Najpopularniejsze rasy psów. Nasze top 7

Jakie są najpopularniejsze rasy psów w Polsce? Czy wśród nich dominują duże, czy może małe rasy? Psy to oczywiście najpopularniejsze zwierzęta domowe nie tylko w Polsce, ale też w innych częściach świata. Są różne – duże, małe, krótkowłose i długowłose, jasne i ciemne, energiczne i kanapowe leniwce, wszystkie jednak kochają tak samo i potrzebują przyjaznego domu. Jakie są znane rasy psów i które najczęściej wybierają Polacy?

Pies psiakowi nierówny, zwłaszcza jeśli chodzi o temperament i wygląd. Chociaż bez problemu można spotkać rasy psów, które są do siebie podobne jak dwie krople wody, w rzeczywistości w naszym rankingu znalazły się pieski różnej wielkości, maści i o naprawdę zróżnicowanym wyglądzie.

Co to oznacza? To znaczy, że Polacy kochają wszystkie pieski, bez względu na ich wielkość. W top 5 najpopularniejszych ras psów znajdziemy zarówno małe szczekliwe pieski, jak i duże psy obronne.  

Nasze wybory często oczywiście uzależnione są od przeznaczenia, dla którego kupujemy lub przygarniamy psa. Jedne z nich mają być domowym towarzyszem zabaw, inne jednak mają bardzo odpowiedzialne zadanie pilnowania domostwa na zewnątrz, w ogrodzie. Trudno tutaj wyobrazić sobie małego szczekliwego pieska, który co prawda zrobi sporo hałasu, ale zapewne nie przestraszy intruza. Być może właśnie dlatego na pierwszym miejscu rankingu znalazł się sporych rozmiarów przedstawiciel gatunku.  

popularne psy

1. Owczarek niemiecki  – najpopularniejszy pies w Polsce

Piękny, dostojny, wzbudzający respekt, ale tak naprawdę bardzo towarzyski i kontaktowy, zwłaszcza z zaprzyjaźnionymi osobami – owczarek niemiecki. Najpopularniejsze rasy psów w Polsce to właśnie owczarki niemieckie, które najczęściej można spotkać w roli wspomnianych stróżów domostwa.

Dlaczego akurat owczarek niemiecki? Trudno nie skojarzyć tej rasy z wiernym i lojalnym Szarikiem, czyli ulubieńcem każdego, kto choć raz oglądał przygody czterech pancernych. Pies jak wiadomo, odgrywał w serialu niemałą rolę, tak samo jest i w życiu realnym. Owczarki niemieckie są bardzo lojalne względem swoich właścicieli, cechują się świetnym zmysłem tropicieli, a także są bardzo bystre i szybko się uczą, dlatego też służą publicznemu bezpieczeństwu jako psy policyjne.

Nierzadko też owczarki niemieckie tresowane są na psy ratownicze, na przykład w TOPR-ze. Owczarki wymagają jednak sporo ruchu, przestrzeni i dobrej opieki od strony właściciela. Pomimo tego, zajęły pierwsze miejsce w rankingu na popularne psy w domach (i ogrodach) Polaków.

popularne rasy psów
Dowiedz się więcej o owczarku niemieckim

2. Labrador retriever

Na drugim miejscu nie bez przypadku znalazł się przedstawiciel innej, naprawdę sporej rasy. Najpopularniejsze rasy psów to też labrador, ukochany członek rodziny, zwłaszcza jeśli są w niej dzieci. Tego psa zaleca się każdej rodzinie, która szuka towarzyskiego, wiernego i całkowicie oddanego psiego kompana. Jest łagodny, bardzo przepada za dziećmi i łasi się do każdego, kogo spotka na ulicy. Pomimo swojej wielkości, nie nadaje się na efektownego stróża dobytku, bo może okazać się, że prędzej zaprzyjaźni się z intruzem, niż zrobi mu krzywdę.

Labradory to za to bardzo błyskotliwe i mądre psiaki, które szybko uczą się sztuczek i komend. Stąd też bardzo często sprawdzają się jako przewodnicy osób niewidomych lub osób niepełnosprawnych. Popularne rasy psów, które szybko zyskują sympatię każdej napotkanej osoby, muszą znajdować się na wysokim miejscu w naszym rankingu, a labradory bez wątpienia do nich należą. Nie da się ich nie lubić, dlatego bardzo często goszczą w polskich domach.

najpopularniejsze rasy psów
Dowiedz się więcej o labrador retriever

3. Yorkshire terier 

Dla kontrastu z wyżej wymienionymi dużymi przedstawicielami gatunku, w pierwszej trójce znalazł się również szczekliwy, energiczny i bardzo radosny yorkshire terier. To typowa domowa maskotka, która bardzo często towarzyszy swoim właścicielom schowana w podręcznych torbach lub noszona na rękach.

To właśnie ze względu na swój mały rozmiar, yorkshire terier jest tak popularną rasą psów. Można zabrać go ze sobą wszędzie, również do samolotu, bo zazwyczaj waży mniej niż 5 kg. To również stereotypowa psia przylepa, która nie odstępuje swojego właściciela ani na krok.

Trzeba jednak pamiętać, że ta rasa potrzebuje ruchu, nie lubi zostawać na długo sama w domu i wymaga regularnych wizyt u psiego fryzjera. Trzeba liczyć się również z jego dosyć upartym charakterem i nierzadko spotykanym zadziornym zachowaniem.

mały i miły piesek
Dowiedz się więcej o yorkshire terier 

4. Buldog francuski  

Jakie są najbardziej znane rasy psów? W Hiszpanii na przykład za najpopularniejszą rasę uważa się właśnie te małe, ale jakże rozkoszne psiaki, buldogi francuskie. Są pocieszne i słychać je już ze sporej odległości. Wszystko przez charakterystyczne chrumkanie, które albo się kocha, albo po prostu nie powinno się mieć buldożka francuskiego w domu. Charakterystyczna mordka, jeszcze bardziej charakterystyczne uszy i raczej niewielkie gabaryty sprawiają, że buldogi francuskie bardzo szybko zyskują sympatię Polaków.

Dodatkowo krótkie nóżki i dosyć spora masa ciała względem całych proporcji, sprawia, że te psiaki rozczulają nas do maksimum możliwości. Kocha człowieka, pieszczoty, bardzo przepada za dziećmi i uwielbia wspólną zabawę. Pamiętaj jednak, że buldog francuski dosyć szybko się męczy i nie za dobrze znosi wysoką temperaturę.

pies dla seniora
Dowiedz się więcej o buldog francuski

5. Chihuahua

Znany jako jeden z najmniejszych psów na świecie, chihuahua to jednocześnie bardzo lubiana i często spotykana rasa psa w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim za swoją kompaktowość – tego psa zabierzesz ze sobą dosłownie wszędzie, przy odpowiednim stroju jesteś w stanie przemycić go pod pazuchą nawet do kina! Chihuahua niestety ma łatkę dosyć głupiutkiego psa, co nijak ma się do jego rzeczywistej inteligencji.

Te psy są bystre i szybko się uczą i potrafią bronić terenu i swojej rodziny skuteczniej od wspomnianego już labradora. Chihuahua nie potrzebuje wiele przestrzeni do życia, ale tak jak każdy pies źle znosi długotrwałą samotność. Trzeba też pamiętać, że jego budowa jest bardzo delikatna. Należy uważać na kontakt z dziećmi i pamiętać o ciepłym ubranku na zimę!  

pies dla dziecka
Dowiedz się więcej o chihuahua

6. Jack russell terrier

Jacka russell terriera znamy w dużej mierze z filmu pt. “Maska”. Rezolutny piesek o imieniu Milo, który towarzyszył swojemu ekscentrycznemu opiekunowi Stanleyowi Ipkissowi w jego zwariowanych przygodach. W rzeczywistości czworonóg ten często bywa wykorzystywany w polowaniach – wywabia lisy i mniejsze zwierzęta ze swoich nor. To również świetny pies do towarzystwa, stał się najlepszym przyjacielem wielu rodzin.

Jack russell terrier to żywiołowy, radosny psiak, który do szczęścia potrzebuje dużo zabaw i aktywności. Jego wigor i nieposkromione pokłady energii są zaraźliwe. Ten uroczy psiak potrafi poprawić humor każdemu, kto ma gorszy dzień. Pewnie dlatego jest tak popularny i chętnie wybierany na domowego pupila. Jack russell terrier zachwyca nie tylko charakterem, ale również wyglądem. W umaszczeniu tego małego czworonoga dominuje biel, jednak na jego ciele możemy spotkać rude lub czarne łaty, które tylko dodają mu uroku.

Dowiedz się więcej o jack russell terrier

7. Mastif tybetański

Można pokusić się o stwierdzenie, że przedrostek “naj” najlepiej opisuje mastifa tybetańskiego. Jest on uważany za jednego z najstarszych ras na świecie. Czworonóg ten to najdroższy pies, czerwony mastif tybetański został sprzedany za niebagatelną sumę 5 milionów złotych. Można zatem uznać go za zwierzę luksusowe i przez wielu pożądane.

Mastif tybetański jest bardzo duży (psy nie powinny mierzyć mniej niż 66 cm w kłębie) i ma gęstą, puszystą sierść. Wyglądem przypomina trochę wielkiego niedźwiedzia brunatnego. Jest znany z jednej unikatowej cechy – zwierzę to nie szczeka, odgłos, jaki wydaje bardziej przypomina ryk lwa. Mimo wszystko na co dzień to bardzo spokojny i zrównoważony pies. W stosunku do najbliższych jest czuły i chętny do przytulania. Doskonale sprawdzi się w roli stróża – pilnowanie wyznaczonego terenu i ludzi, którzy się na nim znajdują to dla niego chleb powszedni. Potrzebuje jednak konsekwentnego opiekuna, który wychowa go na dobrego psa.

Dowiedz się więcej o mastif tybetański

Jakie są najpopularniejsze rasy psów w Polsce? Chociaż na dwóch pierwszych miejscach królują duże psy, to kolejne trzy należą do raczej mniejszych piesków, w tym do bardzo małego chihuahua. Bez względu na rasę, każdy piesek jest ostatecznie najlepszym kompanem dla kochającego człowieka!

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Wybór rasy psa - jak dobrać psa dla siebie
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Najpopularniejsze rasy psów. Nasze top 7
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.