Whippet – spokojny elegant i żywiołowy myśliwy

Whippet to pies, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników chartów. W domu – cichy i zrównoważony, na zewnątrz – rozpiera go energia. Chart angielski whippet to czworonóg, który całym sercem kocha swoich opiekunów i chętnie towarzyszy im w każdej czynności. Może być też mistrzem psich sportów, a jego niewielkie rozmiary sprawiają, że będzie czuł się dobrze nawet w mieszkaniu w bloku. Brzmi zachęcająco? Zanim kupisz whippeta warto, byś poznał specyfikę charakteru tej rasy. Jaki jest whippet? Dlaczego whippet może być twoim najlepszym przyjacielem? Jak wychować whippeta? Na te i wiele więcej pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Whippet

Whippet – opis ogólny

Pies whippet kiedyś wykorzystywany był w głównej mierze do polowań, a także wyścigów, dziś jest również dobrym przyjacielem domu. Według klasyfikacji FCI zaliczany jest grupy 10 chartów, sekcji 3 chartów krótkowłosych, jego numer wzorca to 162. Został stworzony na podobieństwo greyhounda (najszybszego charta) i dziś uważany jest za jego miniaturową wersję. Pies ten na pierwszy rzut oka wydaje się być wątły i delikatny, w rzeczywistości to wytrzymałe zwierzę, które w biegu potrafi osiągnąć ponad 50 km/h. Charakteryzuje go łagodne usposobienie oraz wyważony charakter, a pielęgnacja jego krótkiego włosa nie wymaga dużego zaangażowania.

Organizacje kynologiczne

Whippet jako rasa został uznany przez:

Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy IV – Psy tropiące, ogary (Hounds),
World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 4.84 w grupie psów myśliwskich.

Przez inne większe organizacje:

American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Hound Group),
Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów tropiących i ogarów (Hound),
Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec II-27 i został przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Hounds)
United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy charty i psy pół-dzikie (Sighthound & Pariah Dog Group)

Whippet – charakter i wychowanie

Chart angielski whippet jest bardzo łagodnym czworonogiem – z natury cichy i spokojny, nie lubi wdawać się w konflikty. Pies tej rasy ma przyjazne nastawienie do dzieci oraz zwierząt. Chętnie będzie bawił się z najmłodszymi w berka, jest bardzo cierpliwy, ciężko wyprowadzić go z równowagi. Jednak należy pamiętać o tym, że to zwierzę o wysokiej wrażliwości. Najmłodszych podopiecznych powinno się uwrażliwiać na kwestie związane z prawidłowym traktowaniem psów. Zabawy z psem powinny odbywać się pod okiem dorosłych. Dodatkowo whippet nie lubi nadmiernego krzyku i hałasu, dlatego warto zapewnić mu ciepły, wygodny kąt, w którym będzie mógł się wyciszyć. Za to bardzo dobrze czuje się w towarzystwie kotów i innych psów (najlepiej swojego gatunku).

Potrafi być bardzo przywiązany do swojego opiekuna i lubi okazywać to na każdym kroku. Należy poświęcić mu dużo uwagi i zainteresowania. Chart whippet jest czuły, ale nie natrętny – umie stworzyć silną więź ze swoim właścicielem i nie próbuje go zdominować. Skore do zabaw są bardziej szczeniaki whippet, nie oznacza to, że dorosłe osobniki nie lubią aktywności fizycznej. Długie, wielogodzinne spacery nie sprawią im dużej przyjemności, jednak muszą mieć przestrzeń do wybiegania się. Dzięki temu, po powrocie do domu będą chciały wyciszyć się i odpocząć.

Wygląd i waga whippeta

Chart whippet osiąga niewielkie rozmiary, zaliczany jest do ras średnich, u samców wysokość w kłębie wynosi od 47 do 51 cm. W przypadku tych czworonogów występuje dymorfizm płciowy, samice są nieco niższe i lżejsze, mają od 44 do 47 cm w kłębie. Ile waży whippet? Oficjalny wzorzec nie podaje ściśle określonego przedziału wagowego. Wzorzec nie podaje konkretnego przedziału wagowego, wymaga jedynie proporcjonalnej sylwetki.

Whippet ma smukłą, proporcjonalną sylwetkę, sprawia wrażenie psa wytwornego, pełnego wdzięku i lekkości. Jego głowa jest wąska i podłużna, whippet zazwyczaj nosi ją dumnie podniesioną do góry. Szyja tego czworonoga jest długa, a także dobrze umięśniona. Oczy są owalne, mogą być jasne lub ciemne, ich konkretny kolor nie jest uwzględniony we wzorcu. Uszy osadzone są po bokach głowy, są małe i mają kształt płatka róży. Ogon whippeta jest długi i cienki, kiedy pies stoi, trzyma go pomiędzy tylnymi łapami.

Włos psa tej rasy jest krótki oraz gęsty, ściśle przylega do skóry. Jego umaszczenie może mieć dowolną barwę, możemy spotkać przykładowo whippeta blue, a także czarnego, białego, rudego, płowego itp. Od wielu lat trwają spory o to, czy istnieje taka rasa jak whippet długowłosy. Faktycznie można spotkać psy, które do złudzenia przypominają whippeta z jednym wyjątkiem – ich ciało porasta długa sierść. Występują one jednak bardzo rzadko, w Polsce wcale.

Whippet – pielęgnacja

Pies whippet nie jest wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację, jego sierść wystarczy przecierać gumową rękawicą (specjalnie przeznaczoną do wyczesywania sierści) raz w tygodniu. Dobrze byłoby przyzwyczajać whippet puppy do kontaktu ze szczotką. Cały proces powinien być dla niego jak najmniej stresujący, szczotkowanie musi być dla niego przyjemnością – dlatego w tym przypadku czesanie pod włos jest niewskazane. Czworonogowi temu zdarza się gubić niewielkie ilości sierści, która osadza się na przedmiotach znajdujących się domu. Włos jest krótki i twardy, więc ciężko go usunąć z dywanów oraz tapicerek. Jeżeli regularnie będziemy wyczesywać sierść whippeta psa, nie będzie osadzała się na sprzętach i ubraniach. Chart angielski whippet nie posiada charakterystycznego psiego zapachu, nie trzeba kąpać go często – najlepiej robić to wtedy, kiedy po prostu się ubrudzi.

Chart whippet pozbawiony jest podszerstka i szybko marznie, dlatego w chłodne dni najlepiej skracać czas jego spacerów, a przed wyjściem z domu warto zakładać mu ubranie przeznaczone specjalnie dla psów. Pazury tego czworonoga również powinno się przycinać (samodzielnie lub przy pomocy lekarza weterynarii), kiedy będą ewidentnie za długie.

Chart angielski whippet – hodowla i cena

Ile kosztuje whippet? Cena oscyluje w granicach od 3000 do 6000 tysięcy złotych. Szczeniak whippet z rodowodem FCI nie jest tani. Do tego należy doliczyć koszt pozwolenia na charta, które w przypadku posiadania whippeta jest koniecznością.

Pozwolenie można uzyskać, dzięki złożeniu wniosku do Urzędu Miasta w miejscowości, w której się mieszka. Jego brak może skutkować karą grzywny, a nawet więzieniem. Posiadanie stosownego zezwolenia jest tak ważne, ponieważ psy te wykorzystywane są przez kłusowników do polowań.

Cena za whippeta może być nieco niższa w przypadku, gdy pies jest na tzw. “kolanka”. Oznacza to, że czworonóg jest rasowy, ale posiada niewielkie defekty, które dyskwalifikują go z udziału w wystawach. Dokładne wytyczne odnośnie tego, jak pies powinien wyglądać znajdują się we wzorcu FCI – istotne jest zachowanie właściwych proporcji sylwetki.

Biały szczeniak whippet

Na szczęście rasa whippet cieszy się coraz większą popularnością, w istnieje kilku dobrych hodowców, którzy zajmują się rozmnażaniem psów tej rasy. Warto wybierać małe, domowe hodowle – niewielka liczba whippet puppy to więcej czasu na zajmowanie się nimi, hodowca ma okazję należycie zadbać o każdego pieska. Szczeniaki whippet urodzone w domu są dobrze zsocjalizowane, ponieważ od początku są przyzwyczajane do kontaktu z ludźmi i innymi psami. Jedną z takich przydomowych hodowli jest Dogarium whippet.

Whippety do adopcji można znaleźć w różnego rodzaju organizacjach i stowarzyszeniach zajmujących się ratowaniem zwierząt. Należy jednak pamiętać o tym, że instytucje takie dokładnie sprawdzają potencjalnych właścicieli psa, a także warunki, w jakich przyjdzie mu żyć – zazwyczaj są to czworonogi po przejściach, które potrzebują jedynie dobrego, kochającego opiekuna.

Whippet – szkolenie

Szkolenie whippetów czasem bywa ciężkie – to psy, które reagują bardzo szybko na bodźce płynące z otoczenia.

Podczas spacerów przy ruchliwej ulicy może to okazać się niebezpieczne, szczególnie wtedy warto wyprowadzić whippet dog (tak samo jak każdego innego psa) na smyczy. Również na otwartej przestrzeni należy mieć go na oku, jego instynkt łowiecki nakazuje mu pogoń za potencjalną ofiarą bez względu na konsekwencje (nawet jeśli będzie to oznaczało oddalenie się od opiekuna na znaczną odległość).

Można też nauczyć go komendy przywoływania – treningi najlepiej rozpocząć, kiedy whippet jest szczeniakiem, czyli po ukończeniu 8 tygodnia życia. Systematyczność w tym przypadku odgrywa ważną rolę. Jeśli samemu nie ma się doświadczenia w szkoleniu psa można skorzystać z pomocy specjalistów. Szczeniaka whippet dobrze byłoby zapisać do psiego przedszkola, gdzie będzie socjalizowany i uczony podstawowych komend.

Coursing whippet

Coursing whippet- co to oznacza? To psi sport, w którym mogą brać udział wszystkie charty, w tym whippety. W czasie wyścigu wszystkie czworonogi tej rasy podążają za przedmiotem, ciągniętym po ziemi, który ma imitować królika. Zawsze podczas zawodów zwierzęta mają założony czaprak (to specjalne ubranie, które zakłada się na grzbiet psa) i kaganiec. Chart angielski whippet może wziąć udział w coursingu, jeśli wcześniej wyrobi się mu stosowną licencję. Aby to zrobić pies musi mieć ukończone 12 miesięcy, najpierw przechodzi eliminacje, w których musi zaliczyć bieg solo, a następnie w parze. Jeśli sędzia zaliczy wyścig, należy uiścić odpowiednią opłatę (ok. 75 zł) i czekać na wyrobienie dokumentów.

Whippet – zdrowie

Pies whippet nie należy do ras chorowitych, pomimo delikatnej budowy ciała jest odporny na choroby. Czasem może się zdarzyć, że podczas codziennych harców po otwartej przestrzeni whippet pies może naciąć skórę lub poranić łapy – wtedy musimy udać się do lekarza weterynarii lub (jeśli potrafimy) samodzielnie opatrzyć ranę. Jeżeli nasz chart whippet bierze udział w psich sportach, może zdarzyć się, że będzie narażony na różnego rodzaju kontuzje. Aby zminimalizować ryzyko, powinniśmy zadbać o prawidłową rozgrzewkę przed wysiłkiem, musimy pamiętać też o tym, żeby treningi odbywały się systematycznie. Jeśli jednak mimo wszystko pies nabawi się kontuzji, powinniśmy (oczywiście oprócz wizyty u lekarza weterynarii) zapewnić mu wygodne miejsce do odpoczynku i obserwować stan urazu.

Chart angielski whippet czasem może nabawić się alergii, wtedy na jego skórze pojawia się m.in.: wysypka, rumień, świąd itp. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny jej występowania – w tym celu wykonuje się testy alergiczne. Jeśli już ustalimy, co ją wywołuje, najlepiej unikać szkodliwego alergenu. Wyróżnia się trzy rodzaje alergii:

  • wziewna – wywołuje ją uczulenie na pyłki, grzyby lub roztocza. Na ciele psa whippeta pojawiać się będzie wysypka, może mieć również problemy z oddychaniem;
  • kontaktowa – pojawia się zazwyczaj po bezpośrednim kontakcie psa z czynnikiem alergizującym, kiedy nasz pies dotknie, np. jakiejś rośliny, to jego skóra w tym miejscu stanie się zaczerwieniona;
  • pokarmowa – może wystąpić świąd, chart whippet będzie się nadmiernie drapał. W tym przypadku konieczne jest wdrożenie odpowiedniej diety.

Whippet blue może cierpieć na chorobę zwaną zespołem łysienia niebieskiego – na jego ciele pojawiają się łyse placki, zaczyna się drapać, a skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona. Wtedy musimy udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki. Możemy stosować też specjalistyczne szampony, które dobrze regenerują skórę. Leczenie jest procesem długotrwałym, ale przy zachowaniu systematyczności osiągniemy zamierzony efekt.

Żywienie whippeta

Whippet pies z reguły ma dobry apetyt i szybką przemianę materii, tak więc problemy związane z tyciem go nie dotyczą. Whippet – jaka karma będzie dla niego najlepsza? Wszystko zależy od jego zdrowia, aktywności fizycznej i wieku. Whippet szczeniak powinien dostawać karmę specjalnie przeznaczoną dla juniorów.
Karma dla charta whippeta musi być bogata w pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Dla chartów tej rasy, które trenuje się pod wyścigi, najlepsza będzie karma zawierająca odpowiednią ilość węglowodanów. Gotowe karmy zawierają też m.in. ryż i kukurydzę, które stanowią dobre źródło tych cukrów. Dodatkowo, aby usprawnić działanie mięśni i stawów można podawać whippet dog preparaty mineralno-witaminowe. Jeżeli pies cierpi na alergię pokarmową, wtedy należy podawać mu karmę hipoalergiczną.

Dieta BARF dla whippeta

Dobrą metodą żywienia jest również dieta BARF, która polega na podawaniu różnego rodzaju surowego mięsa. Dzięki niej whippet pies będzie mógł cieszyć się zdrowym wyglądem i błyszczącą sierścią. Jeżeli czworonóg potrzebuje dużej ilości węglowodanów, ten sposób żywienia nie będzie dla niego odpowiedni, nie uwzględnia bowiem jakich składników, jak ryż lub kasza. Szczegóły wdrażania tej diety do życia zwierzęcia trzeba omówić ze specjalistą – dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Pies whippet ma łagodny charakter i jest bardzo przyjacielski. Lubi spędzać czas zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Pies ten może mieć różne umaszczenie – piękny, ale rzadki jest whippet blue. Czworonogi te dobrze sprawdzają się w sportach wyścigowych, m.in. w coursingu. Szczeniak whippet musi mieć zapewnione odpowiednią socjalizację, ponieważ jego szkolenie w późniejszym czasie może okazać się kłopotliwy. Hodowla wippetów w Polsce nie cieszy się ogromną popularnością, jednak zainteresowanie tą rasą ciągle wzrasta. Dobra hodowla chartów angielskich whippet dba o socjalizację maluchów i wyda stosowną metrykę, która będzie stanowiła podstawę do wyrobienia rodowodu. Cena za rasowego psa nie jest mała. Niejeden whippet jest gotowy do adopcji i tylko czeka na dom pełen kochających ludzi.

Sprawdź również ranking najszybszych psów na świecie oraz listę psów, które nie szczekają.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.