Alergia u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Alergia u kota jest znacznie mniej znana niż alergia u psa, co nie znaczy wcale, że u kotów ten problem nie występuje. Musimy pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna, możemy jedynie łagodzić jej objawy poprzez dobór odpowiednich leków czy odpowiedniej diety. Czym jest alergia, jakie są jej rodzaje, jak się objawia i jak można łagodzić jej objawy? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Co to jest alergia?

Alergia polega na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na występujące w środowisku substancje, zwane alergenami. Reakcja ta polega na wytwarzaniu specyficznych substancji (przeciwciał klasy IgE) oraz pobudzaniu limfocytów T. W wyniku kolejnego kontaktu naszego kota z alergenem dochodzi do reakcji zapalnej. Stan zapalny jest wynikiem uwolnienia różnych substancji chemicznych, które są odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergii.

U kogo występuje alergia?

Tak naprawdę u każdego kota może wystąpić alergia, nie ma tutaj konkretnych predyspozycji rasowych czy płciowych. Kiedyś uważano, że atopowe zapalenie skóry występuje głównie u psów i koni, a ta jednostka chorobowa w ogóle nie jest stwierdzana u kotowatych. Dopiero od początku lat 80 ubiegłego wieku zaczęto mówić się głośno o atopii u kota, a kilkanaście lat temu wykazano genetyczne predyspozycje do jej rozwoju, czym udowodniono dziedziczne podłoże.

Uczulenie u kota – rodzaje

U kotów najczęściej występuje alergia pokarmowa, astma oraz alergia na ukąszenia – np. komarów czy pcheł. Zdarza się także atopowe zapalenie skóry, ale zdecydowanie rzadziej niż u psów.

Alergia pokarmowa
Jest to forma alergii spowodowana przez jeden lub więcej składników żywności. Jak dotąd nie znaleziono bezpośredniej przyczyny alergii pokarmowych. Koty mogą być uczulone na każdy rodzaj białka, może to być wołowina, wieprzowina, jagnięcina czy nabiał. Objawy alergii pokarmowej są różne. Najczęstszą jest reakcja na skórze, podobna do atopowego zapalenia skóry: swędzenie, zaczerwienienie, strupy, plamy.

Oprócz widocznych objawów mogą również wystąpić zaburzenia trawienia (wymioty, biegunka). U kotów zmiany najczęściej pojawiają się głowie, w okolicach uszu i szyi. Ze względu na silny świąd koty bardzo często doprowadzają do samouszkodzeń. Rozdrapane miejsca są idealną bramą wejścia dla bakterii, co często powoduje wtórne zakażenia.  

Alergia kontaktowa
Występuje wtedy, gdy uczulenie pojawia się na skutek zetknięcia z jakimś przedmiotem zrobionym z substancji, na którą akurat organizm naszego kota wytwarza nadmierną reakcję. Może to być reakcja na miskę, zabawkę czy materiał, z którego wykonane jest posłanie. Objawy są najczęściej miejscowe i dotyczą fragmentu ciała, które miało bezpośredni kontakt z drażniącą substancją.

kocia alergia

Alergia na ukąszenia owadów
Alergiczne pchle zapalenia skóry to nadmierna reakcja organizmu na rodzaj białka, który zawarty jest w ślinie pcheł. W niektórych częściach świata APZS zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich chorób alergicznych i jest główną przyczyną świądu u kotów. Podczas ugryzienia przez pchłę, do skóry i naskórka zostaje wprowadzony alergen, który wywołuje nadmierną reakcję ze strony zwierzęcia, najczęściej objawiającą się intensywnym świądem. Reakcja ta może być tak silna, że wystarczy ugryzienie tylko jednej pchły, aby pojawiły się pierwsze objawy.

Koty z alergią na pchły często mają swędzące, prosówkowe zapalenie skóry z różnymi wtórnymi uszkodzeniami naskórka, strupami i wyłysieniami. Zmiany zazwyczaj obejmują głowę, szyję, grzbietową cześć okolicy lędźwiowo-krzyżowej, tylno- środkową część ud, brzuszną stronę tułowia. Drugim rodzajem jest alergia na ukąszenia komarów. Częściej dotyczy to kotów wychodzących, ponieważ mają większą szansę na spotkanie z tymi owadami. Swędzące zmiany pojawiają się najczęściej na głowie, uszach, nosie.

Astma kotów
To inna nazwa choroby zapalnej oskrzeli kotów charakteryzującej się zapaleniem dolnych dróg oddechowych, której przyczyny nie da się dokładnie określić. Uważa się, że astma kotów ma podłoże alergiczne, jednak nie udało się dotychczas wykazać czy choroba ta nie jest wywołana innymi czynnikami. Na skutek przewlekłego zapalenia i zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych dochodzi do nadmiernego wypełnienia płuc powietrzem i trwałych zmian w pęcherzykach płucnych takich jak zwłóknienie, rozszerzenie oskrzeli, czy rozedma.

Astma występuje  głównie u kotów młodych i kotów w średnim wieku. Do tej pory nie określono dokładnie przyczyn tej choroby. Wydaje się, że wszelkie potencjalne alergeny, jakie dostają się do dróg oddechowych, mogą wywołać nadmierną reakcję ze strony oskrzeli. Smog, dym papierosowy, pył w kuwecie, lakiery do włosów, odświeżacze powietrza, roztocza kurzu domowego, naskórek ludzi oraz zwierząt, pyłki roślin, zimne powietrze- mogą stać się przyczyną astmy.

Alergia u kota? Objawy, które rozpoznasz!

Między 6 a 24 miesiącem życia mogą pojawić się pierwsze podejrzenia, że powodem niepokojącego zachowania jest alergia u kota. Objawy mogą być różne. Najbardziej charakterystyczny jest świąd, który przejawia się potrzebą drapania, wylizywania czy wygryzania. Na ciele kota pojawiają się zaczerwienienia, strupki, wyłysienia czy przerzedzenia włosa. Należy mieć na uwadze, że nadmierne wylizywanie aż do powstawania wyłysień może być związane ze stresem lub bólem, dlatego też czasami zmiany dermatologiczne nie wskazują wcale na chorobę skóry- trzeba poszukać przyczyny w psychice kota lub skonsultować go z ortopedą.

Objawy astmy są przewlekłe i rozwijające się powoli. Ataki kaszlu występują na początku sporadycznie i mogą być czasem mylone z wymiotami. Podejrzewasz, że u Twojego pupila mogła pojawić się alergia u kota? Kichanie może być kolejnym objawem. Oddech może stać się z czasem przyspieszony i świszczący. U niektórych kotów z zaawansowaną chorobą występują trudności w oddychaniu, koty mogą zacząć wtedy oddychać przez otwartą jamę ustną. Koniecznie należy skonsultować się lekarzem weterynarii, który zbada kota, i zleci odpowiednie badania, by wyjaśnić przyczyny kaszlu.

uczulenie u kota

Diagnostyka alergii

W celu wykazania czynnika odpowiedzialnego za rozwój uczulenia powszechnie stosowane są testy śródskórne, które u kotów mają jednak zdecydowanie mniejsze zastosowanie niż u psów,  a ostatnio oznaczanie w surowicy poziomu swoistych przeciwciał IgE przeciwko alergenom środowiskowym. Zarówno w przypadku testów śródskórnych, jak i przy oznaczania poziomu przeciwciał IgE, występują reakcje fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne.

Wiele zdrowych zwierząt może odpowiadać w tych testach dodatnio, pomimo że nie wykazuje żadnych objawów klinicznych choroby. Możliwa jest również sytuacja, w której, pomimo że u osobnika stwierdzane są kliniczne objawy atopowego zapalenia skóry, w testach laboratoryjnych nie można wykazać czynnika uczulającego.

Uczulenie u kota – leczenie

Leczenie kota alergika trwa przez całe życie, nie można przewidzieć, jak zwierzę zareaguje na różne rodzaje terapii. Bardzo ważna jest współpraca z lekarzem weterynarii, który dobierze indywidualne leczenie dla naszego kota. Oprócz leczenia ogólnego, w postaci tabletek czy zastrzyków, możemy także ulżyć naszemu kotu, stosując odpowiednią terapię miejscową. Odpowiednie szampony czy odżywki będą działać przeciwświądowo, nawilżająco, czy antybakteryjnie.

Dla kotów nietolerujących kąpieli przeznaczone są specjalne nawilżone chusteczki, nasączone substancjami leczniczymi czy suche szampony. Martwi Cię alergia u kota? Leczenie opiera się także o walkę z kurzem i roztoczami. Ważne jest częste odkurzanie mieszkania, wietrzenie pomieszczeń, rezygnacja z dużej ilości dywanów.

Pomocne są specjalne legowiska przeznaczone dla kotów alergików. Dobrym pomysłem jest także zakup oczyszczacza lub nawilżacza powietrza. Ataki kaszlu znacząco pogarszają jakość życia kota, a narastające zmiany w płucach mogą zagrażać życiu zwierzęcia.

jak leczyć uczulenie u kota?

Astma to choroba przewlekła, konieczne może być podawanie leków przez całe życie zwierzęcia. W zależności od stanu lekarz dopasuje właściwą terapię. Właściciele powinni zwracać uwagę na nasilenie kichania, kaszlu, świstów oddechowych czy duszności i zgłaszać ich wystąpienie lekarzowi prowadzącemu.

Oprócz leczenia farmakologicznego bardzo istotne jest wyeliminowanie czynników potencjalnie mających wpływ na występowanie astmy. Większość kotów dobrze znosi chorobę, pod warunkiem ścisłej współpracy z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Jak widzimy, uczulenie u kota jest poważnym problemem. Bardzo ważna jest obserwacja przez właściciela, zgłoszenie się z kotem do lekarza weterynarii przy jakichkolwiek objawach świądowych, znalezienie przyczyny alergii, jeśli to możliwe wyeliminowanie czynnika alergicznego ze środowiska (stosowanie preparatów przeciw pchłom przez cały rok), odpowiedni dobór leków, karmy hipoalergicznej. Jest to choroba nieuleczalna, jednak odpowiednio dobrane leki powodują, że kot czuje się komfortowo i nie frustruje ciągłym uczuciem świądu.  

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
13 komentarzy do “Alergia u kota – objawy, przyczyny i leczenie
  • Avatar

    Nasz kot ma stwierdzoną alergię na jakieś grzyby i roztocza (na grzyby poza skalą), czekamy na zastrzyki odczulające, ale póki co kot się liże wręcz maniakalnie. „kolana” na tylnych łapach są już bez sierści, czasem do krwi, ostatnio zaczął drapać się po karku i są już ubytki sierści, do tego intensywnie liże i gryzie łapki – więc z przestrzeniami między poduszkami też jest problem. Sam mam dosyć silną alergię na roztocza, ale nie mam żadnych objawów. W domu czysto, często odkurzane (robot) o jakichś pleśniach itp. nie wspominając. Żal mi na to patrzeć, czy szampony o jakich wspomniano są do kupienia w zoologicznym? Chciałbym mu jakoś ulżyć zanim terapia zacznie działać, o ile zacznie. Nie konsultowaliśmy się z behawiorystą, kot nie wygląda na zestresowanego. Wręcz przeciwnie mam wrażenie, że z powodu jego dolegliwości nie możemy się od niego opędzić. Cały czas chce kontaktu – głaskania i drapania.

  • Avatar

    Dzień dobry. U mojego kota zaczyna sìe w polowie stycznia i trwa taki stan do sierpnia. Drapie się az powstają rany. Jak zdjagnozować co jest przyczyną alergi? Pozdrawiam.

  • Avatar

    Dzień dobry mam problem z 2 ,5 letnim sfinksem ma uczulenie na drób Pomimo wyeliminowaniu drobiu z pożywienia nadal coś go uczula .Nie mam już pomysłu co Byłam u lekarza dermatologa który przepisał mu sterydy ale boje się ze branie ich przez długi czas z powoduje skutki uboczne .Sams nie wiem co mam robić proszę o jaka radę Pozdrawism

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Czy lekarz zlecił przeprowadzenie testów alergicznych? To bezbolesne i bardzo ważne badanie, ponieważ mówi nam o tym, z jakim konkretnie alergenem mamy do czynienia. Może być tak, że jest ich więcej niż jeden, dlatego sterydy nie pomagają. Zawsze można spróbować odwiedzić innego lekarza weterynarii – czasem warto skonsultować się z kilkoma specjalistami. Miejmy nadzieję, że problemy sfinksa szybko się rozwiążą, pozdrawiamy.

      • Avatar
        ..Elzbieta pisze:

        Dziękuje bardzo za odpowiedz lekarz stwierdził ze testy nie będą wiarygodne i nie ma sensu zlecać Przepisał te sterydy które mu pomogły śle ja zaprzestałem podawać bo się stan skory polepszył Były takie okresy ze nie miał uczulenia ale teraz żniw się pogorszyło i myśle ze wrócę do tycn leków Mam tylko pytanie czy te lelki mam podawać cały czas czy robić przerwy .Dziękuje za pomoc

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Pani Elżbieto,
          Nie ma za co, zawsze staramy się służyć dobrą radą. Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić przez, jaki okres czasu Pani kot powinien zażywać te leki. A co powiedział lekarz weterynarii? Takie kwestie najlepiej uzgodnić z fachowcem, który na żywo ma okazję obejrzeć i zbadać zwierzaka, na tej podstawie jest w stanie stwierdzić, jak długo musi Pani podawać mu sterydy.

          • Avatar

            Witam, czy moge rowniez prosic o porade?
            Moj 11 letni kotek drapie oczka az do krwi…ostatnio nawet kawelek noska… Co jakis czas mu sie to zdarza tak dwa razy w roku..Nie ma zadnego wycieku ..mieszkam w niemczech .Dr..zapisuje masc witaminowa..i nic innego… zauwazylam ,ze kiedy ja przezywam mocny stress to po tygodniu Feli zaczyna drapac oczka…czy to mozliwe, ze to moje emocje? Pozdrawiam serdecznie

          • Moderator ZooArt

            Witam! Zdecydowanie jestem tutaj, aby pomóc. Zachowanie twojego kota może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym zdrowotnymi i psychologicznymi. Jednak nie jestem weterynarzem, więc moje rady będą bardziej ogólne. W takiej sytuacji, zawsze zalecam konsultację z weterynarzem, aby skonsultować się w sprawie zdrowia twojego kota.

            Oczywiście, stres i emocje mogą wpływać na zachowanie zwierząt, włącznie z kotami. Koty są wrażliwe na zmiany w otoczeniu i nastroju swojego właściciela. Jeśli zauważasz, że zachowanie twojego kota pogarsza się w okresach, gdy przeżywasz stres lub emocje, może to być związane z reakcją na twoje napięcie.

            Pamiętaj, że krojenie skóry do krwi lub uszkadzanie noska jest poważnym problemem i może prowadzić do infekcji. Jeśli masc witaminowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem w celu dokładnej diagnozy. Weterynarz może zidentyfikować przyczynę tych zachowań, przepisać odpowiednie leczenie lub zalecenia, które pomogą poprawić zdrowie i samopoczucie kota.

            Jeśli masz podejrzenia, że emocje mogą wpływać na zachowanie kota, możesz również skonsultować się z weterynarzem odnosząc się do tej kwestii. Mogą oni doradzić, jak zarządzać stresem u kota oraz jak stworzyć spokojne i komfortowe środowisko dla niego.

            W każdym przypadku ważne jest, aby dać swojemu kotu odpowiednią opiekę i uwagę, a także pracować z weterynarzem, aby rozwiązać wszelkie zdrowotne lub zachowawcze problemy, z którymi się boryka.

      • Avatar

        Adoptowalam kota 3,5 letniego ze schroniska z objawem świądu okolicach uszu i pyszczka , wydzielina w uszach mazi czarnej – pod mikroskopem nie znaleziono świerzbu mimo i tak przeprowadzono kurację na kark i przez 5 tygodni douszne leki na świerzb nie powinien się już drapać a nadal to robi – czasem sobie sierść wydrapie – czy to alergia pokarmowa ? Nie ma problemów jelitowych ani wysypki czy jakiś ran ..a na plastikowe miseczki może być uczulona ? Dodam że doszedł trądzik , właśnie zmieniamy na ceramiczne, karmę sucha już dostawała Brit weterynaryjna bez kurczaka natomiast mokrych żadnych nie toleruje leczniczych .

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Dzień dobry,
          Takie objawy mogą być przyczyną alergii pokarmowej. Najlepiej udać się z kotem do lekarza weterynarii. Warto również obserwować pupila, by przekonać się, jak będzie reagował na zmianę miski.

          • Avatar
            MAŁGORZATA pisze:

            Mój ma stwierdzona alergie pokarmową, jak zaczęłam kupować karmę przeciw alergii to bardzo schudł bo nie chce jej jeść i stoi w misce nie ruszona aż si popsuje i tak go próbuję oszukiwać mieszając dwie ale też ma fochy na jedzenie, suchą to jeszcze jakoś zje ale mokra to musi być wiskas w galarecie bo sosu nie znosi. Mam „francuskiego kota ” z alergią pokarmową co mam mu dawać przeciw alergii?

          • Moderator ZooArt

            Zarządzanie dietą kota z alergią pokarmową może być wyzwaniem, szczególnie gdy kot jest wybredny w kwestii jedzenia. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:
            – Konsultacja z weterynarzem 🩺 – Rozpocznij od konsultacji z weterynarzem, aby ustalić, które składniki powodują alergię i jakie karmy hipoalergiczne będą najlepsze dla Twojego kota.
            – Hipoalergiczne karmy 🍲 – Istnieją specjalistyczne karmy hipoalergiczne opracowane dla kotów z alergiami pokarmowymi. Mogą być droższe, ale są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko reakcji alergicznej.
            – Stopniowe wprowadzanie nowej karmy 🔄 – Jeśli wprowadzasz nową karmę, rób to stopniowo, mieszając ją z dotychczasową karmą w coraz większych proporcjach. Może to pomóc w aklimatyzacji kota do nowego smaku.
            – Eksperymentuj z teksturami 🐟 – Skoro Twój kot preferuje mokrą karmę w galarecie, poszukaj hipoalergicznych opcji, które oferują podobną teksturę. Może to być klucz do sukcesu.
            – Domowe posiłki 🏠 – Rozważ przygotowanie domowych posiłków dla swojego kota pod nadzorem weterynarza. Może to być czasochłonne, ale pozwoli Ci dokładnie kontrolować składniki diety Twojego kota.
            – Zachowanie czystości 🧼 – Regularnie czyść miski do karmy i wody, aby uniknąć zanieczyszczenia pokarmu, które mogłoby pogorszyć alergie.
            – Monitorowanie zdrowia 👀 – Obserwuj swojego kota pod kątem znaków poprawy lub pogorszenia alergii, takich jak stan skóry, sierści oraz ogólne samopoczucie. Wszelkie niepokojące zmiany zgłoś weterynarzowi.
            – Cierpliwość i konsekwencja 🕰️ – Znalezienie odpowiedniej diety dla kota z alergią pokarmową może zająć trochę czasu i wymagać cierpliwości.
            – Suplementy 💊 – W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić suplementy, które wspierają zdrowie skóry i sierści kota, co może być pomocne przy alergiach pokarmowych.

            Pamiętaj, że każdy kot jest inny, więc to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Kluczem jest cierpliwość i bliska współpraca z weterynarzem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego „francuskiego kota”. 🐾💕

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.