Nowofundland, nazywany inaczej owczarkiem wodołazem albo po prostu wodołazem, zawdzięcza swoją oficjalną nazwę wyspie Nowa Fundlandia (Kanada), na której najprawdopodobniej został odkryty. Pod pewnymi względami jest wyjątkowym psem, dlatego chcemy opowiedzieć o nim więcej. W niniejszym artykule poruszamy poniższe kwestie i odpowiemy między innymi na pytania o:
- Wygląd – Jaką sierść i umaszczenie ma nowofundland? Jaką wielkość osiąga dorosły pies? Jakie są charakterystyczne cechy wyglądu nowofundlanda?
- Pielęgnacja – Jak często myć i czesać nowofundlanda? Czy trzeba go strzyc i jak często? Na co jeszcze zwracać uwagę przy pielęgnacji wodołaza?
- Charakter – Jak zachowuje się wzorcowy nowofundland? Czy poradzisz sobie z wychowaniem wodołaza? Jak nakłonić nowofundlanda do współpracy z człowiekiem?
- Zdrowie – Jakie są najczęstsze choroby nowofundlanda? Jak zachować wodołaza w dobrej kondycji? Ile żyje i jak długo rośnie nowofundland?
- Żywienie – ile je nowofundland? Jak często go karmić? Jakie pożywienie jest najlepsze dla wodołaza?
- 1. Nowofundland – najważniejsze informacje o rasie
- 2. Historia rasy nowofundland
- 3. Wygląd nowofundlanda – szata, budowa, umaszczenie, cechy charakterystyczne
- 4. Pielęgnacja nowofundlanda – jak utrzymać czystość i wygląd wodołaza?
- 5. Nowofundland – charakter i usposobienie. Czego możemy się po nim spodziewać?
- 6. Wychowanie nowofundlanda
- 7. Nowofundland – w domu z ogrodem, w bloku, a może w kojcu?
- 8. Nowofundland – szkolenie
- 9. Nowofundland – opis hodowli idealnej
- 10. Nowofundlanda – zdrowie. Jak długo żyje pies tej rasy?
- 11. Żywienie nowofundlanda – czym karmić olbrzymiego psa?
- 12. Nowofundland – cena i koszty utrzymania
- 13. Podsumowanie – wady i zalety nowofundlanda
Nowofundland – najważniejsze informacje o rasie
Nowofundland to pies pochodzący z Kanady. Otrzymał wzorzec rasy (nr 50) w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) i został umieszczony w:
- grupie II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy,
- sekcji 2.2. Molosy typu górskiego.
Nowofundland – klasyfikacja w innych organizacjach kynologicznych
Nowofundland jest rasą, która jest powszechnie uznawana i posiada swoje wzorce w spisach największych, światowych organizacji kynologicznych:
- American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working Group),
- Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy psów użytkowych (Utility),
- World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 2.29, który znajduje się w grupie psów pracujących,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working),
- Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec III-24, który jest w grupie psów pracujących,
- United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów stróżujących (Guardian Dog Group).
Historia rasy nowofundland
Nowofundland pochodzi z Kanady. Komu dokładnie zawdzięczamy odkrycie dużego, czarnego psa? Tego nie możemy być do końca pewni. Niektóre przekazy wspominają o Wikingach, inne o Indianach. W Europie znalazły się najprawdopodobniej za sprawą Anglików. Niezależnie kto to był, pies którego dziś znamy, różni się od swoich przodków. Nowofundland był krzyżowany z mastifami, spanielami, psami dowodnymi i myśliwskimi. Efektem tych zabiegów jest między innymi pies wodołaz, którego obecnie możemy podziwiać.
Użytkowość rasy nowofundland. Do czego przeznaczone są psy z Nowej Fundlandii?
Nowofundland to kanadyjski pies, który jest wprost stworzony do pracy w wodzie. Tak bardzo, że w niektórych krzyżówkach hasło nowofundland / wodołaz stanowi jedyną odpowiedź na hasło “pies pływający”. Psy tej rasy współpracują z ludźmi od dawna. Nowofundlandy niegdyś pomagały rybakom w połowach, wyciągając sieci z wody, ratowały ludzi i rzeczy, które znalazły się poza burtą. Zdążyły przysłużyć się też jako psy pociągowe. Obecnie nowofundlandy znane są głównie jako psy towarzyskie, chociaż ich talent do pływania nadal jest wykorzystywany w ratownictwie wodnym.
Nowofundland – popularność
Nowofundlandy to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce i na świecie. Według American Kennel Club są siódmą najpopularniejszą rasą w Stanach Zjednoczonych i dziewiątą w Wielkiej Brytanii. Są również popularne w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Nowofundlandy były znane w naszym kraju już w okresie międzywojennym.
Ciekawostki o nowofundlandach
Nowofundland zawdzięcza rozsławienie swoich zdolności pływackich Napoleonowi Bonaparte, uratowanemu przez jednego z tych psów podczas ucieczki z Elby. Inny z kolei doczekał się własnego pomnika. Boatswain, bo tak nazywał się legendarny nowofundland, został pięknie podsumowany przez poetę, Lorda Byrona z opactwa Newstead: “Który posiadał piękno bez próżności. Siłę bez zuchwalstwa. Odwagę bez okrucieństwa. I wszystkie cnoty człowieka bez jego wad”.
Wygląd nowofundlanda – szata, budowa, umaszczenie, cechy charakterystyczne
Nowofundland jest psem o masywnej budowie, który wygląda niczym niedźwiedź. Dodatkowo uroku “misia” mu dodają jego ogromne gabaryty. A jak dokładnie wygląda nowofundland?
Nowofundland – budowa ciała
Niezależnie od płci, ciało wodołaza jest dobrze umięśnione i zbudowane harmonijnie. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała. Co ciekawe, głowa samca jest cięższa niż u suki. Uszy są niewielkie i przyjmują kształt zaokrąglonych trójkątów. Łapy nowofundlanda są wysokie i grube. Dzięki czemu może spełniać funkcję pociągową. Możemy na nich zauważyć błony pomiędzy palcami, które pomagają w pływaniu. Kończyny nowofundlanda są proste i masywne. Jego ogon jest szeroki u nasady i mocny. Podczas pływania, pies używa go jako steru.
Nowofundland – wielkość
Nowofundland to pies należący do ras olbrzymich, samce osiągają nawet 75 cm wysokości w kłębie i 72 kg wagi! Suki są niewiele mniejsze, mierzą około 66 cm i ważą 54 kg.
Nowofundland – szata i umaszczenie
Szata nowofundlanda składa się z dwóch warstw, która chroni psa przed wyziębieniem. Są to: obfity, miękki podszerstek oraz gęsta sierść średniej długości. Dzięki temu wodołaz może przebywać w zimnej wodzie dłużej, niż większość psów. Niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak zimno, deszcz czy opady śniegu również nie stanowią problemu.
Dopuszczalne przez wzorzec FCI umaszczenia nowofundlanda mogą mieć kolor:
- czarny,
- biało-czarny,
- brązowy.
Odmiany jednokolorowe mogą mieć białe znaczenia na palcach, końcu ogona i piersi. Odmiana czarno-biała powinna mieć białą strzałkę na głowie, czarne siodło, zad i nasadę ogona. Nowofundland biały nie istnieje, przynajmniej nie jako oficjalnie uznana odmiana wodołaza.
Pielęgnacja nowofundlanda – jak utrzymać czystość i wygląd wodołaza?
Nowofundland jest imponującym psem, zarówno pod względem postury jak i umaszczenia. Jest też przy tym bardzo wymagający. Przedstawiamy specyfikę pielęgnacji ogromnego długowłosego psa.
Nowofundland – szczotkowanie
Skuteczna pielęgnacja nowofundlanda wymaga częstego, regularnego czesania. Proponujemy robić to raz na dwa tygodnie, w razie potrzeby częściej, na przykład w okresie linienia. W tym czasie pies gubi duże ilości sierści, które osadzają się na meblach i tapicerkach. By futro nowofundlanda nie było matowe, trzeba wyczesywać je regularnie szczotką pudlówką oraz metalowym grzebieniem o długich i rzadkich zębach, który przyda się do rozczesywania splątań i trudno dostępnych partii sierści.
Nowofundland – kąpiel
Mycie wodołaza to bardzo odpowiedzialna sprawa. Należy dobrać właściwy środek myjący, który nie zniszczy naturalnej warstwy ochronnej na skórze psa. To właśnie jej nowofundland zawdzięcza swoją odporność na zimno i wodę. Szampon powinien być przeznaczony dla psów o długiej, ciemnej sierści i delikatnej skórze.
Nowofundlandy kochają pływanie, przy czym chodzi tu nie tyle o aktywność fizyczną, ile o chłodzące właściwości wody. Jeśli nowofundland znajdzie się w pobliżu wody, instynktownie będzie chciał do niej wskoczyć. Jeśli mu na to pozwolisz, pamiętaj, by go później dokładnie spłukać i wysuszyć.
Nowofundland – higiena
Istnieje kilka kluczowych części ciała, na których powinieneś skupić się podczas pielęgnacji tego psa, np.:
- oczy,
- uszy,
- miejsca intymne,
- zęby,
- pazury.
Oczy, uszy i okolice intymne są najbardziej podatne na infekcje. Podczas szczotkowania możemy oczyścić te miejsca chusteczką zwilżoną odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym. Zęby psa możesz czyścić na dwa sposoby: podając mu przekąski dentystyczne lub szorując je szczoteczką i pastą do zębów dla psów. Jeśli pazury twojego psa są zbyt długie i wystają poza opuszki łap, przytnij je obcinaczkami dla psów. Pielęgnacja nowofundlanda wymaga ponadto przycinania włosów pomiędzy opuszkami łap. Bardzo ważna jest także ochrona przeciw pasożytom, takim jak pchły i kleszcze. W tym celu możemy zakładać psu obroże owadobójcze. Najbardziej popularne wśród opiekunów są obroże Foresto od firmy Bayer.
Nowofundland – charakter i usposobienie. Czego możemy się po nim spodziewać?
Nowofundland według wzorca jest psem idealnym dla rodzin z dziećmi. Posiada łagodne usposobienie i łatwo uczy się podstawowych komend. Dzięki temu jego tresura nie jest trudna, co nie oznacza, że nie wymaga pracy czy właściwego podejścia. Zatem, jakim psem konkretnie jest nowofundland? Opowiemy trochę więcej o jego zachowaniu i charakterze.
Nowofundland – dla kogo nowofundland będzie idealny?
Nowofundland to łagodny pies w stosunku do ludzi, wychowywany od najmłodszych lat z dziećmi łatwo się z nimi zżyje. Nie tylko nie zrobi im krzywdy, ale będzie się nimi opiekował. Oczywiście, zabawę psa takich rozmiarów z najmłodszymi pociechami powinien nadzorować dorosły opiekun. Nowofundland odnajdzie się również jako towarzysz osób starszych. Seniorzy z pewnością docenią jego spokojny charakter, lecz ze względu na potrzebę codziennych spacerów i dużą wagę, pies ten będzie bardziej odpowiedni dla seniorów, którzy pozostają w dobrej kondycji fizycznej.
Nowofundland to pies spokojny i zrównoważony, jednak jest pewny swojej wartości, na pewno nie lękliwy. Charakter nowofundlanda sprawia, że można mu zaufać. Jest stabilnym emocjonalnie psem, jego nietypowe zachowanie to jasny znak, że stało się coś, co koniecznie trzeba sprawdzić.
Nowofundland wobec innych zwierząt
Nowofundland jest tolerancyjny wobec innych psów. To pies bardzo towarzyski, przebywanie w samotności jest szkodliwe dla jego psychiki. Wodołaz jest trudny do sprowokowania, dzięki czemu nie stwarza większego zagrożenia podczas kontaktu z innymi zwierzętami. Oczywiście, o ile wcześniej został do nich właściwie przyzwyczajony.
Nowofundland – nastawienie wobec obcych
Nowofundland wobec obcych jest nastawiony przyjaźnie, przy tym może sprawdzić się w roli stróża, gdyż nie jest zbyt ufny i potrafi ocenić sytuację oraz wyczuć zamiary każdego przybysza. Na spacerach nie musimy się obawiać, że pies nieoczekiwanie wyruszy w pogoń np. za wiewiórką. Nie powinniśmy także martwić się o to, że ucieknie z domu gdy wyczuje trop. Nie można wymagać, że wyrośnie na największego wojownika w okolicy. To znaczy, pod względem wielkości jak najbardziej, jest taka szansa. Nie ma on jednak w nawyku walki z błahego powodu.
Wychowanie nowofundlanda
Nowofundland jest z natury spokojny, to pies o zrównoważonym charakterze. Wodołazy są wrażliwe na głos, jakim przemawia do nich człowiek. Potrzebują spokojnego, ale pewnego siebie opiekuna, który odwzajemni sympatyczne zachowanie psa.
Nowofundland – w domu z ogrodem, w bloku, a może w kojcu?
Nowofundland nie należy do psów, których nie można odstępować na krok. Mimo wszystko zdecydowanie nie powinien przebywać zamknięty w kojcu! Może zostać sam na kilka godzin, ale nie powinien być całkowicie odseparowany od rodziny. Najlepsza sytuacja to taka, w której wodołaz może swobodnie poruszać się między domem a ogrodem. Nowofundland to duży pies, który nie nadaje się do mieszkania w bloku. W domu powinien mieć swoje miejsce, w którym może się wygodnie położyć i odpocząć. Wybierając legowisko idealne dla niego, powinniśmy wybrać takie, które swoim rozmiarem są dostosowane do psów olbrzymich. Do rozmiarów włodołaza powinny być dostosowane też inne akcesoria, nowofundland potrzebuje m.in.:
- misek dla psów,
- szelek dla psa,
- smyczy dla psa na spacer,
- obcinaczek dla psa.
Nowofundland – proponowane aktywności
Nowofundland należy do psów, które nie przepadają za nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale ruch jest dla niego ważny. Najlepiej sprawdzą się długie spacery, przede wszystkim takie, podczas których można popływać. Nowofundland bardzo lubi pływać. W wodzie czuje się, jak ryba. Nowofundland świetnie sprawdza się w roli ratownika, razem z nim możemy stworzyć zespół ratowniczy i dołączyć do brygady WOPR. O tym, jak tego dokonać, pisaliśmy więcej w artykule o psach ratowniczych: https://zooart.com.pl/blog/psy-ratownicze-jakie-rasy-psow-ratuja-nasze-zdrowie-i-zycie
Nowofundland – szkolenie
Nowofundland to pies, który lubi współpracować z człowiekiem. Uczy się dość szybko i chętnie, mimo wszystko warto wiedzieć, jak powinno wyglądać szkolenie psa tej rasy.
Nauka posłuszeństwa nowofundlanda
Szkolenie nowofundlanda nie powinno przysparzać większych problemów. To pies łagodny i posłuszny, zorientowany na pracę z człowiekiem. Ma bardzo dobrą orientację w terenie i świetny węch. Z pewnością szybko opanuje podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa. Jego szkolenie nie powinno być nastawione na intensywny trening siłowy. Szczególnie, gdy pies nie osiągnął jeszcze dojrzałości fizycznej. W ciepłe dni trzeba wykazać się zrozumieniem i pozwalać mu na częste odpoczynki. Zmuszanie go do ćwiczeń odniesie skutek odwrotny do planowanego.
Smaczki w szkoleniu nowofundlanda
Treningi nowofundlanda nie powinny być zbyt długie, muszą być za to dość urozmaicone, by pies szybko się nie zniechęcił. Istotną rolę odgrywają tu smaczki treningowe, które są świetną formą zachęty do wykonywania poleceń. Pamiętajmy, że nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego psa.
Nowofundland – opis hodowli idealnej
Nowofundland to rasa psów, które można nabyć w Polsce z profesjonalnych hodowli. To dobra wiadomość dla entuzjastów tych psów. W praktyce oznacza to, że szczeniak nie tylko będzie miał metrykę lub rodowód, ale przejdzie też właściwą socjalizację.
Nowofundland – wybór hodowli
Wybierając hodowle, powinniśmy zwrócić uwagę na opinie innych opiekunów, którzy zakupili psa, a także sprawdzić organizację, do której przynależy. Warto jest zapoznać się z jej praktykami. Należy także sprawdzić warunki, które panują w hodowli oraz porozmawiać z hodowcami. W idealnej hodowli pracują profesjonaliści, którzy wiedzą wszystko na temat rasy nowofundland, a przy zakupie psa możemy liczyć na wyprawkę.
Nowofundland – do adopcji
Przed zakupem warto odwiedzić pobliskie schroniska i sprawdzić, czy nie trafił już do niego taki pies. Podarowanie mu domu może być początkiem pięknej przyjaźni, na pewno doceni okazane mu serce. Z pewnością jest to też oszczędność.
Nowofundlanda – zdrowie. Jak długo żyje pies tej rasy?
Zastanawiasz się, ile żyje nowofundland? Niestety nie jest psem długowiecznym. Długość jego życia szacuje się na około 10 lat. Czas pełnego fizycznego wzrostu wodołaza wynosi około dwa lata. W tym czasie pies nabiera masy mięśniowej oraz utwardza swój szkielet, przygotowując go do utrzymywania docelowego ciężaru.
Nowofundland – odporność na warunki pogodowe
Dla psa o tak gęstej sierści upalne dni to prawdziwy dramat. Aby rozwiązać ten problem, należy upewnić się, że wodołaz będzie mógł ochłodzić się w dowolnej chwili. Przegrzanie organizmu mogłoby mieć bardzo złe skutki. Podczas spaceru w takie dni również trzeba zapewnić wodołazowi możliwość odpoczynku.
Nowofundland – choroby
Nowofundland jest psem olbrzymim. W związku z tym typowe dla rasy jest zapadanie na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Przypadłość ta może się mocno nasilić w wyniku poruszania się psa po schodach. Z tego powodu zdecydowanie nie zalecamy przyjmowania nowofundlandów do mieszkań w blokach, w których nie ma windy. Rozmiary tego psa w zasadzie uniemożliwiają przeniesienie go samodzielnie.
Nowofundlandy mają skłonność do zapadania na dolegliwości związane z układem trawiennym i wydalniczym. Najczęstsze są otyłość i skręty żołądka, czasem pies cierpi na kamienie w pęcherzu moczowym. Zdarzają się też choroby serca i układu krążenia oraz problemy z powiekami i wzrokiem – wywinięcie lub podwinięcie powiek, zaćma albo postępujący zanik siatkówki (PRA). Mogą pojawić się infekcje skórne pod skołtunioną sierścią.
Żywienie nowofundlanda – czym karmić olbrzymiego psa?
Nowofundland to olbrzymi czworonóg, największy pośród psów. Oznacza to, że jego zapotrzebowanie na kalorie i inne składniki odżywcze również jest bardzo duże. Oprócz tego jest znany ze swojego apetytu na wodę, którą potrafi pić w rekordowych ilościach, zwłaszcza w ciepłe dni.
Nowofundland – wybór sposobu żywienia
Posiłki dla wodołaza można przygotowywać samodzielnie albo postawić na gotowe karmy. Pierwsze rozwiązanie wymaga wiedzy i czasu, drugie jest znacznie prostsze. Niezależnie, którą drogą chcesz pójść, upewnij się, że pies otrzymuje w pożywieniu wszystkie składniki w odpowiednich ilościach.
Nowofundland – żywienie szczeniaka
Jak w przypadku psów innych ras, poszczególne etapy wzrostu nowofundlanda różnią się od siebie zapotrzebowaniem psa na kalorie i inne składniki odżywcze. Przed osiągnięciem dorosłości, układ ruchu wodołaza musi wzmocnić się na tyle, by móc utrzymać ogromną masę docelową psa. Przyrost masy mięśniowej również jest największy w tym okresie. Pamiętajmy więc, by dobierać psu posiłki zgodnie z jego zapotrzebowaniem.
Szczenięta tej rasy mają duże zapotrzebowanie na energię. Najlepiej zadbamy o ich prawidłowy rozwój, podając pełnoporcjowe karmy przeznaczone dla młodych psów. Zawierają odpowiednią ilość białka, tłuszczy i składników mineralnych (np. wapnia i fosforu, który odpowiada za prawidłowy rozwój kości).
Psy tej rasy piją naprawdę dużo. Podczas intensywnego wysiłku potrafią wypić nawet 2 litry wody. Pamiętajmy zatem, by nasz nowofundland miał stały dostęp do miski ze świeżą wodą.
Nowofundland – skłonność do nadwagi
Z racji swojej skłonności do nadwagi, nowofundland powinien być rygorystycznie traktowany pod względem pożywienia. Ilość pokarmu, w przypadku posiłków domowych, powinna być zgodna z zaleceniami lekarza weterynarii, a w przypadku karmy – z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Nie możemy przy tym zapominać o kaloriach zawartych w przysmakach stosowanych w roli nagrody za poprawne zachowanie. Koniecznie trzeba odliczać ich wartość kaloryczną od stałych posiłków podanych danego dnia.
Nowofundland – cena i koszty utrzymania
Ceny nowofundlandów są dosyć wysokie, w rzetelnych hodowlach cena wynosi przynajmniej 5 tysięcy złotych za szczeniaka. Jest to koszt wyhodowania zdrowego psa, a także przeprowadzenia wymagającej socjalizacji, która zapewni psu odpowiedni rozwój. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pies wyrośnie na bezpiecznego i szczęśliwego pupila. A jakie są koszty związane z utrzymaniem tak dużego psa?
Nowofundland – miesięczne koszty utrzymania
Największy wpływ na koszty związane z opieką wywiera potrzeba uzupełniania zapasów karmy lub produktów, z których przygotujemy pokarm dla naszego psa. Oprócz tego nie możemy zapominać o przekąskach. Na bieżąco będziemy potrzebowali uzupełniać również worki na nieczystości. Koszt zakupu tych produktów może nas wynieść około 350 – 450 zł.
Nowofundland – roczne koszty utrzymania
W koszty roczne dodatkowo doliczamy środki pielęgnacyjne. Wśród takich środków możemy wymienić:
- szampon dla psów długowłosych,
- odżywka dla psów do kąpieli,
- obroże owadobójcze,
- płyn pielęgnacyjny.
Łącznie, koszty roczne wyniosą nas około 4500 – 6000 zł.
Nowofundland – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim
Do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać akcesoria, z których pies korzysta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że działają niezawodnie i są dla niego bezpieczne. Akcesoria, które są właściwe dla rasy Nowofundland to:
- miski dla psa,
- smycz dla psa,
- obroża dla psa,
- szczotka dla psa
- obcinaczki dla psa,
- zabawki dla psa,
- legowisko dla psa.
Łączny koszt zakupu akcesoriów, środków pielęgnacyjnych oraz miesięcznych zapasów w ujęciu dwuletnim może nas wynieść około 9000 – 12000 zł.
Nowofundland – inne koszty związane z opieką
Oprócz kosztów związanych z zakupami powinniśmy także wziąć pod uwagę te, które są związane z usługami, takimi jak:
- opieka weterynaryjna,
- ubezpieczenie psa,
- szkolenie psa rasy nowofundland.
Podsumowanie – wady i zalety nowofundlanda
Nadszedł czas na szybkie podsumowanie nowofundlanda. Oczywiście, w pewien sposób będzie subiektywne, ponieważ wszyscy mamy własne oczekiwania wobec psów.
My uważamy, że do zalet można zaliczyć:
- imponujący wygląd,
- spokojną, powściągliwą postawę,
- talent pływacki.
Za wady uważamy:
- ograniczenia w aktywności fizycznej,
- dosyć wysokie koszty utrzymania,
- stosunkowo krótkie życie.
Apel od Redakcji ZooArt: Zanim przyjmiesz psa do swojego domu, chłodno oszacuj, czy na pewno możesz zapewnić mu odpowiednie warunki. Impulsywny zakup psa i późniejsze skazanie go na schronisko nie pomoże Ci zabłysnąć przed znajomymi, nawet mimo najpiękniejszych zdjęć szczeniaczka!
Sprawdź również: