Bichon frise – rasa stworzona do towarzystwa

Czy Bichon frise to pies dla mnie? Bichon frise, a dokładniej bichon à poil frisé to niewielki biały piesek do towarzystwa. Przed nabyciem go musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy będzie pasował do naszego trybu życia oraz spełniał nasze oczekiwania względem charakteru. To naturalne i bardzo odpowiedzialne, że zamiast pochopnie podejmować decyzję, staramy się dotrzeć do jak najbardziej rzetelnych informacji. Przy rozważaniu zakupu psa rasy bichon frise, należy zadać sobie dwa pytania: “Czy potrafię ustalać wyraźne granice?” oraz “Czy chcę spędzać długie godziny na pieszczotach ze swoim pupilem?”. Jeżeli na oba te pytania odpowiedzieliście twierdząco, to bichon zdecydowanie jest dla Was!

Bichon Frise

Bichon frise – opis ogólny

Bichon frise to francusko/belgijska rasa psów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) otrzymała wzorzec nr 215 i została wpisana do:

  • grupy IX – Psy ozdobne i do towarzystwa,
  • sekcji 1 – Biszony i rasy pokrewne.

Bichon frise – jak rasa została sklasyfikowana przez inne organizacje?

Bichon frise to rasa, która jest uznawana przez największe, światowe organizacje kynologiczne. Została przez nie sklasyfikowana w następujący sposób:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów “niesportowych” (Non-sporting),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy psów “zabawkowych” (Toys),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 5.7 i umieściło w grupie psów do towarzystwa,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów “zabawkowych“ (Toy),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec VI-2 w grupie psów “niesportowych” (Non-sporting Dogs),
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów do towarzystwa (Companion Dog Group).

Bichon frise – historia rasy i popularność

Rasa bichon frise, tak jak i inne biszony pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego jest stworzona do towarzystwa. Psy te w czasach średniowiecza zostały sprowadzone z Włoch do Francji, Hiszpanii i na Wyspy Kanaryjskie. Bichon frise był pupilem pań dworu. Szczyt jego popularności przypadał na czasy dawne, kiedy bichon był chodzącą ozdobą pałaców i zabawiał dzieci arystokracji. Obecnie bichon największym powodzeniem cieszy się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Bichon frise

Bichon frise – jak wygląda “curly toy dog”

Bichon frise przypomina pluszową maskotkę, trafnie wpisuje się w kanon powszechnie pojmowanego piękna. Gdyby nie ruchliwość psa, łatwo można by go pomylić z puchatą poduszką, czy słodką watą curkową. Często spotkać można porównania do małej owieczki lub polarnego lisa. Uwagi te są oczywiście bardzo trafne, ponieważ bichon swoim wyglądem potrafi naprawdę rozczulić.

Bichon frise wielkość – wielkość

Niezależnie od swoich niewielkich rozmiarów (w kłębie osiąga około 30 cm wysokości, a waga zazwyczaj nie powinna przekraczać 6 kg, oficjalny wzorzec nie rozróżnia podziału względem wagi i wzrostu dla samic i samców).

Bichon frise – budowa ciała

Bichon frise jest proporcjonalny, charakterystyczne białe umaszczenie kontrastuje z czarnym noskiem i ciemnymi, okrągłymi oczami. Różowy kolor nosa nie wpisuje się w oficjalnie zatwierdzony wygląd tych zwierząt. Bichon frise to bardzo elegancki pies, swoją długą szyję zawsze nosi dumnie wyprostowaną. Urok bichona podkreślają wiszące uszy również pokryte białymi lokami, które falują podczas zgrabnego poruszania. Piesek bowiem ma charakterystyczny, radosny, prawie taneczny chód.

Bichon frise – szata i umaszczenie

Według ustalonego wzorca u bichonów niedopuszczalne jest inny kolor umaszczenia niż biały. Jego łapy są mocne, idealny kolor pazurów to czarny, jednak jest rzadko spotykany. Sierść tego psa jest kręcona i przyjemna w dotyku – niezwykle miękka, puszysta. Szybko rośnie, osiąga przyrosty nawet do 10 cm. Poprzez kędzierzawe włosy wyglądem przypomina małą owieczkę, uroku dodaje mu puszysty ogon, który porównuje się do pióropusza opadającego na plecy.

Bichon frise hodowla

Bichon frise – pielęgnacja, czyli jak dbać o białą sierść?

Bichon frise rzadko linieją, jednak ich pielęgnacja wymaga pewnej systematyczności. Sierść tych psów jest gęsta, szybko się plącze i filcuje. Musimy mieć na względzie, że wszelkie kosmetyki, które będziemy używać nie mogą odbarwiać, jego śnieżnobiałych włosów. Pamiętajmy także o tym, że pod bujną szatą skrywają się części ciała, które wymagają szczególnej pielęgnacji

Bichon frise – szczotkowanie

Szatę bichona powinniśmy wyczesywać raz lub dwa razy w tygodniu. Szczenięta bichon frise najlepiej przyzwyczajać do kontaktu ze szczotką już od pierwszych miesięcy życia. Dzięki temu w przyszłości chętnie będą poddawały się nawet najdrobniejszym zabiegom pielęgnacyjnym. Psa musimy szczotkować bardzo delikatnie i dokładnie. Uważajmy, by go nie ciągnąć, w przeciwnym razie może zrazić się do tej czynności. Przedtem warto spryskać jego ciało specjalną odżywką, która sprawi, że sierść nie będzie się łamać i elektryzować.

Bichon frise – strzyżenie

Sierść bichon frise stale rośnie, dlatego powinniśmy ją regularnie przycinać. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, aby nasz pupil był przystrzyżony na wystawę, czy też nie. Sierść biszonów niewystawowych można przyciąć krócej – dzięki temu jest łatwiejsza w pielęgnacji i utrzymaniu. W tym celu najlepiej udać się do salonu groomingu (psiego fryzjera), tam profesjonalnie zajmą się psem. Oczywiście, jeżeli potrafimy, sami możemy go ostrzyc. Porady dotyczące strzyżenia oraz propozycje fryzur dla naszego psa możemy znaleźć w internetowych grupach dyskusyjnych poświęconych rasie.

Bichon frise – kąpiele

Biała sierść bichon frise często się brudzi, więc dobrze, gdybyśmy wykąpali go przynajmniej raz w miesiącu. Warto wyłożyć wannę lub brodzik specjalną matą antypoślizgową, by zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy. Przed kąpielą możemy rozcieńczyć szampon, dzięki temu będzie łatwiej się spłukiwał i prościej rozprowadzał po sierści psa. Następnie powinniśmy psa namydlić i dokładnie spłukać, tak aby resztki szamponu nie zostały między włosami. Po kąpieli warto od razu wysuszyć jego sierść ciepłym strumieniem suszarki. Pamiętajmy, by powietrze nie było zbyt gorące, ponieważ sierść wystawiona na działanie wysokich temperatur ma tendencję do przesuszania się. Nie trzymajmy suszarki bezpośrednio przy skórze psa – zachowajmy odstęp minimum 20 cm. Najlepiej, abyśmy używali specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji sierści białej.

Bichon frise – higiena

Podczas pielęgnacji szaty bichona doglądajmy części ciała, które są wrażliwe na infekcje. Mowa tu o okolicach:

  • oczu,
  • uszu,
  • miejsc intymnych.

Możemy je oczyścić używając chusteczek nasączonych odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym. Dbając o higieną psa nie możemy zapominać o zębach i pazurach. Zęby psa możemy wyczyścić pastą do zębów lub podając mu przekąski dentystyczne. Pazury skracamy wtedy, gdy wystają poza opuszki palców, używamy do tego obcinaczek dla psów. Na skórze psa mogą się pojawić się rany, otarcia, alergie lub pasożyty. Wszelkie rany powinny być natychmiast opatrzone. W przypadku alergii, powinniśmy skorygować dietę, lekarz weterynarii powinien nam w tym pomóc. Psa możemy uchronić przed groźnymi pasożytami, takimi jak pchły i kleszcze, zakładając mu obroże owadobójcze.

Bichon frise – charakter rasy

Bichon frise to mały, urokliwy pies, sprawdza się niezawodnie jako przyjaciel rodziny. Kocha ludzi, jest oddany i bardzo towarzyski. Zazwyczaj domaga się uwagi, a jego słodki wygląd ułatwia otrzymywanie ciągłych pieszczot. Jednak nie warto ulegać jego maślanym oczom, ponieważ jak każda rasa, ta również ma swoją specyfikę, otóż są to bardzo cwane stworzenia

Bichon frise – zachowanie wśród rodziny

Bichon frise to bardzo towarzyski psiak, jest oddany wszystkim członkom rodziny. Przywiązuje się do swoich właścicieli i tworzy z nimi silną więź. Bichon to rasa, która intuicyjnie wyczuwa i kojarzy, jakie zachowania przynoszą największe korzyści, przez co potrafi szybko podporządkować sobie opiekunów. Należy uważnie pracować z psem, aby nie zdominował domowników.

Na jego nabycie mogą zdecydować się zarówno rodziny z dziećmi, jak i ludzie samotni. Bardzo lubi wylegiwać się na kolanach swojego opiekuna, a także dobrze sprawdza się zarówno jako kompan do zabaw z dziećmi jak i towarzysz osób starszych. Uwielbia się bawić, jednak nie potrzebuje dużej dawki ruchu na co dzień. Ten żywiołowy psiak chętnie umili długie samotne wieczory. Dzieciom należy tłumaczyć, że bichon frise to nie maskotka tylko żywe stworzenie, z którym trzeba obchodzić się delikatnie. Psy tej rasy dobrze współ egzystują z innymi psami i kotami.

Bichon frise – wobec obcych

Bichon frise, który pomyślnie przeszedł socjalizację jest przyjaźnie nastawiony wobec obcych. Pies nie ulega popędom instynktu stróża, czy myśliwego. Na widok obcych ludzi i zwierząt zachowuje się spokojnie. Wszędzie gdzie się pojawi zachwyca nie tylko swoim czarującym wyglądem, ale także grzecznym zachowaniem.

Bichon frise cena

Bichon frise – wychowanie

Bichon frise to prawdziwy “francuski piesek”. Należy uważnie pracować z psem, aby nie zdominował domowników. Pamiętajmy, że psy tej rasy są to czułe, pozytywnie nastawione do całego świata stworzenia, więc łatwo je urazić a ich upór nie sprzyja szybkiemu zapominaniu wyrządzonych przykrości.

Bichon frise – wspólne spędzanie czasu

Bichon frise ma dwa wcielenia: pierwsze objawia się żywiołowością, radością i umiejętnością szybkiego szkolenia się. Co daje wiele możliwości na aktywne spędzanie czasu, zabawy z dziećmi jak i ze zwierzętami, z którymi przeważnie relacje układają się wyśmienicie. Dużą przyjemność sprawią mu także zabawy na świeżym powietrzu, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne piłki lub gryzaki, które będą dobrym urozmaiceniem codziennych zabaw. Dzięki drugiemu obliczu śmiało możemy liczyć na wiele cudownych godzin, spędzonych na zabawie i przytulaniu. Odpoczynek oraz popołudniowa drzemka jest wskazana, ponieważ bichon ceni czas wyciszenia przy właścicielu. 

Bichon frise – nauka posłuszeństwa

Bichon chętnie wykonuje polecenia i szybko się uczy, więc polecany jest osobom, które nie mają dużego doświadczenia w wychowywaniu psów. Jeśli zostaną jasno określone zasady, które będą egzekwowane przez właściciela, nie będzie większych problemów z ułożeniem bichona. Natomiast jeżeli opiekun będzie stosował odstępstwa od wyznaczonych reguł, pies może stać się niesforny. Szczenięta tej rasy potrafią oczarować swojego opiekuna, szybko wyczuwają brak konsekwencji i są w stanie wykorzystać ten fakt na swoją korzyść. Przy ich wychowaniu powinniśmy kierować się przede wszystkim stanowczością, nie możemy pozwolić wejść sobie na głowę. Pamiętajmy jednak, że biszony to wrażliwe zwierzęta, nie powinniśmy danych zachowań wymuszać krzykiem. Warto nagradzać je przysmakami. Łagodne podejście i konsekwentne egzekwowanie zasad to klucz do właściwego postępowania z tymi psami.

Bichon frise – czy pies może żyć w bloku?

Psy rasy bichon frise dzięki niewielkim rozmiarom, łatwo odnajdą się w mieszkaniu w bloku jak i domu z ogrodem. Nie potrzebują ogromnej przestrzeni, by czuć się szczęśliwe. Przez fakt, że są to psy do towarzystwa, są one wyjątkowo zżyte z człowiekiem, w związku z czym możemy mieć obawy dotyczące pozostawienia psa samego w domu. W tym przypadku, jak wspominamy wyżej, warto szkolić swojego pupila, zapewnić mu odpowiednie akcesoria, zabawki i rozrywki na czas, w którym nikogo nie ma w domu. Bichon dostosuje się i nie będzie sprawiał problemu, tym bardziej że w swojej naturze nie mają syndromu niszczenia przedmiotów, czy nadmiernego szczekania.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Bichon frise – hodowla

Jeżeli chcemy nabyć szczeniaka bichon frise, musimy znaleźć hodowcę godnego zaufania. Poszukiwania takie, nie powinny być spontaniczne i pochopne, a przemyślane i skrupulatne. Decydując się na zakup bichon frise, pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie wspierać pseudo hodowli. Omawiamy cechy idealnej hodowli, a także przedstawiamy alternatywną drogą nabycia psa rasy bichon frise.

Bichon frise – hodowla idealna

Hodowla przede wszystkim powinna być zarejestrowana w renomowanej organizacji związanej z hodowlą psów. Warunki w hodowli muszą być zgodne z wymogami organizaji, najlepiej prześwietlić praktyki organizacji i odwiedzić miejsce osobiście, poznać hodowców, sprawdzić, czy puppy curly dog jest zdrowy i szczęśliwy. Bichon frise breeder (czyli hodowca) powinien prowadzić stronę internetową, na której ujawnione są wszystkie dane formalne hodowli. Każdy szczeniak musi posiadać książeczkę zdrowia, być zaszczepiony, zaczipowany, odrobaczony i musi być pod opieką weterynaryjną. Potwierdzeniem prawdomówności hodowcy jest również certyfikat rodowodu, w którym widnieją wszystkie dane dotyczące pochodzenia psa lub metryka na podstawie której możemy wyrobić rodowód

Bichon frise – adopcja

Wszyscy jesteśmy miłośnikami zwierząt, więc wspieramy i propagujemy adopcje. Jednak z psami rasowymi bywa trudno, ponieważ stosunkowo rzadko trafiają do schronisk, a jeżeli już, zazwyczaj są to dorosłe psy. Mimo wszystko pierwszym krokiem, który możemy zrobić, jest udanie się do najbliższego schroniska w celu upewnienia się, czy może akurat znajduje się tam taki pies, jakiego szukamy, lub inny który skradnie wasze serce. Kolejną możliwością, jest kontakt z fundacjami zajmującymi się pomocą rasowym psom bezdomnym, lub psom, które ze szczególnych powodów szukają nowych domów. W tym celu warto poszukać informacji w Internecie, należy jednak sprawdzać wiarygodność stron, oraz fundacji, czytać opinie, sprawdzać, czy są to zarejestrowane, działające zgodnie z prawem jednostki.

Bichon frise szczenięta

Bichon frise – zdrowie

Bichon frise może być naszym towarzyszem na wiele lat. Średnia długość życia przedstawicieli rasy wynosi około 12-15 lat, choć wiele osobników może dożyć nawet 20 lat lub więcej. Pomimo długowieczności tych sympatycznych białych piesków, to mają odporność na zimno i upały. Dlatego nie możemy je wystawiać długo na zewnątrz. A na jakie choroby powinniśmy uważać, gdy opiekujemy się bichonem?

Bichon frise – choroby

BIchon frise uchodzi za stosunkowo zdrową rasę. Najczęstsze dolegliwości, które spotykają przedstawiciel rasy to:

  • rak – powstanie w organizmie nowotworów, które prowadzą do śmierci,
  • zaćma – choroba wzroku, która polega na zmętnieniu soczewki oka, prowadzi do utraty wzroku,
  • cukrzyca – objawia się wzmożonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu,
  • alergie skórne – głównie występują na tle pokarmowym, objawami są wypadanie włosa, stany zapalne uszu, biegunka wymioty, częste drapanie się psa,
  • zwichnięcie rzepki – jest to choroba typowa dla ras psów małych, która może doprowadzić do artretyzmu,
  • dysplazja stawu biodrowego – polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • nadczynność kory nadnerczy – znana też jako choroba Cushinga, w wyniku tej choroby pies może częściej oddawać mocz, ma zwiększone pragnienie i apetyt, powiększone obrys brzucha, łysenie i problemy skórne,
  • rozmaite choroby serca i wątroby – warto regularnie badać te organy, by zawczasu wykryć nieprawidłowości,
  • choroba Legga-Calvego-Perthesa – zapalna choroba, w wyniku której dochodzi do tak zwanej jałowej martwicy głowy kości udowej. spowodowana niewystarczającym ukrwieniem).

Bichon frise – żywienie

Bichon frise to rasa psów, która przejawia skłonności do tycia. Przy tym rasa nie uchodzi za sportową, choć ruch dla psa jest ważny, to nie uda się nam wychować wyczynowca. Z tego względu, jego dieta powinna być odpowiednio dobrana, niezależnie czy zdecydujemy się sami przygotowywać posiłki, czy wybierzemy wysokiej jakości karmę komercyjną.

Bichon frise – żywienie karmą komercyjną

Wybierając karmę komercyjną powinniśmy dostawać ją do swojego psa. W tym celu powinniśmy uwzględnić jego:

  • wagę,
  • etap rozwoju,
  • poziom aktywności,
  • specjalne potrzeby zdrowotne.

Ilość pokarmu podajemy zgodną z zaleceniami producenta. Dodatkowe kalorie, które znajdują się w przekąskach powinniśmy odliczyć od jego dziennego posiłku, przy czym nie może to być więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dzienną dawkę dzielimy na dwie porcje, które będziemy podawać rano i wieczorem. Ważne przy tym jest to, że pies nie może przyjmować posiłku, jeżeli jest bezpośrednio przed aktywnością lub po niej. Lepiej jest odczekać od 30 minut do godziny.

Bichon frise – żywienie posiłkami domowymi

Posiłki domowe, które sami przygotujemy dla naszego psa wymagają czasu oraz wiedzy specjalistycznej. Wiedzy możemy zasięgnąć z fachowej literatury, lecz lepiej będzie skonsultować dietę psa z lekarzem weterynarii.

Bichon frise – cena i koszty utrzymania

Bichon frise kosztuje od około 3,4 do 6 tysięcy złotych, na taki koszt powinien nastawić się nowy opiekun, do tego oczywiście należy pamiętać o wyprawce dla nowego towarzysza, oraz o wizycie u weterynarza, który udzieli wszystkich niezbędnych wskazówek. Jeżeli nie możemy przeznaczyć takiej kwoty pieniężnej na zakup bichon frise, pomocnym rozwiązaniem może być adopcja. A jak będą wyglądały koszty, które wiążą się z opieką nad psem rasy bichon frise?

Bichon frise – miesięczne koszty utrzymania

W ciągu miesiąca nasze wydatki będą związane zapasów przede wszystkim takich produktów jak:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

Koszt ich zakupu może nas wynieść około 100 -150 zł

Bichon frise – roczne koszty utrzymania

W koszty roczne wliczają się koszty miesięczne oraz koszt zakupu artykułów, które służą pielęgnacji naszego psa. Wśród nich możemy wymienić takie środki pielęgnacyjne, jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Łącznie w ciągu roku zapłacimy około 1000 – 1500 zł.

Bichon frise – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać akcesoria, z których korzysta nasz pies. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że są one bezpieczne i działają należycie. Akcesoria dla psa rasy bichon frise:

  • miski dla psa,
  • smycz dla psa,
  • obroża dla psa,
  • szczotka dla psa,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Podliczając wszystkie wydatki w ciągu dwóch lat musimy się liczyć z wydatkiem około 3500 – 5500 zł.

Bichon frise – inne wydatki związane z utrzymaniem

Oprócz zakupów będziemy korzystać z usług związanych z naszym psem. NIe da się określić ile pieniędzy na to będziemy musieli przeznaczyć, gdyż od naszych potrzeb będzie zależało z czego będziemy korzystać oraz z jaką częstotliwością. Owe usługi to:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • wizyty w salonie groomera,
  • psie spa,
  • szkolenie dla psów rasy.

Podsumowanie

Bichon frise to mały piesek (maksymalnie osiąga 30 cm wysokości) o radosnym usposobieniu. Jest bardzo wierny i oddany swoim opiekunom, uwielbia ich towarzystwo. To zwierzę wprost stworzone do pieszczot, chętnie spędza czas z właścicielem na wspólnych zabawach. Dobrego przyjaciela odnajdą w nim rodziny z dziećmi, a także osoby starsze i samotne.

Psy tej rasy są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie. Mimo, że lubią się bawić, nie wymagają wielogodzinnych spacerów okraszonych dużą aktywnością fizyczną. Ich puszysta, kręcona sierść z pewnością dodaje im uroku – trzeba pamiętać o jej odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Warto dodać, że koszt zakupu psa tej rasy nie jest mały – cena z rodowodem może wynosić nawet 8000 tysięcy złotych. Opiekunom, którzy nie dysponują taką gotówką, polecamy odwiedzenie schronisk i adopcję.

Poznaj inne rasy psów idealne dla osób starszych

Sprawdź również:

  1. Rasy psów idealne dla alergików.
  2. Ranking najmniejszych ras psów.
  3. Ranking psów dla dzieci i rodziny.
  4. Ranking psów dla osób starszych.
Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.