Basenji – pies, który jodłuje

Basenji to pies z charakterem, w jego żyłach płynie krew afrykańskich przodków. Zwierzęta te uwielbiają wygrzewać się w cieple. Pierwotny instynkt łowiecki ukształtował je na bardzo niezależne czworonogi, posłuszeństwo nie leży w ich naturze. Są bardzo wybredne, wykonują polecenia opiekuna tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę. Nie oznacza to, że nie potrafią stworzyć bliskiej więzi ze swoim właścicielem, wręcz przeciwnie – właściwie traktowane, mogą być czułe i oddane. Co wyróżnia je na tle innych psów? Wiele osób mogą zaskoczyć odpowiedzi na te pytania: Basenji – jak szczeka? Oraz, czy faktycznie basenji to pies, który jodłuje? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tej rasy.

Basenji szkolenie

Basenji – opis ogólny

Rasa basenji znana jest nie od dziś. Archeologowie odkrywali wizerunek tego zwierzęcia na ścianach egipskich piramid. Stąd można przypuszczać, że pies basenji był znany już w Starożytnym Egipcie. Nie wiadomo, czy czworonogi te zostały przywiezione z Egiptu do Afryki, czy na odwrót, w każdym razie za kraj ich pochodzenia oficjalnie uznaje się Afrykę Centralną.

Zwierzęta te były wykorzystywane do pomocy afrykańskim myśliwym przy tropieniu tamtejszej zwierzyny. W Europie pełnią raczej funkcję domowych czworonogów, mimo wszystko nie zatraciły cech typowych dla psów tropiących. Potrafią być też wierne względem swojego opiekuna, potrzebują jedynie dobrego wychowania i poczucia przynależności do rodziny opiekuna. Generalnie cieszą się dobrym zdrowiem, uznawane są za psy wytrzymałe i długowieczne. Basenji – ile żyje? Średnia długość jego życia wynosi od 12 do 16 lat.

Organizacje kynologiczne

Basenji jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy IV – Psy tropiące, ogary (Hounds),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 5.06 w grupie psów do towarzystwa.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Hound Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Hound),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec II-2 i został przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Hounds)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy charty i psy pół-dzikie (Sighthound & Pariah Dog Group).

Basenji – wygląd

Psy basenji to zwierzęta o smukłej budowie, prezentują się bardzo elegancko. Mają krótki i prosty grzbiet, a ich klatka piersiowa ma owalny kształt. Czworonogi te należą do ras średnich – tak więc ile waży basenji? Najlepiej, gdyby samiec ważył 11 kg, a samica 9.5 kg. Idealna wysokość w kłębie dla psa powinna wynosić 43 cm, natomiast dla suk 40 cm. Oficjalny wzorzec w tym przypadku nie dopuszcza odstępstw od ustalonej normy.

Głowę psa zdobią cienkie zmarszczki. Oczy tych zwierząt są ciemne i skośne, mają kształt migdała. Ich uszy są spiczaste, a także odstające, wysoko osadzone na głowie. W tym przypadku najbardziej pożądany jest czarny kolor nosa. Basenji pies posiada również zgryz nożycowy – oznacza to, że dolny łuk zachodzi na górny łuk zębowy. Jego kończyny (przednie) są proste i (tylne) mocne. Ogon występuje nad grzbietem i jest znacznie zakręcony.

Rasa psa basenji może mieć różne rodzaje umaszczenia. Obecne są następujące kolory:

  • basenji czarny;
  • czarny podpalany z białym (dopuszczalne są białe znaczenia nad oczami);
  • rudy z białym;
  • pręgowany (wyraźne czarne pręgi z rudym tłem).

Istnieje jeszcze umaszczenie trindle (basenji tricolore) – na rudych podpaleniach są obecne pręgi, jednak nie zostało oficjalnie uwzględnione we wzorcu FCI.

Basenji szczeniaki

Basenji – charakter

Basenji ma radosne usposobienie, najbardziej przywiązuje się do jednego członka rodziny, co nie znaczy, że do pozostałych domowników będzie miał całkowicie lekceważący stosunek. Nie lubi zostawać sam w domu – długie godziny rozłąki z właścicielem mogą wywołać w nim lęk separacyjny, który będzie skutkował zniszczeniem mebli, poduszek, butów i innych przedmiotów znajdujących się z zasięgu jego wzroku.

Pies basenji nie przepada za towarzystwem małych dzieci – zabawy z nim możemy powierzyć starszym pociechom pod warunkiem, że będą traktowały go z należytym szacunkiem i ostrożnością. Wobec obcych ludzi zachowuje dystans, jest raczej nieufny. Ciężko współegzystuje mu się również z innymi zwierzętami, chyba że jest wcześniej odpowiednio socjalizowany.

Psy tej rasy uwielbiają przebywać na dworze, chętnie biorą udział w długich spacerach. Trzeba jednak uważać, ponieważ mają tendencję do ucieczek. Kiedy dostrzegą swój potencjalny cel, ruszają za nim w pogoń, nie zważając na komendy opiekuna.

Wiele osób zastanawia się, czy to pies, który nie szczeka? Otóż nie do końca jest to prawdą. Owszem nie wydaje dźwięków, które przypominają szczekanie, a raczej jodłowanie. Z natury nie jest hałaśliwy, dlatego nadaje się także do życia w bloku.

Basenji

Pies basenji – cena i hodowla

Rasa psa basenji (podobnie jak w przypadku innych psów rasowych) nie należy do najtańszych. Ile kosztuje basenji? Czworonoga tego można nabyć od 5000 do 6500 tysięcy złotych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “olx basenji” stawki na popularnym portalu zaczynają się od 6000 tysięcy. Można wybrać psa w dowolnym kolorze umaszczenia, dostępny jest, np. basenji tricolor lub czarny. Cena za szczeniaki basenji uzależniona jest przede wszystkim od renomy hodowli. Gdzie kupić basenji? Należy szukać sprawdzonych hodowców. Ci najlepsi chętnie pokażą miejsce i warunki, w których żyją psy, a także zapewnią im niezbędne szczepienia. Dbają również o to, by rodzice szczeniąt byli gruntownie przebadani pod kątem chorób genetycznych. Dobra hodowla basenji w żadnym wypadku nie powinna wydawać psa bez rodowodu.

Czasem można spotkać się z ogłoszeniami typu “basenji oddam”. Zaadoptowanie psiaka to bardzo dobra opcja, jeśli nie stać kogoś na nabycie tego czworonoga z prestiżowej hodowli. Wiele psiaków szuka kochającego domu i ludzi, którzy poświęcą mu dużo uwagi.

Basenji – szkolenie

Rasa basenji generalnie należy do trudnych do ułożenia – nie są to psy łatwe w wychowaniu, potrafią być zarazem inteligentne i bardzo uparte. Nawet jeśli będą znać daną komendę, nie wykonają jej, jeżeli nie będą mieć na to wyraźnej ochoty. Te psy długo pamiętają wyrządzone krzywdy, dlatego treningi z posłuszeństwa muszą odbywać się bez użycia przymusu. Najlepiej motywować pupila przez system nagród – za wykonane polecenie można dawać mu smaczki. Zwierzęta te zdecydowanie wolą podążać własnymi ścieżkami i bardzo cenią sobie niezależność. Psy basenji potrzebują zdecydowanego i konsekwentnego opiekuna, który okiełzna ich trudny charakter.

Basenji pies uwielbia ruch, dlatego trzeba dostarczać mu sporą dawkę codziennej aktywności nie tylko fizycznej, ale także umysłowej. Ma świetnie rozwinięty zmysł węchu i dobrą orientację w terenie, dzięki instynktowi łowieckiemu. Można zatem wprowadzać do jego rutyny ćwiczenia z tropienia.

Hodowla basenji dba o prawidłową socjalizację szczeniąt – warto kontynuować ten proces poprzez zapewnienie starszym czworonogom odpowiedniego towarzystwa. Nie pałają one szczególną miłością do kotów i innych psów, jednak jeżeli szczeniaki basenji będą miały z nimi kontakt już od pierwszych miesięcy życia, jest szansa, że się zaprzyjaźnią.

Basenji – zdrowie

Pies basenji na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Jeśli zdecydujemy się na nabycie czworonoga z pseudohodowli, może być on obciążony pewnymi chorobami genetycznymi. Typowa dla tej rasy jest:

  • anemia – u psa basenji może objawiać się m.in.: biegunką, wymiotami, gorączką oraz nieprzyjemnym zapachem z pyska. Właściwą diagnostyką zajmie się lekarz weterynarii, który prawdopodobnie zleci szereg niezbędnych badań, takich jak: morfologia oraz badanie moczu i kału. Aby temu zapobiec warto, abyśmy do codziennej diety psa wprowadzili suplementy zawierające witaminy z grupy B;
  • choroba nerek, czyli tzw. zespół Fanconiego – może prowadzić ona do zapalenia lub niewydolności nerek u psa. Jeżeli zauważymy, że nasz czworonóg ma duże pragnienie, wydala spore ilości moczu oraz znacznie traci na wadze, musimy udać się z nim do lekarza weterynarii, który uzupełni elektrolity w organiźmie zwierzęcia i wdroży stosowne leczenie;
  • przepuklina pępkowa – to zgrubienie w okolicy pępka, które pojawia już już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka basenji. Należy ją obserwować, ponieważ czasem znika samoistnie, a niekiedy potrzebna jest interwencja specjalisty;

Żywienie

Basenji pies nie jest zbytnio wymagający, jeśli chodzi o żywienie. Tak jak w przypadku każdego czworonoga, potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w witaminy i składniki mineralne. Nie mają tendencji do tycia, są to psy bardzo aktywne. Jednak lubią podjadać, więc musimy kontrolować ilość spożywanych przez nich posiłków. Dobrze byłoby też, gdybyśmy w diecie naszego pupila uwzględnili jego zapotrzebowania kaloryczne. W ciągu dnia basenji zużywają duże ilości energii, które powinniśmy uzupełniać odpowiednim pożywieniem.

Możemy wybrać karmę suchą albo mokrą. Najlepiej, abyśmy zaopatrzyli się taką, która jest bogata w białko i pozbawiona sztucznych ulepszaczy smaku. Obecnie mamy możliwość kupienia karmy, która jest specjalnie dedykowana dla ras średnich, odpowiednio rozdrobnione kawałki idealnie wpasowują się w pyszczek naszego pupila. Możemy również przygotowywać posiłki samodzielnie w domu. To najbardziej naturalna i zdrowa forma żywienia, musimy jednak pamiętać, by dietę psiaka dodatkowo suplementować. Szczegóły menu najlepiej ustalić z dietetykiem zwierzęcym, który udzieli rzetelnych informacji na temat diety czworonoga.

Basenji – pielęgnacja

Psy rasy basenji to prawdziwe czyściochy. Zwierzęta te nie wydzielają charakterystycznego nieprzyjemnego ‘psiego zapachu’. Podobnie jak koty same potrafią myć swoją sierść, wylizując ją językiem. Mimo wszystko ich włos powinniśmy regularnie wyczesywać włosianą lub gumową szczotką. Najlepiej, żebyśmy robili to raz w tygodniu. W ten sposób najskuteczniej pozbędziemy się przesuszonych włosów.

Basenji nie musimy kąpać przesadnie często. Zwierzęta te nie wydzielają brzydkich zapachów, jednak w przypadku, kiedy pies znacznie się ubrudzi, kąpiel staje się niezbędna. Standardowo możemy robić to cztery razy w roku lub częściej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jaki szampon dla basenji będzie najodpowiedniejszy? To zależy od aktualnego stanu sierści i umaszczenia. Jeśli pupil ma problemy z przesuszającym się włosem, najlepiej użyjmy szamponu regenerującego. W przypadku, gdy jego umaszczenie jest czarne, najlepiej byśmy wybrali taki, który przeznaczony jest do właśnie tego koloru.

Rasa psa dla alergika

Rasa psa basenji praktycznie w ogóle nie uczula. Wbrew powszechnej opinii to wcale nie sierść czworonoga przyczynia się do powstawania alergii. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi białko, które znajduje się w moczu i ślinie zwierzęcia. Uczulać może także złuszczony naskórek (łupież) – czasem osadza się na sierści. Kiedy martwy włos wypada, pozostaje na meblach, tapicerkach i unosi w powietrzu, co powoduje objawy alergii. Pies basenji jest pozbawiony podszerstka i ma krótką sierść, którą rzadko gubi; dodatkowo nie ma problemów z łupieżem. Dzieje się tak, ponieważ czworonóg ten często sam wylizuje swoje włosy. Psy basenji uważane są za ‘hipoalergicznie’, idealnie będą nadawały się dla alergików. Należy jednak uważać – jeżeli osoba cierpiąca na alergię będzie, np. codziennie spała z psem istnieje ryzyko uczulenia.

Podsumowanie

Pies afrykański basenji stanowi spore wyzwanie dla przyszłych opiekunów. Na każdym kroku uwielbia podkreślać swoją autonomiczność. W jego naturze zdecydowanie nie leży podporządkowywanie się woli właściciela. Jednak przy sporej dawce zaangażowania i samozaparcia można wychować go na wspaniałego, czworonożnego przyjaciela. Przywiązuje się do najbliższych ludzi ze swojego otoczenia i nie potrafi funkcjonować bez ich obecności. Chociaż charakter basenji jest ciężki do opanowania, to zdecydowanie warto włożyć trochę wysiłku w jego ułożenie – psiak ten ma w sobie dużo czułości, którą należy uwolnić. Zdecydowanie nie powinno się spuszczać go na długo ze smyczy, ponieważ to sprytny uciekinier, który wykorzysta okazję do ucieczki. Jego hodowla w Europie cieszy się coraz większą popularnością, jeśli opiekun zdecyduje się na jego nabycie warto, by wybrał sprawdzonych hodowców.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.