Boston terrier to pies, który ma w sobie niezliczone pokłady pozytywnej energii. Jego entuzjazm jest zaraźliwy – potrafi poprawić nastrój w nawet najbardziej pochmurny dzień. Każdy, kto spojrzy w jego duże, okrągłe oczy, jest w stanie zakochać się od pierwszego wejrzenia. Trzeba jednak mieć się na baczności, psy te bywają także uparte i lubią stawiać na swoim. Niewielu wie, że ta urocza rasa była kiedyś wykorzystywana do walk psów. Jakie inne tajemnice skrywa w sobie ten rozkoszny psiak? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Boston terrier – informacje ogólne
Boston terrier pochodzi z Ameryki, powstał w wyniku skrzyżowania bulgoda angielskiego z białym terrierem angielskim (rasa obecnie nie istnieje). Rasa ta była wykorzystywana w walkach psów. Do krzyżówki dodany został również buldog francuski. Dzięki temu boston terrier zaczął pełnić rolę psa do towarzystwa. W latach 30. XX w. gościł w domach wielu amerykanów. W Europie stał się popularny nieco później.
Boston terrier zaliczany jest do psów rasy średniej. Jego cechą charakterystyczną są białe znaczenia, które mogą występować na brzuchu, klatce piersiowej i kufie – wygląda to jakby pies miał na sobie frak, co bez wątpienia nadaje mu elegancji. Psy tej rasy są żywiołowe, inteligentne i czułe w stosunku do swojego opiekuna. Nie należy lekceważyć ich szkolenia, w przeciwnym razie mogą stać się niepokorne.
Boston terrier – wygląd
Boston terrier ma atletyczną budowę ciała, waży od 7 do 11 kg. Wyróżnia się trzy kategorie wagowe:
- 6,8 kg;
- 6,8 – 9 kg;
- 9 – 11,35 kg.
W jego przypadku nie ma ściśle określonych ram odnośnie wzrostu. Psy tej rasy mają graniasty kształt głowy, płaską kufę i duże, ciemne oczy. Klatka piersiowa jest szeroka, a tułów krótki. Ich uszy są spiczaste i sterczące, układają się w kształt odwróconej litery V. Boston terrier ma także szeroki, czarny nos, a jego szczęka jest szeroka i kwadratowa. Ogon jest krótki i osadzony stosunkowo nisko (obcinanie ogona jest stanowczo niewskazane).
Sierść tych psów jest gładka i lśniąca, co nadaje im zdrowego wyglądu. Mogą mieć one następujące rodzaje umaszczenia: focze, pręgowane lub czarne z białymi znaczeniami. Kolor ich sierści nazywany bywa też liliowym czy czekoladowym, jednak te odcienie nie są oficjalnie uznawane przez FCI. Warto dodać, że poruszają się z niezwykłą gracją. Ich ruchy są lekkie i płynne.
Boston terrier – charakter
Boston terrier to pies pełen wigoru, na co dzień jest bardzo radosny i przyjacielski. Chociaż kiedyś był wykorzystywany do walk psów, dziś nie jest agresywny. Chętnie spędza czas z ludźmi, jest bardzo przywiązany do wszystkich domowników. Kiedy człowiek wraca do domu, boston terrier zawsze powita go radosnym szczekaniem. Lubi podążać w ślad za swoim opiekunem, jeśli poświęci się mu dużo uwagi i zainteresowania, ten milusiński nie odpuści swojego właściciela na krok.
Psy te nie lubią zostawać same na dłuższy czas. Czują się nieszczęśliwe, kiedy muszą spędzać samotnie długie godziny. Są bardzo żywiołowe i energiczne, z entuzjazmem przyglądają się otaczającej je rzeczywistości. Potrzebują dużo ruchu, by rozładować drzemiące w nich pokłady energii. Wylegiwanie się całymi dniami na kanapie zdecydowanie nie leży w ich naturze. Boston terriery to psy uparte, mogą się buntować przed wykonywaniem niektórych poleceń – na szczęście przy wdrożeniu odpowiedniego szkolenia pewne nawyki można wypracować.
Boston terrier – hodowla
Cena boston terriera wynosi od 2500 do 6000 tysięcy złotych. Odpowiedzialni hodowcy dbają o to, aby rodzice szczeniąt byli wzorowymi przedstawicielami swojego gatunku. Muszą być wcześniej przebadani pod kątem chorób genetycznych, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń u ich potomstwa. Warto nabywać szczenięta z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce – jest to jedyna organizacja, która należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Decydując się na zakup psa z rodowodem albo metryką, można mieć pewność, że nie będzie odbiegał zachowaniem od ustalonego wzorca. Jeśli chce się, by boston terrier wyglądał i posiadał cechy charakteru typowe dla jego rasy, należy wybierać sprawdzone hodowle.
Nabycie szczeniąt z niepewnego źródła nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Ich charakter w znacznej mierze może się różnić od cech, które są przypisywane boston terrierowi. Maluchy z niepewnego miotu mogą okazać się, np. agresywne lub nadmiernie pobudliwe. Bywają też częściej obciążone chorobami typowymi dla psów tej rasy.
Boston terrier – zdrowie
Boston terriery są pozbawione podszerstka, w związku z tym zimowa aura może im doskwierać. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne ubrania dla psów, które uchronią je przed działaniem niskich temperatur.
Psy tej rasy mają krótką kufę i spłaszczony pysk, mogą mieć skłonności do chrapania i problemy z oddychaniem. Ich tchawica może się zapadać – w takim przypadku najlepiej udać się do lekarza weterynarii, Psy te w wieku starczym mogą cierpieć na jaskrę i zaćmę. Czasem zdarza się, że chorują na owrzodzenie rogówki. Kiedy oko pupila się zaczerwieni, a ten będzie próbował je podrapać, powinno to wzbudzić niepokój. W lżejszych przypadkach wystarczy zastosowanie specjalnych leków. Niekiedy jednak wymagana jest interwencja chirurgiczna.
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych to kolejna choroba, która może dotknąć boston terriera – zazwyczaj wtedy pies kuleje i porusza się chwiejnymi ruchami. Można wtedy, po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii, podawać mu leki uśmierzające ból. Ważne jest również wdrożenie odpowiedniej suplementacji do diety czworonoga. Należy kontrolować jego wagę, nie powinno się go przekarmiać. W przypadku dysplazji stawu biodrowego i łokciowego u psa istotny jest stały kontakt z zoofizjoterapeutą.
Boston terrier – wychowanie
Boston terriery to pogodne i bardzo towarzyskie istoty. Niektórzy przedstawiciele tego gatunku bardzo dobrze sprawdzają się w dogoterapii (jest to metoda terapii, która polega na kontakcie z psami) Dogadują się z dziećmi, uwielbiają być głaskane i przytulane. Pamiętajmy, by nasze pociechy uczyć od małego, że pies to nie zabawka i trzeba obchodzić się z nim delikatnie. Bostony będą dobrze czuły się zarówno w towarzystwie kotów, jak i psów. Powinniśmy już od szczeniaka przyzwyczajać boston terriery do obecności innych zwierząt w naszym domu.
Warto dodać, że psy te uwielbiają wspólne spacery ze swoim opiekunem. Wyprawy nie muszą być specjalnie długie i intensywne, najważniejsze, żeby odbywały się w towarzystwie właściciela. Chętnie aportują i gonią za frisbee. Będą dobrze czuły się nawet leżąc na kanapie, byle w towarzystwie bliskich. Kochają otaczać się ludźmi i źle znoszą samotność. Będą się nudzić, jeżeli zostawimy je same na dłużej – mogą poniszczyć meble. Oczywiście pewne zachowania da się wypracować, trzeba przyzwyczajać bostona już od małego do naszej kilkugodzinnej nieobecności w domu. Nie oznacza to, że przez resztę czasu możemy go ignorować, trzeba mu poświęcić dużo czasu i uwagi, by czuł się kochany każdego dnia.
Boston terrier – żywienie
Dieta boston terriera powinna być przede wszystkim bogata w białko, a także dostarczać mu wszelkich składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju. Na rynku jest dostępnych wiele gotowych karm, z których można skorzystać. Warto zorientować się, co do ich zawartości i wybrać taką, która przeznaczona będzie dla ras małych. Można również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie jedzenia. Gotowanie domowych posiłków jest bardzo zdrowe, pod warunkiem, że ma się odpowiednią wiedzę pod tym kątem. Wybór jednej z należy wyłącznie do opiekuna zwierzęcia. Wszystko zależy od chęci, czasu i umiejętności.
Boston terrier – pielęgnacja
Pielęgnacja boston terriera nie jest skomplikowana, wystarczy szczotkować go dwa razy w tygodniu. Jego sierść najlepiej przeczesywać gumową lub włosianą szczotką. Warto wiedzieć, że psa tego nie powinno się czesać pod włos. Aby jego włosy były miękkie i lśniące można spryskiwać go specjalnymi olejkami służącymi do pielęgnacji sierści i skóry.
Boston terriera nie trzeba kąpać przesadnie często. W zasadzie najlepiej robić to, kiedy pies faktycznie się ubrudzi. Kiedy brud będzie niemożliwy do wyczesania, dobrze byłoby wybrać szampon przeznaczony dla psów z krótką sierścią.
Powinno się regularnie sprawdzać stan uszu i pazurów. Uszy najlepiej czyścić odpowiednimi preparatami – lekarz weterynarii dokładnie objaśni, jak należy to robić, by nie uszkodzić słuchu pupilowi. Pazury także należy przycinać co jakiś czas, ponieważ pies może mieć problemy z chodzeniem.
Podsumowanie
Boston terriery to psy, których nie sposób nie lubić. Ich radosne usposobienie jest zdecydowanie zaraźliwe. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli i tworzą z nim bliską więź. Są bardzo oddane, zawsze chętne do zabawy i pieszczot. Uwielbiają ruch i spędzanie czasu z najbliższymi członkami rodziny. Potrafią dogadać się nawet z kotami. Dobrze odnajdą się w mieszkaniu w bloku oraz domu jednorodzinnym. Nie lubią samotności, od opiekuna wymagają poświęcenia dużo zainteresowania. Ich szkolenie to zadanie niezwykle mozolne, ale wykonalne. Życiowy entuzjazm boston terrierów na pewno będzie w tym przydatny. Upór i konsekwencja są najważniejsze. Dobre nawyki warto kształcić już od szczenięcia, w przeciwnym razie mogą się pojawić problemy z jego ułożeniem. Dodatkowo dobrze wspomnieć, że nie wymagają stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie należą też do ras przesadnie chorowitych. W ich życiu ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która uwzględnia zapotrzebowanie na kalorie.
Sprawdź również naszą listę psów, które nie szczekają