Mastif tybetański – cena nie gra roli

Mastif tybetański to najdroższa rasa psa na świecie. Oczywiście, o ile idealna czystość rasowa danego psa jest niepodważalna. Najdroższy pies na świecie kosztował swojego nowego właściciela blisko 8 mln. złotych! Dlaczego ktoś był skłonny zapłacić za psa tak ogromną kwotę? Wiadomo, że czworonodzy przyjaciele są bezcenni, natomiast nie często zdarza się, by cena psa osiągnęła tak zawrotną wartość. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego mastif tybetański jest tak wyjątkowy i czemu jego cena w hodowlach należy do najwyższych.

Mastif tybetański – stróż o nieocenionej wartości

Mastif tybetański w swojej ojczyźnie jest znany jako “do khyi” (pies trzymany na uwięzi). Nazwa wzięła się od sposobu, w jaki niegdyś wykorzystywano psa w ciągu dnia. Przypięty łańcuchem do wejścia do namiotu pilnował, by do środka nie wszedł żaden niechciany gość, czy dzikie zwierzę. Nocami patrolował swój teren dbając, by gospodarz i jego dobytek były wolne od wszelkich niebezpieczeństw.

W Chinach istnieje teoria, wedle której w ciele mastifa tybetańskiego mieszka zmarły mnich. To właśnie jest powodem, dla którego traktuje się tam psy tej rasy jak święte. Poza tym, taki pies (szczególnie mastif tybetański czerwony) jest tam uważany za symbol luksusu. Z perspektywy osoby mocno przywiązanej do tamtejszych wierzeń i zwyczajów, zapłacenie za takiego psa większej kwoty to nie konieczność a zaszczyt. Biorąc pod uwagę, że osobników o czystej krwi jest bardzo mało, chętnych do zakupu psa nie brakuje.

Cena mastifa tybetańskiego wynika też z jego wartości użytkowych. Niezależnie od wierzeń i przekonań, opiekun takiego psa na pewno będzie zadowolony z jego stróżowania. Dobrze wychowany pies nie pozwoli, by pojawienie się intruza przeszło bez echa. Donośny głos oraz imponująca postura sprawiają, że potencjalny intruz dwa razy przemyśli, czy na pewno chce naruszać terytorium mastifa tybetańskiego. Wszystko to sprawia, że hodowle mastifów tybetańskich cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Sprawdź ranking najdroższych psów na świecie

Wygląd mastifa tybetańskiego – waga, budowa ciała i umaszczenie

Mastif tybetański to olbrzymi pies, którego wysokość osiąga przynajmniej 66 cm w przypadku samców i 61 cm w przypadku suk. Maksymalna waga dorosłego psa to nawet 80 kg. Suki są lżejsze, jednak również ważą dużo, do 50 kg. Zgodnie ze wzorcem FCI, mastif tybetański jest psem imponującym swoimi rozmiarami i proporcjonalnie zbudowanym. Długość jego tułowia jest większa, niż wysokość w kłębie. Posiada majestatyczną postawę, która budzi szacunek tak przyjaciół jak i wrogów.

Głowa mastifa tybetańskiego jest duża i mocna. Utrzymuje ją gruba, dobrze umięśniona szyja, porośnięta gęstą kryzą. Tułów jest mocny, grzbiet prosty i umięśniony, zad szeroki a klatka piersiowa głęboka. Kończyny psa tybetańskiego również są grube, umięśnione i dobrze kątowane. Jego łapy są duże, zwarte i okrągłe, obficie pokryte włosem. Nos jest ciemny i duży, uszy trójkątne, średniej wielkości oraz brązowe oczy, również średniej wielkości.

Umaszczenie mastifa tybetańskiego może mieć różne barwy. Najbardziej popularny jest mastif tybetański czerwony, który, jak już wcześniej wspominaliśmy, w niektórych kulturach kojarzony jest z dostatkiem i wysokim statusem. To właśnie czerwony mastif tybetański był psem, za którego zapłacono rekordową kwotę! Inne, możliwe kolory umaszczenia mastifa tybetańskiego to czarny, błękitny (podpalany lub nie), oraz śniady. Na piersi może pojawić się biała gwiazda, na łapach małe, białe znaczenia. Podpalanie nad oczami, na kufie, kończynach i spodzie ogona występują zawsze. Włos jest długi i prosty, podszerstek gęsty.

Ciekawostka: Sierść mastifa tybetańskiego jest bezzapachowa i hipoalergiczna.

Charakter mastifa tybetańskiego – czy dam radę go wychować?

Mastif tybetański budzi respekt swoją posturą, jego szczekania też nie sposób zignorować. Czy rzeczywiście jest tak groźny, na jakiego wygląda? Czy u psów rasy mastif tybetański agresja jest problemem? Tu nie będzie niespodzianki – to zależy. Według powszechnej opinii, są to psy, które nie szukają zwady ale nie są też przesadnie przyjacielskie.

Psy powstałe w wyniku naturalnej selekcji noszą cechy psów pierwotnych, to znaczy, że są niezależne i silnie przywiązane do swojego terytorium. Osobniki przywiezione do Europy były selekcjonowane pod kątem spokojnej postawy i posłuszeństwa. Tak więc, zależnie od pochodzenia psa, jego wrodzony temperament może być różny. Nie można przy tym nie przypomnieć, że kluczowy wpływ na zachowanie psa w dorosłym życiu ma socjalizacja.

Mastif tybetański to pies stróżujący, dlatego trzeba pamiętać, że we krwi ma reagowanie na osoby i zwierzęta, których nie zna. Jeśli nie zostanie zawczasu nauczony, w jakich sytuacjach powinien zachować spokój, może skutecznie spróbować przepędzić intruza, nawet wbrew woli opiekuna.

Charakter mastifa tybetańskiego sprawia, że zaopiekować się może nim tylko doświadczony, stabilny opiekun. Najlepiej mieszkający na wsi, posiadający duże podwórko. Postawa opiekuna musi wyrażać niepodważalną pewność siebie, którą pies wyczuje i uszanuje. Poza tym, tybetan (jak każdy inny pies) powinien mieć od najmłodszych lat kontakt z innymi zwierzętami i obcymi ludźmi. Warto też, by w kontrolowanych warunkach poznał swoje negatywne emocje. Na pewno będzie nad nimi łatwiej zapanować, niż gdyby ujawniły się w losowym momencie i niesprzyjających okolicznościach. Zdecydowanie nie polecamy, by mastif tybetański został pierwszym psem.

Pielęgnacja psów rasy mastif tybetański

Długa sierść tybetanów wymaga, by pies był systematycznie szczotkowany. W okresie linienia jest to szczególnie ważne, wtedy można robić to codziennie. Wykorzystywana w tym celu szczotka powinna być dobrana do długości i gęstości sierści psa oraz jego podszerstka. Sierść mastifów tybetańskich jest hipoalergiczna i bezzapachowa, dlatego wystarczy doraźne mycie. Trzeba też sprawdzać ją po powrocie ze spacerów, podczas których do sierści psa może przyczepić się pasażer na gapę, na przykład rzep. Na bieżąco trzeba sprawdzać pazury, oczy i uszy psa. Dzięki temu łatwo będzie utrzymać ich czystość i zareagować na ewentualne pogorszenie ich stanu.

Dla zachowania dobrego stanu kości i stawów mastifa tybetańskiego, nie powinno się go trzymać w mieszkaniu w bloku, w którym nie ma windy. Poruszanie po schodach oznacza dla tak dużego psa problemy ze stawami biodrowymi.

Mastif tybetański – zdrowie i choroby

Mastif tybetański może żyć nawet 14 lat, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę jego wielkość. Na ogół psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, nie są jednak wolne od ryzyka. Zagraża im na przykład dysplazja stawów biodrowych, która towarzyszy największym psom. Z tego powodu nie powinno się angażować tybetana do szaleństw, lepszy będzie dla niego długi, spokojny spacer. Tego zaś nie może w życiu tybetana zabraknąć. Aby uchronić psa przed tym problemem należy nie tylko dopasować formę aktywności dorosłego psa do jego możliwości. Ryzyko zmniejszy też rozsądne dozowanie ruchu psu w fazie wzrostu. W tym czasie jego kości i stawy dopiero rosną i utwardzają się.

Inną dolegliwością, na którą narażone są mastify tybetańskie, jest skręt żołądka, który może pojawić się jako wynik nagłej aktywności po świeżo zjedzonym, obfitym posiłku. Aby uchronić przed nim psa, należy podawać mu odpowiednio zbilansowaną karmę w porcjach, które łatwo strawi. W razie potrzeby można zmniejszyć wielkość porcji i zwiększyć ich ilość. Prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka u psa podnosi dodatkowo przewlekły stres, dlatego ta dolegliwość często towarzyszy psom zabranym nieodpowiedzialnym właścicielom.

Mastif tybetański jest również narażony na choroby oczu, na przykład entropię, czyli wywinięcie powiek do wewnątrz. Istnieje odwrotność tej choroby, czyli ektropium. Również polega na wywinięciu powiek, jednak do zewnątrz. Dolegliwości mogą dotyczyć powieki dolnej, górnej albo obu. Częściej dotykają powiekę dolną niż górną. Mogą być uwarunkowane genetycznie lub powstawać w wyniku mechanicznych urazów oka.

Ciekawostka: Suki mastifów tybetańskich mają cieczkę tylko raz do roku.

Żywienie – ile je mastif tybetański?

Żywienie psa zawsze powinno być odpowiednie do jego wielkości, wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia, w tym problemów żołądkowych. W przypadku mastifa tybetańskiego nie jest inaczej.

Jak karmić mastifa tybetańskiego? Przede wszystkim z głową. W żywieniu psa zawsze chodzi dostarczenie do jego organizmu wszystkich składników, które są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dla mastifów tybetańskich polecana jest często dieta BARF.

Osoby posiadające wystarczającą wiedzę z zakresu żywienia mogą samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pupila. Powinny przy tym korzystać ze składników świeżych i naturalnych. Brak takiej wiedzy lub wybór gorszych składników stwarzają ryzyko, że pożywienie podawane psu nie będzie odpowiednio zbilansowane. Osobom, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa, polecamy gotowe karmy dla zwierząt. Oczywiście, tylko te o wysokiej jakości, opracowane przez specjalistów. Tanie zamienniki często zawierają dodatki, które mają szkodliwy wpływ na organizm psa.

Mastify tybetańskie nie są raczej psami łakomymi. Z tego powodu trochę trudniej przekupić je przysmakami. Dobre jest zaś to, że zmniejsza się dzięki temu ryzyko otyłości. Oczywiście to opiekun jest zobowiązany do kontrolowania masy ciała swojego pupila i reagowania na ewentualne odstępstwa od normy.

Podsumowanie

Mastif tybetański, czyli najdroższy pies na świecie nie jest dla każdego. Nie tylko ze względu na cenę szczeniaka i późniejsze koszty utrzymania. Jego charakter sprawia, że zapanowanie nad ogromnym czworonogiem jest możliwe tylko dla nielicznych. Wychowaniem tybetana może zająć się jedynie silna emocjonalnie osoba, która ma widoczny posłuch wśród ludzi i zwierząt w swoim otoczeniu. To warunek konieczny dla zdobycia posłuchu mastifa tybetańskiego. Naszym zdaniem warto podjąć wysiłek, ponieważ dobrze wychowany mastif tybetański doskonale sprawdzi się jako przyjaciel i obrońca domu.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.