Buldog angielski – uroczo brzydki dżentelmen. Opis rasy

Buldog angielski może na pierwszy rzut oka wyglądać groźnie, jednak w rzeczywistości pod jego fałdami kryje się łagodny i pogodny leniuch. Kiedyś był przeznaczony do walki na arenie z bykami. Dzisiaj uchodzi za eleganckiego psa do towarzystwa i symbol narodowy Wielkiej Brytanii. Dlaczego decyzja o zakupie buldoga angielskiego powinna być dobrze przemyślana? Przyjrzyjmy się bliżej, by poznać charakter opieki nad psami tej angielskiej rasy. Jak wygląda buldog angielski? Ile żyje buldog angielski? Ile kosztuje buldog angielski? Oraz ile powinien jeść buldog angielski? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie.

Buldog angielski hodowla

Pies buldog angielski w różnych organizacjach kynologicznych, wzorzec rasy FCI i nie tylko…

Buldog angielski należy do psów znanych i lubianych niemalże na całym świecie. Został uznany przez wiele znamienitych organizacji kynologicznych. Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna zaklasyfikowała go do grupy 2 pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła, sekcji 2.1 molosów typu mastyfa. Jego numer wzorca rasy FCI to 149.

Buldog angielski według innych organizacji kynologicznych

Buldog angielski to rasa, która została uznana przez następujące organizacje kynologiczne:

  • American Kennel Club (AKC) – psy niesportowe,
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – psy niesportowe,
  • World Kennel Union (WKU) – psy do towarzystwa,
  • Canadian Kennel Club (CKC) – psy niesportowe,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy użytkowe,
  • United Kennel Club (UKC) – psy do towarzystwa.

Buldog angielski – historia rasy

Buldog angielski, jak sama nazwa sugeruje wywodzi się z Anglii. Jego przodkami były prawdopodobnie molosy. Pierwsze wzmianki o tych psach pochodzą z lat 30. 17 wieku – były opisywane jako psy nieustraszone i zawsze gotowe do ataku. Jednak po wprowadzeniu zakazu walk psów, buldogom angielskim groziło wyginięcie. Nie chcieli do tego dopuścić miłośnicy rasy, postanowili, w procesie hodowli, znacznie zmienić charakter tego psa. Również sylwetka buldoga angielskiego uległa zmianie. Niemały wpływ na obecny wygląd buldoga miał hodowca Bill George. Pierwszy osobnik został zaprezentowany przez niego na wystawie w 1860 roku. W 1875 roku powstał Klub Buldoga, który działa do dziś, a rok później został opracowany pierwszy wzorzec rasy.

Ponadto buldoga angielskiego uznano za symbol narodowy Wielkiej Brytanii. Niektórzy kojarzą go z wizerunkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem. Chociaż pies potrafi się ślinić i chrząkać, to ciągle pozostaje ikoną wyniosłej elegancji.

Dog angielski kiedyś i dziś

W przeszłości rasę hodowano pod kątem walki z bykami (bulldog – bull-byk, dog-pies), a także innymi psami. Ta rozrywka cieszyła się dużym powodzeniem, jednak rząd brytyjski zakazał jej oficjalnie w 1835 roku. Współczesne buldogi angielskie przestały pełnić rolę wojowników, zaadaptowano je jako psy do towarzystwa. Poprzez kojarzenie par o pożądanych cechach, starano się zastąpić agresję łagodnym usposobieniem i cierpliwością.

Zamierzony efekt udało się uzyskać. Buldogi angielskie niegdyś wykorzystywane do walk psów, stały się łagodnymi i oddanymi czworonogami. Często określane są jako “psie niańki”, lecz gdy wyczują zagrożenie wciąż potrafią walczyć nieustępliwie. W ich wyglądzie wykształcono charakterystyczne dla tej rasy psów cechy: krótka kufa, szeroka głowa i pierś, fałdy skórne, przodozgryz oraz masywna budowa ciała. Niestety psów nie selekcjonowano w sposób właściwy i odpowiedzialny, co odbiło się na ich zdrowiu.

Buldog angielski – popularność rasy

Śmiało można powiedzieć, że angielski buldog stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie. Szybko zdobył sympatię miłośników zwierząt nie tylko w Anglii i Ameryce, ale również w Polsce.

Buldog angielski

Jak wygląda buldog angielski?

Buldog angielski słynie ze swojego specyficznego wyglądu. Niektórym może wydawać się groźny, albo dziwaczny, według innych samą swoją postawą wzbudza respekt. Opowiemy nieco dokładniej o cechach charakterystycznych jego wyglądu.

Wygląd ogólny buldoga angielskiego

Buldog brytyjski opisywany jest jako krępy, silny pies. Jego sylwetka jest przysadzista, czyli mocny tułów opiera się na krótkich nogach.

Głowa w stosunku do wielkości psa jest duża i ciężka, czaszka jest potężna i szeroka. Nie powinna zakłócać harmonijnego wyglądu i wpływać na sprawność w poruszaniu się. Szczęki są kanciaste i szerokie. Cechą charakterystyczną buldoga angielskiego jest krótki pysk, odznaczający się przodozgryzem – dolna szczęka umiarkowanie zadarta ku górze wystaje przed górną. Skrócona kufa posiada fałdę nosową, poza linię fałdy wysunięta jest trufla nosowa. Szeroko rozstawione oczy są wypukłe. Wysoko osadzone uszy są małe i lekkie, ich kształt jest określany jako “płatek róży”. Szyja jest szeroka i mocna. Zwisająca skóra na głowie i szyi tworzy charakterystyczne dla buldoga angielskiego fałdy, o wiele bardziej wydatne niż u buldoga francuskiego.

Zwarty tułów jest stosunkowo krótki, natomiast klatka piersiowa i barki buldoga angielskiego są duże i szerokie. Kończyny, chociaż krótkie, są masywne i krzepkie, nisko umieszczone łokcie wyraźnie odstają od tułowia. Przednie nieco krótsze od tylnych, co nie powinno zaburzać sprawności ruchowej psa, jego chód jest skrępowany i ciężki. Mocny zad psa jest osadzony wysoko oraz jest zwieńczony prostym ogonem, który zwykle jest krótki i nigdy nie jest wznoszony powyżej linii grzbietu.

Wzrost i waga buldoga angielskiego

Buldog angielski zaliczany jest do psów ras średnich. Wzorzec FCI nie określa wzrostu, przyjmuje się, że wysokość w kłębie wynosi 30-35 cm. Optymalna masa u psów to 25 kg, a w przypadku suk 23 kg. Samiec jest większy, bardziej krzepki i waży około dwa razy więcej niż buldog francuski. Pamiętajmy, że buldog angielski miniaturka nie istnieje, jeśli więc ktoś będzie chciał sprzedać nam tego psa w wersji „mini” oznacza to, że prawdopodobnie jest oszustem, który hoduje psiaki obciążone licznymi wadami genetycznymi.

Dopuszczalne rodzaj i kolory sierści u buldoga angielskiego

Sierść jest krótka, przylegająca i gładka, chociaż może sprawiać wrażenie szorstkiej. Umaszczenie może być jednolite, lub łaciate, z maską lub bez, pręgowane, białe, płowe, rude w różnych odcieniach. Na próżno jednak możemy szukać buldoga angielskiego czarnego. Niepożądana jest bowiem maść cielista, czarna i czarna podpalana.

Buldog angielski

Angielski buldog – pielęgnacja

Buldog angielski to pies dystyngowany i elegancki. Ma w sobie dużo klasy, chociaż jego specyficzny wygląd nie każdemu może przypaść do gustu. Powinniśmy dbać należycie o jego dobrą prezencje, stosując niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Jakie? Podpowiadamy.

Pielęgnacja sierści psa krótkowłosego

Sierść buldogów angielskich nie jest krótka, a co za tym idzie – mało wymagająca w pielęgnacji. Psy te linieją intensywnie trzy razy w roku. Gubią niewielkie ilości sierści. Powinniśmy czesać buldoga raz w tygodniu. Warto przecierać sierść ściereczką z ichry, lub gumową rękawicą by pozbyć się luźnej sierści.

Kąpiel buldoga angielskiego

Kąpiele urządzamy rzadko, w razie potrzeby, lub po intensywnym spacerze. Możemy użyć do tego szamponu dla psów o krótkiej sierści. Pamiętajmy, by naszego buldoga po umyciu dokładnie wysuszyć – w przeciwnym razie może się przeziębić.

Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji buldoga angielskiego?

Należy szczególną uwagę poświęcić kufie, codziennie trzeba przecierać oczy i fałdki skóry nad nosem oraz te, które znajdują się na całym ciele psa. W tych miejscach także sprawdzamy czy nie wystąpiły podrażnienia. Liczne przetarcia mogą świadczyć o okresowym zapaleniu skóry. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Buldogi angielskie ze względu na specyficzną budowę pyska mogą mieć problemy z zatykaniem kanalików łzowych. Kiedy ich oczy zaczynają nadmiernie łzawić, warto przemywać te okolice specjalnymi preparatami, by nie utworzyły się przebarwienia.

Jako opiekunowie powinniśmy dbać o higienę okolic intymnych u psów i suczek. Ważna jest także regularna kontrola stanu uzębienia. Również, co jakiś czas czyścimy uszy i przycinamy pazurki.

Buldog angielski – opis rasy. Charakter uroczego zawadiaki

Buldog angielski charakter ma nie tak groźny, na jakiego może wyglądać. W rzeczywistości jest łagodny, wesoły oraz z ciekawością podchodzi do otaczającego go świata i przede wszystkim mocno kocha swojego opiekuna. Czym się wyróżnia? Poniżej opowiedzieliśmy nieco więcej o jego usposobieniu.

Buldog angielski w otoczeniu bliskich

Buldog angielski szybko przywiązuje się do domowników. Typowy przedstawiciel tej rasy lubi wzbudzać zainteresowanie, a także zadziwiać i rozbawiać domowników. Jest bardziej oddany rodzinie niż buldog francuski. Ten drugi ma tendencję do przywiązania się do jednej osoby. Buldog angielski jest łagodniejszym i spokojniejszym psem.

Może też wykazać się większą cierpliwością wobec dzieci niż buldog francuski. Rzadkością są psy, które są nerwowe, niezdolne do tego by ocenić swoje siły i masę, mogące wyrządzić krzywdę dzieciom. Niemniej jednak ważne jest by wspólne zabawy odbywały się pod nadzorem rodziców.

Buldog angielski a inne zwierzęta

Jeśli mamy kilka zwierząt w domu, musimy brać pod uwagę, że choć buldog angielski z biegiem czasu, w wyniku dokładnej sekcji hodowlanej, stał się psem łagodnym i zrównoważonym, to pierwotnie przeznaczony był do walk. W związku z tym niektóre osobniki mogą być wrogo nastawione do innych psów. Oczywiście dużo zależy od właściwej socjalizacji, która powinna być przeprowadzana już od najmłodszych lat. Najlepiej, by nasz buldog angielski wychowywał się z kotami i innymi psami od małego.

Ulubione zajęcia buldoga angielskiego

Buldog angielski jest dobrym wyborem dla osób starszych. Psy tej rasy nie są hałaśliwe i nie potrzebują dużo ruchu. Przeważnie stawiają leniuchowanie na kanapie nad sporty wysiłkowe, chociaż bardzo lubią się bawić.

Buldog angielski

Buldog brytyjski – wychowanie

Buldog angielski nie jest trudny w wychowaniu. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, by „nie wszedł nam na głowę”. Chętnie o nich opowiemy.

Buldog angielski – warunki do życia

Buldog angielski to „kompaktowy” psiak, który doskonale odnajdzie się w miejskich warunkach. Może mieszkać zarówno bloku, jak i domu z ogrodem. Warto jednak pamiętać, że buldogi tej rasy nie lubią samotności. Nie można ich zamykać w kojcach. Najlepiej, gdy mieszkają blisko opiekuna, który nie powinien szczędzić czasu dla psa. Nie może być na tyle zapracowany, by długo przebywać poza domem. Doskonałym pomysłem jest wychowanie pary buldogów angielskich, razem będą się czuły znakomicie.

Legowisko dla buldoga angielskiego

Buldog angielski to pies, który ceni sobie towarzystwo opiekunów. Najlepiej będzie mu się odpoczywało właśnie w ich obecności. Bliskie więzi ze swoim psim pupilem zacieśniają się przy wspólnym spędzaniu czasu. Powinniśmy zatem włączać naszego psiaka w życie rodzinne. Buldogowi angielskiemu możemy zakupić miękkie legowisko (najlepiej w rozmiarze L) i postawić je tam, gdzie najczęściej odpoczywają domownicy. Warto wybrać legowiska z bokami, na których pies może podeprzeć głowę.

Miski, stojaki i dozowniki dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Buldog angielski – co jest ważne w jego szkoleniu?

Buldogi cechują się silnym temperamentem. Szkoli się je dość łatwo, ale potrzeba do tego łagodnego i konsekwentnego podejścia już od wieku szczenięcego. Niektóre osobniki pomimo tego, że są przyjazne potrafią być uparte, dominujące, a nawet mogą obrazić się, gdy coś idzie niezgodnie z ich mniemaniem. Podpowiemy, jak sobie z tym radzić.

Nauka posłuszeństwa

Jeśli od początku wyznaczymy naszemu buldogowi zasady, które panują w naszym domu i będziemy je konsekwentnie egzekwować, pies nie będzie miał problemu z ich przestrzeganiem. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i stopniowo wdrażać nowe elementy do szkolenia. Niech pies najpierw opanuje podstawowe komendy, dzięki temu łatwiej będzie nam przejść do tych bardziej zaawansowanych. Początkowo treningi nie powinni być zbyt długie, ponieważ buldogi angielskie szybko się nudzą. Monotonne ćwiczenia mogą zniechęcić je do dalszego treningu. Pamiętajmy jednak, by pies opanował jedną komendę zanim przejdziemy do nauki następnej.

Smaczki w szkoleniu

W nauce posłuszeństwa istotną rolę odgrywają smaczki treningowe. Aromatyczne, chrupiące przysmaki z pewnością będą dla buldoga świetną nagrodą za poprawnie wykonaną komendę. Pamiętajmy jednak, że nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Z czasem smakołyki możemy zastąpić np. pochwałami słownymi.

Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Buldog angielski hodowla – ile kosztuje buldog angielski?

Buldog angielski trafił do Polski dosyć późno, gdyż dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Nie należy do ras bardzo popularnych, szczególnie wśród hodowców.

Dokumenty niezbędne w hodowli

Szczeniaki opuszczają hodowlę zazwyczaj po ukończeniu 8 tygodnia życia. W każdej zarejestrowanej, legalnie działającej hodowli nowym opiekunom wręcza się metryczkę psa, na jej podstawie wyrabia się rodowód. Niektóre hodowle wydają rodowód od razu (w zależności od organizacji kynologicznej, w której są zrzeszone).

Oprócz metryki lub rodowodu warto zapytać hodowcę o książeczkę zdrowia młodego buldoga oraz wyniki badań jego rodziców. Przed zakupem warto również sporządzić umowę kupna-sprzedaży.

Co warto wiedzieć przed zakupem szczeniaka buldoga angielskiego?

Decyzje o nabyciu jakiegokolwiek psa rasowego podejmujmy odpowiedzialnie, w szczególności to stwierdzenie dotyczy buldoga angielskiego. Zaleca to oficjalnie Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne, które w 2016 roku opublikowało otwarty list. W nim przestrzega przed pochopną decyzją o zakupie buldoga angielskiego, ze względu na obciążenia chorobami genetycznymi. Taki akt był spowodowany rosnącą liczbą porzuconych buldogów. Osoby nieświadome ich licznych przypadłości w obliczu choroby bardzo często decydują się pozbyć się swoich pupili, zamiast sprostać ich leczeniu.

Co warto wiedzieć o dobrej hodowli?

Hodowla buldogów jest bardzo trudna i wymagająca. Śmiertelność szczeniąt jest wysoka, ponieważ psy są bardzo narażone na liczne choroby. Suki do urodzenia szczeniąt najczęściej potrzebują cesarskiego cięcia. Ich miednice są zbyt wąskie dla stosunkowo dużych głów jakie mają szczeniaki – buldoga angielskiego ukształtowano sztucznie i jego anatomia bardzo utrudnia poród. Dodatkowo mioty nie są liczne.

Kluczowy jest dokładnie opracowany i przestrzegany plan hodowlany. Legalne hodowle przeprowadzają badania genetyczne. Obciążone chorobami osobniki psów rasy buldog angielski hodowla wyklucza z rozrodu. Rzetelni hodowcy dbają by zniwelować szanse rozwoju nowotworów i chorób genetycznych. Pilnują także tego, żeby szczeniaki były odpowiednio socjalizowane, wypielęgnowane i odpowiednio odżywione. Zawsze są do naszej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na każde nasze pytanie. Musimy liczyć się z tym, że również oni będą chcieli wiedzieć, czy mamy odpowiednią wiedzę, doświadczenie i warunki do wychowania buldoga angielskiego.

A może tak adopcja?

Na forum internetowym dotyczącym psów, a także na portalach ogłoszeniowych często oprócz ogłoszeń zatytułowanych “buldog angielski sprzedam” możemy znaleźć również “buldog angielski oddam” czy “buldog angielski adopcja”. Adopcja buldoga, może się okazać świetną decyzją i ratunkiem przed porzuceniem, tak strasznym dla psa tej dobrodusznej rasy. Pamiętajmy, że psy, które przebywają w schronisku często mogą być obciążone problemami behawioralnymi, dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć decyzję odnośnie adopcji psa.

Buldog angielski szczenięta

Buldog angielski zdrowie – Ile żyje buldog angielski?

Buldog angielski potrafi dożyć nawet 14 lat, jednak jego średni wiek to 9 lat, a znaczna część buldogów umiera o wiele wcześniej. Wynika to z wielu wad genetycznych, które wykształciły się w drodze niewłaściwego kojarzenia par w przeszłości. W związku z tym buldog angielski może być narażony na różnorodne problemy zdrowotne.

Dolegliwości wrodzone

Ta rasa cierpi na zespół brachycefaliczny. Jest to zespół wad anatomicznych, który wynika ze spłaszczonego krótkiego pyska. Inne krótkopyskie rasy to m.in: buldog francuski, mops, shih-tzu, chow-chow, pekińczyk, boston terrier, bokser, bull mastif. Pośród licznych wad które może spowodować, syndrom brachycefaliczny przede wszystkim sprzyja chorobom układu oddechowego. Psy krótkoczaszkowe mają problemy z oddychaniem, często cierpią na niedotlenienie. Łatwo się przegrzewają, upały bywają dla nich szczególnie męczące. Słodkie odgłosy, które wydaje buldog angielski zarówno w nocy jak i w dzień – chrząknięcia, chrapanie i świsty, wynikają z utrudnionego przepływu powietrza, które wywołuje drgania przechodząc przez zdegenerowane drogi oddechowe.

Szczeniak buldog angielski może się urodzić ze zwężeniem nozdrzy lub rozszczepem podniebienia, w takich przypadkach jest wymagana operacja.

Buldogi angielskie są narażone na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Groźne także jest zapalenie wielonerwowe, co odpowiada zapaleniu korzonków u ludzi. Jest to spowodowane przez lekkie wzniesienie kręgosłupa w kierunku ogona.

Dolegliwości nabyte

Jak już wcześniej wspominaliśmy, buldog angielski jest psem, który dobrze się czuje w mieszkaniu. W przypadku bloku, najlepiej gdy znajduje się w nim winda, albo mieszkanie jest usytuowane na parterze. Chodzenie po schodach może obciążyć kręgosłup psa, natomiast codzienne wnoszenie czworonoga, może obciążyć kręgosłup opiekuna.

Dysplazje stawów biodrowych i łokciowych są bardzo powszechne, można pokusić się o stwierdzenie, że ta rasa najczęściej zapada na tę chorobę spośród innych. Psy łatwo mogą doznać zwichnięcia rzepki i porażeń kończyn. Dlatego intensywny wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany.

Dodatkowo powinniśmy obserwować czy u psów nie rozwijają się astma i alergie, a także choroby oczu, skóry oraz problemy układu hormonalnego i układu sercowo-naczyniowego. Musimy dbać również o zdrowie jamy ustnej buldoga angielskiego, gdyż ma tendencje do chorób zębów i dziąseł.

Jak dbać o zdrowie buldoga angielskiego?

Jak widać ta rasa jest bardzo chorowita, dlatego należy na bieżąco kontrolować stan zdrowia swojego pupila. Nie powinniśmy szczędzić na częstych wizytach lekarskich, żeby nie przysporzyć w przyszłości większych wydatków, a przede wszystkim, by nie narazić ukochanego psiaka na cierpienie. Zbilansowana dieta, odpowiednia ilość ruchu, regularne szczepienia i wizyty u lekarza weterynarii z pewnością przyczynią się do utrzymania psa w dobrym zdrowiu. Dzięki temu będzie mógł dożyć sędziwego wieku w szczęściu i spokoju.

Żywienie buldoga angielskiego

Buldogi angielskie charakteryzują się skłonnością do tycia. Musimy zatem ściśle kontrolować ich wagę i zapewnić zdrową, zbilansowaną dietę. Jak powinna wyglądać dieta tych psów? Poniżej znajdziesz więcej informacji odnośnie żywienia buldoga angielskiego.

Karma komercyjna i dieta BARF

Buldog angielski tak samo, jak każdy inny pies, może być żywiony na dwa sposoby: karmą komercyjną lub dietą BARF. Taka dieta składa się w dużej mierze z surowego mięsa, dodatek mogą stanowić podroby, kości oraz niektóre owoce i warzywa, oczywiście muszą być skomponowane w odpowiednich proporcjach. Przy BARF wskazana jest suplementacja, która pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. Pamiętajmy jednak, że dieta BARF nie jest dobra dla każdego psa, zwłaszcza buldoga angielskiego, który ma skłonność do alergii. Zawsze przedtem powinniśmy skonsultować się z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym.

Dobrą alternatywną dla samodzielnego przygotowywania posiłków jest karma komercyjna. Najpopularniejsze są dwa rodzaje: sucha i mokra, chociaż istnieje także karma półwilgotna. Ich zastosowania ma dużo plusów. Przede wszystkim możemy zaoszczędzić dużo czasu. Wystarczy nałożyć określoną porcję do miski. Jeśli zdecydujemy się na wybór pełnoporcjowej karmy nie będziemy musieli się martwić o nadmiar lub niedobór poszczególnych składników odżywczych w diecie. Pamiętajmy jednak, by karmę dostosować do wieku, wagi i stanu zdrowia psa.

Żywienie na różnych etapach życia

Buldog angielski potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki mineralne, substancje wzmacniające chrząstkę stawową. Możemy podawać pełnoporcjową karmę dla psów, zarówno suchą, jak i mokrą. Sucha karma dla psów jest sycąca i ogranicza przyrost płytki nazębnej. Również przekąski funkcyjne pomogą powstrzymać jej przyrost. Karma mokra zadba o odpowiednie nawodnienie organizmu i dodatkowo jest mniej kaloryczna.

Szczeniak buldog angielski powinien otrzymywać 4-5 posiłków dziennie o regularnych porach, następnie zmniejszamy porcję do 3-4, by później zejść do 3. Gdy osiągnie wiek 9 miesięcy podajemy mu 2 porcje na dobę. Pokarm stosujemy podobny jak w przypadku dorosłego osobnika, warto go wzbogacić o witaminy – szczególnie D3 w okresie zimowym, a także fosforanem wapnia.

Jak karmić buldoga angielskiego?

Porcje dostosowujemy odpowiednio do stopnia aktywności fizycznej buldoga i jego stanu zdrowia. Ze względu na niebezpieczne dla kręgosłupa tycie oraz możliwe problemy gastryczne, dzienną dawkę pokarmu powinniśmy podzielić na mniejsze porcje. Powinniśmy podawać je o stałych porach, ale nie o świcie ani w nocy, czy też bezpośrednio po spacerze.

Pysk buldoga angielskiego musimy wycierać po każdym spożyciu posiłku i piciu. Resztki jedzenia, a także wilgoć pozostawiona na skórze może prowadzić do stanów zapalnych.

Buldog angielski – cena i koszty utrzymania

Cena buldoga angielskiego może wahać się od 2 do 10 tysięcy złotych w zależności od renomy hodowli, a także osiągnięć wystawowych rodziców. Jeżeli pies rasy buldog angielski kosztuje znacznie mniej, możemy mieć do czynienia z pseudohodowlą, która wydaje szczeniaki bez rodowodu, a także ignoruje zdrowie tak wymagającego psa jakim jest buldog angielski.

Oczywiście koszt samego zakupu buldoga angielskiego to nie jedyny wydatek, z jakim będziemy musieli się liczyć. Pod uwagę powinniśmy wziąć także cenę za wyprawkę dla psa.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Jest wysoce prawdopodobne to, że buldog angielski w ciągu miesiąca zużyje:

  • karmę dla psa,
  • przysmaki dla psa,
  • worki na nieczystości.

Zapłacimy za to ok. 250-300 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Wyprawka buldoga angielskiego oprócz wyżej wymienionych artykułów powinna zawierać:

  • legowisko dla psa,
  • smycz dla psa, obrożę dla psa,
  • szelki dla psa,
  • dwie miski dla psa,
  • zabawki dla psów (zwłaszcza dla szczeniąt),
  • obcinaczki do pazurów psa,
  • preparaty do czyszczenia uszu i oczu psa,
  • szczotka do sierści psa,
  • szampon dla psów.

Łączny koszt może wynieść nas ok. 400-500 zł.

Podsumowanie – odpowiedz sobie na pytanie: czy buldog angielski jest dla mnie?

Buldog angielski jest dobrym psem dla dzieci, a także dla osób starszych. Jest szczęśliwy, gdy ma swój ciepły kąt, a przede wszystkim, gdy czuje bliskość człowieka. Opowiedzieliśmy trochę więcej na temat jego wyjątkowego usposobienia. 

Jego natura jest spokojna i wesoła, choć potrafi być dumnie nieustępliwy jak na angielskiego dżentelmena przystało. Jest chodzącym wyrazem elegancji, który zwraca na siebie uwagę w każdym miejscu, w którym się pojawia. W naszym wpisie nie zabrakło również cennych wskazówek odnośnie szkolenia i wychowania tej rasy psa.

Buldog angielski wymaga odpowiedniej troski, szczególnie jeżeli chodzi o jego zdrowie. Decyzję o jego nabyciu musimy podjąć świadomie. Jeżeli jesteśmy w stanie temu sprostać, to możemy liczyć na oddanego przyjaciela rodziny. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Wam w podjęciu świadomej decyzji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.