Leonberger – stróżujący miś

Leonberger to rasa psów, które wyglądem i charakterem mogą nieco przypominać lwa. Na co dzień są spokojne i zrównoważone, jednak kiedy wyczują niebezpieczeństwo, potrafią stanąć w obronie najbliższych. Ten imponujących rozmiarów molos uwielbia towarzystwo kochających go ludzi. Chociaż bez problemu mógłby powalić na łopatki dorosłego mężczyznę, to nie ma w nim ani krzty agresji. Leonberger ma łagodne usposobienie, i z całą pewnością może być najlepszym przyjacielem człowieka. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, jeśli zastanawiasz się: Ile je leonberger? Jak długo żyje? oraz Ile kosztuje leonberger?

Leonberger rudy

Leonberger – informacje ogólne

Leonbergery zaliczane są do grupy 2 pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. Według sekcji 2.2 to molosy typu górskiego. Znane są jako psy stróżujące, do towarzystwa i rodzinne. Pochodzą z małego miasteczka o nazwie Leonberg, które położone jest w Niemczech. Kiedyś leonberger był wykorzystywany głównie jako pies stróżujący, współcześnie zakłada się, że zwierzęta te idealnie pełnią funkcję domowych pupili. Leonbergery to duże psy, które są dobrymi kompanami wielu rodzin. Pierwotne założenie było takie, iż miały one być podobne do lwa (ponieważ było to herbowe zwierzę Leonberg). Faktycznie jego okrywa włosowa i ogólna postura przypomina tą, którą ma król sawanny.

Organizacje kynologiczne

Leonberger jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy użytkowe (Utility),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 2.22 w grupie psów pracujących.

Przez inne większe organizacje Kynologiczne:

  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów pracujących (Working Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec III-21 i został przypisany do grupy psów pracujących (Working Dogs)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group)

Leonberger – waga i inne informacje o wyglądzie

Leonbergery to duże psy, mają mocną i solidną budowę ciała. Ich wysokość w kłębie powinna wynosić od 72 do 80 cm, w przypadku samców. Samice osiągają od 65 do 75 cm. Idealna waga leonbergerów, jeśli chodzi o psy to od 48 do 75 kg, suki ważą od 41 do 59 kg.

Ich oczy są średniej wielkości, mogą mieć odcienie od jasnobrązowych do bardzo ciemnych. Uszy tych psów są wiszące i wysoko osadzone na ich głowie. Ogon leonbergerów jest długi i owłosiony – kiedy pies stoi w miejscu, zwisa luźno między nogami. Klatka piersiowa jest dość szeroka, a także głęboka. Kończyny są silne i dobrze umięśnione.

Sierść jest długa, może występować od średnio miękkiej do twardej – generalnie jest też prosta, ale dopuszczalne są lekkie fale. Sierść na głowie i klatce piersiowej tworzy bujną grzywę. Maść leonbergerów może być: czerwona, brązowo-czerwona, piaskowa i lwia w różnych odcieniach. Psy tej rasy powinny mieć zawsze czarną maskę (maskę stanowi część umaszczenia, które znajduje się na pysku i dochodzi do czoła). Mogą mieć również biały krawat na klatce piersiowej.

Leonberger – charakter i usposobienie

Rasa leonberger z reguły ma życzliwe usposobienie. To psy wprost stworzone do życia wśród ludzi. Uwielbiają pieszczoty i towarzystwo swoich opiekunów; są przygnębione, kiedy zostawia się je same. Potrzebują dużo uwagi i zainteresowania. Warto wiedzieć, że leonberger pies potrafi dobrze ocenić sytuację, i w razie potrzeby zainterweniować – jest bardzo czujny i odważny. Wszak kiedyś był wyłącznie psem stróżującym, więc silnie zakorzeniony w nim instynkt terytorialny daje o sobie znać. Rasa psa leonberger nie należy do przesadnie szczekliwych – zwierzęta te hałasują tylko wtedy, gdy mają ku temu wyraźny powód.

Pies leonberger lubi towarzystwo dzieci, jednak zabawy z nim powinny odbywać się wyłącznie pod okiem osoby dorosłej. Pomimo że nie zalicza się do groźnych ras psów, to podczas wspólnych wygłupów może niechcący popchnąć dziecko. Na spacery z tym czworonogiem powinna udawać się silna osoba, która będzie w stanie utrzymać olbrzyma.

Psy rasy leonberger, ze względu na swoje gabaryty, będą źle czuły się w małym mieszkaniu. Nie jest polecane dla nich życie w bloku z windą, ponieważ mogą się do niej nie zmieścić. Najwygodniej będzie im w dużym domu z terenem, który będą mogły pilnować.

Pies leonberger – cena i hodowla

Leonberger – ile kosztuje? Zazwyczaj jest to kwota wahająca się od 3000 do 6000 złotych. Jeżeli chcemy legalnie nabyć szczeniaki leonberger, musimy przygotować się na wydanie właśnie takiej sumy pieniędzy. Pamiętajmy, że to duże psy z dużymi potrzebami. Średni koszt ich utrzymania (wliczając w to jedzenie) może wynosić około 500-750 złotych.

Prestiżowa hodowla psa leonberger zadba o rozwój behawioralny tych zwierząt, a także przebada rodziców maluchów pod kątem występowania dysplazji stawów biodrowych. Jeśli zauważymy, że szczeniak leonberger nie przejawia agresji i jest przyjaźnie nastawiony zarówno do ludzi, jak i swojego rodzeństwa, oznacza to, że nabywamy psa od dobrego hodowcy. Zdarza się, że osoby zamieszczają ogłoszenia o treści “leonberger – oddam”. Opiekunowie czasami, z różnych powodów, są zmuszeni oddać swojego czworonoga. To bardzo odpowiedzialne zachowanie – zamiast umieszczać psa w schronisku, chcą znaleźć mu nowy dom pełen kochających ludzi dookoła. Zatem, jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup pupila w wyżej wymienionej kwocie, zamiast zasilać portfele pseudohodowców, lepiej zdecydujmy się na adopcję.

Leonberger – szkolenie

Pies leonberger nie jest specjalnie trudny do ułożenia. To inteligentne zwierzęta, są chętne do wykonywania poleceń, jednak podczas codziennych treningów trzeba być nieugiętym i zdecydowanym. Opiekun tego czworonoga musi uzbroić się w cierpliwość. Wystarczy szczypta konsekwencji i zrozumienie podstawowych potrzeb behawioralnych leonbergera, by wychować go na dobrego pupila.

Rasa psa leonberger (podobnie jak inne) uwielbia spacery i przebywanie blisko natury. Jednak aktywność fizyczna powinna być umiarkowana – intensywny wysiłek zdecydowanie nie jest dobry dla tego czworonoga. Leonberger pies nie lubi się przemęczać, wystarczy mu przebywanie wśród najbliższych członków rodziny. Zwierzęta te kochają pływać – dlatego można zakupić specjalny basen przeznaczony dla psów.

Leonberger – zdrowie

Leonberger – ile żyje? Długość jego życia może wynosić od 8 do 9 lat – psy te nie są długowieczne. Leonberger pies jest wytrzymały i (dzięki bujnej sierści) odporny na zimno. Za to źle znosi upały, w gorące dni najlepiej zapewnić mu miejsce do odpoczynku w cieniu oraz zadbać o to, by miał stały dostęp do świeżej wody. Generalnie to zwierzę, które cieszy się dobrym zdrowiem, ale w jego przypadku czasem mogą wystąpić choroby o podłożu genetycznym.

Duże rasy psów (w tym leonbergery) mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, dlatego tak ważne jest badanie rodziców szczeniąt pod właśnie tym kątem. Na chorobę tę mogą cierpieć również maluchy, które zbyt szybko rosną – nie powinno się obciążać ich nadmierną aktywnością fizyczną (ciągłe wchodzenie i schodzenie po schodach nie jest wskazane), a także serwować im odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w wapń i fosfor.

Duża rasa psa, taka jak leonberger, może chorować też na skręt żołądka – wtedy zwierzę może chcieć zwymiotować (jednak nie uda mu się to), dodatkowo pies będzie apatyczny i słaby, a jego oddech stanie się ciężki. Jeśli podobne objawy wystąpią u leonbergera, trzeba udać się z nim do lekarza weterynarii. Aby tego uniknąć, powinno się pilnować, by czworonóg nie jadł zbyt szybko. Kiedy pies zje posiłek, warto zapewnić mu spokój i czas do odpoczynku.

Leonberger – żywienie

Rasa leonberger ma duży apetyt, psiaki te lubią jeść pokarm szybko i w dużych ilościach. Niektórzy zadają sobie następujące pytanie: leonberger – ile je? Otóż ten milusiński potrafi zjeść naprawdę dużo, jednak należy ograniczać ilość spożywanych przez niego posiłków – dwa, trzy dziennie w zupełności wystarczą standardowo u dorosłych osobników. Jedzenie powinno być podawane o stałych porach. Szczeniak leonberger powinien jeść częściej w mniejszych ilościach (od trzech do czterech razy). Trzeba pamiętać o tym, żeby porcje żywieniowe dostosowywać do aktualnego wieku i aktywności fizycznej psa. Warto zrobić mu minimum pół godziny przerwy między jedzeniem a spacerem.

Leonberger – jaka karma będzie dla niego najodpowiedniejsza? Najlepiej wybierać marki premium. Warto patrzeć na skład, jeżeli mięso jest wymienione na pierwszej pozycji, a ilość zbóż jest znacznie ograniczona, oznacza to, że karma jest dobrej jakości. Leonbergery jako duże rasy psów powinny dostawać karmę dedykowaną specjalnie dla nich. Można też wdrożyć dietę BARF, której podstawę stanowi surowe mięso – taki sposób żywienia jest najbardziej naturalny i zdrowy. Wcześniej jednak warto zaczerpnąć więcej wiedzy w tym temacie – najlepiej poprzez konsultację z dietetykiem zwierzęcym. Warto uzupełniać jego dietę o suplementy zawierające glukozaminę i siarczan chondroityny, który wzmacnia stawy i wspomaga budowę chrząstek.

Leonberger – pielęgnacja

Rasa leonberger wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia, ponieważ psy wtedy najbardziej gubią sierść. Najlepiej, jeżeli będziemy robić to raz w tygodniu, do tego celu można użyć drucianej lub włosianej szczotki. Jeśli zaniedbamy cotygodniową rutynę, sierść może zacząć się plątać, a na ciele pupila będą powstawać nieestetyczne kołtuny.

Mimo że leonbergery uwielbiają kąpiele, to dokładne umycie tego czworonoga wcale nie jest zadaniem łatwym. Ze względu na swoje gabaryty nie zmieści się do brodzika, a jedynie do naprawdę dużej wanny. W ciepłe dni możemy umyć go na dworze, jeśli posiadamy własne podwórko. Po kąpieli powinniśmy dokładnie osuszyć jego sierść przy pomocy ręcznika lub suszarki.

Pies leonberger – ciekawostki

Rasa leonberger była znana i lubiana wśród arystokracji, wielbicielami tych czworonogów były takie osobistości jak: słynny niemiecki kompozytor Richard Wagner, a także Otto von Bismarck – kanclerz. Ponadto leonberger pies był widywany na dworach u austriackiej cesarzowej i królowej Węgier Elżbiety, znanej jako Sisi. Rasa leonberger gościła również na ekranie kin. Czworonóg ten wystąpił w filmie “Grumpy Cat’s Worst Christmas Ever” u boku tytułowego bohatera, który nazywa się Grumpy Cat. Leonberger pies użyczył nazwy bohaterowi znanemu z serialu “Komisarz Alex”. Tytułowy komisarz nazywa się Leon Berger. Ciekawe jest, że szczeniaki leonbergera rodzą się z błoną pławną między palcami, dlatego zwierzęta te są takimi świetnymi pływakami.

Podsumowanie

Leonberger ma towarzyskie usposobienie, to pogodny psiak, który lubi otaczać się ludźmi. Potrafi stworzyć z opiekunem silną więź – nie lubi być sam, długa rozłąka z właścicielem negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Pewne nawyki i zachowania oczywiście można wypracować – w tym celu najlepiej udać się na specjalne szkolenie dla psów. Należy zapewniać leonbergerowi odpowiednią dawkę ruchu na co dzień. Czworonogi te nie lubią intensywnego wysiłku, za to kochają pływać – warto pamiętać o tym przy planowaniu aktywności. Dbanie sierść tego psa wymaga systematyczności, regularne czesanie jego lwiej grzywy to podstawa przy zachowaniu dobrego wyglądu. Nie powinno się zapominać też o skomponowaniu dobrze zbilansowanej diety, która będzie bogata we wszelkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze – to klucz do zdrowego i długiego życia tej rasy.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.