Tosa inu – mistrz sztuk walki

Tosa inu to duży, japoński pies, który jest wpisany na listę ras niebezpiecznych. W Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Kiedyś w Japonii był wykorzystywany do walk psów. Dzielny niczym samuraj przystępował do bitwy – cechuje go odwaga, czujność i siła. Czy faktycznie jest taki agresywny? Z całą pewnością posiada cały wachlarz zalet, które tylko czekają, by zaprezentować je przed nowym opiekunem. Jeśli chcesz być jednym z nich, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Tosa inu – jak go wychować? Gdzie kupić tosa inu? Ile kosztuje tosa inu? Odpowiemy na te pytania, a także przybliżymy nieco postać tego zwierzęcia.

Tosa inu – opis ogólny

Pies tosa inu nazywany jest inaczej mastifem japońskim. Jego historia jest bardzo ciekawa, powszechnie uznaje się, że jest jedną z największych ras wyhodowanych w Japonii. Co jeszcze warto wiedzieć o tym tajemniczym psie?

Jak został zaklasyfikowany tosa inu?

Tosa inu został zaakceptowany przez ZKwP rasie tej został nadany wzorzec FCI, klasyfikacja psa prezentuje się następująco:

  • Grupa 2 Pinczery, sznaucery molosy i szwajcarskie psy do bydła.
  • Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa.
  • Numer wzorca – 260.

Skąd pochodzi rasa?

Tosa inu pochodzi z Japonii, swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Tosa, która jest położona na wyspie Shikoku. Psy te są efektem skrzyżowania dużych japońskich ras psów z rasami europejskimi, takimi jak: mastify, bulteriery, dogi niemieckie, buldogi angielskie oraz bernardyny. Dążono do wydobycia cech charakteru, które są potrzebne w walce, psy te musiały być przede wszystkim odważne, nieustępliwe i wytrzymałe.

Użytkowość kiedyś i dziś

Tosa inu jest znany, jako japoński pies bojowy. Jego zadaniem było powalenie na ziemię przeciwnika o tej samej wadze. Szczekanie i gryzienie było niedopuszczalne, dyskwalifikowało zwierzę z wzięcia udziału w dalszych zawodach. Walki psów w Japonii są nadal legalne, ale nigdy nie mogą zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Pies ten obecnie może być wykorzystywany także jako pies stróżujący.

Tosa inu – charakter i wygląd, cechy charakterystyczne

Wygląd tosa inu potrafi wzbudzić respekt – to duże, masywne psy. Są zaliczane do jednych z najgroźniejszych psów świata, ale dobra socjalizacja potrafi czynić cuda. Mimo wszystko wykorzystuje się je w dogoterapii, chętnie pomagają dzieciom z niepełnosprawnościami. W stosunku do maluchów są bardzo łagodne. 

Tosa inu – wygląd

Tosa inu to potężny, dobrze zbudowany pies imponujących rozmiarów. Pierwszym słowem kojarzącym się z jego aparycją jest siła. Opowiemy, jak faktycznie wygląda ten czworonóg.

Rodzaje i kolory sierści

Sierść tosa inu jest krótka i dosyć szorstka, zwarcie przylega do ciała. Pies ten nie występuje tylko w jednym kolorze, jego umaszczenie może mieć różne barwy. Tosa inu może być czarny, czerwony, morelowy, płowy albo pręgowany. Maść tego czworonoga może mieć małe, białe znaczenia na łapach, a także klatce piersiowej. 

Ile waży i jaki ma wzrost?

Tosa inu to pies jest pokaźnych rozmiarów, samce tej rasy osiągają wysokość 60 cm w kłębie, samice zaś 55 cm – wzorzec nie uznaje tolerancji w zakresie wzrostu dla żadnej z płci. Nie wymienia także konkretnego przedziału wagowego, umownie przyjmuje się, że czworonogi te mogą ważyć mniej więcej od 40 do maksymalnie 90 kg.

Ogólny opis wyglądu

Tosa to potężne zwierzę, jest muskularny i silny. Jego spojrzenie jest pełne dumy i spokoju, posiada on stosunkowo małe, ciemne oczy. Posiada również niewielkie i zwisające uszy, osadzone wysoko na głowie. Klatkę piersiową ma szeroką i mocną. Ogon tosa inu jest średniej długości, stosunkowo gruby, zwęża się ku końcowi. Psy te mają również dobrze umięśnione i solidne kończyny.

Tosa inu – pielęgnacja

Utrzymanie odpowiedniej higieny tosa inu jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na dobry wygląd jego sierści, ale także utrzymanie go w dobrym zdrowiu. Podpowiemy, jak dbać o skórę, sierść i pazury tego molosa.

Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami

Kleszcze potrafią atakować cały rok, najbardziej wiosną i jesienią. Dobrym zabezpieczeniem przed tymi pasożytami będą różne preparaty, które je odstraszają. Obroże przeciwkleszczowe to najwygodniejsza forma ochrony. Wystarczy założyć ją na szyję tosa i można być spokojnym o jego bezpieczeństwo podczas spacerów. Na rynku jest duży wybór obroży przeciwpasożytniczych, do najpopularniejszych z nich należy Bayer Foresto.

Pielęgnacja – mycie i czesanie

Sierść tosa inu jest krótka, ale nie oznacza to, że nie wymaga regularnej pielęgnacji. Najlepiej czesać je drucianą szczotką raz w tygodniu. Włosy tosa nie plączą się, ale ich wypadający, martwy włos uporczywie osadza się na przedmiotach codziennego użytku. Aby jego sierść się nie przesuszała, warto zastosować odżywkę regenerującą.

Tosa inu można kąpać co kilka miesięcy, w zależności od tego, jak często się brudzi. Nie jest to zadanie proste, na pewno nie zmieści się on do małej wanny, ani tym bardziej ciasnego brodzika. W upalne dni można go wykąpać na dworze przy użyciu węża ogrodowego lub naprawdę dużej wanny. Po kąpieli dobrze dokładnie osuszyć go ręcznikiem, by się nie przeziębił.

Jak dbać o pazury?

Kiedy tosa inu będzie poruszał się po twardym podłożu, jego pazury będą ścierać się same. Jeśli jednak się tak nie stanie i będą za długie, mogą utrudniać mu swobodne chodzenie. Co jakiś czas warto sprawdzać stan jego pazurów i w razie konieczności je przycinać. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnych cążków ze stali nierdzewnej, które doskonale uporają się z grubymi pazurami psów dużych ras.

Tosa inu – charakter

Pies tosa inu jest pełen niespodzianek, pomimo iż zalicza się to najgroźniejszych psów, potrafi być czułym i łagodnym przyjacielem rodziny. Opowiemy więcej o jego pełnym sprzeczności charakterze.

Przywiązanie do terytorium

Tosa inu to bardzo dobry pies stróżujący, ze spokojem obserwuje otoczenie, a kiedy w zasięgu jego wzroku pojawi się intruz, zacznie głośno szczekać. Sam ton odgłosów, które wydaje i groźny wygląd skutecznie odstraszy nieproszonego gościa. Nie pogryzie go, ale z całą pewnością obali na ziemię. Nieznajomych nie traktuje po przyjacielsku, a jak zachowuje się w stosunku do rodziny?

Podejście do rodziny i obcych

Tosa inu to czuły i łagodny psiak, swoją miłość okazuje wszystkim członkom rodziny, zwłaszcza dzieciom. Jest w stosunku do nich bardzo cierpliwy i wyrozumiały, jednak ze względu na jego rozmiary, lepiej nie zostawiać go samego z maluchami. Niechcący może szturchnąć lub popchnąć naszą pociechę. W stosunku do przybywających gości, którzy często odwiedzają nasz dom również będzie zachowywał się przyjacielsko, pod warunkiem, że będzie do nich przyzwyczajony od małego i nauczony szacunku wobec nich. Musimy jednak pamiętać, że nadmierny hałas lub bardzo gwałtowne zachowania odbiera jako atak i może ruszyć do obrony. Nie będzie czuł się dobrze w towarzystwie kotów oraz innych psów, chyba że będzie z nimi wychowany od małego, a jak znosi samotność?

Samodzielność

Tosa inu to pies, który nie ma problemu z pozostaniem w domu na czas naszej nieobecności. Kilkugodzinne rozstania z opiekunem jest w stanie znieść bez większych komplikacji, natomiast te kilkudniowe napawają go smutkiem. Podczas samotnie spędzonych godzin będzie mu się nudzić, dlatego warto zająć go zabawkami dla psów, które umilą mu czekanie na właściciela. Jak oprócz zabawy lubi spędzać czas?

Ulubione i nielubiane formy aktywności

Tosa inu, tak jak każdy pies, do szczęścia potrzebuje regularnych spacerów. Mimo wszystko nie jest on tak chętny do uprawiania sportów, jak inne japońskie rasy psów, np. shiba inu. Aktywność, w której czuje się dobrze to aportowanie, chętnie bierze udział w tej zabawie i sprawia mu ona dużą frajdę.

Tosa inu – jak wychować?

Łagodność i opanowanie – to cechy, które z całą pewnością możemy przypisać tosa inu, charakter tego zwierzęcia jest jednak bardziej złożony, przekłada się to oczywiście na jego właściwe wychowanie. Podpowiadamy, co zrobić, by tosa był dobrze ułożonym psem.  

Jak zaaranżować przestrzeń?

Wbrew pozorom tosa inu to prawdziwy pieszczoch. Lubi wylegiwać się na wygodnej kanapie lub miękkim kocu. Aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, warto zainwestować w miejsce do wypoczynku. W tym celu należy zorganizować jego osobistą przestrzeń, w której będzie czuł się komfortowo. Dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie kojca wewnętrznego, albo legowiska przeznaczonego dla ras dużych. Kolejną opcją jest postawienie budy w domowym ogródku, jednak musimy pamiętać, że mastif japoński nie może żyć non stop na dworze – może zdziczeć, stać się płochliwy i agresywny. W takim razie, gdzie będzie mu się żyło najlepiej?

Miejsce do życia

Temu japońskiemu psu, ze względu na pokaźne rozmiary, najwygodniej będzie żyło się w domu z ogrodem. Ogrodzony teren, którego może pilnować, z całą pewnością zaspokoi jego potrzebę stróżowania. Tosa inu może mieszkać także w bloku z windą, szybko dostosowuje się do warunków w jakich żyją opiekunowie. Co dodatkowo musimy brać pod uwagę przy wychowywaniu tosa inu?

Jak wychowywać psa agresywnego?

Tosa inu to jeden z najgroźniejszych psów na świecie – musimy mieć ten fakt na uwadze, jeśli chcemy, by ten czworonóg zagościł w naszym domu. Do takich psów niezbędne jest odpowiednie podejście. W genach mają zakorzeniony instynkt, który popycha je do walki, który oczywiście da się wytłumić. Istnieje powiedzenie, mówiące o tym, że nie ma psów agresywnych, są tylko takie, które zostały niewłaściwe wychowane – po części jest to prawda. Opiekun w codziennym kontakcie z psem powinien kierować się przede wszystkim łagodnym podejściem. Im więcej agresji i przemocy wprowadzimy do jego życia, tym bardziej ukierunkowujemy jego zachowanie na złe tory. Cierpliwość i empatia to bardzo ważne czynniki, które warunkują stworzenie bliskiej relacji z psem, opartej na wzajemnym szacunku. Dobra postawa to jedno, a co przyda się jeszcze?

Jakie akcesoria przydadzą się dla najgroźniejszego psa świata?

Tosa inu, jako rasa agresywna, na spacery obowiązkowo musi mieć zakładany kaganiec. Nawet jeśli nasz tosa jest łagodny, jak baranek, dla komfortu przechodniów warto zainwestować w odpowiedni sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo. Dobry kaganiec dla psa musi być przede wszystkim wygodny – powinien być dostosowany rozmiarem do kształtu i wielkości pyska tosa, nie powinien go obcierać i umożliwiać swobodne “ziajanie”. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup kagańca fizjologicznego (zazwyczaj wykonany jest z miękkiego materiału, który przeciwdziała otarciom pyska).

 Tosa inu – szkolenie

Najgroźniejsze psy, takie jak tosa inu powinny być szkolone pod okiem profesjonalistów. Zdecydowanie rasa ta nie nadaje się osób, które pierwszy raz decydują się na nabycie psa. Doświadczony opiekun jest w stanie sprostać wyzwaniu i dobrze wyszkolić tosa, podpowiadamy, czego się trzeba nauczyć, by w przyszłości podołać temu zadaniu.

Nauka posłuszeństwa

Pies tosa inu może łatwo zdominować niekonsekwentnego opiekuna, dlatego nauka posłuszeństwa to bardzo ważny element szkolenia. Komendy powinno wdrażać się stopniowo –  na początek warto zacząć od prostych poleceń (“daj głos”, “siad”). Należy pamiętać również pamiętać o tym, żeby treningi nie były zbyt długie i monotonne, może to zniechęcić psa. Dobrze nagradzać tosę za poprawnie wykonaną komendę – smaczki odgrywają tutaj ważną rolę, taka forma zachęty z całą pewnością przypadnie do gustu zwierzakowi. Jak je właściwie stosować?

Smaczki w szkoleniu

Podawanie przysmaków podczas treningu to bardzo popularna forma nagradzania psa za poprawnie wypełnioną komendę. Zbyt duża ilość może prowadzić do nadwagi zwierzęcia, zatem, jak podawać smakołyki mądrze? W trakcie treningów powinny być dawane tylko i wyłącznie za wykonane ćwiczenie. Nie powinny stanowić przekąski, np. podczas odpoczynku w trakcie szkolenia. Muszą być stosowane tylko po wykonaniu (nigdy przed) danego polecenia. Dodatkową formą nagradzania są także pochwały słowne oraz kilka minut poświęconych na zabawę. jakie zabawki będą najodpowiedniejsze dla tosa inu?

Dodatkowe akcesoria

Zabawki dla tosa inu powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Zwierzę chętnie będzie się bawiło szarpakiem, który może być wykonany z grubej liny lub mięsistej skóry. Kolejna dobra propozycja to flyber – dwustronny, latający dysk, można wykorzystywać go zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Do czego jeszcze mogą przydać się te zabawki? 

Proponowane formy aktywności

Flyber może być wykorzystywany nie tylko w szkoleniu – to również dobre urozmaicenie spacerów. Tosa inu to pies, który bardzo lubi pływać i aportować, jeśli od szczenięcia będziemy rozwijać w nim te umiejętności, z całą pewnością staną się one jego ulubionymi aktywnościami. 

Tosa inu – hodowla idealna

Po II wojnie światowej przestano zajmować się rozmnażaniem tosa inu czystej krwi. Nieliczne osobniki przetrwały w Japonii, tak więc nie ma się co dziwić, że znalezienie rasowego tosa wcale nie jest zadaniem prostym. Podpowiemy, po czym poznać hodowlę idealną.

Metryka i rodowód

W Polsce rasa ta nie jest zbytnio popularna, jednak w naszym kraju również możemy spotkać się z hodowlą tosa inu. Podstawowymi dokumentami, z którymi będziemy mieć styczność podczas nabycia psa to metryka i rodowód. Każda hodowla tosa inu (i każdej innej rasy) jest zobowiązana do wydania metryki, zawiera ona dane o rodzicach oraz informacje o danym szczenięciu – dzięki jej posiadaniu można wyrobić rodowód, który jest potrzebny jeżeli chcielibyśmy założyć własną hodowlę, nie jest on jednak obowiązkowy. Oprócz metryki na co powinniśmy zwrócić uwagę? 

Po czym poznać, że pies jest rasowy?

Tosa inu to bez wątpienia pies rasowy, rodzice takiego czworonoga muszą mieć wyrobione rodowody, możemy poprosić o ich okazanie przy odwiedzaniu danej hodowli. Dodatkowo, powinny posiadać stosowne uprawnienia. Wtedy ojciec szczeniaka jest reproduktorem – oznacza to, że musi być zarejestrowany w Krajowej Księdze Rodowodów. Matka natomiast otrzymuje uprawnienia suki hodowlanej, informacja na ten temat powinna być zawarta w rodowodzie. Co jeszcze warto wiedzieć o dobrej hodowli tosa inu?

Pomoc w wyborze szczenięcia i porady na temat rasy

Musimy pamiętać, że tosa inu to najgroźniejszy pies świata, dlatego decyzja o jego posiadaniu powinna być w pełni przemyślana. Jeżeli przeanalizujemy już wszystkie plusy i minusy związane z posiadaniem psa rasy agresywnej i ustalimy, że jesteśmy gotowi przyjąć czworonoga tego typu pod swój dach, warto odwiedzić miejsce, w którym przebywają. Hodowla, stawia na dobry stan zwierząt, zapewnia im godne warunki. Można podpytać hodowcę o wychowanie psów tego typu, z dużym zaangażowaniem opowie nam on o tych japońskich psach bojowych. Udzieli także wskazówek odnośnie tego, jak obchodzić się z szczeniakiami tej rasy wymagają odpowiedniej socjalizacji. Co dodatkowo może zapewnić hodowca?

Wyprawka z hodowli

Oprócz obowiązkowej metryki i książeczki zdrowia, hodowca może zaopatrzyć zwierzę w artykuły, które pomogą zaadoptować mu się w nowym miejscu, np. karma, którą jadł w hodowli, razem z miskami dostosowanymi rozmiarem do malucha, ulubiona zabawka, a czasem nawet szmatka z zapachem matki szczeniaka. 

Tosa inu – zdrowie

Tosa inu to potężny pies, który utożsamiany jest z siłą i wytrzymałością, czy posiada zatem jakieś słabe strony? Opowiemy o chorobach typowych dla tej rasy. 

Mocne i słabe strony zdrowia

Tosa inu pies faktycznie jest bardzo wytrwały, niestraszne są mu mrozy, ani upały. Zatem ile żyje tosa inu? Długość jego życia wynosi średnio od 8 do 12 lat, w porównaniu do innych ras, nie jest to specjalnie duża liczba. Zwierzę to ma tendencję do tycia, więc należy kontrolować jego dietę. Jakie inne problemy zdrowotne może mieć pies tej rasy? 

Choroby typowe dla psa tej rasy

Tosa inu może zmagać się z modzelami, to zgrubienia skórne, które możemy zaobserwować, gdzieś nieopodal stawów łokciowych. Mimo iż nie stanowią zagrożenia dla życia psa, warto stosować działania profilaktyczne. Raz na jakiś czas można przyjrzeć się tym okolicom. Jeżeli okaże się, że u zwierzęcia tego występują modzele, należy użyć maści zalecanej przez lekarza weterynarii. Z jakimi innymi chorobami jeszcze musi się zmierzyć tosa inu?

Choroby typowe dla ras dużych

Tosa inu, jak większość przedstawicieli ras dużych może chorować na skręt żołądka, to choroba wymagająca natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Aby jej przeciwdziałać, powinniśmy zastosować odpowiednie działania profilaktyczne. Przede wszystkim musimy pilnować, by pies nie jadł za szybko, a także zapewnić mu odpoczynek po jedzeniu. Dla łakomczuchów przydadzą się miski spowalniające jedzenie. 

Tosa inu – żywienie

Tosa inu lubi jeść dużo i szybko, podpowiemy, jak odpowiednio zbilansować dietę tego japońskiego psa, by nie zaszkodziła jego zdrowiu. 

Co je tosa inu? – BARF czy karma komercyjna?

Dobra dieta powinna zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych, które może dostarczyć karma komercyjna. Na rynku istnieje dużo takich, które są kiepskie jakościowo, dlatego musimy patrzeć na składy i unikać dużej zawartości zbóż. Mamy także do wyboru dietę BARF, która opiera się w głównej mierze na podawaniu zwierzęciu surowego mięsa dobrej jakości. Ta metoda musi być dodatkowo suplementowana. W tym przypadku warto skontaktować się z psim dietetykiem, który opracuje szczegółowy plan żywieniowy dla tosa inu. Obojętnie, czy wybierzemy gotową karmę, czy dietę BARF, w diecie psa zawsze warto uwzględnić jego wiek. Co to oznacza w praktyce? 

Wymogi żywieniowe na różnych etapach życia

Nie da się ukryć, że ciężko wyżywić psa jakim jest tosa inu, szczeniaki mają inne potrzeby żywieniowe, niż dorosłe osobniki. Maluchy muszą jeść zdecydowanie częściej, ok. 4-5 razy na dobę, jednak posiadają większe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego ich dieta musi zawierać więcej białka, tłuszczu i kalorii. Możemy znaleźć gotowe karmy przeznaczone dla szczeniaków, które zaspokoją ich apetyt. Serwowane posiłki nie powinny być specjalnie duże. Zatem ile je dorosły tosa inu? Osobniki, które osiągnęły dojrzałość, powinny jeść nieco mniej, ok. 2-3 razy na dobę. Nie tylko wiek ma znaczenie, dietę należy dostosować też do wielkości zwierzęcia.

Żywienie ras dużych

Dieta molosów, takich jak ten najgroźniejszy pies na świecie powinna być przede wszystkim lekkostrawna, by nie nabawiły się skrętu żołądka. Dodatkowo warto, aby karma zawierała składniki (chondroitynę i glukozaminę), które chronią chrząstkę stawów. Karma przeznaczona dla ras dużych powinna mieć grubą granulację, dzięki temu kawałki dobrze wpasowują się w pysk zwierzęcia. W przypadku tańszych karm, potrzebne jest również stosowanie odpowiedniej suplementacji. Wybór jest bardzo duży, jednak preparaty weterynaryjne od Vetoquinol są najczęściej polecane, ponieważ dobrze wspomagają funkcjonowanie chrząstki stawowej u psów. 

Cena i koszty utrzymania

Za ile możemy nabyć tosa inu? Cena za tego psa może wynosić około 4000 tysiące złotych. Kwota zależy od różnych czynników, np. od koloru umaszczenia, tosa inu czarny występuje rzadziej, więc może być droższy. Oprócz kosztów w hodowli, jakie wydatki trzeba wziąć pod uwagę?

Cena za miesiąc utrzymania

W miesięczne koszty utrzymania psa trzeba zaliczyć przede wszystkim pożywienie , które na bieżąco powinno być uzupełnianie. Suma może wynosić od 300 do 500 zł w zależności od przyjętego sposobu żywienia. Dodatkowo, do miesięcznych kosztów można zaliczyć worki na nieczystości (ok. 10-15 zł jednorazowo) oraz przysmaki (ok. 15-20 zł jednorazowo).

Cena za rok utrzymania

Do rocznego kosztu utrzymania możemy zaliczyć usługi oraz akcesoria, które są niezbędne dla psa. Trzymanie najgroźniejszego psa na świecie wiąże się z dodatkowymi opłatami – trzeba mieć specjalne pozwolenie, w tym celu składa się wniosek i uiszcza opłatę w wysokości 82 zł. Dodatkowo należy uwzględnić wizyty w gabinecie weterynaryjnym, koszt podstawowej opieki zdrowotnej w ujęciu rocznym może wynosić ok. 1000 zł. Wizyty tosa inu w psiej szkole nie są obowiązkowe, jeśli jednak chcielibyśmy zdecydować się na skorzystanie z tej usługi, jedna lekcja wynosi od 50 do 150 zł (w zależności od tego, czy zajęcia są w grupie, czy indywidualne). Akcesoria, które trzeba wymieniać co jakiś czas to: legowisko, smycz, kaganiec, szczotka, szampon, zabawki dla psa – łącznie ich cena waha się od 500 do 700 zł. 

Podsumowanie

Tosa inu to jeden z najgroźniejszych psów na świecie, jest wpisany na listę ras uznawanych za agresywne, jednak przy odpowiednim szkoleniu może stać się przyjacielem rodziny. Wyjaśniliśmy, co zrobić, by ujarzmić jego temperament. Zdradziliśmy także, jak mądrze wychowywać psa, jakim jest tosa; charakter tego zwierzęcia jest wyjątkowy – wymieniliśmy wszystkie cechy charakterystyczne dla tej rasy. Ciężko znaleźć dobrego hodowcę tosa inu, hodowla zajmująca się rozmnażaniem tych zwierząt musi spełniać pewne kryteria – omówiliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tej właściwej. Podsumowaliśmy także wydatki, jakie trzeba przeznaczyć na tego psa. Teraz możesz zdecydować samodzielnie, czy to pies dla Ciebie i Twojej rodziny.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.