Wilczarz irlandzki inaczej nazywany irish wolfhound – pies, który wytępił wszystkie wilki Irlandii

Wilczarz irlandzki zwany też jest irish wolfhound, jest największą rasą psów w typie charta. Kiedyś był pożądany przez królów i cesarzy, dzisiaj wciąż pozostaje żywą oznaką prestiżu i chlubą narodową Irlandczyków. Czy wiesz ile żyje wilczarz irlandzki? Może myślisz o zakupie szczeniaka tej rasy i chcesz się dowiedzieć ile kosztuje wilczarz irlandzki? Jakiej barwy chciałbyś mieć swojego wilczarza – wilczarz irlandzki czarny, lub czerwony, a może inny? Poznaj wszystkie kolory umaszczenia tego psa i zdecyduj sam.

Wilczarz irlandzki – opis ogólny

Wilczarz irlandzki ma 160 numer wzorca w klasyfikacji FCI. Należy do grupy chartów – X. W grupie został przypisany do sekcji 2 – charty szorstkowłose. Rasa nie podlega próbom pracy.

Historia wilczarza irlandzkiego

Historia wilczarza irlandzkiego jest bardzo zawiła. Sądzi się, że charty irlandzkie wywodzą się od staroegipskich psów, które trafiły na zieloną wyspę wraz Celtami z kontynentu Europejskiego. Zdaniem innych, szczątki bardzo podobnych psów, które zostały znalezione na wyspie są datowane na VII-VIII wiek p.n.e, czyli na ponad 1000 lat przed dotarciem Celtów na ziemie Irlandii. Od wilczarzy irlandzkich wywodzą się charty szkockie. Niezwykle inteligentne, duże i szybkie irish wolfhoundy były cenione nie tylko przez Celtów, ale także i miłośników mastifów – Rzymian. W późniejszych czasach były hodowane w królewskich hodowlach. Traktowano je jako dar najwyższej rangi, szybko zdobyły popularność na całym świecie. Wilczarze o mało nie wyginęły na swojej ojczyźnie, przez ich masową sprzedaż za granicę. Zakaz eksportu niewiele wskórał, wkrótce rasa była znowu u progu wyginięcia, co wiązało się z wytępieniem irlandzkich wilków, na które polowały nieustraszone charty. Rasę odtworzono krzyżując ostatnie osobniki ze szkockim chartem, rosyjskim borzojem i dogiem niemieckim.

Wilczarz irlandzki – towarzyski stróż domowy

Obecnie wilczarze irlandzkie znajdują swoje zastosowanie jako psy do towarzystwa. Wciąż pozostają oznaką prestiżu i najczęściej można je spotkać na posesjach dużych domostw. Choć te psy – jak i inne charty były używane w celach łowieckich, w Polsce użycie chartów do polowań jest zabronione.

Wilczarz irlandzki – wygląd

Wilczarz irlandzki to jeden z największych psów świata. Swoim wzrostem jest podobny do doga niemieckiego i bernardyna. Jak wygląda ta irlandzka rasa charta?

Wilczarz irlandzki waga, wzrost i budowa ciała

Dla psów rasy wilczarz irlandzki waga minimalna wynosi 54,5 kg, a dla suk 40,5 kg. U psów rasy wilczarz irlandzki wzrost powinien mierzyć w kłębie co najmniej 79 cm, a w przypadku suk to będzie co najmniej 71 cm. Wzorzec nie określa górnych granic dla wzrostu i wagi. Dla psów rasy wilczarz irlandzki wzrost pożądany mieści się w granicach od 81 cm do 86 cm.

Irlandzki wilczarz imponuje nie tylko rozmiarami, ale także elegancką muskularną sylwetką oraz lekkim, dynamicznym chodem. Na długiej szyi pies nosi wysoko głowę z podłużnym pyskiem. Możemy na niej zauważyć czarny nos, ciemne oczy i małe uszy, noszone do tyłu. Grzbiet psa jest długi z bardzo głęboką klatką piersiową i podkasanym brzuchem. Kończyny psa mają mocne kości, są długie i umięśnione. Lekko zakrzywiony ogon jest długi i owłosiony.

Jakie umaszczenie i sierść posiada wilczarz irlandzki?

Wzorzec dopuszcza wiele barw umaszczenia. Najbardziej poszukiwany wśród psów przez przyszłych opiekunów jest wilczarz irlandzki czarny. Inne uznane barwy to:

  • szare,
  • pręgowane,
  • czerwone,
  • czysto białe,
  • ciemne szaroniebieskie,
  • ciemniejsze i jaśniejsze odcienie szarości,
  • piaskowe,
  • płowoczerwone

Umaszczenie może być z czarną maską – ciemniejszym obszarem na pysku, uszami i czarnymi końcówkami kończyn i ogona. Białe znaczenia na przedpiersiu, białe palce i mała biała plamka na końcu ogona są dopuszczalne, ale im mniej bieli tym lepiej. Szata wilczarza charakteryzuje się twardym i szorstkim włosem okrywowym, który jest równej długości na całym ciele psa oraz miękkim podszerstkiem.

Wilczarz irlandzki – pielęgnacja

Wilczarz irlandzki jest wymagający w pielęgnacji, jego sierść wymaga regularnego czesania i trymowania, czyli ręcznego usunięcia nadmiaru włosów.

Jak należy zadbać o szatę wilczarza irlandzkiego?

Żeby pies dobrze się prezentował powinien być kilka razy w tygodniu szczotkowany. Najlepiej będzie użyć szczotki z gładkimi ruchomymi zębami. Wilczarzy nie można strzyc – ani maszynką, ani nożyczkami. Wystarczy, że co jakiś czas usuniemy psu nadmiar włosów ręcznie, używając w tym celu trymerów dla psów – trymera do szaty szorstkiej i zwykłego trymera ręcznego. Kąpiemy psa jedynie w razie konieczności. Musimy przy tym pamiętać, aby korzystać z dobrej jakości szamponu przeznaczonego dla psów szorstkowłosych.

Pielęgnacja dużego psa szorstkowłosego – więcej informacji?

Standardowo powinniśmy obserwować stan oczu i uszu, a także przycinać pazury gdy są zbyt długie, zadbajmy także o okolice intymne psa, po to by nie dochodziło tam do groźnych infekcji. Przed kleszczami naszego pupila skutecznie ochronią obroże na pchły i kleszcze. Możemy wspomóc higienę jamy ustnej psa używając specjalnej pasty dla psów, albo podając gryzaki lub przysmaki dentystyczne.

Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Wilczarz irlandzki jest psem wrażliwym. Do zabiegów pielęgnacyjnych powinien być przyuczony od czasów szczenięcych. Takie zabiegi powinny być przepełnione czułością i troską. Jeżeli wywołamy u psa ból, natychmiast podajmy mu smakołyk w ramach odszkodowania. Inaczej pies będzie stawiał opór następnym razem przy pielęgnacji. Jeżeli cały proces wypełnimy pieszczotami, zadowolony wilczarz będzie chętnie z nami współpracował, co i nam zapewni solidną dawkę radości.

Wilczarz irlandzki – charakter

U psów rasy wilczarz irlandzki charakter stanowi ich największy atut dla osób poszukujących dużego psa, który będzie żył wśród rodziny. Te jedne z największych psów świata są bardzo łagodne.

Wilczarz irlandzki – pies terytorialny czy wędrowny?

Chart irlandzki wilczarz jest psem mocno oddanym wobec swojego opiekuna. Zawsze jest skory do pieszczot. Źle znosi długie rozłąki. Nawet gdy ma zapewnioną dużą przestrzeń, najchętniej będzie spędzał czas przy nogach opiekuna. Nie ma rozwiniętego zmysłu psa stróżującego, istnieje ryzyko, że opuści teren gdy wyczuje trop. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie ogrodzenie posesji.

Wilczarz irlandzki – nastawienie wobec obcych

Wilczarz irlandzki ma przyjazne nastawienie wobec obcych osób, lecz podchodzi do nich z pewną dozą dystansu. Może się za to zaprzyjaźnić z poznanymi dobrze gośćmi. Na spacerze nie powinien być zaczepny, ani próbować zdominować innych psów, ale zachowajmy swoją czujność, a silny pies musi być bezwzględnie posłuszny wobec naszych komend. Nie pozwala obcym zwierzętom przebywać na swoim terytorium, za to inni nasi pupile nie mają się czego obawiać. Zwierzęta, które wtargną na teren posesji, na którym jest wilczarz irlandzki, po chwili będą próbowały go opuścić w popłochu.

Jakim psem jest wilczarz irlandzki w domu?

Wilczarz irlandzki uwielbia się bawić i potrzebuje dużo ruchu. Chociaż z wiekiem traci swój wigor, to nigdy nie odmówi aktywnego spędzania czasu. Jest łagodny wobec dzieci, jednak ze względu na swój olbrzymi rozmiar, zabawy z młodszymi pociechami powinny odbywać się wyłącznie w obecności rodziców. Starsze osoby mogą nie poradzić sobie z jego siłą i zapotrzebowaniem psa na ruch, jeżeli ktoś inny może ich w tym odciążyć, na pewno docenią dobroduszny charakter wilczarza. Pies potrafi zżyć się z innymi zwierzętami. Jeżeli odpowiednio przeszedł socjalizację nie powinien gonić mniejszych od siebie zwierząt, w tym kotów.

Wilczarz irlandzki – wychowanie

Wilczarz irlandzki przejawia niezależny charakter, szczególnie gdy wywęszy potencjalną zdobycz. Możemy go oduczyć nagłych i niepożądanych zachowań, ponieważ, przy odpowiedniej motywacji, posłuszeństwo wobec opiekuna może brać górę nad instynktem.

Wilczarz irlandzki – pies do domu czy do bloku?

Wilczarzom wystarczy bliskość opiekuna i duże legowisko, ale nie zapominajmy, że to są jedne z największych psów na świecie, więc nie będą czuły się komfortowo w małych mieszkaniach miejskich. Choć wolfhoundy zachowują się spokojnie, na małej przestrzeni będą niczym słoń w składzie porcelany i mogą nieumyślnie wyrządzić mnóstwo szkód. Dom z ogrodem będzie najlepszym rozwiązaniem, przy czym wilczarzy nie będzie się czuł dobrze, gdy będzie ciągle przebywał na zewnątrz, a tym bardziej w kojcu.

Czego i jak powinniśmy nauczyć wilczarza irlandzkiego?

Chart irlandzki wilczarz był hodowany jako łowca, który będzie w stanie poradzić sobie z wilkiem lub jeleniem, dlatego ma silnie rozwinięty zmysł myśliwski. Powinniśmy nauczyć go posłuszeństwa, dzięki czemu pies nie będzie rzucał się w pościg. Pomoże to również uniknąć problemów podczas wyprowadzania go na smyczy, gdyż ten pies jest bardzo silny. Opiekun w procesie szkolenia powinien wykazać się cierpliwością i być wyrozumiałym wobec instynktu łowczego, który jest wpisany w naturę tej rasy. Wrażliwy wilczarz nie zniesie dobrze agresji, bądź podniesionego głosu. Najlepiej sprawdzi się motywacja wykorzystująca w ramach nagrody pieszczoty i smakołyki. Tak wrażliwy pies będzie zrównoważony jedynie posiadając ugruntowaną pewność siebie.

Jakie formy aktywności możemy uprawiać z wilczarzem irlandzkim?

Żeby zaspokoić zapotrzebowanie psa na ruch, a także jego łowczy zmysł, świetnie sprawdzą się sporty polegające na pościgu i bieganiu. Takim sportem może być wyścig chartów, lub coursing – sport podczas, którego psy gonią atrapę zwierzęcia. Pies może razem z nami biegać, bądź towarzyszyć przy jeździe na rowerze, czy jeździe konnej. Musimy przy tym pamiętać, że nie możemy przeciążać organizmu psa, wymuszony wysiłek czy zbyt długie spacery mogą bardzo niekorzystnie odbić się na jego zdrowiu. Aktywność psa powinna być dostosowana do jego wieku i możliwości fizycznych. Pies rośnie do drugiego roku życia, wtedy jego zapotrzebowanie na aktywność jest niższe.

Wilczarz irlandzki – hodowla idealna

Jeżeli chcemy kupić szczeniaka rasy wilczarz irlandzki, hodowla, z której usług będziemy korzystać powinna mieć specjalne zezwolenie na hodowanie psów w typie charta.

Co powinna nam zapewnić hodowla wilczarza irlandzkiego?

Kupując szczeniaka wilczarza irlandzkiego powinniśmy otrzymać metrykę, na podstawie której możemy wyrobić psu rodowód. Jest to także gwarancja, że pies pochodzi od wzorcowych i zdrowych osobników. Najlepiej, gdy hodowla posiada certyfikat FCI, wtedy możemy mieć pewność, że psy zostały wyhodowane w odpowiednich warunkach.

Co warto zrobić zanim kupimy wilczarza irlandzkiego?

Dobrze jest poznać psa, zanim zaprosimy go do domu. W tym nam pomogą sami hodowcy. Udzielą nam porad dotyczących wychowania psa tej rasy, a także pozwolą zapoznać się z matką szczeniaka i warunkami, w których psy są hodowane. Dobrą praktyką, która jest często stosowana, jest wydawanie wyprawki przez hodowców. Nie zapominajmy też o tym, że my również potrzebujemy zezwolenia od starosty na posiadanie charta, dokument będziemy musieli posiadać przy sobie za każdym razem, gdy jesteśmy z psem poza swoją posesją.

Wilczarz irlandzki – zdrowie

Wilczarz irlandzki jest psem bardzo wytrzymałym, jednak nie należy do ras długowiecznych. Jego przeciętna długość życia wynosi 6-10 lat.

Chart irlandzki wilczarz irlandzki jest bardziej odporny na zimno, niż na upały. Zawsze powinien mieć możliwość schłodzenia się oraz dostęp do świeżej wody. W gorące letnie dni jego aktywność musi być ograniczona, a spacery powinny się odbywać wyłącznie rano i wieczorami, gdy słońce nie grzeje tak mocno. Natomiast zimą nie powinien przebywać zbyt długo na zewnątrz.

Wilczarz irlandzki – choroby typowe dla rasy

Wilczarz irlandzki jest narażony na choroby typowe dla psów ras olbrzymich. Jest to przede wszystkim dysplazja stawów biodrowych, a także skręt żołądka. Po za tym, te psy często mają choroby związane z wątrobą, a także problemy natury kardiologicznej i okulistycznej. Posiadają predyspozycję do raka tkanki kostnej, epilepsji i choroby von Willebranda, związanej z zaburzeniem krzepnięcia krwi. Na szczęście, większość chorób można wyeliminować dzięki badaniom, które są wykonywane przez hodowców.

Wilczarz irlandzki – żywienie

Wilczarze irlandzkie, jako jedne z największych psów na świecie mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż większość ras, co niewątpliwie przekłada się na większe koszty, niezależnie od tego, czy będziemy korzystać z karm komercyjnych, czy sami będziemy przygotowywać posiłki.

Jak żywić wilczarza irlandzkiego karmą komercyjną?

Powinniśmy sięgać po karmę przeznaczoną dla psów ras olbrzymich. Pożywienie powinno być wysokiej jakości i zawierać tylko niezbędne składniki w odpowiedniej ilości, gdyż istotnie wpływa na stan zdrowia charta irlandzkiego i jego sierść. Wielu opiekunów psów olbrzymów wybiera karmę suchą Royal Canin [link]. Karmę powinniśmy podawać zgodnie z zaleceniami producenta, musimy przy tym uwzględnić wiek psa, jego wielkość i poziom aktywności. Żeby psa nie narazić na skręt żołądka, dzienną porcję powinniśmy podzielić na kilka mniejszych i podawać je o stałych porach. Przy tym pies nie może spożywać pokarmu bezpośrednio przed i po aktywności fizycznej. Smakołyki również powinniśmy wliczyć w bilans energetyczny.

Jak żywić wilczarza irlandzkiego stosując dietę BARF?

W przypadku wilczarza irlandzkiego możemy zastosować dietę BARF, która opiera się głównie na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów i kości, z dodatkiem warzyw oraz owoców. Taka dieta powinna być też odpowiednio suplementowana. W przypadku wilczarza irlandzkiego suplementacja i odpowiedni skład pożywienia jest szczególnie istotny. Żeby wiedzieć jak dostosować skład i porcje, najlepiej będzie to skonsultować z dietetykiem zwierząt, bądź weterynarzem. Ważna przy tym jest obserwacja, jak takie dania wpływają na psa, na przykład wykonując regularne i szerokie badania krwi.

Wilczarz irlandzki – cena i koszty utrzymania

Wilczarz irlandzki z hodowli może nas kosztować mniej więcej od 4000 do 7000 złotych. Wysokość ceny może się różnić w zależności od renomy hodowli, osiągnięć rodziców, a także koloru umaszczenia. Najrzadziej spotykany jest wilczarz irlandzki czarny, a także biały, psy o takim umaszczeniu mogą kosztować więcej.

Miesięczne koszty utrzymania wilczarza irlandzkiego

Ogromny wilczarz irlandzki generuje duże koszty. Miesięcznie powinniśmy przeznaczyć na psa około 300 do 400 złotych na produkty, które powinniśmy stale uzupełniać, takie jak: karma, przysmaki, worki na nieczystości. W ciągu roku wydamy dodatkowo około 400 – 500 złotych na środki pielęgnacyjne, takie jak szampon dla psów szorstkowłosych, odżywka i obroże owadobójcze.

Ile wyniesie koszt pierwszych dwóch lat opieki nad wilczarzem irlandzkim?

Na pierwsze dwa lata wspólnego życia z wilczarzem irlandzkim przeznaczymy od około 8500 do 11 000 złotych. Oprócz miesięcznych wydatków w przedstawioną kwotę wliczają się akcesoria dla psa, które powinniśmy wymieniać co pewien czas takie jak: miski, obroża, smycz, szczotka z ruchomymi zębami, dwa trymery do sierści szorstkowłosej, obcinacz, zabawki i legowisko.

Jakie inne koszty należy uwzględnić opiekując się wilczarzem irlandzkim?

Oprócz wyżej wymienionych kosztów, należy doliczyć jeszcze koszt wyrobienia zezwolenia na posiadanie charta, które jednorazowo wynosi około 80 – 100 złotych. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić koszty wizyt lekarskich, oraz usług, z których możemy zdecydować się skorzystać – ubezpieczenie, szkolenia, psie przedszkole oraz wizyty w salonach psiej urody.

Wilczarz irlandzki – podsumowanie – czy to pies dla mnie?

Wilczarz irlandzki to jest pies o wyjątkowej wrażliwości, jednak opieka nad nim stawia przed nami pewne wyzwania, w tym także finansowe. Zdecyduj czy ta rasa psów jest dla Ciebie odpowiednia.

Te celtyckie psy były wielbione przez władców, a także znalazły się u progu wyginięcia. Wiesz jak były kształtowane i do jakich celów używano je kiedyś.

Opisaliśmy wygląd przedstawicieli rasy. Jaki kolor umaszczenia pasuje Twoim zdaniem do psa rasy wilczarz irlandzki – czarny, piaskowy, a może czerwony, lub płowy?

Przedstawiliśmy zdrowie oraz choroby, które mogą zagrażać psom rasy irish wolfhound. Pamiętaj, że pielęgnacja i żywienie mają bezpośredni wpływ na zdrowie psa.

Największa rasa psów myśliwskich potrzebuje nie tylko uwagi opiekuna, ale także dużej przestrzeni dla ruchu. Czy jesteś w stanie zaspokoić potrzeby wilczarza i wychować go na szczęśliwego i posłusznego psa?

Jeżeli wierzysz, że jesteś w stanie podołać opiece nad wilczarzem irlandzkim, to musisz przygotować się na wydatki. Uwzględnij cenę irlandzkiego wilczarza z uprawnionej hodowli oraz koszty, które wiążą się z opieką nad nim.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.