Psy, które nie szczekają. 7 najspokojniejszych ras

Psy mają to do siebie, że szczekają – to dla nich najzupełniej naturalna forma komunikacji. Czy w związku z tym istnieją psy, które nie szczekają? W zasadzie nie – każdy potrafi szczeknąć. Po prostu niektóre są pod tym względem wyjątkowo ciche i niekłopotliwe i robią to rzadko. Dlatego jeśli nie chcesz hałaśliwego psa, powinieneś rozważyć określone rasy psów – dużo zależy też od charakteru psa, jednak niektóre rasy po prostu nie szczekają – prawie w ogóle. Jakie? Przekonaj się!

PSY, KTÓRE NIE SZCZEKAJĄ. 5 NAJSPOKOJNIEJSZYCH RAS

Psy które nie szczekają – czy takie istnieją? 

Czy posiadanie psa i umiłowanie ciszy można ze sobą pogodzić? Psy szczekają – to fakt, który znany jest nawet bardzo malutkim dzieciom. Niektóre jednak szczekają znacznie mniej niż inne – dlatego, jeśli lubisz ciszę, jest kilka ras, które może przypaść Ci do gustu. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy pies to żywe stworzenie i jako takie po prostu będzie wydawać dźwięki. Może też szczeknąć – nawet jeśli jest przedstawicielem rasy, która słynie z tego, że nie szczeka. 

Możesz też trafić na psa, który faktycznie nie szczeka, za to wydaje z siebie szereg innych, interesujących i nierzadko całkiem głośnych dźwięków. Istnieją bowiem psy, które nie szczekają – a przynajmniej takie, które szczekają mniej. Jednak absolutną ciszę zagwarantuje jedynie piesek pluszowy. Jakie rasy słyną z tego, że nie są szczekliwe. Jakie?

1. Basenji 

Jeśli poszukujesz rasy psów, które nie szczekają – Basenji powinien Cię zainteresować. To pies średniej wielkości, który może pochwalić się bardzo arystokratycznym wyglądem. Porusza się zawsze bardzo elegancko, jego ruch przypomina nawet kłus konia. Sierść ma bardzo gładką i krótką, która przylega do skóry. Ten pies bywa nazywany kotem w psiej skórze. Jest bardzo niezależny, uwielbia wygrzewać się na słońcu, a przy tym także często zajmuje wysokie pozycje, bo uwielbia obserwować otoczenie z wysokości.

To pies niezwykle inteligentny – jeśli uda się nauczyć go jakiejś sztuczki, zapamięta ją już do końca życia. Jest też bardzo wrażliwy i szybko przywiązuje się do ludzi. W stosunku do obcych bywa jednak bardzo nieufny. W domu zazwyczaj spokojny, podczas spacerów bardzo ciekawski, ruchliwy, aktywny i chętny do zabawy. To też ogromny czyścioszek, a jego sierść ma bardzo interesującą właściwość – nie wydziela zapachu.

Nawet, gdy zwierzę zmoknie na deszczu. Basenji to psy, które mało szczekają. Nie znaczy to jednak, że nie wydają z siebie żadnych dźwięków – charakterystyczne dla tej rasy jest specyficzne jodłowanie, czy ziewanie z odgłosem, które najbardziej kojarzy się z miauczeniem.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy basenji

2. Rottweiler 

Jeśli interesują Cię spokojne rasy psów, być może rottweiler nie jest w kręgu Twoich zainteresowań. To błąd! Wbrew pozorom te duże psy są niezwykle wręcz spokojne.  Potrzebują jednak konsekwentnego – choć łagodnego – prowadzenia już od pierwszych chwil. To duży pies, choć samice są wyraźnie mniejsze. Sierść ma gładką, krótką i przylegającą. Zawsze czarną z bardzo charakterystycznym i wyraźnie odznaczonym podpalaniem. 

Nie lubi upałów, ale mrozy, śniegi i deszcze mu nie przeszkadzają i znosi je bardzo dobrze. Te psy są niezwykle wierne i posłuszne. Mają instynkt chronienia dzieci, które uważają za najsłabszych członków stada, przez co czują się za nie odpowiedzialne. Mają idealny charakter na stróża i nie lubią bezczynności. Bardzo lubi pływać. Choć jest idealnym stróżem – nie szczeka zbyt wiele. Intruza będzie odstraszał raczej gardłowym warczeniem, szczeknie jedynie w ostateczności.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy rottweiler

3. Alaskan Malamute 

Alaskan Malamute od dawna słynie wśród ludzi jako pies, który nie szczeka. To duży pies o charakterystycznej, grubej, gęstej i wełnistej sierści. Występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych – od sobolowej do czerwonej i od jasnoszarej do czarnej. To psy zaprzęgowe, które uwielbiają pozostawać w ruchu. Bardzo lubi pracować, jednak jest też bardzo niezależny, dlatego lubi mieć swoje zdanie i samodzielnie podejmować decyzje – nigdy nie podporządkuje się w tym względzie człowiekowi w sposób bezwzględny. Jest za to łagodny i przyjacielski, dlatego szybko przywiązuje się do ludzi.

Psy tej rasy słyną jako mistrzowie ucieczek, na spacerze mogą też dać się ponieść swoim instynktom i pobiec przed siebie. Nie szczekają, ale, uwaga! Wcale nie znaczy to, że są ciche. Wydają z siebie szereg głośnych i interesujących dźwięków. Najbardziej charakterystyczne jest też jego wycie – do wycia może go sprowokować wszystko, od dźwięków przejeżdżającej karetki, dźwięków wydobywających się z telewizora, do radosnego wybuchu emocji, związanego z Twoim powrotem do domu. To właśnie dzięki wyciu Alaskan malamute komunikuje się ze światem.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy alaskan malamute

4. Nowofunland

Nowofunland, pies zwany także wodołazem, budzi respekt już samym swoim wyglądem. Jest potężnej postury i przypomina bardziej niedźwiedzia niż psa. Są bardzo umięśnione, a ich budowa jest niezwykle zwarta i w typie prostokąta. Nowofunlandy powszechnie słyną jako jedne z najbardziej przyjacielskich ras psów na świecie. Jest niezwykle wręcz życzliwy, delikatny i szybko zżywa się z ludźmi – szczególnym uczuciem darzy zwłaszcza dzieci.

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najspokojniejsze rasy psów na świecie – nowofunland, choć na takiego nie wygląda, bo budzi respekt samą swoją posturą, jest w ścisłej czołówce. Jest też bardzo łagodny, przez to też cichy i bardzo spokojny. Nadaje się jednak na stróża, bo gdy poczuje się zaniepokojony, zareaguje.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy nowofundland

5. Whippet 

Chart angielski Whippet, to pies, który charakteryzuje się przede wszystkim ogromnym wdziękiem i elegancją. Ma gładką, miękką i przylegającą sierść, która może wystąpić we właściwie dowolnym kolorze i odcieniu. Jest też bardzo czysty, a jego sierść nie ma charakterystycznego „psiego” zapachu.

To psy niezwykle wręcz towarzyskie i przyjacielskie. Jest też inteligentny i posłuszny, dlatego szybko się uczy. Choć uwielbia się bawić, ceni sobie też leniwe wylegiwanie się na kanapie. Bardzo lubi być głaskany. Jest bardzo czujny, jednak nie należy do psów szczekliwych. Szczeka wyłącznie w ostateczności.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy whippet

6. Akita

Akita to stara japońska rasa w typie szpica. Pochodzi ze skrzyżowania psa polującego na niedźwiedzie (akita matagi) z tosa i mastifami. Czworonogi te były niegdyś wykorzystywane do walk psów, powinny być utożsamiane zatem z agresją i przemocą. Nic bardziej mylnego, wprawdzie Akita to bardzo niezależne zwierzę, jego szkolenie nie jest łatwe, jednak z natury jest raczej spokojny.

Akita to doskonały pies stróżujący; jest czujny, szybki i odważny, a co najważniejsze – cichy. Nie szczeka bez powodu. Skutecznie przepędzi niespodziewanego przybysza. Dobrze socjalizowany czworonóg nie powinien być agresywny, nie pogryzie intruza, a raczej zagoni go w róg posesji. Akita to również doskonały myśliwy – skutecznie i bezszelestnie wytropi zwierzynę.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy akita

7. Boston terrier

Boston terrier potrzebuje cierpliwego i konsekwentnego opiekuna, który będzie w astanie okiełznać jego uparty charakterek. Czworonóg ten jest bardzo inteligentny, więc jeśli nie zaniechamy szkolenia, może stać się doskonałym pupilem rodziny. Jest czuły i mocno przywiązuje się do właściciela – możemy stworzyć z nim naprawdę zgrany duet.

Przede wszystkim to pies o łagodnym usposobieniu, oczywiście pod warunkiem, że jest socjalizowany z innymi zwierzętami. To również świetny kompan do zabaw z dziećmi. Lubi towarzystwo innych psów i kotów, jeśli się z nimi wychowywał. Potrafi dostosować się do rytmu życia domowników – możemy z nim leżeć na kanapie cały dzień lub uprawiać jogging, jedna i druga forma spędzania wolnego czasu będzie dla niego równie atrakcyjna, byle była spędzona w towarzystwie ukochanego opiekuna. Boston terrier nie należy do psów specjalnie szczekliwych. Szczeka jedynie wtedy, gdy wyczuje zagrożenie. Ze względu na swoje rozmiary może mieszkać w bloku.

Dowiedz się więcej na temat psów rasy boston terrier

Spokojne rasy psów – podsumowanie 

Nie wszystkie psy są hałaśliwe i głośno, a także dużo szczekają. Niektóre robią to tylko doprowadzone do ostateczności, jeszcze inne są jak Basenji, czyli pies, który nie umie szczekać. Dosłownie, szczekanie uniemożliwia mu specyficzna budowa strun głosowych. To, że pies nie szczeka, nie musi świadczyć też o tym, że ogólnie jest cichy. Psy takie jak Alaskan Malamute, co prawda szczekają bardzo rzadko, ale dużo, często i głośno wyją, bo właśnie wycie jest dla nich naturalnym sposobem komunikacji.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Wybór rasy psa - jak dobrać psa dla siebie
Popularne wpisy
5 komentarzy do “Psy, które nie szczekają. 7 najspokojniejszych ras
  • Avatar

    Dodałbym:

    Bullmastif – naprawdę dużo musi się zdarzyć żeby zaszczekał. Jedna , dwie, maksimum trzy serie po 3 szczeknięcia (przynajmniej mój tak ma) i koniec. Ustawi się przed bramką w postawie bojowej i poczeka na to co się stanie. Mało jest śmiałków do testowania czy faktycznie można wejść, ja tego nie sprawdzałem ale rzekomo nawet zupełnych nieznajomych te psy nie gryzą po wejściu (bardzo intensywny atak może nastąpić w momencie zagrożenia stada a nie terenu). Dodatkowo brak instynktu pogoni za dziką zwierzyną czyni go bardzo dobrym kandydatem na posesję i spacer, dziwie się że Bullmastify czy Mastify Angielskie tak mało popularne. W porównaniu z owczarkami na wsi to jest oaza spokoju, żadnego dziamotania na zwierzaki na perymetrze itp. a hałas i podpuchę to robi zazwyczaj moja kundlica. Minus rasy to problemy ze stawami, nie jest to pies do sportowych biegów, tylko spaceru, konieczne odpowiednie karmienie i mięso wysokiej jakości oraz posiada głęboką klatkę – uwaga na przekręt żołądka (wyleżeć po posiłku). No i oczywiście mieszkać musi w domu chociażby z powodu sierści nie mówiąc o potrzebach psychicznych (straszne przytulaki, śpią w pomieszczeniu z ludźmi, zaczepiają do głaskania itp) a to generuje walające się wszędzie futro w postaci trudnych do usuwania z ubrania małych szpilek i litry sliny (porządny, pechowy strzał glutem jest w stanie zniszczyć typową klawiaturę).

    Mało ma posesjach szczekają też poprawnie wybiegane Dogi Niemieckie (ras mało szczekających jest więcej ale innych nie miałem w ogóle więc się nie wypowiadam).

    Co do Rota to mało szczeka chyba tylko dobrze wybiegany i po solidnym treningu, z psychiką z wzorca, znane mi to w porównaniu z moim Brutusem jest katastrofa, polują na ludzi przechodzących obok posesji chodnikiem jak jakieś koszmary z horroru (próba rozwalenia ogrodzenia czy skoku górą i podobnie).

    • Avatar

      Bullmastif jak dla mnie jest za głośny. Idealny pies to Akita Amerykańska, ma swój rozum słucha 1-2 osób reszta jej nie obchodzi. Nie zachowuje się jak typowy pies, ma coś z dzikiego zwierzęcia co nadaje tej rasie wyjątkowości. Oczywiście nie polecam tej rasy osobom ze słabym charakterem bo tu nie chodzi o siłę fizyczną tylko konkretne prowadzenie i wyznaczanie granic. Wtedy to pies jest idealny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.