Yorkshire terrier – mały psiak z wielkim sercem, poznaj go bliżej!

Yorkshire terrier to piesek doskonale znany, cieszy się bowiem od lat ogromną popularnością. Niech Cię nie zwiedzie jego wygląd! Przypomina uroczą maskotkę, ale w jego wnętrzu kryje się prawdziwy, nieustraszony pies-wojownik! Szalenie inteligentny, niezależny i odważny nade wszystko york to psiak, którego warto poznać bliżej. Łatwo się w nim bowiem zakochać. Co takiego warto wiedzieć o yorkach? Dla kogo będzie to pies idealny? Sprawdź to!

rASA PSA Yorkshire terrier

Yorkshire terrier – pies rewolucji przemysłowej

Historia tej rasy rozpoczyna się w XIX wieku i nierozerwalnie związana jest z okresem rewolucji przemysłowej. To właśnie w tamtym okresie do północnej Anglii zaczęli masowo ściągać ubodzy węglarze, tkacze i inni robotnicy, którzy rozpaczliwie poszukiwali pracy. Osiedlali się w hrabstwach Lancashire i Yorkshire – od tego ostatniego york zawdzięcza nazwę rasy – i przywozili ze sobą swoje małe psy.

Psy były im potrzebne – pomagały im walczyć z plagą szczurów i innych gryzoni, były niewielkie i niesamowicie odważne, dlatego nadawały się też do kłusowania na zwierzynę. To, oczywiście, było surowo zabronione, ale głód, potrzeba jedzenia czy zdobycia jakichkolwiek dóbr, na których można by było zarobić, była w biednych ludziach zbyt silna, by się tym przejmowali. Yorkshire terrier doskonale nadawał się do wypłaszania zwierzyny, a jego ogromna odwaga i zadziorność sprawiały, że nie obawiał się nawet wejść za zwierzyną do nory.

Jego niewielkie rozmiary sprawdzały się jeszcze w jednej kwestii związanej z kłusownictwem – było to zabronione i surowo karane, ale piesek był tak mały, że bez problemu mieścił się w kieszeni płaszcza i tak jego właściciel mógł z nim wrócić do domu bez obaw. York doskonale sprawdzał się też w roli bardzo czujnego stróża, dlatego był niezwykle ceniony.

Na samym początku szata tych terierów wcale nie była imponująca – pies był typowo użytkowy i miał cechować się odwagą, walecznością i czujnością, a nie wyglądem. Z biegiem czasu jednak, pod wpływem krzyżowania z maltańczykami, nabrał swojego charakterystycznego wyglądu. Wtedy zainteresowali się nim przedstawiciele wyższych sfer.

ile żyją yorki?

Przeczytaj także: Maltańczyk – pies, który podbija serca Polaków! Informacje o rasie

O początku rasy, którą znamy dzisiaj, można mówić od roku 1865 – Mary Ann Foster wtedy zarejestrowała pierwszego Yorkshire teriera, psa o imieniu Huddersfield Ben. Co ciekawe – pies ten święcił tryumfy nie tylko na eleganckich wystawach psów, ale też odnosił ogromne sukcesy w konkursach walki ze szczurami. Zginął tragicznie po sześciu latach – pod kołami powozu. Dorobił się jednak sporego potomstwa.

Ben był jeszcze całkiem sporym psem, ale z biegiem czasu hodowcom udało się uzyskać pieska, który ważył około trzech kilogramów. Te rozmiary sprawiły, że piesek zaczął być ceniony także przez marynarzy – w końcu nadal doskonale tępił szczury, a tych na statkach nigdy nie brakowało. Właśnie dzięki marynarzom rozprzestrzenił się na całym świecie, a szczególną sympatię zyskał sobie w Stanach Zjednoczonych. 

York w Polsce

W Polsce pierwszy york pojawił się już w 1967 roku. Stało się to dzięki staraniom Anny Fangor. Suczka sprowadzona została z Wielkiej Brytanii, później dołączył do niej pierwszy pies. Obecnie to rasa bardzo popularna w kraju i bez większych problemów możesz znaleźć ich hodowlę.

Ile kosztuje yorkshire terrier? Cena uzależniona jest od wielu czynników – utytułowania i sukcesów krajowych i międzynarodowych rodziców czy prestiżu danej hodowli. Musisz się jednak przygotować na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Popularność yorków sprawiła, że – niestety – możesz spotkać się też z ofertami tych piesków za kilkaset złotych, za to bez rodowodu. To nielegalne! Nie wspieraj pseudohodowli, nie dokładaj się do cierpienia zwierząt.

Yorkshire terrier cena

Yorkshire terrier – wygląd uroczej maskotki

Pies Yorkshire terrier swoją ogromną popularność zawdzięcza nie tylko swojemu charakterowi, ale też wyglądowi. Są niewielkie, bo mają jedynie około dwudziestu pięciu centymetrów w kłębie i ważą maksymalnie do nieco powyżej trzech kilogramów. Rasy yorków jako takie nigdy nie zostały wyodrębnione, ale w ostatnich latach można było zaobserwować miniaturyzację tych psów.

York miniaturka związany był z dwoma faktami: po pierwsze ludzie cenili niewielkie rozmiary tych zwierząt, po drugie zaś, oficjalny wzorzec nigdy nie ustalił minimalnych rozmiarów yorka. Nadmierna miniaturyzacja jednak doprowadziła do problemów zdrowotnych w obrębie rasy i wielu hodowców od tego odchodzi dla dobra psów.

Najbardziej rzuca się w oczy szata tych psów. Pozbawiona podszerstka, musi być długa, prosta i cienka. W dotyku bardzo jedwabista. Od nosa do końca ogona york ma przedziałek, który dzieli włosy na tułowiu – rozłożone są one równomiernie i spływają aż do ziemi. Włosy na głowie tworzą charakterystyczną brodę i wąsy.

Yorkshire terrier umaszczony jest też w bardzo charakterystyczny sposób. Ciemnostalowo niebieski płaszczyk pokrywa ciało yorka od guza potylicznego po samą nasadę ogonka. Nie może być srebrny ani błękitnoszary, nie może też być przesiany barwą brązową lub płową. Drugą barwą, która występuje na yorkach, są różne odcienie złota. Pojawiają się one na głowie, na spodzie ogona, na kończynach przednich i wewnętrznej stronie tych tylnych, a także na klatce piersiowej i stawach skokowych.

Szczeniaki york przypominają po urodzeniu raczej szczeniaki rottweilera lub dobermana – są bowiem czarno-złote. Wybarwiają się długo, bo przez około półtora do nawet dwóch lat.

szczeniaki york

Czy york to zdrowa rasa?

York to rasa stosunkowo zdrowa, a przez to też uważana za dość długowieczną. Ile żyją yorki? Są w stanie przeżyć nawet około szesnastu lat, oczywiście, pod warunkiem, że nie będą miały żadnych problemów genetycznych i otrzymają najlepszą opiekę.

U yorków występuje skłonność do problemów z wypadającymi rzepkami kolanowymi. Zdarza się również, choć stosunkowo rzadko, że dochodzi do problemów z sercem oraz zapadania i zwężenia tchawicy.

Dość częstym problemem jest odkładanie się kamienia nazębnego, który należy regularnie ściągać. Mogą pojawić się też różnego rodzaju alergie i problemy z układem pokarmowym – zwłaszcza jeśli piesek jest niewłaściwie żywiony. U starszych psów może pojawić się też katarakta, a u bardzo małych przedstawicieli rasy problemy z niezarośniętym ciemiączkiem.

Sierść tych psów, choć bardzo piękna, doskonale chłonie wilgoć, przez co zwierzak może się często przeziębiać. Dlatego trzeba je hartować, ale też dbać o to, by nie marzły. Dokładnie suszyć po spacerze, a jesienią i zimą zaopatrzyć w kombinezony czy kurteczki, które zapewnią im komfort.

Yorki to też psiaki bardzo żywiołowe i ciekawskie – mogą wejść nawet gdzieś bardzo wysoko, a potem stamtąd zeskoczyć, co sprawia, że mogą być bardziej narażone na występowanie urazów i trzeba na nie uważać.

jak wychować yorka

Pielęgnacja yorka – na co musisz być gotowy?

Pielęgnacja yorka jest trudna i czasochłonna. Musisz być na to przygotowany. Pies tej rasy nie linieje, ale musisz go codziennie starannie wyczesywać specjalnymi grzebieniami, używać olejku bądź odżywki i robić kucyka z włosów, które ma na głowie. Wszystkie zabiegi musisz przeprowadzać bardzo ostrożnie i delikatnie, najlepiej przyuczać do tego szczeniaka już od małego, żeby się nie stresował.

Kąpiel wskazana jest raz w tygodniu. W tym celu używaj specjalnych szamponów, balsamów i odżywek przeznaczonych dla psów długowłosych. Musisz też go regularnie strzyc – do tego też trzeba sporo wiedzy, umiejętności i doświadczenia – zwłaszcza jeśli planujesz wystawową karierę psa. Możesz się tego nauczyć samodzielnie, ale niektórzy korzystają w tym celu z usług profesjonalistów.

O właściwą dietę yorka możesz zadbać samodzielnie, decydując się na przygotowywanie posiłków w domu albo też zdecydować się na zakup dobrej jakości, wysokomięsnej karmy komercyjnej. Jeżeli nie masz pewności, czego potrzebuje Twój york, poproś o pomoc lekarza weterynarii lub zgłoś się do dietetyka weterynaryjnego.

Yorkshire terrier – charakter, temperament, usposobienie

Yorkshire terrier może i wygląda jak pluszowa zabawka, ale na pewno nią nie jest. To pies o duszy wojownika – odważny, aktywny, żywiołowy, bardzo inteligentny i niezależny. Musisz wiedzieć, jak wychować yorka, by wyrósł na psa zrównoważonego, a nie nerwowego i bojaźliwego.

Musi być nauczony zasad i socjalizowany, bo inaczej szybko wykorzysta swoją przewagę nad właścicielem i wejdzie mu na głowę. Jest odważny, zadziorny, ale też bardzo ufny – w ogóle nie czuje respektu przed większymi psami, a nadmierna ufność może często sprawiać, że psiak będzie wpadał w kłopoty, przed którymi trzeba go strzec.

Jest niezależny i uparty, dlatego zwyczajne szkolenie może nie odnieść spodziewanych efektów – wymaga dużo cierpliwości, łagodności, ale też stanowczości. Potrzebuje sporo ruchu – lubi się bawić i aktywnie spędzać czas, choć jeśli zapewnisz mu dość rozrywki, nie potrzebuje wcale bardzo długich spacerów.

Potrafi też bardzo mocno przywiązać się do właścicieli. Jest bardzo wrażliwy, bywa też zazdrosny. Jeśli zostanie tego nauczony, może spędzać kilka godzin samotnie, ale najlepiej czuje się wtedy, gdy może towarzyszyć swojemu opiekunowi.

Kto stworzy yorkowi dobry dom?

Z kim najszczęśliwszy będzie york? Pieski tej rasy wymagają pracochłonnej pielęgnacji, dlatego przede wszystkim trzeba mieć dla nich czas, a także potrafić się nimi zająć tak, by nie zrobić im krzywdy. Są też bardzo charakterne, zadziorne, a przy tym brawurowo wręcz odważne. Potrzebują odpowiedniej nauki zachowania, by nie stała im się żadna krzywda.

Może być doskonałym towarzyszem dla starszego dziecka – mniejsze może, nawet przypadkowo, zrobić mu krzywdę, bo yorki są bardzo delikatnej budowy. Może też mieszkać z innymi psami, ale najlepiej czuje się wśród większych od siebie psów lub przedstawicieli własnej rasy.

Nie decyduj się yorka, jeśli spodziewasz się uroczej maskotki i nie masz dość czasu dla zwierzaka. Potrzebuje on ruchu, zabawy i sporo aktywności. Lubi się bawić i biegać, potrzebuje też ludzkiego towarzystwa.

Yorkshire terrier cena tego psa

Yorkshire terrier – podsumowanie

Yorkshire terrier to odważny pies, który przybył do Anglii wraz z klasą robotniczą, która wyemigrowała w poszukiwaniu pracy. Początkowo pełnił wyłącznie funkcje użytkowe – tropił i płoszył zwierzynę w lasach, walczył ze szczurami i innymi gryzoniami, a także stróżował – jest bowiem psem bardzo czujnym.

Z czasem zainteresowały się nim też wyższe sfery i mniej więcej od tego momentu można mówić o celowej hodowli.

To psy bardzo cenione za swój wygląd, ale też charakter – są niezależne i uparte, ale też urocze, ufne i pełne miłości, którą potrafią okazywać bardzo żywiołowo. Ich pielęgnacja jest wymagająca i zabiera mnóstwo czasu, dlatego jeśli zastanawiasz się nad zakupem yorka, zastanów się, czy dasz radę się nim należycie zająć.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Yorkshire terrier – mały psiak z wielkim sercem, poznaj go bliżej!
  • Avatar

    Bunia jest moim drugim yorkiem. Poprzednia Lena odeszła kiedy miała 14 lat i była malusieńką zminiaturyzowaną wersją yorka. Bunia także należy do malutkich yorków. Każda z nich jest inna. Lena była zaprzeczeniem typowych cech swojej rasy, natomiast Bunia to 200% teriera w terierze. Jednak w obu przypadkach stwierdzam, że są to psy bardzo inteligentne i podatne na szkolenie, wymagające uwagi ze względu na gabaryty i konsekwentnego prowadzenia gdyż łatwo wchodzą swojemu człowiekowi na głowę. Z uwagi na ich bezpieczeństwo nie polecam do domu z małymi dziećmi. Pieski te mają też delikatne żołądki więc lepiej nie karmić czym popadnie. Moje pieski zawsze mieszkały w towarzystwie innych zwierząt więc nigdy nie było kłopotu z agresją wobec innych stworków. Moje yorczyce zawsze witają napotkaną zwierzynę i to ja muszę czuwać aby inne zwierzątka nie zrobiły im krzywdy. Yorki jak i inne psy powinny zawsze trafić do świadomego rasy kochającego domu bo każdy zwierzak potrzebuje obok siebie mądrego człowieka.

  • Avatar

    Mam yorka od dwóch lat.wabi się Moli, jest piękna,mądra kochana.nigdy w życiu nie myślałam że można tak pokochać pieska,nie wyobrażam sobie życia bez niej,Moli dostałam od córek jako prezent z chwilą przejścia na emeryture, mam dużo czasu wiec dbam o nią jak tylko potrafię, co sprawia mi wielką przyjemność.pozdrawiam serdecznie ❤️ wszystkich właścicieli piesków 🐕 Ela

  • Avatar

    Mój yorkuś ma 8 miesięcy i wszystkie cechy tutaj opisane prócz jednego. Nie stoją mu uszy i przez to jest ładniejszy i bardziej sympatyczny. Rodowód do „średniowiecza”. Hahaha, pozdrawiam wszystkich właścicieli yorkusiów rozrabiaków

  • Avatar

    mój york był ze mną 16 lat i to prawda, ze trzeba o niego bardzo dbać… regularne sprawdzanie stanu zdrowia i badania to podstawa bo latwo mozna coś przeoczyć. Teraz mam drugiego yorka ktory ma dopiero 5 miesiecy i tez jest kochany chociaż zupelnie inny… Yorki to pieski do kochania ale takze to odpowiedzialnosc i obowiazek..pozdrawiam wszystkich milosnikow tej rasy

  • Avatar

    Tak długo szukałam rzeczowego, treściwego artykułu na temat tej rasy i u Was go znalazłam. Dziękuje bardzo! Nie dość ze obfituje w informacje, to bardzo dobrze napisany!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.