Twój pies warczy, gdy przechodzisz koło jego miski? A może złości się, gdy próbujesz dotknąć jego głowy? Każde zachowanie, które według Ciebie jest przejawem agresji, należy przeanalizować, a następnie zacząć rozwiązywać problem. Dowiedz się, co może być powodem agresji u psa, a także jak wyeliminować ją z Waszych relacji.
Dużym problemem jest już samo zdefiniowanie jakie zachowanie psa możemy określić jako agresywne. Być może pomyślałeś właśnie, że pies jest agresywny, bo pogryzł drugiego psa lub człowieka na ulicy. A może do takiego zachowania zaliczasz na przykład zniszczenie kapci lub warczenie suki na osobę będącą blisko jej szczeniaków.
Przejawów agresji jest bardzo dużo. Wiele z nich podyktowanych jest strachem, potrzebą obrony lub kwestią hormonalną. Oczywiście wiele tego typu zachowań wynika również z zaburzeń behawioralnych ukształtowanych u zwierzęcia przez nieodpowiedzialnego lub nieświadomego opiekuna.
Należy również pamiętać o tym, że pojęcie „agresywny pies” nie dotyczy jedynie ras, które znajdziecie w specjalnym rozporządzeniu. Na liście ras umownie określonych jako agresywne znalazły się m.in. rottweilery czy amerykański pit bull terrier, a z pewnością wielu opiekunów przedstawicieli tych czworonogów zaświadczy, że ich pupil jest łagodny jak baranek. Agresywne zachowania może przejawiać każdy pies – zarówno rasowy, jak i mieszaniec. Również wielkość nie ma nic wspólnego z usposobieniem, nawet najmniejszy pies może stwarzać problemy związane z agresją.
Czas przyjrzeć się przyczynom, które mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie Twojego czworonoga. Przy każdej omówimy również co zrobić, żeby pies nie był agresywny.
To nie ja, to hormony
Tak z pewnością powiedziałaby Ci psia mama, która reaguje złością, gdy za bardzo zbliżysz się do jej dzieci. Suka w okresie połogu, którą rządzą hormony i zmęczenie, ma prawo nie chcieć towarzystwa. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność, nie naruszając zbytnio przestrzeni, w której młoda mama poznaje się ze swoimi szczeniakami. Podobnie może się zachowywać suka, której dotyczy problem ciąży urojonej.
Agresja wywoływana przez hormony może dotyczyć nie tylko suk, ale również samców. Jednostki, u których występuje zbyt duża podaż hormonów, mogą być skłonne do walki z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ale także reagować agresywnie w stosunku do ludzi. Jest to jeden z powodów, dla których zaleca się sterylizację czy kastrację.
Zmniejszenie ilości wydzielanych hormonów sprawia, że zwierzę staje się łagodniejsze i mniej skore do agresji. Agresywne zachowanie wywoływane podażą hormonów lub kwestiami obrony terytorium często mylone jest z chęcią dominacji w „stadzie”.
Agresja w samoobronie
Zapewne często czytasz lub słyszysz w mediach, że pies pogryzł dziecko lub dorosłego człowieka. Niestety takie sytuacje zazwyczaj wynikają z ogromnego strachu zwierzęcia, a jedynymi formami obrony znanymi psu są ucieczka lub atak. Gdy nie może uciec, pozostaje mu tylko jedna droga. Czasami dla człowieka są to niewinne sytuacje, np. zbyt długie utrzymanie kontaktu wzrokowego lub wejście w strefę legowiska.
W tym przypadku wiele zależy od Ciebie, ponieważ zwierzę zawsze będzie najpierw wysyłało sygnały ostrzegawcze. Początkowo będzie delikatnie okazywać mową ciała, że czuje dyskomfort lub strach. Jeżeli nie zobaczy efektu, zacznie intensyfikować wydawane sygnały, np. często się oblizywać, odwracać głowę, czy warczeć. Atak jest ostatecznością, gdy pies ma poczucie, że już nic innego nie może zrobić, aby zmienić sytuację, w której się znalazł.
Dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy opiekunowie psów uczyli się mowy ciała swoich zwierząt. Rodzice muszą uczyć dzieci, że pies to istota, która czuje ból i może się bać różnych rzeczy lub zachowań. Podczas nauki odczytywania sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez czworonoga, znajdź w internecie zdjęcia „zabaw” dzieci z psami. Na wielu z nich zobaczysz, że zwierzę pokazuje mową ciała, że jest bardzo zestresowane.
Stosunkowo rzadko zdarza się z kolei tzw. agresja przemieszczona. Dotyczy ona sytuacji, gdy Twój pies wchodzi w fizyczny konflikt z innym czworonogiem, a Ty próbujesz rozdzielić zwierzaki. W tak silnych emocjach pupil przestaje się kontrolować i może zaatakować człowieka. W tej sytuacji trzeba zachować szczególną ostrożność. Pies może wyrządzić Ci krzywdę, chociaż wcale tego nie chce.
Agresywny pies to często pies po przejściach
Jednym z najtrudniejszych przypadków jest zwierzę „po przejściach”. W tym przypadku agresja powiązana jest z traumatycznymi przeżyciami, np. biciem przez poprzedniego opiekuna. Niestety wiele takich psów po trafieniu np. do schroniska nie ma szans na nowy dom. Ich lęki są silnie zakorzenione w psychice, a nie każda rodzina chce się podjąć socjalizacji od podstaw.
Wśród takich czworonogów wiele ma za sobą miesiące, a nawet lata doświadczania przemocy. Niestety najczęściej oprawcami są mężczyźni, dlatego te psy automatycznie reagują agresywnie na każdego przedstawiciela płci męskiej. Podobna sytuacja dotyczy zwierząt, które były głodzone. Instynktownie będą bronić swojej miski w nowym domu.
Nawet zwykłe przejście obok jedzącego psa może wywołać reakcję. Psy „po przejściach” wymagają ogromnych nakładów cierpliwości i bardzo spokojnej pracy nad ich psychiką.
Agresywny szczeniak?
Przypomnij sobie pierwszego dni Twojego pupila w domu. Słodki i zagubiony w nowej rzeczywistości szczeniaczek był rozpieszczany do granic możliwości. Chcąc zapewnić mu maksimum poczucia bezpieczeństwa nie patrzyłeś na to, że pozwalasz mu na wszystko – gryzienie Twoich rąk, kapci, wchodzenie na łóżko. Z czasem jednak mała, słodka kulka zaczęła każdy przywilej traktować jako coś oczywistego, a na odmowę może reagować niekonieczne tak, jakbyśmy sobie tego oczekiwali.
Oczywiście ciężko mówić w przypadku szczeniaka o agresji. Zdecydowanie bardziej pasuje do psiego dziecka określenie „mały wymuszacz”. Przyczyną tego problemu jest niestety opiekun czworonoga, a dokładnie brak granic stawianych od samego początku.
Wychowywanie szczeniaka, podobnie jak dziecka, nie opiera się tylko i wyłącznie na przyjemnościach. Psie maluchy potrzebują jasnych reguł, a także konsekwencji ze strony opiekuna. Jeśli zauważysz, że Twój pupil zaczyna gryźć Twoje ręce, nogi lub przedmioty w domu, czas zacząć stawiać mu granice. Rób to stanowczo, ale łagodnie. Karanie w tej sytuacji może jedynie pogłębić problem. Skup się na wzmacnianiu pozytywnych zachowań, a gryzienie rąk czy kapci przekieruj na zabawki.
Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec właściciela? Pomoże specjalista
Jak już wspomnieliśmy skala zachowania uznanego za przejaw agresji może być bardzo szeroka. Niestety nie zawsze będziesz w stanie uporać się z tym problemem samodzielnie. Ważne jest zatem, abyś nie bał się zwrócić o pomoc do specjalisty, czyli behawiorysty zwierzęcego.
On oceni w czym tkwi przyczyna agresywnego zachowania Twojego psa oraz w jaki sposób Wam pomóc. Taka pomoc przyda się szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi pytanie „co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec właściciela?”. Behawiorysta przeanalizuje Waszą domową codzienność i wskaże przyczynę problemów, a następnie przepracuje z Wami ich rozwiązanie.
Dobrym rozwiązaniem jest również zapisanie się z czworonogiem na szkolenie. Zachowaj jednak czujność, bowiem nadal wiele szkół stosuje metody związane z wywieraniem presji na zwierzęciu. Wymuszanie posłuszeństwa może niestety skończyć się tragicznie. Pies będzie wysyłał sygnały ostrzegawcze, które przez trenera będą ignorowane lub tłamszone. To z kolei doprowadzi do eskalacji agresji wynikającej z instynktowej samoobrony.
Grunt to spokój
Agresja u psa to trudny temat, wymagający od opiekuna zachowania spokoju i konsekwencji w działaniu. Oczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, gdy zdecydujesz się na sprowadzenie pod swój dach czworonoga, dowiedz się, jak go właściwie wychować.
Czytaj i ucz się, a swojego pupila zapisz do psiego przedszkola lub na szkolenie. Wybierz miejsce, w którym specjaliści pracują według nowoczesnych metod. A na co dzień poświęcaj swojemu psu jak najwięcej czasu, ale mądrze stawiaj granice. W ten sposób zbudujesz zdrową równowagę i balans w Waszej relacji.
Mam prawie 2 rocznego psa,mieszanka labradora z kundelkiem.Pies jest agresywny w stosunku do mojego syna i męża. Przytula się aż nagle gryzie jak w amoku,nie można go odciągnąć…Zawsze tak się dzieje gdy są blisko mnie..Co robic??
Aby poradzić sobie z agresją psa, ważne jest ustalenie jasnych granic i pokazanie, że to Ty jesteś przewodnikiem. Nie pozwalaj psu, aby „pilnował” Cię – używaj komend, takich jak „siad” lub „zostań”, aby kontrolować jego pozycję. Jeśli zachowanie staje się agresywne, natychmiast przerwij kontakt i spokojnie oddziel psa. Kluczowa jest konsekwencja. Zalecam także skonsultowanie się z profesjonalnym trenerem psów lub behawiorystą, aby uzyskać indywidualne wskazówki dla Twojego psa.
Dzień dobry. Mam Cocker spaniela 4 lata. Jest z nami od szczeniaka. Od początku przejawiał zachowania agresywne wobec domowników. Korzystaliśmy z pomocy behawiorystów . Pies jest ułożony. Nie ma z nim problemów tylko co jakiś czas atakuje nas. Problem jest taki, że np. merda ogonem cieszy się ( nie ma żadnych nowych sytuacji) i nagle przystępuje do ataku jak w amoku. Po czym za chwilę jest taki jak by się nic nie stało.
Dzień dobry!
Rozumiem, że sytuacja jest trudna i frustrująca. Nawet przy dobrej tresurze i pomocy behawiorystów, takie nieprzewidywalne zachowania mogą być bardzo problematyczne. W takich przypadkach warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na jego zachowanie. Może być też konieczna dalsza praca z behawiorystą, być może w inny sposób, skupiając się na tych nagłych reakcjach. Może też warto prowadzić dziennik, aby dokładniej zrozumieć, co je wywołuje.
Witam, od niedawna pojawil sie u nas problem z agresja, glownie podczas opuszczania mieszkania. Pies to niekastrowany samiec-5lat. Pies jest z nami od szczeniaka, ale od ok pol roku pojawily sie przejawy agresji. Najgorzej jest jesli probojemy wyjsc z domu. Siada przy drzwiach i blokuje wyjscie, a gdy probujemy wyjsc probuje nas atakowac. Dopiero przeprowadzenie go na smyczy do innego pomieszczenia pomaga. Pracujemy z nim, ale odwracanie uwagi zabawkami, czy jedzeniem nie przynosi zadnych rezultatow, poiewaz szybko orientuje sie jaki jest cel. Podejrzewamy lek separacjny, tylko juz nie mamy pomyslow jak z nim pracowac, ani co spowodowalo naglą zmiane. Czy kastacja moze w tym przypadku byc rozwiazaniem? Bede wdzieczna za kazda porade.
Witam,
Kastracja może pomóc w niektórych przypadkach, ale nie jest gwarantowanym rozwiązaniem problemu agresji. Najważniejsze jest zrozumienie przyczyny zmiany zachowania. Warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, który oceni psa i zaproponuje odpowiedni plan treningowy. Może to obejmować techniki zarządzania lękiem separacyjnym oraz ćwiczenia mające na celu zmianę zachowania psa podczas wychodzenia z domu.
Witam, mamy pomerianina kupiliśmy go jak miał 5 miesięcy od samego początku pies do jedzenia zachowywał się dziwnie jak dostawał posiłek, to jadł go bardzo łapczywie, jakby pierwszy raz widział potem nie pozwalał nam podejść do miski. Podczas czesania na początku było wszystko ok potem zaczął się stawiać warczeć, a przyszedł taki dzień, że mocno mnie ugryzł, nie ostrzegając wcześniej. Szczotka była miękka, więc nie można powiedzieć, że „może to szczotka jest zła i coś go bolało”, bo nie ma takiej opcji postanowiliśmy zapisać go do gromera, bo sami nie dawaliśmy sobie rady z pielęgnacją pies, jak tylko wrócił z wizyty zaatakował nam w domu kota bardzo agresywnie, więc aby go ukarać kazaliśmy mu wyjść z pokoju i zamknęliśmy drzwi, ponieważ takie rady dostaliśmy przez telefon od behawiorysty, że pies musi czuć się wygnany ze stada no niestety nic to nie dało pies jest coraz bardziej agresywny potrafi nas pogryźć bez powodu, i to bardzo mocno siedzi obok nas i nagle atakuje nie mamy już siły do tego psa boimy się cokolwiek zrobić. Weterynarz zrobił mu badania wszystko jest w porządku nic mu nie dolega, a pies jest bardzo agresywny nigdy nikt z nas nie zrobił mu krzywdy wręcz przeciwnie pies zawsze był nagradzany za dobre zachowanie była mu zwracana uwaga, kiedy robił coś źle, ale nigdy nie było z naszej strony przemocy nie wiemy już co robić jesteśmy załamani. Nie wiemy, co jest powodem psa do takich zachowań, bo niczego mu w domu nie brakuje ma wszystko, co najlepsze, zanim podjęliśmy decyzję o zakupie tej rasy przygotowywaliśmy się przez rok, czytając i dokształcając się co musimy wiedzieć o tej rasie i czego on będzie potrzebował, mimo to pies jest okropny nie jesteśmy w stanie mu już zaufać po prostu się go boimy.
Rozumiem, że jesteście w trudnej sytuacji z waszym pomeraninem, który przejawia agresywne zachowania. To ważne, że już skonsultowaliście się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. W przypadku takiego agresywnego zachowania, istotne jest, abyście zwrócili się o pomoc do profesjonalisty, takiego jak behawiorysta zwierzęcy, który ma doświadczenie w pracy z agresywnymi psami.
Poniżej wymienię kilka ogólnych wskazówek, ale pamiętajcie, że to tylko ogólne rady, a specyficzne działania należy dostosować do indywidualnego przypadku. Wizyta u behawiorysty pomoże dokładnie zrozumieć przyczyny zachowania psa i opracować plan działania.
– Zachowanie behawiorysty: Skontaktujcie się z innym behawiorystą zwierzęcym, który może ocenić zachowanie psa z nowej perspektywy. Czasami różne osoby mają różne podejścia, więc dobry behawiorysta może pomóc w diagnozie i zaproponować inne rozwiązania.
– Pozytywne wzmocnienie: Zrezygnujcie z wszelkich metod kary czy wygnania, ponieważ to może pogorszyć agresywne zachowanie psa. Zamiast tego, skupcie się na pozytywnym wzmocnieniu i nagradzaniu psa za spokojne i pożądane zachowanie.
– Trening: Wprowadźcie regularne sesje treningowe, aby wzmocnić więź z psem i nauczyć go poleceń podstawowych. To pomoże w ugruntowaniu hierarchii i zrozumieniu, że to wy, jako właściciele, decydujecie o zasadach.
– Spokojne otoczenie: Upewnijcie się, że pies ma spokojne otoczenie, wolne od stresu i konfliktów. Zminimalizujcie bodźce, które mogą wpłynąć na agresywne zachowanie psa.
– Cierpliwość i miłość: Zachowanie psa może wymagać czasu, aby się poprawić. Bądźcie cierpliwi i wykazujcie miłość i zrozumienie wobec swojego pomeraniana, nawet w trudnych sytuacjach.
– Separacja: Jeśli pies wykazuje agresję w pewnych sytuacjach, zapewnijcie mu bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć i się uspokoić, unikając sytuacji stresujących.
Pamiętajcie, że zachowanie agresywne u psów może być skomplikowane i wymaga specjalistycznego podejścia. Skonsultujcie się z doświadczonym behawiorystą, który może ocenić sytuację indywidualnie i zaproponować odpowiednie rozwiązania dla waszego psa. Jednocześnie dbajcie o swoje bezpieczeństwo i unikajcie sytuacji, które mogą prowokować agresywne zachowanie.
Dzień dobry . Mam taki sam problem napisz proszę jeśli znaleźliście rozwiązanie . Też opadają mi już ręce a odkąd pojawił się behawiorysta mam wrażenie że jest tylko gorzej .
Witam Serdecznie.
Mam w domu dwie suki owczarek niemiecki. Jedna ma 20 miesięcy druga 8 miesięcy. Wziąłem tą drugą od znajomych którzy mówili że gryzie się ze swoją matką i może u mnie będzie lepiej. Niestety czasami bardzo agresywnie atakuje moją starszą sukę, syn próbował rozdzielić i go mocno ugryzła. Ta młodsza ma charakter dominatora a starsza się jej boi. Nie wiem co zrobić i jak temu zaradzić. Proszę o jakąś podpowiedź.
W sytuacji, gdy młodsza suka agresywnie atakuje starszą sukę, istnieje kilka rzeczy, które można spróbować, aby zaradzić temu problemowi:
– Konsultacja z behawiorystą zwierzęcym: Skonsultowanie się z doświadczonym behawiorystą zwierzęcym może być bardzo pomocne w zrozumieniu przyczyn zachowań agresywnych u młodszej suki i w opracowaniu planu działania, aby temu zaradzić.
– Oddzielanie psów: W czasie, gdy nie ma nikogo w domu lub gdy nie jesteś w stanie nadzorować ich interakcji, ważne jest, aby trzymać psy oddzielone od siebie. Można użyć np. bramek lub klatek, aby zapewnić fizyczne oddzielenie i uniknąć potencjalnych konfrontacji.
– Stopniowe wprowadzanie do siebie: Jeśli młodsza suka wykazuje agresywne zachowanie wobec starszej, ważne jest, aby kontrolować i nadzorować ich interakcje. Można rozważyć stopniowe wprowadzanie ich do siebie za pomocą techniki zwaną „desensytyzacją i kontrkondycją”. Polega to na kontrolowanym i stopniowym eksponowaniu ich na odległość, a następnie nagradzaniu pozytywnych, spokojnych reakcji.
– Indywidualna uwaga i szkolenie: Ważne jest, aby każdą sukę traktować jako osobne zwierzę i zapewnić im indywidualną uwagę, miłość i szkolenie. Szczególnie dla młodszej suki, dobrym pomysłem może być regularne szkolenie posłuszeństwa i zapewnienie jej odpowiednich bodźców i zajęć, które będą ją uspokajać i angażować.
– Profesjonalna ocena zdrowia: Agresywne zachowanie u psów może być spowodowane bólem lub dyskomfortem fizycznym. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne, które mogą przyczyniać się do zachowań agresywnych.
Pamiętaj, że agresywne zachowanie psów może być trudne do rozwiązania samodzielnie i zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Behawiorysta zwierzęcy będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i zaproponować spersonalizowane podejście do rozwiązania problemu agresji między twoimi psami.
Dzieńdobry mój pies jest agresywny gdy wycieram mu łapy zuca się i warczy
Witam, mam ten sam problem od jakiegoś czasu, suka ma już 1,5 roku i od dłuższego czasu nie chce myć łap (nadmienię iż ten proces robimy od szczeniaka w ten sam sposób bez zmian ). Dość agresywnie pokazuje zęby i jest niebezpieczna.
Jeśli Twoja suka nagle zaczyna wykazywać niechęć do mycia łap, może to sugerować, że coś ją boli lub czuje się nieswojo. Przed próbą ponownego mycia łap, upewnij się, że nie ma na nich żadnych otarć, skaleczeń, ran lub innych obrażeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zranienie, może to być powodem bólu lub dyskomfortu podczas mycia.
Jeśli nie ma widocznych obrażeń, spróbuj podejść do mycia łap w sposób łagodny i delikatny. Możesz zacząć od pieszczotek i pochwał, aby stworzyć pozytywne skojarzenia z myciem łap. Następnie spróbuj użyć miękkiej szczotki lub gąbki, aby delikatnie oczyścić łapy. Staraj się unikać użycia zbyt dużo wody, aby nie zalać psa i nie powodować dodatkowego stresu.
Jeśli Twoja suka nadal jest agresywna i nie daje się myć łap, warto rozważyć wizytę u weterynarza, aby wykluczyć możliwe przyczyny bólu lub dyskomfortu. Weterynarz może również przepisać leki na uspokojenie, aby ułatwić proces mycia łap.
Nie należy stosować przymusu lub przemoc wobec psa, ponieważ to tylko zwiększy poziom stresu i niepokoju. Zamiast tego, staraj się zbudować zaufanie i pozytywne skojarzenia z myciem łap, aby Twój pies był bardziej skłonny do współpracy. 😀
Witam. Mój pies ma 7mcy jest u nas od 2mca życia. To mieszanka labradora z wilczurem belgijskim . Pierwsze może 2tg były ok słodki szczeniak. Mam 3dzieci 14l 9l 5l. Potem zauważyłam jego dziwne wręcz agresywne zachowanie. Ale był mały to dało się to ogarnąć. Obecnie jest już dużym psem to samiec. Rzuca się do mnie i dzieci. Jedynie mojego partnera się boi przy nim jest łagodny. Dzisiaj moja 5l córeczkę ugryzł w twarz pod okiem tylko dlatego że się do niego przytuliła . Nie wiem co robić mój partner nie widzi problemu mówi że to nasza wina. A my się go boimy. Co robić sytuacja jest poważna. Proszę o pomoc
Dzień dobry Pani Aniu,
Masz problem z agresywnym psem, to poważna sprawa, zwłaszcza że już ugryzł Pani córkę. Przede wszystkim trzeba zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć dzieci i zapobiec kolejnym atakom.
Możesz Pani spróbować skonsultować się z weterynarzem i behawiorystą zwierzęcym, żeby dowiedzieć się, co może być przyczyną agresji psa i jak sobie z tym radzić. Ważne jest też, żeby nagradzać psa za dobre zachowanie zamiast go karcić. Jeśli boisz się, że pies może znowu zaatakować, możesz założyć mu kaganiec.
Dzień dobry mam problem z agresywnym psem otóż wzięłam 2letniego duzego psa od innych właścicieli że względu na brak miejsca nie mogli się nim dłużej opiekować pies dla mnie jest ok liże
mnie i łasi się jest agresywny wobec pozostałych domowników rzuca się i strasznie szczeka nwm czy to efekt rozłąki i trzeba dać mu czas wiem również że w poprzednim domu spędzał czas na korytarzu wielkości 1.5 na m i nie znał innych ludzi. Proszę o poradę co w tej sytuacji. Pozdrawiam
Dzień dobry!
Zrozumiałm, że masz problem z agresywnym psem, którego przyjęłaś od innych właścicieli. To z pewnością trudna sytuacja, ale istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc psu w przystosowaniu się do nowego otoczenia i zachowania się spokojniej wobec pozostałych domowników. Oto kilka porad:
– Daj mu czas: Jak zasugerowałaś, pies może być zestresowany i niepewny ze względu na zmianę środowiska i rozłąkę z poprzednimi właścicielami. Daj mu trochę czasu na dostosowanie się i poczucie bezpieczeństwa w nowym domu. W międzyczasie staraj się nie forsować kontaktu z nim, ale bądź obecna i zapewniaj mu spokojne otoczenie.
– Pozytywna i konsekwentna tresura: Rozpocznij szkolenie psa, skupiając się na metodach pozytywnych wzmocnień. Nagradzaj go za pożądane zachowanie, takie jak spokojne siedzenie czy leżenie. Bądź konsekwentna w swoich oczekiwaniach i nagradzaniu, aby pies mógł zrozumieć, jakie zachowanie jest akceptowalne.
– Zaproś do domu innych osób: Stopniowo wprowadzaj go do sytuacji, w których może spotykać nowe osoby. Zacznij od spokojnych, pozytywnych spotkań z zaufanymi przyjaciółmi, którzy potrafią zachować spokój w obecności psa. Pamiętaj, aby dać mu czas na przyzwyczajenie się do nowych osób i unikaj forsowania kontaktu.
– Konsultacja z behawiorystą: Jeśli problem z agresją psa się utrzymuje lub pogarsza, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym. Specjalista ten może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn agresji i opracowaniu indywidualnego planu terapeutycznego dla Twojego psa.
– Zadbaj o odpowiednie warunki życia: Upewnij się, że pies ma odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej. Zabieraj go na spacery, baw się z nim i zapewnij mu wystarczająco dużo bodźców umysłowych, na przykład przez zabawy interaktywne czy ukrywanie przysmaków. Zapewnij mu również wygodne miejsce do spania i wypoczynku, gdzie może czuć się bezpiecznie.
Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc czasami może być konieczne dostosowanie strategii do indywidualnych potrzeb i charakteru Twojego psa. Jeśli masz wątpliwości lub obawy, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.😃
Witam mam problem z moim psem a wlasciwie z jego agresjia do innych psow tylko I wylacznie na spacerach ..nie mam juz sil najnormalniej nie wiem co mam z nim zrobic..
Dzień dobry,
w przypadku agresji psa wobec innych psów podczas spacerów, zalecam skonsultować się z profesjonalnym behawiorystą zwierzęcym, który pomoże ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie metody treningowe.
Dzień dobry
Mam psa rasy cocer spaniel ma 6 lat i od kilku miesięcy gryzie stopę mojej mamy, jest przy tym agresywny, wystarczy, że mama ruszy noga on do niej dopada i gryzie, zdarzyły się akcje, że aż do krwi
Dodam, że pies jest najbardziej zzyty właśnie z mama, ale gryząc ją robi jej krzywdę, co mamy zrobić z nim jeżeli pokazuje nam taka agresję? Ma takie zagrywki bo normalnie bawi się z nami i nic się nie dzieje, a za chwike potrafi ugryźć
Dzień dobry
Mamy sukę rasy płochacz praktycznie od momentu odstawienia od matki. Od jakiegoś czasu zaczęła warczeć przed rozpoczęciem jedzenia, które dostanie do miski. Chodzi wtedy po domu i warczy aż do pokazania zębów. Wrzucam jej wtedy jakiś smaczek do miski i trochę się uspokaja. Dodatkowo jak podchodzimy do jednego z jej legowisk(w pokoju, w którym przebywamy w ciągu dnia), to powarkuje. Dzisiaj na spacerze chciała zjeść jakieś resztki wyrzucone koło kosza na śmieci. Jak podeszłam że słowami „zostaw”, zaczęła mocno warczeć. Wzięłam ją wtedy na smycz i jakoś się uspokoiła.
Dzień dobry,
Opisane przez Ciebie zachowanie Twojej suki może być związane z kilkoma kwestiami, w tym z zachowaniem obronnym związanym z jedzeniem, terytorialnością, a także możliwymi problemami behawioralnymi. Oto kilka punktów, które mogą pomóc zrozumieć i potencjalnie zaradzić tej sytuacji:
– Ochrona zasobów: Warczenie przy jedzeniu i wokół legowiska może być oznaką ochrony zasobów. Jest to instynktowne zachowanie, które niektóre psy wykazują, aby bronić swojego jedzenia, miejsca lub zabawek.
– Niepewność i lęk: Warczenie może być również wyrazem niepewności lub lęku. Może to być reakcja na to, co pies postrzega jako potencjalne zagrożenie dla jego zasobów lub przestrzeni osobistej.
– Wzmocnienie negatywnego zachowania: Odpowiadanie na warczenie przez dodanie smakołyków do miski może nieświadomie wzmocnić to zachowanie. Pies może zacząć kojarzyć warczenie z otrzymywaniem dodatkowych przysmaków.
– Konsekwentne szkolenie: Ważne jest, aby zachować konsekwencję w szkoleniu. Ucząc psa komendy „zostaw” lub „nie”, należy robić to spójnie i nagradzać psa, gdy posłucha, zamiast reagować jedynie na niepożądane zachowania.
– Zapobieganie sytuacjom wyzwalającym: Jeśli wiesz, że pewne sytuacje wywołują warczenie, staraj się ich unikać lub zarządzać nimi w sposób, który nie stresuje psa.
– Konsultacja z behawiorystą: Rozważ skonsultowanie się z profesjonalnym behawiorystą zwierząt lub trenerem psów. Oni mogą zaoferować indywidualne porady i techniki szkoleniowe dostosowane do konkretnego przypadku.
– Zdrowie fizyczne: Zawsze warto również upewnić się, że nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych, które mogłyby wpływać na zachowanie psa. Ból lub dyskomfort mogą czasami prowadzić do agresywnych zachowań.
Pamiętaj, że każdy pies jest inny i to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Ważne jest, aby podejść do problemu z cierpliwością i zrozumieniem, starając się zbudować zaufanie i pozytywne relacje z psem.
Witam. Co Pani zastosowała wobec swojego psa? Ja mam 7-miesięcznego owczarka niemieckiego i wręcz rzuca się na mnie. Zawzięcie gryzie w ręce. Jestem pokaleczoną. Nic nie działa, ani zakazy, ani krzyk, ani smaczki, ani odchodzenie od niego. Jestem bezsilna. To mój kolejny owczarek, ale z poprzednim nie miałam takich problemów. Ja dominowała. A teraz jest tragedia
Witam serdecznie ,
Również mam problem z agresja u psa -szczeniaka adoptowanego z fundacji . Jak można się z wami skontaktowac?
Prosimy tutaj opisać, jak przejawia się agresja u Pani szczeniaka. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z fundacją – tam na pewno znają historię tego psiaka i będą w stanie nakreślić przyczynę problemu. Być może pupil przeszedł w przeszłości traumę i będzie potrzebował fachowej pomocy zwierzęcego behawiorysty.
Dzień dobry, mam problem z moim psem taki, że jest agresywny w stosunku do obcych, skacze i szczęka po ludziach, są obawy, że może kogoś pogryźć. Pies ma do dyspozycji duża ogrodzona działkę do dyspozycji przez którą potrafi przeskoczyć (siatka na wys. 1.8m) jeśli chodzi o domownikow/właścicieli jest łagodny i spokojny. Moje pytanie brzmi co robić by ten pies złagodniał odnośnie obcych ludzi? Bardzo dużo małych dzieci przechodzi obok tej działki nie chciałbym żeby coś się komuś stało.
Dzień dobry!
Aby złagodzić agresywne zachowania Twojego psa wobec obcych, warto rozważyć szkolenie z profesjonalnym trenerem, który nauczy go, jak prawidłowo reagować na obce osoby. Możesz też zwiększyć wysokość ogrodzenia, aby zapobiec przeskakiwaniu. Zapewnienie psu zabawek i zajęć pomoże mu się lepiej zrelaksować, a stopniowa desensytyzacja i socjalizacja mogą przyzwyczaić go do obecności obcych ludzi pod kontrolą.🐶
Dzień dobry. Od czasu pierwszej cieczki mam problem z moją sunią 🙁 Codziennie wieczorem po wspólnym spacerze wracam do domu i kładę się do łóżka żeby uśpić mojego synka (ma 6 lat i lubi jak z nim leżę gdy zasypia i czytam mu bajkę) w tym czasie Bella wskakuje na łóżko i zaczyna mnie gryźć przez kołdrę, warcząc i robiąc odruchy kopulacyjne. Na stanowcze nie wolno i zejdź wcale nie reaguje. Jest jak w amoku. Nie jestem w stanie sobie z nią poradzić. Małego pieska można wziąść na ręce i odizolować, ona jednak waży 60 kg i nawet nie jestem wstanie z pod niej się wygrzebać żeby ją zignorować. Martwi mnie jej zachowanie bo nie wiem co jest jego przyczyną a nie będę ukrywać że to gryzienie zwyczajnie boli. Nogi od zębów pazurów mam całe w sińcach. Czy to jest dominacja? A może odciąga mnie bądź co bądź od najmłodszego „w stadzie”? Bo sytuacja ma miejsce TYLKO wieczorem jak syn leży że mną…
Dzień dobry,
Takie zachowanie może wynikać z nadmiernej ekscytacji lub frustracji – zapewne spowodowanej burzą hormonów, która pojawiła się wraz z cieczką. To całkiem naturalny proces – w tej sytuacji zalecamy sterylizację, dzięki niej sunia będzie mogła się uspokoić. Takie zachowanie może być spowodowane chęcią dominacji lub chęcią odciągnięcia Pani od dziecka. Warto zająć uwagę suczki czymś innym, można dać jej gryzaka. Jeśli to nie pomoże – trzeba wyprowadzić psa z pokoju i robić to konsekwentnie za każdym razem, kiedy sytuacja będzie się powtarzała.
Pomimo tego należy przeprowadzić trening z posłuszeństwa, sunia musi przyswoić komendy i do nich się stosować. Pani postawa musi być jednoznaczna, czyli pożądane zachowania powinny być nagradzane, a niepożądane wyrażane z wyraźną dezaprobatą (nigdy agresją).
Można skonsultować się z behawiorystą, skuteczny może być trening z obrony, gdyż pies podczas niego uczy się współpracy ze swoim przewodnikiem i nie będzie podejmował zachowań obronnych, dopóki przewodnik nie da wyraźnego sygnału. Więcej o szkoleniach obronnych pisaliśmy w naszym artykule: https://zooart.com.pl/blog/pies-obronny-wszystko-na-temat-psow-obronnych
Chętnie udzielimy więcej wskazówek, dlatego prosimy o odpowiedź na pytania:
Jakiej rasy jest suczka?
Jaka jest relacja między Panią a psem?
Jak reaguje synek? Jaką ma relację z psem? Czy pies dostrzega w nim autorytet?
Czy jest prowadzona nauka posłuszeństwa, jeśli tak, jak ona wygląda?
Czy poza tymi sytuacjami suczka ma tendencję do gryzienia ludzi, na przykład w zabawie, bądź przedmiotów, które nie są do tego przeznaczone?
Niepożądane agresywne zachowania u tak dużego psa są bardzo niebezpieczne. Do ich eliminacji należy podejść w sposób odpowiedzialny i przemyślany
Mam psa rasy Shih Tzu i podczas czesanie złości się ale najbardziej nie lubi czesania tylnich nóg dodam że czasami syn lubi mu się psocic
Dzień dobry, mam rocznego shitzu. Jest bardzo rozpieszczony, niczego mu nie brakuje. Jak przychodzi inny pies (nawet szczeniak) staje się natarczywy i próby przywrócenia go do spokoju nie wychodzą. Potrafi się załatwić na dywanie, Choć tego nie robi na co dzień. Mało tego warczy i atakuje właściciela. Warczy na dziewczynkę, która nic mu nie zrobiła i ja atakuje. Co robić?
Agresywne zachowanie psa wobec innych psów lub ludzi może być wynikiem różnych czynników, w tym braku odpowiedniego treningu, nieświadomości, czy problemów ze zdrowiem. Warto podjąć pewne kroki, aby pomóc w zarządzaniu zachowaniem swojego Shih Tzu. Oto kilka sugestii:
– Konsultacja z behawiorystą lub trenerem psów: Warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą lub trenerem psów, aby zrozumieć przyczyny zachowań agresywnych i opracować plan działania. Specjalista może dostosować trening do indywidualnych potrzeb twojego psa.
– Socjalizacja: Pies potrzebuje odpowiedniej socjalizacji, czyli pozytywnych doświadczeń z innymi psami i ludźmi. Pracuj nad socjalizacją swojego Shih Tzu, eksponując go na spokojne i kontrolowane spotkania z innymi psami i osobami.
– Trening posłuszeństwa: Wprowadź konsekwentny trening posłuszeństwa, który pomoże twojemu psu zrozumieć swoje miejsce w rodzinie i nauczy go, jak zachować się w obecności innych psów i ludzi.
– Monitorowanie sytuacji: Kiedy inny pies jest obecny, pilnuj swojego Shih Tzu i utrzymuj go na smyczy. W razie potrzeby użyj komendy „spokój” lub „zostaw” i nagradzaj go, kiedy zachowuje się spokojnie.
– Wyeliminuj przyczyny zdrowotne: Agresywne zachowanie może być wynikiem bólu lub dyskomfortu. Upewnij się, że twój pies jest zdrowy i skonsultuj się z weterynarzem w przypadku jakichkolwiek objawów zdrowotnych.
– Unikaj pozytywnego wzmocnienia: Unikaj nagradzania zachowań agresywnych, ponieważ to może je umacniać. Skup się na pozytywnym wzmocnieniu zachowań spokojnych i posłusznych.
– Cierpliwość i konsekwencja: Trening i modyfikacja zachowania wymagają czasu i cierpliwości. Bądź konsekwentny w treningu i podejściu do zachowań problematycznych.
Pamiętaj, że praca nad zachowaniem psa może być trudna, ale z cierpliwością, odpowiednim treningiem i wsparciem specjalisty możesz pomóc swojemu Shih Tzu poprawić swoje zachowanie i poczuć się bezpiecznie w obecności innych psów i ludzi.
Witam serdecznie, mamy w domu dwa psy , suke 7 lat i psa 10 lat .pieski mamy od szczeniaczka .Mamy problem z suczka- od jakiegos czasu staje sie agresywna w stosunku do ludzi i drugiego psa -bardzo prosze o pomoc
Czy ma Pani podejrzenia co mogło stać się powodem takiego zachowania? Suka nie jest młoda, jeśli wcześniej nie przejawiała agresji, to takie zachowanie może wynikać z różnych czynników natury fizycznej np. choroby lub pasożytów. Mniej prawdopodobne jest to, że zwierzę nie przeszło odpowiednio socjalizacji, bądź powodowało problemy wychowawcze, co jest bardziej typowe dla szczeniaków i młodych psów. W takim przypadku należy rozpocząć od badań u lekarza weterynarii. Jeżeli lekarz wykluczy choroby fizyczne, to można udać się do behawiorysty, który przez obserwację będzie mógł się przyjrzeć się problemowi z bliska i ustalić przyczynę takiego zachowania. Do tego czasu warto zastosować środek, który będzie działał uspokajająco. Szeroki wybór preparatów, które są bezpieczne dla zdrowia psa może Pani znaleźć w naszym sklepie https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Zdrowie_Na-uspokojenie-1660.html.
Dzień dobry. Mam sukę, kundla. Starsza córka ją kiedyś przyniosła do domu. Poważne problemy z jej agresją w stosunku do mnie zaczęły się jak byłam w ciąży. Później długo nie mogła zaakceptować córki, traktowała jak powietrze. Ma kojec w przedpokoju. Jak tylko się zbliżamy to warczy, ostatnio nawet groźnie szczęka z wyszczerzonymi zębami.
Wcześniej kilka razy próbowałam wymusić na niej posłuszeństwo i jest coraz gorzej. Efekt teraz? Unikam kontaktu bo wzbudza we mnie złe emocje. Czy coś można z tym zrobić?
Ciężko ustalić konkretną przyczynę takiego zachowania u psa – konieczna może okazać się pomoc psiego behawiorysty. Być może suczka czuje się niepewnie w towarzystwie nowego członka rodziny, przyjmuje postawę obronną i swój lęk wyraża poprzez agresję. Warto włączać ją w codzienne czynności i wspólne zabawy, by nie czuła się odtrącona. Na pewno pożądanych efektów nie należy wymuszać, może to przynieść odwrotny skutek. Nagradzanie przysmakami to dobra forma nauki posłuszeństwa.
Mam 18 miesięcznego pieska do roku czasu by bardzo spokojny, do wszystkich się łasił i bawił teraz go nie poznaję nikt obcy nie może do niego dojść gryzie i szczęka nie mówiąc o innych psach z którymi się kiedyś bawił teraz ich nie akceptuje nie wiem co robić w domu darzony jest wielkim uczuciem, wszyscy go kochają i przytulają. Zastanawiam się czy ta agresja może wynikać z tego że miał operację i leżał w szpitalu i może po tym zdarzeniu ma jakąś traumę co robić.
Zmiana zachowania Twojego psa może być związana z wieloma czynnikami, w tym z chorobą lub stresem związanym z operacją. Może to być także reakcja na jakieś zdarzenie lub sytuację, która wywołała u niego niepokój lub lęk.
Jeśli Twój pies nie akceptuje już innych psów lub osób, może to oznaczać, że stał się bardziej dominujący i chroni swoje terytorium. Może to też oznaczać, że coś boli go fizycznie lub emocjonalnie. W takim przypadku ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć jakieś problemy zdrowotne.
Możesz także rozważyć skorzystanie z usług behawiorysty psów, który pomoże Ci zrozumieć, co może powodować zachowanie Twojego psa i jak można mu pomóc. Behawiorysta może przeprowadzić ocenę zachowania Twojego psa, by pomóc Ci w ustaleniu, co może powodować jego agresywność i jak można go zniwelować.
Pamiętaj, że każdy pies ma swoją indywidualną osobowość, potrzeby i granice. Dlatego ważne jest, abyś dał mu czas na dostosowanie się do zmian i zrozumiał, że to, co działało wcześniej, niekoniecznie działa teraz. Bądź cierpliwy i wytrwały w pracy nad rozwiązaniem problemu, a w końcu uda Ci się pomóc swojemu psiakowi. <3
Witam
Mój pies na 4lata od jakiegoś czasu zaczął gryz po nogach wszystkich nawet potrafi do krwi . Proszę o pomoc co robić
Gryzienie po nogach przez psa może mieć różne przyczyny, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
1. Zdrowie psa: Zanim zaczniesz szukać przyczyn zachowania swojego psa, warto wykluczyć problemy zdrowotne. Gryzienie może być oznaką np. infekcji skóry, chorób neurologicznych, czy też alergii.
2. Środowisko: Sprawdź, czy w środowisku, w którym przebywa Twój pies, nie ma czynników stresowych, które mogą wpływać na jego zachowanie. Może to być np. hałas, zmiana miejsca zamieszkania, obecność innych zwierząt, brak ruchu, brak kontaktu z ludźmi.
3. Zaburzenia emocjonalne: Gryzienie po nogach to też zachowanie wywołane przez emocje. Twój pies może być zaniepokojony, zestresowany, zmęczony, czy też po prostu znudzony. W takiej sytuacji warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie sposoby rozwiązania.
4. Nuda: Pies to zwierzę, które potrzebuje ruchu i zabawy. Jeśli Twój pies jest niedostatecznie stymulowany, może zacząć wykazywać niewłaściwe zachowanie, w tym gryzienie po nogach. Warto zapewnić mu regularne spacery, zabawy i aktywności, które pozwolą mu spędzić czas w sposób interesujący i aktywny.
Jeśli zachowanie Twojego psa nie poprawia się lub wydaje Ci się, że jest ono związane z problemami zdrowotnymi, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym, który będzie mógł pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny problemu i zaproponować odpowiednie sposoby rozwiązania. 🙂
Dzień dobry. Mam boksera w lipcu skonczy 2 lata. Najwspanialszy pies pod słoncem ale…. jak jestesmy sami w domu. Nie ma prawa nikt nas odwiedzić , dzieci innych wprost nienawidzi, szczeka zawzięcie i widac po nim agresje. Mamy córkę 10 lat i ona z nim moze zrobić wszystko. Problem jest bo chciałaby zapraszac koleżanki a wtedy musimy być w domu i wiązać psa.
Każdy pies inaczej reaguje na gości pojawiających się w naszym domu. Wszystko zależy od charakteru konkretnego osobnika. Polecamy wziąć udział w szkoleniu dla psów, które poprowadzi doświadczony behawiorysta – osoba taka rozumie problemy i potrzeby psa. Udzieli rad i wyjaśni, jak postępować z pupilem.
Dobry wieczór, mam problem z moim 5cio miesięcznym szczeniakiem (maltipoo, samiec). Pies ogólnie nie jest agresywny, jednak jest bardzo sfiksowany na chusteczkach higienicznych- jak złapie paczkę chusteczek nie chce ich zwrócić na komendę „zostaw”, walczy, zachowuje się agresywnie a nawet zdarza mu się ugryźć nas. Trenujemy komendę „zostaw” z innymi przedmiotami (smaczki) i działa, ale sprawy z chysteczkami niestety nie możemy rozwiązać. Bardzo proszę o poradę.
Dzień dobry,
Chusteczki warto trzymać poza zasięgiem wzroku pupila. Jeśli jednak szczeniak zauważy, że trzyma Pani chusteczkę w ręce, warto podarować zamiennik, który odwróci jego uwagę, np. smaczek lub zabawkę. Jeżeli problem będzie się pogłębiał, można zabrać psa do zwierzęcego behawiorysty.
Aniu napisz jak możesz czy znalazłaś jakas pomoc mam bardzo podoba sytuację ze swoim bokserem terroryzuje mi dziecko 😌
Moja tola jest na etapie zachowań warunkowych by umiała odróżnić mnie właściciela od nieznajomego
Bardzo proszę o radę. Mam psiaka przygarniętego w wieku 3 miesięcy że schroniska,(obecnie 14 miesięcy). Rozpiescilam gada, efekt taki że wciąż gryzie po rękach, pilnuje zasobów do tego stopnia że obecnie ma 6 szwów na ręku. Jego zasobem może być wszystko: pilot, kapeć płyn do tkanin. Znajomi mówią uśpi j. A ja chcę nas ratować. Jak postępować?
Witam mam problem z bokserem, ma 2.5 roku wcześniej wogole nie przejawial agresji ale od 4 dni bardzo się zmienił trzy razy zaatakowal syna 20lat ,wprost się rzucił na niego, za chwilę chodził za nim lizal, zaczepial do zabawy .Wczoraj bawił się z córka również starszą i też lizal ,szalał z nią i w pewnym momencie zaczął warczec i skoczył do jej twarzy i tak samo jest jak ktoś nas odwiedza skacze i warczy, wcześniej wogole tego nie bylo, zaznaczę że za mną chodzi krok w krok.
Witam , mam ogromny problem z moją 7 dmio miesięczną suczką to mieszanka owczarka niemieckiego i border colie . Problem zaczął się na spacerach kiedy przechodziłyśmy przez ulicę na pasach. Zauważyłam że przechodząc przez pasy mój pies robil się bardzo pobudzony i rzucał się na buty i gryzł bardzo zawzięcie. Nie wiedzialam.jak sobie poradzić z tym problemem i zastosowałam smaczki dla.odwrocenia uwagi .Poskutkowało ale.i tak zaczęłam unikać zatłoczonych jezdni i pasów. Potem po krótkim czasie pojawił się nowy problem, mój pies na spacerach nagle w nieoczekiwanym komencie zaczął skakać do rękawa od kurtki i gryzc , robi to z taką zawziętością i złością, gryzie bez opamiętania.Próbuję odwracać jej uwagę żeby przestała ale ciężko ją uspokić. NIE ROZUMIEM jej zachowania bo nic jej nie robie a ona nagle.na ręka jakby to była dla niej sprawa życia i śmierci. TO JEST OKROPNE MOJA CORKA JUZ NIE WYCHODIZ Z PSEM BO SIE JEJ BOI I MA RECE POGRYZIONE . Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem ja już nie wiem co.mam zrobic .W domu się tak nie zachowuje tylko na dworze .
Miałam dokładnie to samo. Każde wyjście było dla mnie traumatyczne – podczas spaceru wszystko ok i w momencie zmiana – pies zaczynał skakać do ramion, gryźć, warczeć, przy czym nie chciał odpuścić jakby walczył o życie (szczeniak 9 miesięcy, 30 kg!). Przypuszczam, ze nauczył się, że w ten sposób może wyładowywać emocje (co ciekawe mojego męża w ogóle nie atakował) ale moje ręce były dosłownie zmasakrowane a ja byłam załamana (siniak na siniaku, rozcięcia, rany itd). Problem się skończył od kiedy zmieniliśmy behawiorystę i zamiast ok 3 miesięcznej kompletnie bezskutecznej pracy ze smaczkami zaczęliśmy chodzić na normalne szkolenia z posłuszeństwa. Teraz, po ok 3 tyg. (!) czasami zdarzy mu się jeszcze sporadycznie doskoczyć jak jest bardzo mocno pobudzony i się zapomni ale to już bez gryzienia itp . Wtedy szybka korekta i od razu odpuszcza.
pozdrawiam
Dzień dobry
Pani Mileno
Czy porodziła Pani sobie z problemem nagłej ,nieoczekiwanego skakania i gryzienia ? Mam ten sam problem z pieskiem i może mogłaby Pani podpowiedzieć co Pani zrobiła ? Będę wdzięczna za podpowiedź
Witam,
Ja mam 3 latka zrobił sobie wroga z mojego 7 letniego syna . Dziecko ucieka z placzem na lozko piętrowe. Jak mu przejdzie za całował by syna . Nie mam pojęcia co robić zaczynam bać się o dziecko.
Dzień dobry, mój west uwielbia oglądanie telewizji ale bardzo szczeka na wszystkie zwierzątka pojawiające się w telewizorze. Nie mogę sobie nic spokojne obejrzeć. Jak tylko włączę telewizor to on już czeka zajmując odpowiednie miejsce na kanapie. Szczeka i podskakuje i chce je gryźć. Jak mogę sobie z tym poradzić ? Wypedzam go za karę do innego pomieszczenia ale wtedy psoci. Dexter jest wykastrowany . Co robić? Bardzo proszę o radę, Maria.
Witam wczoraj miała miejsce sytuacja taka iż mój 5 Msc piesek ubgryzl dziecko w wargę 😥 Synek podszedł do niego i nachylił się nad nim nie dotykając go nawet (pies miał w pysku kość ) !!! Czy z takim problemem poradzę sobie sama !? Często tez w formie zabawy gryzie ! Kapcie tez ! Dzieci gdy mu dokuczają o czym im mówię ze nie mogą tak robić ale po czasie pies już traci nerwy i potrafi zaatakować !? Proszę o pomoc mieszkam za granica i nie ukrywam ze behawiorysta online byłoby super rozwiązanie ! Umiem język Holenderski ale wole jestem w języku Polskim 😁
Witam mam roczna suczke,która była rozpieszczana od samego początku nie brakowało jej niczego,nikt jej nigdy nie uderzył A od momentu kiedy musiałam wrócić do rodzinnego mieszkania gdzie mama ma 2 psy to coś się stało z moim psem zaczęła bardzo bronić łóżka,walczyć z psami jest bardzo zazdrosna w mencie kiedy wyprowadzilam sie na swoje z nowym partnerem to pies w momencie kiedy leze na łóżku nie pozwala podejść mojemu partnerowi do mnie i niestety na odwrót leci z zębami gdzie nigdy tego nie robila,kiedy dostaje ode mnie kość i zbliżam się do niej tez wystawia żeby i nic nie mogę jej zabrać co mam robić€
Miałam podobny problem.jednak nie doszło do ugryzienia dziecka w twarz. Lekko chwycił dziecko za nogę. Z problemem poradziłam sobie bardzo szybko teraz pies wie że nikt mu nic nie chce zabrać . Je spokojnie kolo nas , smaczki również. Poprostu chodzi o to że pies instynktownie broni zasobów, to jest normą . Grunt to nauczyć siebie , dziecko i psa ze agresja nie jest tutaj wskazana . Mogę podpowiedzieć w razie co jak etapowo zamknęłam sprawę w sumie w bardzo krótkim czasie .
Witam. Mam problem z uroczym kundelkiem. Uwielbia się przytulać, bawić i biegać za piłką. Niestety w pewnym momencie kładzie się na tapczan, pod krzesło lub w inne miejsce i nie pozwala się nikomu do siebie zbliżyć. Warczy, pokazuje zęby i opuszcza uszy. Zwłaszcza na mojego 2 letniego synka. Na dorosłe osoby w domu też . Co robić
Witam bardzo proszę o kontak
Chciałabym się poradzić bo mam podobny problem
Ewunicka@gmail.com
Pani Aniu proszę o kontakt mam taki sam problem pozdrawiam Renata
Czy mogę prosić o wyjaśnienie jak poradziła sobie Pani z tym problemem?
Dzień dobry, mam problem z opanowaniem swojego psa kiedy chcę porozmawiac z sasiadami przez plot. Doslownie wyglada to tak jakby byl zazdrosny, i zaczyna mnie atakowac- dosc ostro- gryzie mnie, wyglada tak jakby chcial mnie odciagnac od rozmowy. Jest w stanie wykonac komende siad ale na moment- potem kontynuuje „zabawe”. W domu nigdy tego nie robi, jest kochany, wykonuje polecenia. Kiedy wracamy z rodzina do domu to najbardziej wita sie ze mna. Podobnie kiedy wroce ze sklepu- zachowuje sie jakby nie wiadomo jak dlugo mnie nie bylo… niestety nie umiem poradzic sobie z tymi „wyskokami”… Pies jest mlody, ma 9miesiecy- RhodesianRidgeback, duzy pies… wczesniej kiedy na spacerze odebralam telefon i zaczelam rozmowe reagowal podobnie….
Poproszę o poradę. Mieszkam ok 90km od najblizszego behawiorysty. Uczeszczalismy do psiego przedszkola. Potem probowalismy z kursem posliszenstwo online ale kiepsko wspolpracowal kiedy rozmawialam przez tel i corka nas „pokazywala” trenerce. Pies jest dosc niepewny, oczekuje wsparcia kiedy sie boi, kiedy za malo otwarte sa drzwiczki od klatki, gdzie ma wode i podaje mu jedzenie- czeka i patrzy na mnie, zebym otworzyla je szerzej….
Witam serdecznie proszę o kontakt mam problem z agreście u psa