Hawańczyk – sympatyczny i energiczny mały pies do towarzystwa

Hawańczyk to pies, który może być dobrym towarzyszem dla wielu ludzi. Na co dzień jest pogodny i żywiołowy, uwielbia pieszczoty i przytulanie. Nieważne, czy w wolnych chwilach lubisz leżeć na kanapie przed telewizorem, czy uprawiać jogging – zwierzę to z radością będzie nieodłącznym kompanem w każdej z wymienionych czynności. Psy tej rasy uwielbiają współpracować z człowiekiem i chętnie wykonują polecenia. Jeśli zastanawiasz się nad nabyciem pierwszego psa, hawańczyk zapewne jest stworzony dla ciebie. Wiele osób zadaje sobie pytanie – dlaczego hawańczyk? Jaki to pies? oraz ile kosztuje hawańczyk? Odpowiedź na te pytania uzyskasz po przeczytaniu poniższego artykułu.

Hawańczyk hodowla

Hawańczyk, co to za rasa? – opis rasy

Hawańczyk (ang. bichon havanais) – pochodzi z Zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Natomiast Kubę uznaje się za kraj rozwoju tej rasy. Pies ten jest zaklasyfikowany do 9 grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, należy do sekcji 1 biszonów i ras pokrewnych, numer jego wzorca to 250.

Ogólnie zalicza się go do czworonogów żywiołowych, zawsze radosnych i chętnych do zabawy. Hawańczyki są bardzo czułe – uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem, a także urocze – powszechnie wiadomo, że skradły serce niejednego miłośnika czworonogów. Zaliczamy go do ras małych, jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 29 cm. Posiada sierść, która potrafi osiągać imponującą długość. Opiekun tego psa powinien dbać o jej regularną pielęgnację.

Organizacje kynologiczne

Hawańczyk to rasa uznana przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy „zabawki” do towarzystwa/ozdobne (Toys),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 5.11 w grupie psów do towarzystwa.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów do towarzystwa (Toy Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów do towarzystwa (Toy),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec V-8 i został przypisany do grupy psów „zabawki” ozdobne do towarzystwa (Toys)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów do towarzystwa (Companion Dog Group)

Hawańczyk – wygląd

Ile waży Hawańczyk? Otóż nie ma ściśle określonego przedziału wagowego dla psów tej rasy, jednak istotne jest, by ich waga nie przekraczała 6 kg. Warto wspomnieć, że hawańczyki to niewielkie psy, dorosłe osobniki (samce i samice) osiągają od 23 do 27 cm wysokości w kłębie.

Według wzorca hawańczyki to małe, zgrabne pieski, u których długość tułowia może lekko przekraczać wysokość w kłębie. To zwierzęta o łagodnym spojrzeniu, ich oczy są duże i ciemne, mają kształt migdała. Nos hawańczyków ma kolor brązowy lub czarny, natomiast uszy powinny być wysoko osadzone, a ich końce lekko zaokrąglone. Ogon tych psów może być również wysoko noszony. Mają one krótkie nogi, po pierwszym kontakcie nasuwa się myśl, że są to bardzo żywiołowe czworonogi. Chodzą bowiem bardzo energicznie i lekko.

Hawańczyki zazwyczaj nie posiadają podszerstka, a jeśli już się to zdarzy, jest on bardzo słabo rozwinięty. Za to ich włos okrywowy jest dość długi, standardowo u dorosłych osobników osiąga od 12 do 18 cm. Psy te mogą mieć różne rodzaje umaszczenia. Hawańczyk może być, np. brązowy, biały (rzadziej spotykany), czarny, płowy z różnymi odcieniami, brązowo-rudy. Podpalania i łaty są dopuszczalne, mogą występować w wielorakich kolorach.

Hawańczyk – charakter i wychowanie

Pies rasy hawańczyk na co dzień jest bardzo pogodny i przyjacielsko nastawiony do ludzi i zwierząt. Ceni sobie towarzystwo wszystkich opiekunów. Bardzo lubi spędzać czas z dziećmi, oczywiście pod warunkiem, że pociechy będą obchodzić się z nim delikatnie. Hawańczyki to bardzo wrażliwe zwierzęta, ich złe traktowanie, szarpanie albo ciągnięcie za ogon może negatywnie odbić się na ich psychice. Najmłodszych powinniśmy od początku obecności psa w naszym domu, uczyć właściwego obchodzenia się z nim. Rasa hawańczyk dość dobrze toleruje również obecność innych psów i kotów. Jeśli marzymy o posiadaniu więcej niż jednego zwierzęcia w domu, pies ten jest stworzony dla nas.

Rasa psa hawańczyk uwielbia pieszczoty i zabawy ze swoim właścicielem. To bardzo czułe, a także oddane czworonogi. Poświęcajmy im dużo uwagi i zainteresowania, dzięki temu będziemy mieć pewność, że są naprawdę szczęśliwe. Zwierzęta te bez obaw mogą zostać same w domu, warto jednak byśmy umilili im samotnie spędzony czas – w tym celu dobrze byłoby, gdybyśmy zaopatrzyli się w różne zabawki przeznaczone dla psów. Hawańczyki lubią i dobrze znoszą podróże – będą dobrymi kompanami wycieczek samochodowych lub rowerowych.

Hawańczyk – cena i hodowla

Ile kosztuje hawańczyk? Cena za jednego może wynosić mniej więcej od 2500 do 5000 tysięcy złotych. Oczywiście mowa tu o psie z rodowodem. Pamiętajmy, że sprzedawanie czworonogów bez rodowodu jest zakazane. Warto, abyśmy przed nabyciem tego psa zajrzeli do wzorca ZKwP. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kupujemy zwierzę, które wyglądem i charakterem odpowiada ustalonym normom.

Wcześniej powinniśmy odwiedzić hodowlę i sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczeniaki rasy hawańczyk. Jeśli zauważymy, że hawańczyk szczeniak wykazuje agresję lub jest bardzo lękliwy, zrezygnujmy z jego zakupu. Dobry hodowca powinien zadbać o odpowiednią socjalizację, a także zaszczepić, odrobaczyć i zapewnić mu odpowiednią wyprawkę.

Możemy zdecydować się również na adopcję, istnieje wiele schronisk i fundacji, które chcą oddać szczeniaki hawańczyków w dobre ręce i podarować im ciepły kąt pełny kochających ludzi.

Hawańczyk – szkolenie

Pies rasy hawańczyk jest inteligentny i generalnie szybko się uczy. Co ciekawe, jak podaje “Encyklopedia psów (rasowych)” zwierzę to było wykorzystywane kiedyś w cyrkach. Dziś sprawdzają się doskonale w dogoterapii (terapii z wykorzystaniem psów). Pies ten jest podatny na szkolenie, pod warunkiem, że hawańczyk szczeniak będzie od początku miał jasno określone zasady. Można nauczyć go zostawania samemu w domu – najlepiej od szczeniaka przyzwyczajać go do naszej kilkugodzinnej nieobecności. Jeśli zdarzy się osobnik, który będzie zaznaczał swoją obecność głośnym szczekaniem, najlepiej udać się z nim do psiego behawiorysty. Warto zadbać również o jego socjalizację – dzięki temu będzie się pewnym, że hawańczyk będzie dobrze współegzystował z innymi zwierzętami.

Rasa psa hawańczyk lubi wykonywać różne komendy i sztuczki, dlatego doskonale sprawdzi się w sportach takich jak agility (polega na pokonywaniu przeszkód przy pomocy opiekuna). Czworonogi te uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu w towarzystwie swojego opiekuna. Od wielogodzinnych spacerów zdecydowanie wolą gonić za piłką lub frisbee.

Hawańczyk – zdrowie

Rasa hawańczyk generalnie zaliczana jest do wytrzymałych i odpornych na choroby – mówi się, że są to zwierzęta długowieczne. Zatem ile żyje hawańczyk? Średnia długość jego życia wynosi od 13 do 15 lat. Niemniej jednak istnieje kilka chorób typowych dla tej rasy psów.

Do jednaj z nich zalicza się zwichnięcie rzepki, które polega na przemieszczaniu się jej poza krawędź bloczka kości udowej. W efekcie pies podczas chodzenia może trzymać jedną łapę uniesioną w górze, spacerowanie może sprawiać mu dyskomfort. Jeśli zauważymy, że nasz pupil ma problem ze swobodnym stawianiem łap na podłożu, najlepiej udajmy się do gabinetu weterynaryjnego. Tam odpowiednio zbadają zwierzę i zastosują odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się operacja, dlatego nie należy zwlekać.

Kolejną chorobą, która może dotykać psy tej rasy, jest zaćma. We wczesnym stadium jest ciężka do zauważenia, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pamiętali o kontrolnych wizytach u psiego okulisty. W późniejszym stadium możemy zauważyć zaćmę od razu – kiedy oko hawańczyka stanie mleczne i mętne, najprawdopodobniej cierpi na właśnie tę chorobę. Wtedy zabierzmy psa do lekarza weterynarii – przepisze zwierzęciu leki i wdroży właściwe leczenie.

Hawańczyk – pielęgnacja

Hawańczyka należy szczotkować stosunkowo często – zaleca się, by robić to raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Regularność to bardzo istotny aspekt. Dbanie o dobrą kondycję włosów tego psa jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku sierść może się plątać. Szczeniaka rasy hawańczyk najlepiej przyzwyczajać do szczotkowania jak najwcześniej. Najlepiej używać szczotki włosianej, u dorosłych osobników dobrze sprawdzi się także szczotka druciana.

Hawańczyka można kąpać raz na dwa tygodnie lub w zależności od tego, kiedy się ubrudzi. Warto użyć szamponu przeznaczonego dla psów z długą sierścią. Po nałożeniu kosmetyku sierść trzeba dokładnie spłukać i osuszyć ręcznikiem.

Generalnie nie powinno się obcinać sierści psa rasy hawańczyk. Ewentualnie należałoby podcinać włosy występujące na pysku, łapach i czole. Można robić to samemu lub zaprowadzić pupila do psiego fryzjera.

Podsumowanie

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę przykładowo: “zdjęcie piesków rasy hawańczyk” naszym oczom ukazuje się mały, wesoły czworonóg z długą falowaną sierścią. Faktycznie hawańczyk to nieduży psiak, który wręcz zaraża optymizmem i pozytywnym nastawieniem do otaczającego go świata. Bardzo lubi towarzystwo swoich właścicieli i szybko dostosowuje się do ich trybu życia. Jednak nie należy zapominać o jego odpowiednim szkoleniu – treningi posłuszeństwa i socjalizacja na pewno nie zaszkodzą, a mogą jedynie pomóc w wychowaniu rozbrykanego szczeniaka na “dobrego psiego obywatela”. Przy hawańczyku nie można zapomnieć także o systematycznym szczotkowaniu jego długiej sierści oraz odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej, czyli kontrolnych wizytach u weterynarza i szczepieniach zgodnie z obowiązującym kalendarzem.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.