Toy rosyjski – piesek miejski z piórkami na uszach

Toy rosyjski, dawniej toy terier rosyjski to piesek, który idealnie nadaje się do życia w mieście, a także, jako kompan osób starszych. Rasa posiada wiele zalet, ale opiekunowie powinni liczyć się z wrażliwą naturą toya rosyjskiego i odpowiednio go prowadzić. Czy zastanawiasz się nad zakupem psa tej rasy? W tym artykule nie tylko dowiesz się ile kosztuje rosyjski toy, ale także jak należy się nim opiekować, jak karmić psa tej rasy oraz jakie warunki będą dla niego odpowiednie.

Rosyjski toy hodowla

Toy rosyjski – najważniejsze informacje na temat rasy

Toy to rosyjska rasa małych psów, która posiada 352 numer wzorca w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Rasa została przypisana do IX grupy – Psy do towarzystwa i ozdobne, w sekcji 9 – spaniele ozdobne kontynentalne i rosyjskie toye.

Organizacje kynologiczne

Toy rosyjski jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy I – dwa wzorce dla długowłosego i gładkowłosego – Psy „zabawki” do towarzystwa/ozdobne (Toys),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał dwie pozycje 5.29.1 gładkowłosy i 5.29.2 długowłosy w grupie psów do towarzystwa.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów „zabawki” – ozdobne do towarzystwa (Toy Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów „zabawki” ozdobne do towarzystwa (Toy),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VL-2 i został przypisany do grupy psów „zabawki” ozdobne/do towarzystwa (Toys)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów do towarzystwa (Companion Dog Group)

Historia kształtowania się nowej rasy psów

Rosyjski toy wywodzi się od miniaturowego teriera angielskiego, który był popularny wśród rosyjskiej arystokracji od czasów Piotra I Wielkiego (XVIII wiek). Z tego względu, po rewolucji październikowej rasa była źle postrzegana, a jej popularność drastycznie spadła. Po II Wojnie Światowej podjęto próby odrestaurowania rasy, lecz polityczna izolacja kraju i brak odpowiedniej liczebności osobników doprowadziły do uzyskania rasy odmiennej od dawnej. Do ustabilizowania toya rosyjskiego były używane mieszańce w typie terriera miniaturowego oraz osobniki pinczera miniaturowego. W ten sposób uzyskano dwie odmiany:

  • toy rosyjski długowłosy,
  • toy rosyjski krótkowłosy.

Popularność rasy toy

Po rozpadzie ZSRR, rasa została niemal wyparta na ojczyźnie przez importowanych przedstawicieli ras miniaturowych. W wyniku determinacji hodowców rosyjskich, pies rosyjski toy zaczął zyskiwać popularność nie tylko w Rosji, ale także w Europie, USA i Japonii. Następnie powstały zagraniczne hodowle na terenach Finlandii, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech oraz Polski.

Toy rosyjski – wygląd z piórkami i bez

Jest wysokonożnym małym psem. Chociaż budowa jego ciała jest smukła i delikatna, to piesek porusza się lekko i energicznie, przez co prezentuje się bardzo elegancko. A co charakterystycznego w wyglądzie ma toy terier rosyjski?

Budowa ciała

Rosyjski toy posiada małą głowę w porównaniu do reszty ciała, lecz to skutecznie ukrywa dzięki swoim ogromnym i stojącym uszom. Oczy, podobnie jak uszy są duże, a przy tym wypukłe i szeroko rozstawione. Pyszczek jest zwieńczony małym nosem w kolorze czarnym lub odpowiadającym barwie umaszczenia. Szyja toya jest długa, smukła i lekko łukowata. Tułów odznacza się prostym grzbietem i lekko opadającym, zaokrąglonym zadem, na końcu którego znajduje się ogon w kształcie sierpowatym. Kończyny są proste i chude, zakończone małymi, owalnymi łapami.

Wielkość

Waga dla obu płci rasy rosyjski toy wynosi do 3 kg. Według wzorca odpowiednia wysokość dla obu płci w kłębie, czyli mierzona od ziemi do szczytu łopatek, wynosi 20 – 28 cm, przy czym dopuszczalna jest tolerancja 1 cm od podanej wartości.

Szata i umaszczenia

Pies toy rosyjski występuje w dwóch odmianach:

  • toy rosyjski krótkowłosy – posiada krótką, błyszcząca ściśle przylegającą sierść bez podszerstka.
  • toy rosyjski długowłosy – charakteryzuje się ściśle przylegającymi włosami o długości 3 – 5 cm, które mogą być proste lub falowane i nie zasłaniają sylwetki psa. Na głowie i przednich partiach kończyn włosy są krótkie. Bardzo charakterystyczne dla odmiany są pióra z włosów na uszach, a także na tylnych partiach kończyn.

Zarówno rosyjski toy długowłosy, jak i rosyjski toy krótkowłosy mogą mieć umaszczenie:

  • czarne podpalane,
  • brązowe podpalane,
  • niebieskie podpalane,
  • rude – dopuszczalny jest czarny lub brązowy nalot.
Toy rosyjski w trawie

Toy rosyjski – pielęgnacja i higiena

Toy rosyjski nie jest bardzo wymagający w pielęgnacji. Strzyżenie psa nie jest konieczne. Jeżeli myślimy o udziale w wystawach, to wtedy warto skorzystać z usług psiego fryzjera lub sami możemy wyrównać szatę degażówkami, czyli nożyczkami z ostrzami w kształcie zębów. Zabiegi pielęgnacyjne i ich częstotliwość powinny być dostosowane do odmiany. Zarówno rosyjski toy długowłosy, jak i rosyjski toy krótkowłosy powinny być przyuczane do nich od szczeniaka.

Szczotkowanie

Rosyjski toy długowłosy powinien być czesany około 3 razy w tygodniu. Do tego przyda nam się:

  • szczotka włosiana dla psów,
  • gładko zakończona szczotka druciana dla psów,
  • metalowy grzebień dla psów z rozmieszczeniem zębów o średniej gęstości.

Rozczesywanie tej odmiany jest kluczowe, ponieważ sierść ma tendencje do plątania się. Przed rozpoczęciem czesania i naniesieniem odżywki, warto sprawdzić czy gdzieś się pojawiły splątania i w razie potrzeby należy je delikatnie rozplątać.

Toy krótkowłosy jest mniej wymagający. Wystarczy spryskać sierść odżywką w aerozolu, a następnie wyszczotkować ją gumową szczotką. Taki zabieg powinniśmy wykonywać dwa razy w tygodniu.

Kąpiele

Rosyjski toy krótkowłosy powinien być kąpany raz na dwa tygodnie, a rosyjski toy długowłosy raz w tygodniu. Obydwie odmiany kąpiemy dwukrotnie, używamy szamponu dostosowanego do długości włosów, po spłukaniu i osuszeniu psa nanosimy na parę minut odżywkę, którą spłukujemy i suszymy psa przy użyciu ręczników.

Ponieważ kąpiele są stosunkowo częste, powinniśmy używać najlepszych szamponów i odżywek. Dzięki temu:

  • szata psa nie straci koloru,
  • zostanie zachowana i wzmocniona struktura włosa,
  • skóra będzie zdrowa.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Tak jak w przypadku każdego psa, powinniśmy pamiętać o higienie jego:

  • uszu,
  • oczu,
  • okolic intymnych,
  • zębów,
  • pazurków,
  • skóry.

Oczy, uszy i okolice intymne warto jest co jakiś czas doglądać, w razie potrzeby można je przetrzeć zwilżonym wacikiem. O zęby psa możemy zadbać podając specjalne przekąski dentystyczne dostosowane do rozmiarów jego szczęki lub czyszcząc zęby pastą do zębów dla psów. Pazurki przycinamy obcinaczkami dla psów wtedy, gdy są zbyt długie, by nie powodowały bólu podczas chodzenia. Skórę powinniśmy dokładnie przeglądać, gdyż mogą na niej występować zatarcia i infekcje. Po to by nie znajdować na ciele pupila pasożytów, możemy założyć specjalne obroże owadobójcze. Skuteczne są również krople na pasożyty. Dużą popularnością wśród opiekunów psów cieszą się krople od firmy Vetoquinol.

Toy rosyjski – delikatny charakter

Toy rosyjski ma czarujący wygląd, ale także i charakter, jeżeli jest dobrze prowadzony. Bez względu na to, czy na ulicy pojawi się toy rosyjski długowłosy, czy toy rosyjski krótkowłosy, pies ten zawsze zwraca na siebie uwagę.

Zachowanie w domu

Toy jest niezwykle energiczny, aktywny i zabawny. Jest lojalny i czuły, szczególnie wobec swojego opiekuna. Ma chwiejną psychikę i jest podatny na stres. Źle znosi samotność i jest wrażliwy na bodźce. Z tego względu bardziej nadaje się dla spokojnych rodzin. Pies będzie chętnie bawił się z naszymi pociechami, jeżeli nie będą mu dokuczać, czy hałasować. Tak samo jest i w przypadku innych zwierząt w domu. Potrafi z nimi żyć w zgodzie, jeżeli one traktują go życzliwie. Piesek jest znakomitym wyborem dla osób starszych. Chociaż porusza się energicznie, to spokojne i wolne życie jest mu w smak. Rosyjski toy na pewno sprawdzi się w domu w roli alarmu. W rodzimej Rosji jest postrzegany, jako “dzwonek do drzwi”, chętnie oznajmia o przybyciu gości szczekaniem. Oprócz tego potrafi głośno zaznaczać swoją obecność, kiedy czuje się znudzony lub potrzebuje uwagi.

Stosunek toya wobec obcych i na zewnątrz

Rosyjski toy nie jest zbyt ufny wobec obcych. Może wykazywać bojaźliwość lub agresję, jeżeli nie jest odpowiednio prowadzony. Powinniśmy uważać na prowokacje większych psów, mały rosyjski toy może łatwo im ulec, lecz w konfrontacji nie ma szans i może doznać poważnych obrażeń. Na zewnątrz trzyma się blisko swojego opiekuna. Nigdy nie ucieknie i nie uda się w pogoń za tropem, rasa zatraciła zmysł myśliwski. Pomimo tego, potrafi przekopać ogródek, po to by siebie czymś zająć.

Dorosły toy rosyjski

Toy rosyjski – wychowanie i szkolenie wrażliwego malucha

Toy rosyjski potrzebuje odpowiednio dużo uwagi. Jego opiekun powinien bacznie obserwować psa, czy nie jest czymś rozdrażniony, a także uczyć go zasad panujących w domu i odwagi. Wspólne aktywności na pewno wzmocnią relację i korzystnie wpłyną na samopoczucie wrażliwego pieska.

Toy rosyjski – mieszkanie czy dom?

Rosyjski toy jest psem, dla którego życie w miejskim bloku nie będzie uciążliwe. Piesek powinien w domu posiadać swój kąt, a w nim miękkie legowisko, a także zaznawać codziennej dawki spacerów. W domu na wsi również będzie czuł się dobrze, jeżeli nie będzie samodzielnie pokonywać schodów pomiędzy piętrami i będzie mieć dostęp do domowników.

Na co zwrócić uwagę przy wychowaniu toya rosyjskiego?

Piesek powinien czuć się bezpiecznie i rozumieć, że może na nas polegać. Nie możemy wykazywać żadnej agresji, słownej, a tym bardziej fizycznej. Po to, by piesek był odważny musi odczuwać nasze wsparcie. Warto go zabierać w różne miejsca, w których może poznawać otoczenie, inne zwierzęta i ludzi. Na szczęście jego kompaktowy rozmiar sprzyja podróżom. Warto także jest nauczyć psa by obecność gości ogłaszał jednym szczeknięciem. W nauce posłuszeństwa stosujmy motywację, poprzez wzmocnienie pozytywne i podawanie przekąski jako nagrody, za dobrze wykonane polecenie, czy odpowiednie zachowanie.

Toy rosyjski – formy aktywności

Rosyjski toy ma niewielkie zapotrzebowanie na ruch. Nie możemy zbytnio przeciążać jego kruchego ciała. Niemniej ruch jest bardzo ważny dla psów tej rasy, dlatego warto jest urozmaicać spacer zabawami. W poszukiwaniu informacji na temat aktywności właściwych dla toya rosyjskiego warto zapoznać się z opiniami innych opiekunów i sprawdzić, które z nich będą odpowiadać naszemu toyowi.

Stwórz idealne warunki dla Twojego pupila!

Toy rosyjski – jak wybrać hodowlę

Toy jest rasą, która kiedyś występowała wyłącznie w ZSRR. Obecnie szczeniaka toya rosyjskiego możemy bez trudu zakupić z hodowli krajowych, lub poszukać ogłoszeń dotyczących oddania rosyjskiego toya. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę.

Hodowla FCI

Kupując szczeniaka z hodowli podlegającej pod FCI mamy gwarancję, że pies jest wzorcowym przedstawicielem rasy, poświadcza to metryka, na podstawie której możemy wyrobić rodowód. W dodatku możemy mieć pewność, że pies przeszedł socjalizację, otrzymał szczepienia, a jego rodzice byli przebadani pod kątem występowania chorób dziedzicznych. Oczywiście, przed zakupem warto osobiście przekonać się co do warunków, w których są hodowane psy. Wtedy też możemy zapytać hodowców o rady dotyczące wychowania lub poprosić o pomoc w doborze szczeniaka.

Toy rosyjski – schronisko

Innym rozwiązaniem, które polecamy jest adopcja. Pies rosyjski toy może czekać na nas w schronisku, tam też możemy rozpocząć swoje poszukiwania. Możemy też sprawdzić ogłoszenia o adopcji w internecie. Musimy uwzględnić przyczynę oddania, a także stan zdrowia psa, w tym także jego psychicznego. Już wiemy, jak bardzo wrażliwą rasą jest toy terier rosyjski. Powinniśmy dobrze rozeznać się, by móc stwierdzić czy poradzimy sobie z jego wychowaniem.

Szczeniak toy rosyjski

Toy rosyjski – zdrowie i odporność

Toy rosyjski potrafi dożyć 11 lat. Opiekunowie, często pozytywnie wypowiadają się na temat zdrowia rasy – zdaniem wielu, pieski praktycznie nie chorują. Pomimo tego rasa posiada zestaw dolegliwości, do których wykazuje predyspozycje. Jeżeli będziemy na bieżąco monitorować stan zdrowia pupila i odpowiednio chronić jego zdrowie, piesek może osiągnąć górną granicę wieku.

Pies rosyjski toy, a odporność na temperatury

Rosyjski toy jest wrażliwy na skrajne temperatury. W takie dni warto jest ograniczyć jego aktywność. Terier rosyjski jest w stanie nauczyć się korzystać z kuwety. Możemy ją wykorzystać w wyjątkowych okolicznościach, wtedy kiedy pogoda na zewnątrz jest nie sprzyjająca spacerom. Takie rozwiązanie nigdy nie powinno zastąpić codziennego spaceru, gdyż pies powinien się ruszać i mieć kontakt ze swoim otoczeniem, co jest bardzo ważne dla jego rozwoju. Rosyjskie terriery nie znoszą zimna, a w szczególności rosyjski toy krótkowłosy. W mroźne dni, pieski będą wdzięczne za ubranie, które ogrzeje je podczas spacerów. Letnie upały też nie są dla nich najprzyjemniejsze, więc w takie dni zawsze muszą mieć możliwość schłodzenia się w cieniu.

Dolegliwości typowe dla rasy toy rosyjski

Cierpi przede wszystkim na choroby związane z:

  • zębami – w wieku sześciu miesięcy zęby psa zaczynają się zmieniać. Trzonowce rosną, ale czasami zęby mleczne nie wypadają same, konieczne jest ich usunięcie z pomocą lekarza weterynarii,
  • kośćmi – ma kruche i cienkie kości, dlatego musimy uważać, aby pies nie skakał ani nie spadł z wysokości większej niż 0,4 metra. Nie zaleca się podnoszenia psa na powierzchnię, z której nie mógłby samodzielnie zeskoczyć,
  • rzepkami – wypadanie rzepki jest typową chorobą psów ras małych,
  • skórą – zimą może pojawić się łupież, ale można temu zapobiec używając szamponu przeciwłupieżowego dla psów,
  • trzustką – może wystąpić zapalenie trzustki. Objawami może być utrata apetytu, biegunka, wymioty.
Zadbaj o zdrowie Twojego pupila!

Toy rosyjski – żywienie i wybór karmy

Rosyjski toy ma bardzo słabo rozwinięte poczucie sytości, dlatego nie możemy go przekarmiać, ani pozostawiać psu karmy swobodnie dostępnej. Możemy psa karmić karmą sklepową lub sami przygotowywać posiłki.

Żywienie domowe

Posiłki możemy przygotowywać samodzielnie, lecz to rozwiązanie w przypadku tej rasy stosuje się rzadko, gdyż rosyjskie toy terriery są wybredne. W dodatku powinniśmy bardzo skrupulatnie przygotowywać dania i konsultować dietę z lekarzem weterynarii. Takie rozwiązanie może dawać pewne korzyści, ale jest bardzo angażujące i pracochłonne.

Żywienie karmą komercyjną

Pies toy rosyjski powinien być żywiony karmą suchą przeznaczoną dla psów małych i miniaturowych. Taka karma posiada chrupki, które są dopasowane do małych szczęk. Dietę możemy urozmaicić też karmą mokrą. Opiekunowie często wybierają karmy marki Dolina Noteci. W wyborze karmy powinniśmy uwzględnić wiek, wielkość i poziom aktywności psa. Porcje powinniśmy podawać raz dziennie. Ich wielkość ustalamy na podstawie dziennego bilansu energetycznego dla naszego psa. By go obliczyć musimy opierać się o zalecenia producenta karmy. W bilansie, oprócz karmy powinniśmy uwzględnić przysmaki, które nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego posiłku.

Toy rosyjski – cena i koszty wydatków

Pupil tej rasy z hodowli FCI może kosztować nas od 3000 zł do 8000 zł. Cena jest zależna od osiągnięć rodziców na wystawach krajowych i międzynarodowych, a także od renomy hodowli. Jakie jeszcze koszty powinniśmy uwzględnić mając na utrzymaniu toya rosyjskiego?

Miesięczny koszt utrzymania

W ciągu miesiąca powinniśmy przeznaczyć około 100 – 150 zł. Jest to wydatek, który wiąże się z uzupełnianiem:

  • karmy dla psów,
  • przysmaków dla psów,
  • worków na nieczystości.

Roczny koszt utrzymania

W ciągu roku posiadając toya rosyjskiego wydamy około 1500 – 2000 zł. Ten wydatek obejmuje:

  • łączny koszt wydatków miesięcznych,
  • szampon dla psów długowłosych,
  • odżywki dla psów,
  • obroże owadobójcze.

Wydatek nie obejmuje usług, gdyż od nas zależy z czego i jak często będziemy korzystać. Te usługi mogą dotyczyć:

  • opieki weterynaryjnej,
  • psiego przedszkola,
  • szkolenia dla psów,
  • psiego fryzjera – groomera,
  • ubezpieczenia psa.

Koszt utrzymania w ujęciu dwuletnim

W sumie w ciągu dwóch lat przeznaczymy około 3500 – 4500 zł. W ujęciu dwuletnim, do podwojonego kosztu utrzymania rocznego, doliczamy psie-akcesoria. Dla bezpieczeństwa pupila, należy je wymieniać co pewien czas, maksymalnie około 2 lat. Wśród nich są:

Podsumowanie – Decyzja o opiece

Rosyjski toy wbrew swojej nazwie, nie jest zabawką, a bardzo wrażliwym pieskiem, który potrzebuje dużo uwagi i odpowiedzialnego opiekuna. Czy jesteś w stanie podołać opiece nad przedstawicielem tej rasy? Przekazaliśmy wiedzę na temat tej rasy na tyle, abyś mógł samodzielnie podjąć decyzję.

Opisaliśmy historię i wygląd rasy, dzięki temu wiesz jak rozpoznać toya rosyjskiego. Omówiliśmy charakter oraz wyzwania, które wiążą się ze szkoleniem rosyjskich toy terrierów. Jeżeli uważasz, że ten piesek do Ciebie pasuje, to pomyśl czy możesz o niego prawidłowo zadbać. Odpowiedzieć na to pytanie możesz po przeczytaniu informacji na temat pielęgnacji, żywienia oraz zdrowia rasy. Jeżeli już czujesz się przekonany uwzględnij wydatki, w tym cenę rosyjskiego toya z hodowli i wszystkie koszty, które wiążą się z jego utrzymaniem.

Sprawdź również rasy psów do zamieszkania w bloku.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Toy rosyjski – piesek miejski z piórkami na uszach
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.