Aksolotl zaliczany jest do płazów ogoniastych, obecnie cieszy się coraz większą popularnością wśród zapalonych akwarystów. To bardzo osobliwe zwierzę – uwagę przykuwa przede wszystkim jego ciekawa aparycja. Musimy pamiętać jednak, że aksolotl ma specjalne wymagania, które koniecznie powinniśmy spełnić, aby mógł przeżyć. Co zrobić, by zapewnić mu godne warunki? Jaki jest naprawdę aksolotl i czym się żywi? Co ma wspólnego axolotl z Minecraft? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Aksolotl – informacje podstawowe
Aksolotlem meksykańskim nazywana jest też ambystoma meksykańska lub salamandra meksykańska. Charakterystyczna dla tego gatunku płaza jest neotenia. Oznacza to, że zwierzę to nigdy nie osiąga formy dorosłej, przez całe swoje życie występuje pod postacią larwy (ponieważ gatunek ten cierpi na wrodzoną niedoczynność tarczycy). Mimo wszystko potrafi się rozmnażać już po półtora roku od urodzenia. Za kraj pochodzenia tych płazów uznaje się Meksyk, można spotkać je w jeziorze Xochimilco, gdzie woda jest twarda, zasadowa i nie przekracza 19℃.
Aksolotl meksykański, jako gatunek zagrożony
Aksolotl obecnie uważany jest za gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego każdemu nabywcy wydawany jest specjalny dokument, który potwierdza jego pochodzenie. Dodatkowo nowy właściciel ma obowiązek zarejestrować go w urzędzie miasta nie później niż 14 dni od chwili zakupu. Za brak stosownych dokumentów może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Aksolotl – wygląd i cechy charakterystyczne
Aksolotl to wyjątkowe zwierzę o bardzo osobliwym wyglądzie, generalnie jest dość przysadzisty. Ma płaską głowę i bardzo małe oczy (bez powiek) na jej bokach znajdują się łuki skrzelowe, na nich umieszczone są “cienkie, puchate włoski”, które nazywane są włóknami skrzelowymi. Dodatkowo posiada on szeroki pyszczek, który sprawia, że wygląda jakby był cały czas uśmiechnięty. Ponadto axolotl ma długi, pokaźny ogon i ciągnącą się przez całą długość tułowia płetwę grzbietową. Po obu stronach tułowia można zaobserwować kilkanaście wcięć żebrowych. Zwierzę to ma dwie pary wiotkich kończyn, jako mięsożerca posiada także szczątkowe uzębienie.
W warunkach naturalnych występuje u nich tzw. ubarwienie dzikie, czyli ciemnoszare, popielate lub brązowe w prążki, w laboratorium udało się wyhodować ten gatunek o białym umaszczeniu i czerwonych skrzelach. Poza tym aksolotl może być: niebieski, różowy, żółty itp.
Ciekawostki
U zwierząt tych utracone części ciała całkowicie odrastają, dlatego często można spotkać je w laboratoriach, gdzie przeprowadzane są na nich badania z dziedziny genetyki czy transplantologii. Aksolotle przeprowadzają wymianę gazową generalnie poprzez skrzela, mogą oddychać także przez skórę lub słabo rozwinięte płuca – w dwóch ostatnich przypadkach robią to mniej efektywnie.
Stały się popularne za sprawą gry Minecraft.
Aksolotl – cena
Cena za jedną sztukę aksolotla wynosi od 50 zł w górę. W Polsce ten gatunek jest coraz bardziej popularny i można go dostać w większości sklepów akwarystycznych. Naturalnie osobniki, które mają nietypowe umaszczenie, mogą być nieco droższe. Płazy te można nabyć również od prywatnych hodowców.
Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze aksolotla?
- Warto wybierać takie, które mają powyżej 8 cm i pływają w akwarium bez podłoża. Obecność żwiru lub piasku może negatywnie wpłynąć na zdrowie maluchów.
- Nie kupujmy aksolotli w akwariach, w których jest grzałka – wysokie temperatury negatywnie wpływają na te płazy.
- Przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się zwierzęciu, na pierwszy rzut oka widać, czy coś mu dolega, brak kończyn lub rany na ciele powinny być sygnałem ostrzegawczym.
Aksolotl w akwarium
Aksolotl potrzebuje przede wszystkim akwarium we właściwej wielkości, płazy te nie lubią żyć samotnie, dlatego zaleca się kupienie pary. Dla dwóch osobników odpowiednie będzie takie o wymiarach 80×35 cm, natomiast dla czterech 100×40 cm. Musimy pamiętać, by akwarium umieścić w nienasłonecznionym miejscu, ponieważ aksolotle lubią zacienione przestrzenie. Możemy trzymać te płazy w zbiorniku bez podłoża, jeśli jednak zdecydujemy się na nie, najlepiej wybierać piasek kwarcowy, który nie przekraczałby 2 mm, w przeciwnym razie aksolotl będzie połykał większe kamyki, co może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Zwierzęta te zazwyczaj pływają przy dnie akwarium i są dość płochliwe, dlatego warto zapewnić im różne kryjówki. Najlepiej wybrać roślinność zimnolubną, taką jak: moczarka, nurzaniec gigant, kryptokoryna, a także rogatka, cząber, bądź chrzan wodny. Można też zapewnić im różne kryjówki, np. w postaci jaskiń, korzeni lub głazów.
Musimy pamiętać, że aksolotl naturalnie żyje w dość zimnej wodzie, dlatego powinniśmy zadbać o jej właściwą temperaturę. Nie może być ani za zimna, ani za ciepła, generalnie powinna wynosić od 16 do 19℃. Do tego celu niezbędna może się okazać chłodziarka akwarystyczna, która pomaga utrzymać odpowiednią (chłodną) temperaturę wody. Aksolotle nie lubią bardzo jasnego światła, więc dobrze byłoby, gdybyśmy nie oświetlali całości akwarium, a tylko jej jedną część.
Aksolotl – żywienie
Aksolotl to urodzony drapieżnik, mięsożerca o specjalnych wymaganiach żywieniowych. Najlepiej podawajmy mu dżdżownice, np. dendrobeny, w jego jadłospisie nie może też zabraknąć świeżych lub mrożonych filetów ryb słodkowodnych. Możemy karmić go także larwami, czarnymi komarami, mrożonym rurecznikiem i ochotką, a także zooplanktonem – przy dawaniu pożywienia dobrze użyć pęsety. Dorosłe osobniki możemy karmić 2-3 razy w tygodniu, natomiast młode – codziennie (do ok. 8 miesiąca życia). Pozostałości pokarmu musimy wyrzucić, ponieważ szybko się psuje. Niedojrzałe aksolotly mogą się nawzajem zjadać, dlatego nie warto trzymać razem tych płazów różnej wielkości.
Nie powinniśmy podawać im owadów takich jak świerszcze lub mączniaki, ponieważ posiadają one pancerz chitynowy, który aksolotlom jest ciężko strawić. Mady, czyli białe robaki też nie będą dla nich dobre – nie posiadają odpowiedniej ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju tego gatunku płaza, i są dość tłuste. Niewskazane są też podroby ptaków i ssaków, zawierają za dużo żelaza, aksoloty mają problem z ich strawieniem.
Aksolotl – rozmnażanie
Aksolotl może rozmnażać się już po ukończeniu półtora roku, jednak zaleca się, by cały proces odbywał się w momencie, gdy płaz będzie miał ok. 2-3 lat. Ich gody to fascynujący proces, w warunkach hodowlanych mogą trwać cały rok – samiec “zaczepia” samice, delikatnie ją podgryza, a następnie składa plemniki (spermatofor), samica je pobiera i dochodzi do zapłodnienia. Potem składa jaja (nawet 6000 sztuk w warunkach naturalnych), które przyczepiają się do roślin znajdujących się w akwarium. Jaja mają galaretowatą konsystencję i przypominają nieco skrzek żab.
Jaja musimy przenieść do akwarium z wodą, której temperatura powinna wynosić ok 20- 22℃. Oprócz tego powinniśmy je trzymać w 40% roztworze Holtfretera. Larwy wylęgają się mniej więcej od jednego do dwóch tygodni. Mają bardzo duży apetyt, możemy je karmić rozwielitką i artemią, najlepiej robić to dwa razy dziennie. Należy je dzielić wielkościami, ponieważ mogą się wzajemnie zjadać.
Podsumowanie
Aksolotl to wyjątkowy gatunek płaza, który w postaci larwy pozostaje przez całe swoje życie. Jego wygląd z całą pewnością przykuwa uwagę, można go porównać do małego smoka. Jest uważany za gatunek zagrożony, więc jego właściciel musi posiadać właściwą dokumentację. Dodatkowo musimy wiedzieć, że płazy te nie lubią przebywać w wodzie nie przekraczającej ok. 19℃. Jeżeli chcemy nabyć to osobliwe zwierzę musimy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe – odpowiednio wyposażone akwarium zapewni mu komfort i bezpieczeństwo. Nie zapominajmy także, że aksolotly to mięsożercy, wdrażanie właściwej diety do ich jadłospisu jest bardzo ważne.