Mastif neapolitański – Mastino pofałdowany stróż

Mastif neapolitański, inaczej nazywany jest też neapolitan mastiff, bądź mastino napoletano, lub po prostu mastino. Słynie jako spokojny obrońca posesji, który nie wyrządzi krzywdy bez potrzeby. Wygląda tak, jakby miał na sobie skórę dwa razy większego psa. Jego niebywała aparycja nie pozostawia nikogo obojętnym. Chcesz dołączyć do grona jego zwolenników? Poznaj lepiej włoską rasę, która była umiłowana przez największych zdobywców starożytności. 

Mastif neapolitański – opis ogólny

Mastif neapolitański został zakwalifikowany w FCI do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła. W grupie należy do sekcji 2.1, w której są molosy typu mastyfa. Jego wzorzec otrzymał 197 numer.

Przodkami mastifów neapolitańskich były masywne psy, pochodzące ze starożytnego Sumeru, które później były na służbie Cesarstwa Rzymskiego. Mastifa posiadał sam Juliusz Cezar, a przed nim Aleksander Macedoński. Największym skupiskiem tych psów były tereny dzisiejszego Neapolu, tuż u podnóży Wezuwiusza. Te duże i odważne molosy były wykorzystywane jako psy obronne, stróżujące, a także bojowe, walczyły na arenach, również uczestniczyły w polowaniach na lwy. Ich kontrolowana hodowla rozpoczęła się dopiero w latach 40 XX wieku.

Mastif neapolitański jest najbardziej popularny we Włoszech, w Polsce jest rasą rzadko spotykana. Obecnie swoje zastosowanie znajduje jako pies stróżujący i pies do towarzystwa. Uchodzi za spokojnego stróża posiadłości, który w razie konieczności będzie zaciekle bronił swojego terytorium.

Mastif neapolitański i koń – internetowa zagadka

W internecie krąży popularne zdjęcie, na którym jest przedstawiony mastif neapolitański i koń. Zwierzęta są przybliżonej wielkości, prowadzi je pewna para, co dodatkowo podkreśla niezwykłe proporcje psa. Zdjęcie wypłynęło do sieci w 2007 roku i miało odnosić się do ówcześnie największego psa na świecie o imieniu Herkules. Są jednak pewne nieścisłości. Otóż przedstawiony na zdjęciu pies to ewidentnie mastif neapolitański, Herkules to pies mastif angielski, a jego opiekun znacznie różnił się od mężczyzny na widocznym na zdjęciu. Wiele osób wskazuje na fotomontaż, chociażby możemy zauważyć ubytek w biodrze mężczyzny. Jednak istnieją jeszcze dwa inne, bardziej przekonujące zdjęcia pary, na których również znajduje się ogromny mastif neapolitański i koń. Niestety nie znajdziemy w sieci informacji na temat przedstawionego giganta oraz jego opiekuna czy też kobiety z koniem, a zdjęcie które wywołało burzę w internecie dalej pozostaje zagadką. 

Mastif neapolitański – wygląd

Mastif neapolitański to duży i ciężki pies, który charakteryzuje się wieloma zmarszczkami i fałdami. Jak możemy go rozpoznać?

Mastif neapolitański ma długość ciała większą od jego wysokości. Jego głowa jest krótka, za to masywna i bardzo pofałdowana, ma mocno obwisające wargi, górne opadając przypominają grecką literę lambdę (Λ), a dolne ukazują błonę śluzową. Trójkątne uszy przylegają do policzków. Okrągłe oczy są głęboko osadzone. Łukowata szyja jest umięśniona z wyraźnie rozdzielonym podgardlem. Mocny tułów odznacza się szeroką klatką piersiową z dobrze wysklepionymi żebrami. Mocny i gruby u nasady ogon jest długi do pięt. Pies leniwie porusza się na mocnych kończynach.

Mastif neapolitański – waga i wzrost

Dla psa mastifa waga wynosi od 60 do 70 kg. Dla suki mastifa waga powinna wynosić od 50 do 60 kg. Wysokość w kłębie może wynosić dla psów od 65 do 75 cm. Choć wzorzec nie określa wzrostu i wagi psów rasy mastif angielski, są one większe od mastino.

Mastif neapolitański – szata i umaszczenie

Mastif neapolitański posiada gęstą sierść, która jest twarda i krótka. Jest równej długości na całym ciele. Umaszczenie może być jednolite z dopuszczalnymi białymi znaczeniami ,lub pręgowane. Pożądane barwy to szare, ołowiane, czarne, brązowe, płowe i czerwone, dopuszczalne kolory to orzechowy, gołębioszary oraz kolor izabelowaty. 

Kolor izabelowaty wiąże się z postacią Izabeli Kastylijskiej i całkiem zabawną historią. Według legendy ślubowała ona, zaniechania kąpieli i zmieniania bielizny, dopóki jej mąż nie zdobędzie emiratu Grenady. Udało się tego dokonać dopiero po 11 latach. Kobieta dotrzymała swojej przysięgi, a jej początkowo biała koszula stała się brudno-żółta, barwę tę postanowiono określić jako kolor izabelowaty.

Mastif neapolitański – pielęgnacja

Mastif neapolitański nie jest wymagający w pielęgnacji. Linieje raz do roku, a jeżeli w domu gubi sierść, to jest łatwa do usunięcia. 

Pies rasy mastif neapolitański – czesanie i kąpiel

Mastif neapolitański ma gładką i krótką sierść, która potrzebuje jedynie czesania raz w tygodniu i kąpania w razie potrzeby. Czesząc psa nie tylko usuniemy martwe włosy, ale także pogłębiamy z nim więź. Powinniśmy dobrze oczyścić skórę między fałdami, by pozbyć się zgromadzonych tam bakterii i grzybów wywołujących choroby skórne. Możemy do tego użyć specjalnych chusteczek dla psów do miejsc wrażliwych, lub wacik nasączony środkiem odkażającym.

O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji mastifa neapolitańskiego?

Regularnie kontrolujmy i przemywajmy oczy. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu innych wrażliwych miejsc, takich jak uszy i łapy. Używajmy obcinacza dla psów po to by utrzymać odpowiednią długość jego pazurów. O stan uzębienia psa zadbają specjalne przysmaki dentystyczne, a także gryzaki.

Mastif neapolitański – charakter

Mastify neapolitańskie to masywne psy,które mają łagodne i leniwie usposobienie. Nie warto jednak z nimi zadzierać, gdyż sprowokowane mogą być niezwykle groźne.

Mastif neapolitański – podejście do opiekuna i swojego terenu

Mastif pies neapolitański, który jest dobrze prowadzony, jest zawsze gotowy do tego, by bronić swojego ukochanego opiekuna i całą rodzinę. Dlatego nigdy nie opuści terenu, którego pilnuje, nawet gdyby to było możliwe. Samodzielnie i ze spokojem wykonuje swoją pracę, ale ubiega się o uwagę i czułość ze strony opiekuna. Brak bliskości jest dla niego trudny do zniesienia. 

Mastif neapolitański – podejście do obcych

Wobec obcych mastino jest nieufny, lecz nie jest impulsywny i stroni od agresji. Zanim wykona działanie, ocenia zagrożenie. Co nie znaczy, że nie zareaguje natychmiast, gdy wtargnie intruz. Ma instynkt stróża, w przeciwieństwie do łowcy trzyma się blisko powierzonego terenu, będzie starał się odstraszyć, zamiast dopaść nieproszonego gościa. Jeżeli nierozważny obcy nie posłucha ostrzeżenia, może go czekać marny los. Poza terenem mastiona jest spokojny i nie wyraża zainteresowania wobec innych ludzi, przy tym zachowuje swoją czujność.

Mastif neapolitański – podejście do członków rodziny

Mastino lubi się bawić. Nie jest wprawdzie zapalonym towarzyszem zabaw, szybko zrezygnuje, gdy uzna że już mu wystarczy. Zabawy mogą odbywać się z dziećmi, wobec których mastino jest serdeczny i wyrozumiały, lecz ze względu na jego potężne gabaryty i siłę, wspólne spędzanie czasu powinno odbywać się pod nadzorem rodziców. Z tego samego względu, neapolitański mastif, mimo swojej spokojnej postawy, nie jest odpowiednim psem dla osób starszych.

Mastif neapolitański – podejście do innych zwierząt

Wobec zwierząt mastino wyraża swoją wyższość. Powinien przejść nie tylko podstawową socjalizację w hodowli, lecz także dobrze oswoić się z innymi zwierzętami w domu, po to by nie gonić zwierzaków mniejszych od siebie i nie wszczynać konfliktów z innymi psami. 

Mastif neapolitański – wychowanie

Mastif neapolitański dobrze czuje się jako stróż, we właściwych rękach samodzielny i opanowany. Ten pies ma oczywiście potrzeby, które należy uwzględnić, jednak oprócz tego, wymaga dyscypliny.

Gdzie psy mastif neapolitański czują się najlepiej?

Pies mastif neapolitański nie potrzebuje dużo miejsca, żeby czuć się dobrze, wystarczy mu swój kąt, w którym zawsze może się położyć, lecz ciasna przestrzeń dla tak dużego psa nie wchodzi w grę. Dom z ogrodem, będzie dla niego najlepszym miejscem, przy czym nie może przebywać ciągle na zewnątrz. Powinien mieć dostęp do schronienia przed zimnem i po to by ogrzać swoje serce czułymi rękami rodziny.

Jaki opiekun będzie odpowiedni dla mastifa neapolitańskiego?

Neapolitański mastif potrzebuje spokojnego i konsekwentnego opiekuna. Ten mastyf lubi wykonywać swoją pracę samodzielnie i komendy przyjmuje z oporem. Może testować swojego opiekuna próbując je lekceważyć. Tylko doświadczona osoba może poradzić z jego zachowaniem. Od szczeniaka powinien uczyć się tego co powinien i tego co jest kategorycznie niedopuszczalne. Nie możemy przy tym uciekać się do agresji, gdyż to nie tylko źle działa na psa, ale także jest niebezpieczne. Pies wybiera jedną osobę, której jest w pełni oddany, dlatego powinien dostrzegać w nas autorytet.

Wspólne spędzanie czasu z mastifem neapolitańskim

Pies mastif neapolitański nie może spędzać swojego życia wyłącznie na posterunku w ogrodzie. Oprócz codziennych spacerów i zabaw, warto co jakiś czas zabrać go w nowe miejsca, inne niż trasa spacerów. Pies powinien poznawać nowe sytuacje i miejsca, a także nauczyć się chodzić przy nodze i rozumieć, że powinien słuchać się właściciela bez względu na to co się wydarzy. Podróżowanie może być problematyczne ze względu na jego duży rozmiar, więc powinniśmy je zawczasu dobrze zaplanować.

Mastif neapolitański – hodowla idealna

Mastif neapolitański nie jest rasą rozpowszechnioną w naszym kraju. Niemniej jednak możemy znaleźć kilka hodowli tej rasy.

Gdzie kupić mastifa neapolitańskiego?

Psy mastif neapolitański mogą być chorobliwe lub mogą nie potrafić panować nad swoją siłą, jeżeli nie są odpowiednio wyhodowane. Dlatego nie polecamy szukać psów tej rasy w innych miejscach niż hodowla z certyfikatem FCI. Tylko profesjonalne hodowle są w stanie ograniczyć niepożądane cechy i przygotować psa do prawidłowego rozwoju.

Czym powinna się cechować hodowla FCI mastifa neapolitańskiego?

Hodowle, które posiadają certyfikat FCI razem z zakupionym szczeniakiem wydają metrykę, na podstawie której możemy wyrobić psu rodowód. Mamy także pewność, że rodzice szczeniaka zostali zweryfikowani pod kątem zgodności z rasą oraz chorób dziedzicznych. Mamy też gwarancję, że mastif neapolitański szczeniak przeszedł socjalizację oraz posiada książeczkę zdrowia. 

Czego jeszcze możemy oczekiwać od hodowli FCI mastifa neapolitańskiego?

Odpowiedzialni hodowcy chętnie przedstawią nam warunki hodowli i pozwolą zapoznać się z psem i jego matką zanim postanowimy go zakupić. Ich rady odnośnie wychowania tej dużej i niezbyt pokornej rasy, mogą okazać się nieocenione. Możemy także otrzymać wyprawkę, która pomoże zaspokoić pierwszy czas wspólnego życia z nowym psem.

Mastif neapolitański – zdrowie

Mastif neapolitański jest rasą, która jest odporna na ciepłe temperatury, lecz nie najlepiej znosi chłód. Nocą mastif włoski powinien mieć możliwość schronienia się w domu. W dodatku rasa mastif jest podatna na wiele schorzeń.

Mastif neapolitański – ile żyje?

Pies mastif neapolitański jeżeli jest zdrowy żyje około 8-10 lat. Jest to wiek, który jest odpowiedni dla psów ras dużych. Powinniśmy jednak kontrolować stan zdrowia naszego pupila na bieżąco, gdyż rasa nie może się pochwalić mocną tężyzną

Choroby typowe dla ras psów dużych

Neapolitański mastif jest narażony na choroby typowe dla ras psów dużych. Najczęstszym schorzeniem, które dotyka mastifów włoskich jest dysplazja stawów biodrowych. Chociaż ta choroba jest dziedziczna, może się wzmożyć gdy pies nie ma zapewnionej odpowiedniej  porcji minerałów w pożywieniu, a także gdy pies nadwyręża się fizycznie. Kolejne choroby, które zagrażają rasie to wrodzone zwichnięcie łokcia, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Te choroby również są związane z przeciążeniami, których pies może doświadczyć. 

Na jakie jeszcze choroby jest narażony?

Innym słabym punktem są oczy. Pies może doznać wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki, ektropium i entropium – wwinięcie i wywinięcie powiek. Powinniśmy także obserwować stan wątroby psa, gdyż może dojść do przewlekłego idiopatycznego zapalenia wątroby bądź do zapalenia wątroby (zrazikowe rozwarstwiające). Między fałdami psa może dojść do wielofałdowego zapalenia skóry, dlatego pielęgnacja psa jest bardzo ważna.

Mastif neapolitański – żywienie

Mastif neapolitański uchodzi za rasę bardzo łakomą. Przekarmianie psa jest niebezpieczne dla jego zdrowia. Mastif pies powinien jeść nie za dużo i jednocześnie musi mieć zaspokojone zapotrzebowanie energetyczne, w tym dostarczone wszystkie składniki mineralne.

Mastif neapolitański, a karmy komercyjne

Jeżeli dla naszego mastino wybieramy karmy komercyjne, powinniśmy sięgnąć po pokarm dla psów dużych – wersja giant, musimy przy tym uwzględnić jego wiek i masę ciała. Wybrana karma powinna być wysokiej jakości. Szczególnie mastif neapolitański szczeniak powinien otrzymać najlepszej jakości pożywienie, gdyż to co spożywa przekłada się na jego zdrowie gdy będzie już dorosły. Żywienie powinno być podawane o określonych ściśle porach, po to by nie narazić psa na skręt żołądka. Najlepiej dwa razy w dzień w przypadku dorosłego psa.

Mastif neapolitański, a żywienie tradycyjne

Żywienie mastino w sposób tradycyjny może być zalecone przez weterynarza, lub sami możemy go zastosować. Nie możemy w żadnym wypadku przyrządzać pokarmu wyłącznie od naszego uznania. Musimy przestrzegać zasad, które udzieli nam lekarz weterynarii bądź dietetyk zwierząt. Oprócz tego, pokarm powinien być odpowiednio suplementowany, spośród preparatów dostępnych na rynku, wielu opiekunów decyduje się na suplementy od Vetoquinol, które dostarczą organizmowi psa porcję wapnia i witamin, a także chronią stawy zwierzęcia. Również i przy tej formie żywienia ważny jest dobór, ilość składników, a także pora ich podawania.

Mastif neapolitański – cena i koszty utrzymania

Decydując się na zakup z hodowli psa rasy mastif neapolitański, cena może wynosić
od 4 000 do 8 000 złotych. Cena zakupu zależy od renomy hodowli i osiągnięć rodziców.

Jaki są bieżące koszty utrzymania mastifa neapolitańskiego?

Miesięczny koszty utrzymania mastino wynosi od 250 do 500 zł, w cenę wlicza się karma, smaczki, przysmaki dentystyczne i worki na śmieci. W ciągu roku należy zakupić środki, które pozwolą utrzymać higienę psa, takie jak: szampon, odżywka, obroże przeciw pchłom i kleszczom, chusteczki dla psów do miejsc wrażliwych oraz preparat suplementujący odpowiedni dla psa rasy mastif, cena łączna tych produktów będzie wynosić 650 złotych. 

Jakie są koszty pierwszych dwóch lat opieki nad mastifem neapolitańskim?

Każdy pies powinien mieć takie niezbędne akcesoria jak: miski, smycz, obroża, szczotka, obcinacz, zabawki i legowisko. W przypadku mastifa, koszt zakupu takich rzeczy będzie wynosić mniej więcej od 350 do 500 złotych. Psie akcesoria nie są stałe i warto je wymieniać co pewien czas, nawet gdy nie wydają się być zużyte. Sumując wszystkie koszty możemy określić wydatek jaki powinniśmy przeznaczyć na pierwsze dwa lata wspólnego życia, w przypadku neapolitan mastiff wynosi mniej więcej od 7 000 do 14 000 złotych.

Co jeszcze może się wliczać w koszty utrzymania mastifa neapolitańskiego?

Oprócz akcesoriów, środków czystości i żywienia powinniśmy doliczyć koszty usług, z których będziemy korzystać, takie jak wizyty u weterynarza i dietetyka, ubezpieczenie psa oraz szkolenia dla psów rasy mastif neapolitański, cena tych usług może być różna i sami się decydujemy z czego będziemy korzystać i z jaką częstotliwością.

Mastif neapolitański – podsumowanie

Po zapoznaniu się z rasą mastif neapolitański, możesz stwierdzić czy pies tej rasy będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Ukazaliśmy jego pochodzenie i wybitnych opiekunów, którzy byli oczarowani rasą. Czy jesteś w stanie się z nimi zrównać?

Wygląd mastino jest bardzo charakterystyczny. Czy według Ciebie jest urzekający? Jeżeli tak, to bardzo dobrze, gdyż powinieneś o niego dbać i pielęgnować fałdki regularnie.

Najważniejsze pytanie: Czy jesteś w stanie poradzić sobie z wychowaniem włoskiego mastifa i potrafisz ujarzmić jego oporny charakter? Jeśli czujesz się na siłach, to powinieneś poradzić i ze wszystkim innym bez problemu.

Nie da się ukryć, że psy mastif pociągają za sobą duże koszty. Zarówno jeżeli chodzi o zakup, jak i wydatki podczas opieki. Szczególnie powinieneś zadbać o stan jego zdrowia i prawidłowe odżywianie, dzięki temu Wasza przyjaźń przetrwa najdłużej. 

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.