Seter irlandzki mahoniowy oraz czerwono-biały, czyli czerwony diabeł i jego łaciaty brat

Seter irlandzki to rasa psów myśliwskich, które w dzisiejszych czasach są popularnymi psami rodzinnymi. Są żywiołowe, czułe i serdeczne. Oprócz tego, posiadają miękkie, długie włosy – są przez to niezwykle piękne. Mało kto wie, że seter irlandzki występuje w dwóch odmianach, obok najbardziej popularnej – mahoniowej, istnieje też łaciata – czerwono-biała. A czy istnieje seter irlandzki czarny lub seter irlandzki miniaturka? Odpowiemy na te pytania, a także wyjaśnimy inne kwestie, które interesują potencjalnych opiekunów seterów irlandzkich, między innymi – ile żyje seter irlandzki, a także ile kosztuje seter irlandzki.

Seter irlandzki umaszczenie

Seter irlandzki – Opis ogólny

To nazwa irlandzkiej rasy psów, której odmiany posiadają odrębne wzorce w klasyfikacji FCI:

  • mahoniowy – grupa VII – Wyżły, sekcja 2 – wyżły brytyjskie. Seter – wzorzec FCI nr 120
  • czerwono-biały – grupa VII – Wyżły brytyjskie. Seter – wzorzec FCI nr 330

Obie odmiany podlegają próbom pracy.

Seter irlandzki – Jakie organizacje kynologiczne uznają tę rasę?

Obydwie odmiany są uznawane przez inne większe organizacje kynologiczne:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało je do grupy psów sportowych (Sporting Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) zaliczyło je do grupy 3 – psów myśliwskich (Gundogs),
  • World Kennel Union (WKU) nadało wzorzec 4.47.1 dla odmiany seter irlandzki mahoniowy oraz 4.47.2 dla odmiany seter irlandzki czerwono-biały,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało do grupy psów myśliwskich (Gundogs),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało wzorzec I-19 dla odmiany seter irlandzki mahoniowy oraz wzorzec I-20 dla odmiany seter irlandzki czerwono-biały,
  • United Kennel Club (UKC) wpisało je do grupy psów myśliwskich (Gun Dog Group).

Seter irlandzki – rys historyczny rasy

Setery irlandzkie mają korzenie francuskie, hiszpańskie i macedońskie. Wywodzą się od następujących ras:

  • irlandzki spaniel wodny,
  • seter angielski,
  • springer spaniel,
  • pointer.

Rasa utrwaliła się w XVII wieku. Do XIX wieku hodowcy skupiali się przede wszystkim na cechach użytkowych. Kolor umaszczenia początkowo nie odgrywał większego znaczenia. Pierwotne setery irlandzkie nie były psami o jednolitej barwie, mieszanki kolorów w umaszczeniu były bardzo różnorodne. Z połączenia setera irlandzkiego czerwono-białego oraz psa nieznanej rasy, powstał seter irlandzki o jednolicie czerwonym kolorze (mahoniowym). Jeszcze w połowie XIX wieku kynolodzy nie mogli ustalić, które umaszczenie będzie uznane za prawidłowe, a pod koniec wieku, setery mahoniowe całkowicie wyparły odmianę czerwono-białą z wystaw oraz hodowli. Odmiana mahoniowa została zarejestrowana pod nazwą – seter irlandzki. Odmianę czerwono-białą postanowiono odrestaurować dopiero w latach 40-ych XX wieku. Otrzymała osobny wzorzec dopiero w 1989 roku, ponad sto lat później niż seter irlandzki (mahoniowy).

Seter irlandzki – użytkowość i popularność

Setery irlandzkie tak jak i wszystkie setery są cenionymi psami myśliwskimi, czyli legawcami, używanymi do wystawiania zwierzyny – przede wszystkim ptactwa, a także do pracy w wodzie. Szczególnie seter irlandzki (mahoniowy) uchodzi za znakomitego legawca, dzięki jego niewielkiej wadze potrafi przeczesywać teren w poszukiwaniu zwierzyny szybko i cicho – niczym ninja. Przez myśliwych jest nazywany “czerwonym diabłem”. Ta odmiana jest popularna na całym świecie, także i w Polsce, nie tylko jako pies myśliwski, lecz przede wszystkim jako przyjazny pies rodzinny. Odmiana czerwono-biała jest mniej popularna, najbardziej rozpowszechniona jest na terenach swojej ojczyzny – Irlandii. Niektórzy myśliwi preferują ją bardziej w swojej pracy, gdyż ma spokojniejszy, bardziej karny charakter i jest lepiej widoczna w polu. Jako pies do towarzystwa nie ustępuje w niczym odmianie mahoniowej.

Seter irlandzki – wygląd

Seter irlandzki zarówno mahoniowy, jak i czerwono-biały prezentuje się niezwykle dostojnie. Atrakcyjny wygląd tych psów przyciąga oczy wszystkich przechodniów podczas spacerów. A jak wygląda seter irlandzki przy bliższym spotkaniu?

Seter irlandzki – budowa ciała

Irlandzki seter jest dobrze zbudowanym psem, odznacza się kwadratową sylwetką. Na jego głowie możemy zauważyć zwisające przy policzkach, średniej długości uszy, które są osadzone nisko, ku tyłowi. Oczy są w kolorze od ciemnoorzechowego po ciemnobrązowe. Nos również może być w kolorze ciemnoorzechowym, bądź ciemnomahoniowym lub czarnym. Muskularna szyja jest długa i lekko wygięta. Tułów posiada głęboką klatkę piersiową z wysklepionymi żebrami, a także prosty grzbiet wznoszący się w stronę kłębu – miejsce gdzie grzbiet łączy się z szyją. Ogon umiarkowanej długości noszony jest na wysokości grzbietu lub nieco poniżej. Kończyny przednie psa są skośnie ustawione ku tyłowi. Kończyny tylne są długie i umięśnione.

Seter irlandzki – ile powinien ważyć i jaką powinien mieć wysokość?

Seter irlandzki (mahoniowy) nie ma ograniczonej wzorcem wagi, jedynie wzrost. Jego wielkość wynosi:

  • waga w przybliżeniu:
    • 20 – 30 kg
  • wzrost zgodnie ze wzorcem:
    • psy: 58 – 67 cm,
    • suki: 55 – 62 cm.

Seter irlandzki czerwono-biały również ma ograniczoną przez wzorzec jedynie wysokość. Jego wielkość prezentuje się następująco:

  • waga w przybliżeniu:
    • 23 – 35 kg
  • wzrost zgodnie ze wzorcem:
    • psy: 62 – 66 cm,
    • suki: 57 – 61 cm.

Seter irlandzki – szata i umaszczenie

Pies seter irlandzki posiada długowłosą, lśniącą okrywę z frędzlami, które występują na uszach, spodniej części brzucha, tylnej części nóg, na przedpiersiu i szyi, a także na ogonie tworząc tak zwane “pióro”. Na głowie i na przednich stronach kończyn włosy są krótkie.

Umaszczenie setera irlandzkiego:

  • seter irlandzki (mahoniowy) – jednolite, soczystokasztanowe. Nie może zawierać czerni, za to dopuszczalne są małe, białe znaczenia na czole, piersi, gardle i palcach.
  • seter irlandzki czerwono-biały – podstawę umaszczenia stanowi biały kolor oraz wyraźne, czerwone łaty o jednolitej barwie. Dopuszczalne są czerwone cętki, jednak tylko na pysku i dolnych częściach nóg.

Seter irlandzki – czarny

Wielu internautów interesuje seter irlandzki czarny. Choć parę wieków temu seter irlandzki czarny mógł rzeczywiście występować, to hodowcy już dawno temu ograniczyli jego barwy umaszczenia do mahoniowej i czerwono-białej. Seter irlandzki czarny nie może być uznany za rasowego, gdyż jest niezgodny ze wzorcem FCI, ani innych organizacji kynologicznych. Niemniej jednak istnieje czarny seter, lecz nie pochodzi on z Irlandii, tylko ze Szkocji. Mowa tu o rasie seter szkocki gordon, który w swojej podstawie umaszczenia ma kruczoczarną barwę. Jest mniej popularny niż jego irlandzki kuzyn, dlatego wiele osób nazywa błędnie go czarnym seterem irlandzkim.

Seter irlandzki – pielęgnacja

Seter irlandzki nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim zadbajmy o jego uszy, które wymagają czyszczenia, gdyż tam mogą gromadzić się zanieczyszczenia prowadzące do stanów zapalnych. A o czym jeszcze powinniśmy pamiętać pielęgnując setera irlandzkiego?

Seter irlandzki – szczotkowanie

Pies seter irlandzki powinien być szczotkowany raz w tygodniu. Przed rozczesywaniem włosów powinniśmy spryskać sierść odżywką w aerozolu, która działa antystatycznie, a jednocześnie odbudowuje strukturę włosa i zapobiega plątaniu się włosów w trakcie czesania. Sprawdzamy dokładnie szatę psa w poszukiwaniu supłów. Następnie, sierść rozczesujemy pasmami, od czubka podążając w stronę skóry, czesząc – z włosem. Do zabiegu przyda się:

  • szczotka włosiana dla psa – do rozczesywania wierzchniej części okrywy. Możemy jej używać po każdym spacerze by pozbyć się zaplątanych liści i innych śmieci,
  • szczotka druciana gładka dla psa – do rozczesywania włosów przy skórze,
  • grzebień metalowy dla psa – do rozczesywania supłów.

Seter irlandzki – kąpiel

Trudno jest określić jednoznacznie, jak często należy kąpać setera irlandzkiego. Wszystko zależy od konkretnego osobnika i jego trybu życia. Psy wystawowe powinny być kąpane częściej, tak samo jak i te, które dużo pracują w terenie i przy tym się brudzą. Psa kąpiemy dwukrotnie używając odpowiedniego szamponu:

  • proteinowy dla psów – wzmacnia zdrową sierść,
  • regenerujący dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor dla psów – poprawia barwę sierści.

Po spłukaniu szamponu i osuszeniu sierści nakładamy na parę minut odżywkę, a potem ją spłukujemy i dokładnie suszymy psa.

Seter irlandzki – higiena

Oprócz bardzo ważnej higieny uszu setera, nie możemy zapominać o:

  • oczach,
  • miejscach intymnych,
  • skórze,
  • zębach,
  • pazurach.

Oczy i okolice miejsc intymnych powinniśmy kontrolować często i przecierać je ściereczkami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym dla psów. Zwracajmy także uwagę na skórę, mogą pojawiać się na niej otarcia, które trzeba będzie opatrzyć. Żeby zabezpieczyć ją przed pasożytami, kleszczami i pchłami możemy psu zakładać obroże owadobójcze. Najbardziej popularne wśród opiekunów są obroże Foresto od Bayer. Zęby psa możemy czyścić pastą do zębów dla psów lub podawać przekąski dentystyczne. Pazury przycinamy wtedy, kiedy są zbyt długie, a pies ich nie ściera naturalnie, do tego powinniśmy używać wyłącznie obcinaczek dla psów. 

Seter irlandzki – charakter

U psów rasy seter irlandzki, charakter jest wesoły i pogodny. Wielu opiekunów zastanawia się do kiedy rośnie seter irlandzki, gdyż psy tej rasy długo zachowują się jak szczeniaki, w szczególności odmiana mahoniowa.

Seter irlandzki – charakter psa rodzinnego w domu

Seter irlandzki w domu jest czuły i uwielbia pieszczoty oraz zabawy. Dzieci pokochają setera, tak samo jak i setery kochają dzieci, do których mają opiekuńcze podejście. Osoby starsze nie nadążą za energicznym psem. Najlepiej jest, gdy cała rodzina ma sportowe zacięcie, gdyż pies potrzebuje dużo ruchu. Jeżeli pies będzie się wychowywał z innymi zwierzętami to może się z nimi zaprzyjaźnić, inaczej może potraktować mniejszych od siebie, jako swoje potencjalne ofiary.

Seter irlandzki – charakter wytrwałego myśliwego

Pies irlandzki seter nie nadaje się na stróża, gdyż pieszczoty są dla niego najważniejsze, zatem dosyć szybko można zdobyć jego zaufanie. Pies ten ma bardzo silny instynkt myśliwski. Na spacerze może nagle się zerwać gdy wyczuje trop, a teren posesji powinien być porządnie ogrodzony, by nie opuścił go samowolnie. Musimy szczególnie uważać, gdy jesteśmy na spacerze w pobliżu ruchliwej jezdni.

Seter irlandzki – wychowanie

Seter irlandzki to pies żywiołowy, poskromienie jego rozbrykanego charakteru to prawdziwa sztuka. Nauka posłuszeństwa powinna być prowadzona konsekwentnie i od samego początku wspólnego życia.

Seter irlandzki – w domu czy w mieszkaniu?

Pies seter irlandzki nie jest zalecany dla rodzin mieszkających w blokach, chyba, że rodzina prowadzi bardzo aktywny tryb życia, a pies spędza dużą część dnia na zewnątrz. Jeżeli tego mu nie zapewnimy, pies sam znajdzie ujście dla swojej energii, wtedy możemy spodziewać się w domu szkód. Najlepiej będzie, gdy przy domu, w którym mieszka seter znajdzie się ogród, do którego pies ma dostęp. Nie mniej jednak pies może wyrządzić szkody, gdy pozostanie sam na dłuższy czas. Jeżeli rozłąki nie są zbyt częste, możemy psu podać naturalny środek, który pozwoli zachować u psa poczucie bezpieczeństwa. Często wybieranym przez opiekunów preparatem jest Zylkene od Vetoquinol.

Seter irlandzki – nauka posłuszeństwa

Irlandzki seter przede wszystkim musi być nauczony bezwzględnego, natychmiastowego powracania i przerywania pogoni. Rezultaty nie nastąpią prędko. Setery irlandzkie, a w szczególności mahoniowe cechuje upór. Czasami mogą ignorować nasze komendy, udając, że ich nie słyszą. Musimy zatem wykazać się nie tylko konsekwencją, ale także cierpliwością i to przez kilka pierwszych lat, zanim pies spoważnieje. Nie możemy pozwolić sobie na agresję, nawet słowną, gdyż to bardzo źle się odbije na psychice psa i nie przyniesie pożądanego rezultatu. Możemy wykorzystać wzmocnienie pozytywne, gdy będziemy nagradzać psa za odpowiednie reakcje na komendy podając mu smakołyk treningowy dla psa lub pieszcząc go.

Seter irlandzki – propozycje aktywność

Pies irlandzki seter świetnie się sprawdzi się podczas polowania, w końcu rasa została do tego ukształtowana. Jeżeli nie jesteśmy myśliwymi, możemy z nim uprawiać inne aktywności i sporty:

  • aportowanie – setery uwielbiają tę zabawę,
  • frisbee – aportowanie latającego dysku,
  • field trials – konkurs polowy dla wyżłów,
  • flyball – bieg sztafetowy z piłką,
  • agility – tor przeszkód dla psów, które pies pokonuje przy wsparciu swojego opiekuna.
Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Seter irlandzki – hodowla idealna

Seter irlandzki (mahoniowy) jest rasą bardzo popularną w naszym kraju. Czego nie można stwierdzić o seterze irlandzkim czerwono-białym, o którego istnieniu w Polsce mało kto zdaje sobie sprawę. Na szczęście istnieją krajowe hodowle psów obydwu odmian.

Seter irlandzki – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Jeżeli poszukujemy rodowodowych psów rasy seter irlandzki, szczeniaki możemy zakupić w krajowych hodowlach psów zrzeszonych w jednej z organizacji kynologicznej. Niemniej jednak przed zakupem warto wybrać się do hodowli rasy seter irlandzki, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń.

Seter irlandzki – szczeniaki bez rodowodu i inne okazje na portalach ogłoszeniowych

Swoje poszukiwania często rozpoczynamy od przejrzenia ofert na portalach ogłoszeniowych takich, jak olx. Pośród ogłoszeń “seter irlandzki sprzedam”, możemy czasem natknąć ogłoszenia, do których musimy podejść bardzo ostrożnie. Będą to ogłoszenia typu “seter irlandzki…”:

  • “sprzedam tanio”,
  • “oddam”,
  • “… – szczeniaki bez rodowodu”.

Takie oferty mogą się wydawać korzystną okazją i nie jest wykluczone, że niektóre z nich faktycznie nią są, ale niemała część z nich może być oszustwem, a oferowany pies może mieć w sobie ukryte choroby i wady. Natomiast jawnym (i bezczelnym) oszustwem są ogłoszenia o tytule ‘seter irlandzki sprzedam’, w których jest przedstawiony seter irlandzki miniaturka, bądź seter irlandzki czarny. W tym przypadku oszuści próbują sprzedać, jako “rasowego” psa, mieszańca, bądź inną rasę. Na przykład – jako seter irlandzki miniaturka, może być sprzedawany jamnik długowłosy lub pies podobny do niego. Rozważając ogłoszenia o tytule “seter irlandzki oddam”, powinniśmy zwrócić uwagę na stan zdrowia psa, a także przyczynę oddania. Choć ogłoszenia o treści “seter irlandzki oddam” są zamieszczane rzadko, to możemy sprawdzić lokalne schroniska, może tam będzie pies irlandzki seter do adopcji.

Seter irlandzki – Zdrowie

Seter irlandzki uchodzi za rasę, która cieszy się dobrym zdrowiem. Znosi dobrze pogodę letnią, jak i zimową, chociaż skrajne temperatury nie są dla niego odpowiednie. Jeżeli odpowiednio będziemy się troszczyć się o zdrowie swojego psa, może z nami żyć wiele lat.

Seter irlandzki – ile lat żyje?

Pies seter irlandzki czerwono-biały, żyje średnio około 13 lat. A seter irlandzki (mahoniowy) średnio około 15 lat. Można uznać rasę za długowieczną. Żeby pies z nami żył możliwie najdłużej powinniśmy dokonać wyboru zdrowego szczeniaka z odpowiedzialnej hodowli psów, a także regularnie monitorować stan zdrowia, dzięki czemu można odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne choroby i im przeciwdziałać.

Seter irlandzki – na co choruje rasa?

Pies irlandzki seter ma predyspozycje do następujących chorób:

  • dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • rak – powstanie w organizmie nowotworów, które prowadzą do śmierci,
  • kostniakomięsak – złośliwy nowotwór, który najczęściej atakuje kości długie,
  • postępujący zanik siatkówki (PRA) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • podwinięcie powieki (entropion,entropium) – podwinięcie powieki górnej lub dolnej, bądź obu, w stronę gałki ocznej.
  • epilepsje – rodzaj zaburzeń neurologicznych, prowadzące do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości. Napady padaczkowe są spowodowane nieprawidłowymi impulsami aktywności w mózgu,
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • rozszerzenie i skręt żołądka – napełnienie żołądka gazami i płynami z uciskiem na sąsiadujące narządy, również jest chorobą typową dla psów ras dużych.
  • choroba von Willebranda – choroba dziedziczna związana z zaburzeniem krzepnięcia krwi.
  • przetrwały przewód tętniczy – pozostałe z okresu życia płodowego naczynie łączące tętnicę płucną z aortą,
  • Niedobór leukocytarnych cząstek adhezyjnych (CLAD) – choroba o podłożu genetycznym, która niszczy odporność psów, a w jej wyniku szybko umiera cały miot.
  • celiakia – choroba o podłożu genetycznym związana z nietolerancją glutenu.

Seter irlandzki – żywienie

Seter irlandzki jest psem, który lubi pojeść, dlatego powinniśmy odpowiedzialnie podejść do jego żywienia, niezależnie od sposobu żywienia, który wybierzemy – czy to będzie karma komercyjna, czy posiłki przygotowane w domu. Wielu psom zagraża skręt żołądka lub celiakia, a z drugiej strony te aktywne psy mają duże zapotrzebowanie energetyczne, które należy zaspokoić.

Seter irlandzki – jaka karma dla energicznego psa?

Irlandzki seter może spożywać karmę komercyjną wysokiej jakości, która nie zawiera zbóż, a także zapewni mu wszystkie składniki odżywcze. Musimy uwzględnić to, ile waży seter irlandzki oraz jaką wykazuje aktywność. Seter irlandzki szczeniak powinien spożywać karmę specjalnie przeznaczoną dla szczeniąt.
Porcje powinny być podawana zgodnie z zaleceniami producenta, które możemy znaleźć na etykiecie opakowania. Dzienną dawkę pożywienia dla dorosłego psa, powinniśmy podzielić na dwa posiłki, a seter irlandzki jako szczeniak powinien spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Posiłki nie mogą się odbywać bezpośrednio przed i po aktywności. Najlepiej będzie, gdy między posiłkiem, a wyjściem na spacer będą dwie godziny odpoczynku. Wodę zapewniamy na bieżąco, wymieniamy ją co jakiś czas, by była świeża i czysta. W przypadku przekąsek treningowych, powinniśmy uwzględnić je w dziennym bilansie energetycznym – czyli od tego ile je seter irlandzki karmy odejmujemy tyle gramów przekąsek, ile otrzymuje w ciągu dnia.

Seter irlandzki – jak karmić psa posiłkiem domowym?

Posiłki domowe przygotowane dla setera powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Nie tylko to jakie składniki znajdą się w pożywieniu ma znaczenie, ale także ich ilość. Taki sposób żywienia wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także czasu na ich prawidłowe przygotowanie. W dodatku taką dietę należy co pewien czas kontrolować. Jest to związane z pobieraniem i badaniem krwi, dzięki temu możemy ustalić czy u psa występują niedobory, bądź nadmiar jakiegoś ze składników.

Seter irlandzki- cena i koszty utrzymania

Jeżeli rozważamy zakup psa rasy seter irlandzki, cena którą będziemy musieli zapłacić wynosi średnio około 2000-4000 tysięcy złotych w przypadku odmiany mahoniowej, a w przypadku odmiany czerwono-białej cena waha się w granicach 4000-5000 zł.

Seter irlandzki – miesięczny koszt utrzymania

W ciągu miesiąca opiekując się psem, będziemy musieli uzupełniać zapasy:

  • karmy dla psów,
  • przysmaków dla psów,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy seter irlandzki, cena ich zakupu wyniesie od około 300 do 350 zł.

Seter irlandzki – roczny koszt utrzymania

W ciągu roku do kosztów miesięcznych dojdą koszty związane z zakupem kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, takich jak:

  • szampon dla psów,
  • odżywka dla psów w balsamie,
  • preparat pielęgnacyjny dla psów,
  • obroże owadobójcze,

W przypadku psa rasy seter irlandzki, cena ich zakupu wyniesie od około 350 do 400 zł. Łącznie wydatek roczny będzie wahał się w granicach 4000-4500 zł.

Seter irlandzki – koszt utrzymania w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch lat, oprócz przedstawionych kosztów, dodatkowo zapłacimy za akcesoria właściwe dla rasy seter irlandzki, cena ich zakupu oraz przedstawione wcześniej koszty łącznie wyniosą 8500-10000 złotych w ciągu dwóch lat. Wśród tych akcesoriów możemy wymienić:

  • miski dla psów,
  • obrożę,
  • smycz dla psa,
  • szczotkę włosianą dla psa,
  • szczotkę drucianą dla psa,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa.

Seter irlandzki – dodatkowe koszty

Oprócz wymienionych zakupów, powinniśmy doliczyć koszty związane z usługami, z których będziemy korzystać. Od naszej decyzji zależy z czego i jak często będziemy korzystać, dlatego trudno jest określić w przybliżeniu, jaki koszt poniesiemy. Wśród usług możemy wymienić:

  • opiekę weterynaryjną,
  • szkolenia dla psów rasy seter irlandzki,
  • groomera ,czyli psiego fryzjera,
  • ubezpieczenie psa.

Seter irlandzki – Podsumowanie

Seter irlandzki to jedna z najpiękniejszych ras psów, w dodatku są bardzo czułe, ale nie każdy może być odpowiednim opiekunem, który nadąży za jego potrzebami. Zanim zaprosisz setera do swojego życia, przemyśl dobrze, czy jesteś w stanie zapewnić przyjazny dla niego dom.

Przedstawiliśmy historię dwóch odmian, a także opisaliśmy ich wygląd. Wiesz też, jak należy zadbać o wygląd setera i jego higienę. Z tym nie powinno być trudności.

Pytanie, czy jesteś w stanie zapewnić psu dzień pełen wrażeń i ruchu? Podpowiedzieliśmy też jakie aktywności setery lubią najbardziej.

Następnie pomyśl, czy starczy Ci cierpliwości by wychować upartego psa.

Pamiętaj, aby zadbać też o zdrowie swojego setera, choć rasa uchodzi za rzadko chorującą, ma predyspozycje do wielu chorób, które wyszczególniliśmy.

Jeżeli uważasz, że możesz podołać opiece, przygotuj swój dom i budżet na nowego członka rodziny i wybierz hodowlę psów rasy irlandzki seter.

Poszukując psa dla siebie, nie daj się oszukać. Pamiętaj, że nie istnieje rasa seter irlandzki miniaturka, tak samo, jak i seter irlandzki czarny.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.