Airedale terrier, pies który jest uznawany za króla terierów

Airedale terrier, otrzymał swój królewski tytuł, dlatego że jest największą rasą teriera. Jest też najbardziej kontaktowy spośród innych terierów. Jego odwaga i inteligencja została dostrzeżona przez myśliwych, wojskowych i służby ratownicze. Jest doskonałym psem rodzinnym i poszukiwaczem przygód. Czy chcesz wiedzieć jaki jest airedale terrier, lub Ile żyje airedale terrier? Może rozważasz zakup takiego psa i się zastanawiasz – ile kosztuje airedale terrier? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Airedale terrier – opis ogólny

Airedale terrier jest brytyjską rasą psów, która została wpisana do klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

Terrier airedale ma wzorzec numer 7. Należy do grupy terierów – III. W grupie, został przypisany do sekcji 1 – teriery duże i średnie.

Pochodzenie rasy

Rasa teriera airedale została wyhodowana w hrabstwie Yorkshire w Anglii. Swoją nazwę bierze od doliny rzeki Aire, która przepływa przez teren hrabstwa. Powstała z połączenia wymarłej rasy black and tan terrier oraz innych terierów, a także niektórych ras psów myśliwskich. Trudno jest stwierdzić dokładnie, które rasy były użyte, najczęściej są wymieniane – otterhound, collie, seter szkocki. Rasa psów terier airedale została stworzona do tropienia, początkowo psy tej rasy wykorzystywano do polowań na wydry. Później zasłynęły jako nieustraszone psy do zadań specjalnych, psy policyjne i psy obrończe. Podczas I Wojny Światowej służyły w armiach brytyjskiej i rosyjskiej, a także pomagały w Czerwonym Krzyżu jako psy sanitarne i łącznościowe.

Jaka jest popularność airedale terriera dziś?

Psy rasy terier airedale cieszą się powodzeniem na całym świecie. W Polsce były szczególnie popularne przed II Wojną Światową. Obecnie swoje zastosowanie znajdują głównie jako psy do towarzystwa. Ze względu na swój nieustraszony charakter oraz wysoką inteligencję wciąż wykorzystywane są jako psy policyjne. Są również cenionymi psami myśliwskimi, które specjalizują się w pracy w wodzie, a także sprawdzają się jako dzikarze, płochacze i aportery.

Airedale Terrier – wygląd

Airedale terrier jest największym psem wśród terierów. Jego sylwetka jest krępa i muskularna.

Wielkość

Wzorzec przewiduje wzrost dla psów rasy terier airedale około 58-61 cm, a dla suk 56-59 cm wysokości w kłębie. Wzorzec nie określa wagi pożądanej dla przedstawicieli tej rasy, ale przyjmuje się, że airedale terriery ważą średnio 20-25 kg.

Sierść i umaszczenie

Psy rasy terrier airedale posiadają sierść w typie dwuwarstwowym, która gęsto porasta ciało. Sierść okrywowa, wierzchnia jest sztywna i druciana (szata szorstkowłosa), a krótszy podszerstek jest miękki. Umaszczenie psów jest czarne, albo podpalane typu czaprakowatego, to znaczy, że grzbiet jest ciemniejszy.

Budowa ciała

Terrier airedale posiada długą głowę o płaskim czole, z ciemnymi oczami, czarnym nosem i oklapniętymi uszami w kształcie litery “V”. Głowa trzyma się na dobrze umięśnionej szyi. Tułów teriera jest prosty i niezbyt długi. Pies porusza się na prostych, grubych kończynach. Noszony wysoko lekko zakręcony ogon jest mocny i gruby.

Airedale terrier – pielęgnacja

Airedale terrier może poszczycić się sierścią, która nie linieje, za to potrzebuje jej regularnego ręcznego usuwania, czyli trymowania oraz szczotkowania – raz w ciągu tygodnia. Strzyżenie jest przeciwwskazane, może zniszczyć okrywę włosa. Dopuszczalne jest jedynie delikatne podcinanie w celu wymodelowania szczegółów.

Pielęgnacja sierści airedale terriera

Szczotkowanie jest podstawą pielęgnacji psów rasy terrier airedale. Pomoże ono usunąć część martwych włosów i jednocześnie stworzy miejsce na odrost nowych. Szczotkowanie powinno się odbywać 1-2 razy w tygodniu. Do tego przydadzą się nam szczotki i para metalowych grzebieni. Szczotką metalową, czyli pudlówką z gładkimi szpilkami usuniemy nadmiar podszerstka. Szczotką drucianą rozczesujemy sierść na łapach. Do modelowania sierści przyda się nam szczotka włosiana. Grzebieniem o średnim rozstawieniu zębów wyczesujemy resztki martwych włosów. W przypadku łap, lepiej jest rozczesywać je grzebieniem o rzadszym rozstawieniu.

Jak trymować terriera?

Psa rasy terrier airedale powinniśmy trymować mniej więcej co cztery miesiące. Może nas w tym wyręczyć groomer, czyli fryzjer zwierząt. Jeżeli sami chcemy wykonywać tę czynność, to przydadzą się nam lateksowe nakładki na palce. Mając je na rękach, możemy precyzyjniej ustalić, które włosy są martwe i łatwo dają się usunąć. Praca maszynką wymaga umiejętności i odpowiedniego wyczucia. Nie mając wprawy, moglibyśmy uszkodzić strukturę zdrowego włosa. Trymujemy wyłącznie włosy okrywowe. Oddzielamy kilka włosów i wybieramy z nich te, które odstają i łatwo można je wyrwać. Robimy tak, na całej okrywie, podążając w kierunku zgodnym ze wzrostem włosów. Jeżeli nie wyrywamy zdrowych włosów, cały zabieg jest dla psa bezbolesny. Pierwsze trymowanie przypada na 3-4 miesiąc życia psa, gdy niektóre włosy bez trudu dają się usunąć. W wieku 8-9 miesięcy, pies wymienia sierść na dorosłą wtedy powinniśmy dokładnie usunąć wszystkie martwe włosy.

Airedale terrier – kąpiel

Ta rasa psów nie wymaga częstych kąpieli. W ciągu roku psa powinniśmy wykąpać 3-4 razy. Nie możemy stosować szamponów, które służą zmiękczeniu włosów. Szampon powinien być przeznaczony do sierści szorstkowłosej. Podczas kąpieli staramy się go nie pienić. Psa myjemy i spłukujemy dwa razy. Po kąpieli, wodę z sierści delikatnie odsączamy ręcznikami. Następnie nakładamy na sierść balsam, po czym spłukujemy go po paru minutach. Po ponownym odsączeniu wody z sierści, musimy dobrze wysuszyć psa suszarką. Powinniśmy przy tym pilnować, żeby strumień powietrza nie był zbyt gorący.

Pielęgnacja airedale terriera – więcej informacji

Oprócz czynności związanych z pielęgnacją okrywy, powinniśmy zadbać o uszy i oczy psa, a także przycinać pazury obcinaczkami, gdy są zbyt długie. Do wszystkich czynności pielęgnacyjnych musimy przyzwyczaić terriera airedale od czasów gdy jest jeszcze szczenięciem. Oprócz tego, powinniśmy chronić naszego psa przed insektami, w tym celu możemy założyć psu obroże przeciw pchłom i kleszczom. Najbardziej popularne są obroże od firmy Frexin, lub Foresto od firmy Bayer.

Airedale terrier – charakter

U psów rasy airedale terrier charakter terierów daje się we znaki. Powszechnie wiadomo, że psy rasy terier są odważne, żywiołowe i przy tym cięte. Airedale jest jednak psem zrównoważonym i najbardziej towarzyskim spośród wszystkich terierów.

Terrier jako pies domowy

Psy teriery rasy airedale przywiązuje się do swojego opiekuna i rodziny. Przy tym, nie jest w tym zbyt wylewny i potrafi podkreślać swoją niezależność. Potrzebuje dużo ruchu, uwielbia figle i zabawy. Będzie dobrym towarzyszem dzieci i bardziej aktywnych osób starszych. Potrafi się zżyć z innymi zwierzętami, gdy razem z nimi wyrasta. Źle znosi dłuższe rozłąki i pozostawiony na długo sam w domu potrafi narozrabiać.

Psy rasy terier airedale potrafią stróżować. Choć uchodzą za najmniej szczekliwą rasę teriera, potrafią głośno ostrzec domowników, gdy ktoś wkroczy na teren posesji. Posesja powinna być dobrze ogrodzona, gdyż pies z rozwiniętym instynktem myśliwskim może uciec, gdy wyczuje trop, lub gdy będzie próbował dorwać intruza. Na spacerze jest obojętny wobec obcych ludzi i zwierząt, ale może wdać się w awanturę, gdy ktoś go zaczepi.

Airedale terrier – wychowanie

Airedale terrier potrzebuje zaspokojenia jego potrzeby związanej z aktywnością. Jeżeli jesteśmy w stanie temu sprostać, możemy z nim nawiązać relacje, które ułatwią ułożenie psa.

Formy aktywności

Psy rasy terier airedale potrzebują dziennie trzech spacerów, im dłuższe, tym lepsze będą dla psa. Oprócz tego airedale terriery doskonale sprawdzają się w psich sportach, wymagających dużej zwinności na przykład tor przeszkód dla psów – agility, a także posłuszeństwa – obedience. Świetnie się sprawdzi jako towarzysz przy joggingu, czy jeździe na rowerze.

Nauka posłuszeństwa

Airedale terrier jest psem inteligentnym i rozumie czego od niego się wymaga. Ucząc psa posłuszeństwa powinniśmy być stanowczy i cierpliwi. Przy tym, musimy traktować dumnego teriera z szacunkiem, nie możemy być agresywni – wtedy możemy natknąć się na bunt i upór. Z uporem ze strony psa możemy się spotkać również wtedy, gdy wydajemy konsekwentnie te same polecenia. Żeby pies był chętny z nami współpracować, najlepiej będzie stawiać przed nim wyzwania, w których będzie mógł się wykazać. Jeżeli po każdym dobrze wykonanym zadaniu nasz pies otrzyma nagrodę w formie czułości, bądź przysmaku, to pozytywnie wspomoże proces nauki posłuszeństwa.

Czy to pies do bloku, czy do domu z ogrodem?

Terrier airedale może żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku, pod warunkiem że ma zaspokojone zapotrzebowanie na ruch. Pies powinien mieć swój kąt, w którym może odpocząć, albo się zdrzemnąć po aktywnie spędzonym dniu pełnym przygód, jednak najlepiej się sprawdzi średniej wielkości legowisko, dostosowane do rozmiarów psów rasy terier airedale.

Airedale terrier – hodowla idealna

Airedale terrier jest rasą popularną w Polsce, natomiast w internecie możemy łatwo znaleźć hodowle tej rasy oraz ogłoszenia oferujące szczeniaki.

Jakie są korzyści zakupu szczeniaków airedale szczeniaków z hodowli FCI?

Jeżeli chcemy otrzymać zdrowego szczeniaka rasy airedale terrier, hodowla FCI może nam to zagwarantować. Wraz ze szczeniakiem otrzymamy metrykę, która jest potrzebna do uzyskania rodowodu, także możemy mieć pewność, że airedale terrier szczeniak przeszedł socjalizację i otrzymał odpowiednią opiekę medyczną. W dodatku możemy otrzymać wyprawkę oraz cenne porady dotyczące opieki nad psem rasy airedale terrier.

Na co musimy uważać szukając psa tej rasy w internecie?

Musimy podchodzić ostrożnie do ogłoszeń typu “airedale terrier oddam”, “airedale terrier sprzedam”. Czasami możemy natrafić na ogłoszenia o tytule ‘airedale terrier sprzedam’, w których oferowany pies jest jedynie w typie tej rasy. To znaczy, że nie można udowodnić jego przynależności rasowej, a jego cechy przypominają (zdaniem oferującego) airedale terriera.

Jeżeli znajdziemy hodowle, która cieszy się dobrą opinią, zanim się zdecydujemy na zakup, przekonajmy się sami w jakich warunkach jest trzymany airedale terrier, hodowla powinna umożliwić nam wgląd. Musimy być pewni, że airedale terrier szczeniaki oraz ich matka otrzymały odpowiednią opiekę.

Airedale terrier – zdrowie

Airedale terrier uchodzi za rasę wytrzymałą, jej przedstawiciele potrafią przeżyć w zdrowiu 10-12 lat.

Pies rasy terrier airedale ma szatę, która skutecznie chroni go przed deszczem i zimnem. Pies gorzej znosi upały i przegrzewanie się. Z tego względu, pies zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody, a latem do zacienionego miejsca, w którym będzie mógł sobie odpocząć. W gorące dni dłuższe spacery powinny odbywać wcześniej rano i późnym wieczorem.

Jakie choroby mogą wystąpić u psów tej rasy?

U psów tej rasy mogą wystąpić schorzenia, takie jak: dysplazja stawów biodrowych i alergie skórne, deformujące zapalenie stawów kręgosłupa. Airedale terrier szczeniaki mogą odziedziczyć te choroby genetycznie, jednak można tego uniknąć, decydując się na szczeniaka z hodowli, w której do reprodukcji dopuszczane są wyłącznie przebadane i zdrowe osobniki. Psy jednak mogą narazić się na inne schorzenia. Podobnie jak u innych dużych i średnich psów, u airedale terriera może wystąpić rozszerzenie i skręt żołądka. Warto jest regularnie kontrolować stan zdrowia swojego airedale terriera na bieżąco u lekarza weterynarii.

Airedale terrier – żywienie

Airedale terrier może być żywiony karmą komercyjną, która zapewni psu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Możemy przygotować posiłki samodzielnie, ale musimy liczyć z tym, że to jest bardziej pracochłonne rozwiązanie.

Jaka karma komercyjna będzie najlepsza?

Karmę powinniśmy być dostosować do wieku, wagi oraz poziomu aktywności psa. Nie może zawierać w sobie sztucznych składników jak aromatyzatory i barwniki. Na pierwszym miejscu w składzie powinno znajdować się mięso. Zboża powinny wstępować w stopniu minimalnym, a najlepiej wcale. Posiłki muszą być porcjowane według zaleceń producenta, o trzech stałych porach. Nie mogą być podawane bezpośrednio przed, lub po aktywności, żeby nie doprowadzić do skrętu żołądka. Airedale terrier szczeniak powinien spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Dodatkowo powinna to być karma dedykowana szczeniętom, pełna składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Przysmaki, które podajemy psu w ciągu dnia również muszą być uwzględnione w dziennym bilansie energetycznym. Ewentualna zmiana karmy nie może zachodzić zbyt często ani gwałtownie.

Dieta BARF

Dieta BARF polega na podawaniu psu posiłków składających się w większości z mięsa i kości, a także warzyw i owoców. Taka dieta bardzo korzystnie wpływa na organizm psa, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio dostosowana pod naszego pupila i jest uzupełniania suplementami. Na rynku jest pełno preparatów uzupełniających karmę, cenione przez opiekunów są suplementy od Vetoquinol. By taką dietę stosować prawidłowo powinniśmy dysponować odpowiednią wiedzą. Możemy ją znaleźć w specjalistycznej literaturze, lub skonsultować się z lekarzem weterynarii, bądź dietetykiem zwierząt.

Airedale terrier – cena i koszty utrzymania

Za szczeniaka rasy airedale terrier, cena w hodowli może wynosić od około 4 000 do 5 500 złotych.

Jakie są bieżące koszty utrzymania airedale terriera?

Miesięcznie na psa rasy airedale terrier możemy przeznaczyć około 150-200 złotych. Jest to koszt, w który wlicza się karma, przysmaki, worki na nieczystości. Dodatkowo w ciągu roku zapłacimy około 400 – 500 złotych za środki pielęgnacyjne: szampon, balsam, odżywkę, a także za obroże na pchły i kleszcze.

Jaki jest koszt pierwszych dwóch wspólnych lat z airedale terrierem?

Na początku powinniśmy zapewnić psu niezbędne akcesoria, które należy wymieniać wraz z ich zużyciem. Zaliczają się do nich: miski, obroża, smycz, obcinacz, zabawki, legowisko, szczotka metalowa, szczotka druciana i grzebienie z rzadko i gęsto rozstawionymi zębami. Koszt zakupu tych akcesoriów może wynosić około 400-500 złotych. W ciągu pierwszych dwóch lat przeznaczymy na psa, łącznie od około 4 800 złotych do 6 300 złotych.

Co jeszcze należy wliczyć w cenę opieki nad airedale terrierem?

Dodatkowo powinniśmy uwzględnić koszt wizyt lekarskich, a także inne usługi: wizyta u groomera, ubezpieczenie, psie przedszkole i rozmaite szkolenia dla psów rasy airedale terrier, cena takich usług może nawet podwoić wydatki.

Airedale terrier – podsumowanie

Airedale terrier to jest rasa, która uchodzi za “króla terrierów”. Jak już się dowiedzieliśmy – nie tylko wielkość świadczy, o jego wyjątkowym statusie. Czy Ciebie również urzekła ta rasa?

Przedstawiliśmy pochodzenie psów terierów rasy airedale oraz ich zastosowanie. Wiemy do jakich zadań były i są wykorzystywane.

Wiesz jak wygląda terrier airedale i jak należy dbać o jego szatę. Możesz sam opanować sztukę trymowania, albo zdać się na umiejętności groomera.

Wiesz jaki jest airedale terrier, charakter tego psa nie jest dla Ciebie zagadką. Czy jesteś w stanie ujarzmić jego temperament? Czy stworzycie razem zgrany duet, lub zespół sportowy? To zależy od Twojej decyzji, airedale terrier jest na to zawsze gotowy.

Jeżeli jesteś przekonany, to swojego przyszłego psa możesz znaleźć w hodowli, wiesz jak do niej dotrzeć i na co należy zwracać uwagę. Zanim zaprosisz psa do domu, przygotuj wszystko, co jest niezbędne do tego, by Twój pies był zadbany, zdrowy i szczęśliwy.

Sprawdź również rasy psów idealne dla alergików.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.