kanapie, a potem zazwyczaj ma miejsce „efekt kuli śnieżnej”, kolejny problem przykleja następny. Od lat mam Jacki i w żadnym wypadku pies nie nadaje się „na kanapę”, jak również nie polecam osobom niedoświadczonym – są malutkie ale mają swoje zdanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.