Dog kanaryjski może wydawać się bardzo groźnym psem. W rzeczywistości jest spokojny i zrównoważony. Uwielbia się bawić i może nawiązać przyjazne relacje z dziećmi. W przeszłości pilnował stad bydła na Wyspach Kanaryjskich, dzisiaj znajduje swoje zastosowanie jako pies stróżujący, lub towarzysz rodziny. Jakiego opiekuna potrzebuje? Czy istnieje dog kanaryjski biały lub dog kanaryjski czarny? Poznajmy lepiej naturę tego masywnego milucha.
- 1. Dog kanaryjski – opis ogólny
- 2. Dog kanaryjski – wygląd
- 3. Dog kanaryjski – charakter
- 4. Zdrowie i długość życia doga kanaryjskiego
- 5. Pielęgnacja psa krótkowłosego
- 6. Żywienie dużego psa rasy dog kanaryjski
- 7. Dog kanaryjski – wychowanie psa rasy agresywnej
- 8. Dog kanaryjski – hodowla godna polecenia
- 9. Dog kanaryjski – cena i koszty utrzymania psa
- 10. Szkolenie i użytkowość doga kanaryjskiego
- 11. Podsumowanie
Dog kanaryjski – opis ogólny
Dog Kanaryjski (inaczej perro de presa canario, lub dogo canario) według klasyfikacji FCI należy do II grupy przypisanej dla pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła, podobnie jak cane corso dog kanaryjski należy do molosów w typie mastifa i znajduje się w sekcji 2.1. Numer wzorca dla tej rasy to 346. Rasa została wpisana w wykaz – rasy psów uznane za agresywne.
Inne organizacje kynologiczne
Dog kanaryjski jako rasa został uznany przez:
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 2.21 w grupie psów pracujących.
- American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów pracujących (Working Group),
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group)
Organizacje Australian National Kennel Council (ANKC) i Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) oraz Canadian Kennel Club (CKC) nie uznały wzorca rasy.
Historia rasy
Wywodzi się, tak jak sugeruje jego nazwa z Wysp Kanaryjskich – Teneryfa i Gran Canaria. Pochodzi od lokalnych psów skrzyżowanych z molosami przywożonymi na wyspy przez Hiszpanów. Wzmianki o tych psach sięgają XVI wieku.
Dog Kanaryjski został wyhodowany w celu pilnowania bydła. Później psy tej rasy były używane także do walk. Gdy walki zostały zakazane przez hiszpańskie prawo, rasa zyskała zastosowanie jako pies do stróżowania i pies do towarzystwa.
Rasa cieszy się największym zainteresowaniem w Hiszpanii i USA. W Polsce z początkiem XXI wieku psy tej rasy zaczęły zdobywać popularność, a następnie osiągnięcia na światowych wystawach.
Dog kanaryjski – wygląd
Dog kanaryjski to średniej wielkości pies z nieco wydłużoną sylwetką. Posiada szeroką głowę w typie prostokąta, która jest brachycefaliczna czyli charakteryzuje się krótkim pyskiem. Na głowie szeroko osadzone są średniej długości zwisające uszy. Oczy psa są owalne w odcieniu brązu. Szyja i tułów są dobrze umięśnione. Grzbiet jest prosty kończy się szablastym ogonem. Kończyny psa są mocne i proste.
Jakiej wielkości jest dog kanaryjski?
Dog Kanaryjski powinien mierzyć w kłębie od 60 do 66 cm i 56 do 62 cm w przypadku suk. W przypadku wzorcowych osobników wzorzec dopuszcza tolerancję 2 cm zarówno w dół, jak i w górę. Pies powinien ważyć od 50 do 65 kg, a suki od 40 do 55 kg.
Jaka jest sierść doga kanaryjskiego?
Dog Kanaryjski posiada krótką i szorstką sierść bez podszerstka (może jedynie występować tylko na szyi i na tylnej stronie podudzia). Sierść przylega do psa. W dotyku wydaje się być twarda. Bardziej delikatna i krótsza jest w okolicach uszu. Warto wiedzieć, jaką barwę może mieć sierść rasowego doga kanaryjskiego.
Dog kanaryjski ma umaszczenie w odcieniach płowego, piaskowego, także może być pręgowane we wszelkich odcieniach od ciemnego, głębokiego brązu po jasnoszary i blond. Często pożądany jest dog kanaryjski biały. Pytanie, czy rasowy dogo canario może być biały, albo czarny.
Dog kanaryjski, biały kolor w umaszczeniu może mieć wyłącznie w formie znaczeń na klatce piersiowej, podgardlu, przednich łapach i palcach tylnych łap. Wzorzec dopuszcza wyłącznie odcienie w palecie kolorów od ciemnobrązowego po blond. Dlatego dog kanaryjski biały tak samo jak czarny nie może być uznany za rasowego doga kanaryjskiego.
Dog kanaryjski – charakter
Dog kanaryjski został wpisany w wykaz ras agresywnych. W temacie agresji psów rasy dog kanaryjski, opinie opiekunów często przeczą temu stwierdzeniu. Niezależnie od indywidualnych predyspozycji osobników do agresji, ustawa wymaga zezwolenia na utrzymywanie psa tej rasy. Czy dog kanaryjski jest groźny?
Jakie usposobienie ma dog kanaryjski?
U psów rasy dog kanaryjski charakter jest zrównoważony. Cechuje się spokojnym sposobem bycia, czujnym wyrazem i opanowaniem. Jest bardzo posłuszny i oddany wobec swojego właściciela. Wobec rodziny i dzieci jest łagodny. Do obcych zarówno ludzi, jak i zwierząt pies przejawia podejrzliwość i podchodzi z dystansem. Wyraża sobą pewność siebie i poczucie godności. A jaki powinien być opiekun doga kanaryjskiego?
Jeśli zostanie sprowokowany bądź uzna sytuację za niebezpieczną, potrafi być bardzo groźny. W takich chwilach działa błyskawicznie i zdecydowanie. Potrzebuje doświadczonego właściciela, który potrafi ujarzmić jego zachowanie i konsekwentnie wychowywać psa i zaspokoić jego potrzeby.
Dogo canario uwielbia zabawy w których może się wykazać, a także zabawy z dziećmi. Ze względu na siłę i gabaryty psa, takie zabawy powinny odbywać się pod obserwacją dorosłych. Ma codzienną potrzebę wybiegania się. Świetnie się sprawdzają długie spacery. Nie mogą one być przepełnione intensywną aktywnością.
Dog kanaryjski w przeszłości był hodowany jako obrońca stada i dobytku. Dlatego instynktownie broni swojego terenu i świetnie się sprawdza jako stróż. To nie oznacza, że pies dobrze znosi odizolowanie. W ciągu dnia powinien wychodzić na zewnątrz i mieć kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami.
Zdrowie i długość życia doga kanaryjskiego
Dog kanaryjski potrafi żyć około 9 – 11 lat. Uchodzi za rasę z dobrym zdrowiem. Jest mocny i wytrzymały. Psy tej rasy nie są wyjątkowo łakome i nie mają tendencji do nadwagi. Szybko spalają kalorie podczas codziennej dawki ruchu. Nie doskwierają im upały, ale krótka sierść pozbawiona podszerstka nie chroni przed niskimi temperaturami.
Dog kanaryjski ma predyspozycje chorób typowych dla psów ras dużych: dysplazja stawów biodrowych oraz zespół Wobblera inaczej zwanym zespołem chwiejności, jest niestabilnością kręgów szyjnych. Oprócz tego może wystąpić zapalenie stawu łokciowego, skręt żołądka, zapalenie spojówek, niedoczynność tarczycy i padaczka.
Pielęgnacja psa krótkowłosego
Dog kanaryjski nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Pies nie potrzebuje strzyżenia, a kąpiele powinny odbywać się w razie konieczności, nie częściej jak kilka razy w roku. W ciągu tygodnia wystarczy tylko raz wyczesać psa. W tym celu przyda nam się gumowa rękawica, albo szczotka z metalowym bądź gumowym zgrzebłem. Te psy praktycznie nie linieją, czesanie pomoże pozbyć się martwych włosów, które mogą roznosić w mieszkaniu.
Sprawdzajmy stan skóry doga kanaryjskiego, szczególnie między fałdami, które warto jest przecierać ściereczką, by nie doprowadzić do zapaleń i infekcji. Nie zapominajmy by regularnie czyścić zwisające uszy doga, gdyż i one są podatnym siedliskiem dla infekcji. Oprócz tego powinniśmy na bieżąco nadzorować stan pazurów i zębów. Uwzględniając zamiłowanie psa do ruchu i przebywania na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w obrożę przeciw pchłom i kleszczom.
Żywienie dużego psa rasy dog kanaryjski
Dog kanaryjski może być żywiony zarówno suchą jak i mokrą karmą komercyjną. Porcje musimy dostosować odpowiednio do wielkości psa. W przypadku szczeniąt zalecamy konsultacje z weterynarzem, bądź dietetykiem zwierzęcym. Takie konsultacje są również właściwe w przypadku, gdy decydujemy się sami przygotowywać posiłki, bądź chcemy zastosować dietę BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa, kości i niewielkiej ilości warzyw. W przypadku takich form żywienia należy odpowiednio suplementować składniki odżywcze, a do tego wymagana jest wiedza specjalistyczna.
Codzienne posiłki możemy urozmaicić specjalnymi przysmakami dla psów. Powinniśmy je wliczać w dzienny bilans kaloryczny, więc nie możemy nimi rozpieszczać psa zanadto. Oczywiście nie możemy zapominać o stałym dostępie psa do wody, szczególnie latem gdy wysokie temperatury są najbardziej odczuwalne.
Dog kanaryjski – wychowanie psa rasy agresywnej
Dogi kanaryjskie to psy ras agresywnych, dlatego powinniśmy mieć nad nimi kontrolę. Pies dog kanaryjski powinien być wyprowadzany na solidnej smyczy, która jest zaczepiona do szelek właściwych dla silnych psów, ewentualnie do grubej obroży. Konieczne jest to, by pies był wyprowadzany w kagańcu, najlepiej fizjologicznym, który nie będzie przeszkadzał psu w piciu wody, czy oddychaniu.
Dog kanaryjski może mieszkać nawet w bloku, gdy ma zapewniony codzienny dostęp do przestrzeni. W takim przypadku do pokonywania kolejnych pięter, powinniśmy korzystać z windy, ze względu na predyspozycję dogów kanaryjskich do dysplazji. Także powinniśmy przyzwyczaić psa do obcych odgłosów, inaczej kanaryjski dog postawi na uszy wszystkich sąsiadów swoim głośnym niskim szczekiem.
Gdy ma zaspokojoną potrzebę ruchu zachowuje się spokojnie. Na pewno znajdzie swój kąt w ogrodzie, w którym będzie czujnie obserwował otoczenie. To jest miejsce, w którym będzie czuł się najlepiej. Ze względu na swoją krótkowłosą szatę, nie może przebywać wyłącznie w ogrodzie i w chłodniejsze dni roku, musi znaleźć swoje schronienie w cieple, gdzie nie zabraknie także ciepła rodzinnej troski.
Dogo canario powinien dostrzegać w swoim opiekunie autorytet, który wynika ze wzajemnego szacunku. Pies może przejawiać opór, ale dąży do zaspokojenia swojego opiekuna. Dlatego bardzo ważne jest konsekwentne podejście i cierpliwość, gdyż pies bardzo źle znosi wszelkie przejawy agresji.
Dog kanaryjski – hodowla godna polecenia
Dogo canario jest dostępny do zakupu w polskich hodowlach. Możemy również znaleźć ogłoszenia w internecie dotyczące sprzedaży bądź oddania. Dowiedz się gdzie najlepiej szukać psa rasy dog kanaryjski.
Jakie są korzyści zakupu doga kanaryjskiego z hodowli?
Decydując się na zakup z hodowli, która rzetelnie wykonuje swoją pracę dostaniemy metrykę, potrzebną do wyrobienia rodowodu w związku kynologicznym. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz pies jest rasowy oraz, że otrzymał odpowiednią opiekę i socjalizację. Możemy również liczyć na pomoc w wyborze szczeniąt u hodowcy, a także dostać cenne porady na temat rasy oraz wyprawkę. Na co należy zwracać uwagę, gdy ogłoszenie o sprzedaży znajdziemy w internecie?
Na co zwrócić uwagę w ogłoszeniach typu “dog kanaryjski sprzedam”?
W takich ogłoszeniach oferujących psy rasy dog kanaryjski cena może wydawać się kusząca. Sprawdźmy czy sprzedawca należy do oficjalnie zarejestrowanej hodowli w FCI i czy pies jest zgodny ze wzorcem. Musimy zwrócić uwagę w jakich warunkach jest hodowany dog kanaryjski, szczeniaki wraz z matką powinny mieć zapewnioną należytą opiekę. Warto wiedzieć, które ogłoszenia można uznać za podejrzane.
Kiedy mamy do czynienia z oszustwem?
Często możemy narazić się na nieuczciwość, na przykład wtedy gdy trafimy na ogłoszenie – “biały dog kanaryjski sprzedam”. Takie psy nie są rasowe. Ze względu na agresywny status rasy dog kanaryjski hodowla powinna mieć oficjalne zezwolenie wydane przez organ wykonawczy gminy – wójt, burmistrz, prezydent miasta. Nierasowe psy mogą być w cenie niższej, a czasem podobnej lub wyższej. A jak jest w przypadku, gdy jest oferowany za darmo?
Warto jest sprawdzić schroniska, gdyż tam może adopcji. Można poszukać ogłoszenia o tytule “dog kanaryjski oddam”. W takich przypadkach powinniśmy zwrócić uwagę na stan zdrowia psa, a także przyczynę oddania psa. Pies mógł nie przejść odpowiedniej socjalizacji, przez co może być niebezpieczny dla otoczenia.
Dog kanaryjski – cena i koszty utrzymania psa
Za psa rasy dog kanaryjski cena zakupu z hodowli może wynosić od 3 do 6 tysięcy złotych. W cenę tę wliczają się koszta, które pozwalają nam otrzymać zadbanego, zdrowego rasowego psa.
Miesięcznie na psa powinniśmy przeznaczyć kwotę od 250zł do 400 zł. W ten koszt wlicza się przede wszystkim karma sucha, lub mokra, a także przysmaki i worki na nieczystości.
W ciągu roku mogą dojść inne opłaty jak wizyty, bądź abonament u weterynarza, ubezpieczenie psa i właściciela OC, a także szkolenie, którego może potrzebować nasz pupil. Nie są to konieczne wydatki, łączny koszt tych usług może osiągnąć nawet 3000 zł.
Dogowi kanaryjskiemu powinniśmy zapewnić również niezbędne akcesoria i produkty pielęgnacyjne. Niektóre z czasem się zużywają. Inne warto wymieniać, nawet wtedy gdy wydają się być w dobrym stanie. Do tej kategorii zaliczamy miski, obroże, smycz, kaganiec, obcinacz, zabawki, legowisko, obrożę owadobójczą i szampon. Żeby zapewnić psu te rzeczy potrzebujemy przeznaczyć około 400 złotych. Jest to wydatek, który możemy rozłożyć w budżecie dwóch lat tak, że nie będzie dla nas odczuwalny.
Szkolenie i użytkowość doga kanaryjskiego
Dog kanaryjski jest bardzo podatny na szkolenie. Świadczy o tym jego zrównoważony charakter oraz to, że stara się dogodzić swojemu opiekunowi. Bardzo ważne jest to, by dog kanaryjski szczeniak przebył odpowiednią socjalizację, a jego szkolenie rozpoczęło się od czasów szczenięcych. Ćwiczenia fizyczne może rozpocząć dopiero gdy osiągnie wiek 1,5 – 2 lat.
Potrafi być bardzo uważny i starannie podchodzi do wyznaczonych zadań. Najważniejszym aspektem relacji z opiekunem jest wzajemny szacunek. Kanaryjski dog powinien czuć się bezpiecznie, ale także powinien szanować swojego opiekuna i traktować go jako swojego lidera. Wtedy pies będzie dążył do tego, by się wykazać. Może uczestniczyć w zawodach psiego posłuszeństwa zwanych obedience, w których będzie zadziwiać swoim ułożeniem.
Jeżeli chcemy, aby nasz pies był doskonałym stróżem, to ten dog jest idealnym kandydatem. Ta rasa została ukształtowana tak, że nie potrzebuje specjalnego doszkalania w tym zakresie. Pies w swojej naturze ma wpisaną czujną obserwację powierzonego terenu. Na widok intruza potrafi zareagować zdecydowanie. Dlatego nie należy pobudzać u psa agresji, żeby uzyskać pożądany efekt.
Podsumowanie
Przedstawiliśmy historię i pochodzenie doga kanaryjskiego, jego inne nazwy, a także kraje w których cieszy się szczególną popularnością.
Wiemy gdzie możemy kupić psa i na co należy zwrócić uwagę, żeby nie narazić się na oszustwo. Rozumiemy co jest ważne przy wyborze wymarzonego psa, gdy znajdziemy ofertę za darmo. Przedstawiliśmy koszty w ujęciu miesięcznym, rocznym i dwuletnim, które wiążą się z opieką nad dogiem kanaryjskim, a także jakich artykułów i usług możemy potrzebować.
Przyjrzeliśmy się bliżej jak wygląda dog kanaryjski. Poznaliśmy jego sylwetkę, wzrost i wagę. Wiemy jaką sierść i umaszczenie powinien mieć, a jakie jest niepożądane. Rozumiemy jak pielęgnować i żywić psa, na co należy przy tym zwracać uwagę.
Poznaliśmy charakter doga kanaryjskiego, wiemy jakiego kontaktu potrzebuje i jak traktuje obcych. Rozumiemy jaki opiekun jest dobry dla psa tej rasy. Omówiliśmy formy aktywności, które trzeba mu zapewniać. Wiemy jak należy szkolić i jakie powinniśmy mieć podejście do doga kanaryjskiego. Zrozumieliśmy czego możemy od niego oczekiwać, chcąc by realizował swoje zadania.
Wiemy jakiego wieku może dożyć pies kanaryjski i jakie schorzenia mogą mu zagrażać, oraz jak sprawić, by nasz pies był szczęśliwy w domu i na zewnątrz, a także co jest ważne aby był bezpieczny dla otoczenia.
Sprawdź także jak poradzić sobie z agresją u psa