Widok pływającego psa to dla każdego opiekuna prawdziwa frajda, jednak każdy pupil jest inny. Jedne nienawidzą pływać, inne najchętniej pół życia spędziłyby w wodzie. Niektóre rasy psów mogą poszczycić się doskonałymi umiejętnościami pływackimi, które często przydają się podczas pracy. To wierni towarzysze ratowników i myśliwych. Chcesz dowiedzieć się, które rasy psów pływają najlepiej? W poniższym artykule chętnie odpowiadamy na to pytanie. Zapraszamy!
- 1. Portugalski pies dowodny – pływak wyborowy
- 2. Hiszpański pies dowodny – zwierzak o niebywałym talencie pływackim!
- 3. Labrador retriever – idealny pies wodny i przyjaciel w jednym
- 4. Seter irlandzki – myśliwski i pływający pies
- 5. Nowofundland – duży, ale zwinny
- 6. Cocker spaniel angielski – lubi pływać, przytulać się i polować
- 7. Lagotto romagnolo – włoski mistrz pływania
- 8. Najlepiej pływające rasy psów – podsumowanie
Portugalski pies dowodny – pływak wyborowy
Nazwa rasy tego psa stanowi idealne odzwierciedlenie jego umiejętności. Mowa oczywiście o portugalskim psie dowodnym, pływaku doskonałym, który od dawna pomagał Portugalczykom na morzu. Niegdyś znany głównie jako pomocnik rybaków, dziś jest również świetnym przyjacielem rodzin.
Obdarzony jest piękną sierścią, która może być długa i falowana lub nieco krótsza i lokowana. Gruba, elastyczna skóra chroni go przed chłodem, a ogon służy jako ster podczas pływania, co sprawia, że pies ten nie tylko doskonale umie pływać, ale również potrafi nurkować. Jest obdarzony przenikliwym spojrzeniem oraz znakomitym słuchem i węchem.
Portugalski pies dowodny jest chętny do współpracy i z reguły łatwy w szkoleniu. Nie boi się wyzwań, czujnie obserwuje teren, by w razie potrzeby szybko wkroczyć do akcji. Jednocześnie potrafi dobrze ocenić sytuację, to bardzo inteligentny psiak. Ma jednak ognisty temperament – by go okiełznać potrzebne jest profesjonalne szkolenie, tylko wtedy będziemy w stanie wydobyć zalety rasy.
Pies tej rasy jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich członków rodziny i łagodny wobec dzieci. Najbardziej oddany będzie jednak tylko jednemu opiekunowi. Niektóre osobniki po przebyciu odpowiedniego szkolenia biorą udział w dogoterapii, występując w charakterze psów terapeutycznych.
Hiszpański pies dowodny – zwierzak o niebywałym talencie pływackim!
Hiszpański pies dowodny pochodzi oczywiście z Hiszpanii, najczęściej można go spotkać w Andaluzji. Wykorzystywany jest do pomocy w wypasaniu, polowaniu na ptactwo wodne oraz połowu ryb. Świetnie nadaje się do pracy w wodzie lub na podmokłych terenach. Jest wprost stworzony do pływania.
Psy tej rasy są obdarzone doskonałym węchem, słuchem i wzrokiem – zmysłami niezwykle przydatnymi w pracy. Ich sierść jest wełnista i kędzierzawa, tworzy dobrą warstwę termoizolacyjną. Pozostawiona bez strzyżenia, formuje się w sznury. Maść hiszpańskiego psa dowodnego może być jednolita, dwubarwna lub trójbarwna.
Hiszpański pies dowodny ma bardzo pogodne usposobienie, jest wspaniałym towarzyszem człowieka. Szybko potrafi wprawić domowników w dobry nastrój. Potrzebuje dużej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. By rozładować drzemiący w nim nadmiar energii. Możemy zaangażować go w udział w psich sportach związanych z wodą.
Labrador retriever – idealny pies wodny i przyjaciel w jednym
Labrador retriever od dawna pomagał rybakom pracującym przy wybrzeżach Grenlandii w wyciąganiu ryb z sieci i przenoszeniu lin między łodziami, a także łapaniu ptaków wodnych. Obecnie świetnie sprawdza się jako pies ratowniczy oraz terapeutyczny.
Specyficzne cechy budowy anatomicznej sprawiają, że labrador retriever jest świetnym pływakiem. Pies ten ma ogon kształtem przypominający ogon wydry. Poza tym jego podszerstek jest wodoodporny, chroni czworonoga przed utratą ciepła i uniemożliwia przedostanie się wody do skóry. Dodatkowo posiada między palcami błonę pławną, która umożliwia mu szybkie i sprawne poruszanie się w wodzie.
Labrador retriever to również dobry pies rodzinny. Jest bardzo opiekuńczy i przyjacielski, a ponadto niezwykle inteligentny. Przy odrobinie zaangażowania można wyszkolić go na wspaniałego, posłusznego towarzysza rodziny. Pamiętajmy, że potrzebuje dużej dawki ruchu. Pływanie sprawia mu dużą frajdę, podobnie jak aportowanie w wodzie – te aktywności z pewnością przypadną mu do gustu.
Seter irlandzki – myśliwski i pływający pies
Wymieniając najpopularniejsze psy ras wodnych, nie mogliśmy pominąć setera. Wprawdzie według wzorca FCI zaliczany jest do 7 grupy wyżłów i znany jest głównie, jako wyśmienity pies myśliwski, ale również doskonale pływa. Powstał w Irlandii, w wyniku krzyżówki czerwono-białego setera irlandzkiego oraz psa nieznanej rasy o jednolicie czerwonym umaszczeniu. Zalicza się go do psów pracujących. W 1866 opracowano standard rasy, natomiast w 1998 ustalono jego styl pracy, które stanowią opis umiejętności i cech fizycznych rasy.
To pies o harmonijnej budowie ciała. Wyróżnia go sportowa sylwetka, która prezentuje się bardzo szlachetnie i elegancko. Seter tej rasy ma długie, dobrze umięśnione nogi i smukła szyję. Występuje głównie w soczystokasztanowym umaszczeniu. Dopuszczalne są również białe znaczenia na piersi, gardle i plecach.
Seter irlandzki to doskonały pies rodzinny, uwielbia zabawę z dziećmi i jest przyjaźnie nastawiony do innych psów. Pamiętajmy jednak, że potrzebuje odpowiedniej socjalizacji oraz szkolenia pod okiem osoby doświadczonej w wychowaniu psów myśliwskich. Ze względu na silny instynkt łowiecki, może przejawiać skłonność do ucieczek, dlatego dla jego bezpieczeństwa, warto zakupić solidną smycz z adresówką.
Nowofundland – duży, ale zwinny
Nowofundland potocznie nazywany jest wodołazem. Historia jego powstania nie jest do końca jasna. Jedna z teorii na ten temat głosi, że rasa została stworzona ze skrzyżowania miejscowych psów zamieszkujących Nową Funlandię z psami do polowań na niedźwiedzie, przywiezionych na tamtejsze tereny przez nieustraszonych wikingów. Nowofundland ma w sobie domieszkę psów dowodnych, myśliwskich, a także mastifów i spanieli. Dawniej pomagał rybakom w połowie ryb, wyciągając sieci z wody oraz ludzi i przedmioty znajdujące się za burtą. Należy do psów, które potrafią świetnie pływać. Rasę często wykorzystuje się w ratownictwie wodnym.
Nowofundland to potężny pies, jednak bardzo dobrze czuje się w wodzie. Charakteryzuje się mocną budową ciała i umięśnionym tułowiem. Posiada nieprzemakalną sierść z gęstym podszerstkiem. Może występować w czarnym, biało-czarnym i brązowym kolorze, białe znaczenia są również dopuszczalne.
Nowofundland ze względu na swoje rozmiary może wzbudzać respekt. Mimo wszystko jest to pies bardzo łagodny, o zrównoważonym temperamencie. Zazwyczaj jest pogodny i życzliwe nastawiony do ludzi. Potrzebuje jednak dużo przestrzeni. Trzymanie go w ciasnym mieszkaniu w bloku nie jest dobrym pomysłem.
Cocker spaniel angielski – lubi pływać, przytulać się i polować
Cocker spaniel angielski jest jednym z najmniejszych psów myśliwskich. Według wzorca FCI należy do grupy 8 aporterów, płochaczy i psów dowodnych. Jego głównym zadaniem było przynoszenie upolowanej zwierzyny oraz wypłaszanie jej z kryjówek. Dziś jest również wiernym towarzyszem, oddanym kompanem rodziny.
Cocker spaniel to pies o dość zwartej budowie ciała, jego sylwetka ma kwadratowy kształt. Wyróżnia go piękna, gładka, jedwabista sierść, która może występować w wersji jednolitej, dwubarwnej lub trójbarwnej. Posiada również duże brązowe lub ciemnobrązowe oczy. Jego bystre, a zarazem wesołe spojrzenie zauroczyło już niejednego miłośnika psów.
Cocker spaniel to bardzo pogodny pies, który uwielbia pieszczoty i zabawy w wodzie. Potrafi wnieść do domu dużo radości. Jest psem jednego pana, ale chętnie towarzyszy też innym domownikom w codziennych czynnościach. Z reguły łatwo dostosowuje się do zmian, ale nie lubi zostawać sam na dłuższy czas. Do szczęścia zdecydowanie potrzebuje treningu fizycznego i umysłowego w towarzystwie opiekuna. Inaczej może nabroić.
Lagotto romagnolo – włoski mistrz pływania
Lagotto romagnolo zamiłowanie do przebywania w wodzie ma we krwi, pierwotnie był przeznaczony do polowania na kaczki. To również świetny tropiciel obdarzony doskonałym węchem. Dlatego, kiedy mokradła przekształcono na pola uprawne, psy te zajmowały się poszukiwaniem trufli – grzybów uważanych za cenny rarytas.
Lagotto romagnolo to nieduży czworonóg o mocnej, proporcjonalnej budowie ciała. Psy tej rasy mogą poszczycić się piękną dwuwarstwową szatą, która składa się z podszerstka chroniącego przed zimnem i wilgocią oraz gęstej sierści, która zawija się w urocze pierścionki.
Lagotto romagnolo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i jest stosunkowo łatwy w szkoleniu. Musimy jednak pamiętać regularnej pielęgnacji jego bujnej czupryny oraz zapewnieniu mu dużej ilości ruchu. Skoki do wody i pływanie sprawią lagotto romagnolo dużo frajdy.
Najlepiej pływające rasy psów – podsumowanie
Większość psów potrafi pływać, jednak nie każdy z nich posiada do tego jednakowe predyspozycje. Istnieją rasy psów, które nie stronią od wodnych kąpieli. Takie psy lubią same z siebie w upalne dni wskoczyć do wody i cieszyć się chłodną kąpielą. Ich zamiłowanie do pływania często wykorzystywane jest w pracy. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najlepiej pływające psy. Być może, któraś z wymienionych ras zainteresowała cię tak bardzo, że zechcesz mieć ją w swoim domu? Wybór należy do ciebie.