Seter angielski – przyjacielski pies myśliwski

Seter angielski to piękny pies, który z powodzeniem wykorzystywany był w polowaniach. Jego wrodzona elegancja sprawia, że ludzie przyglądają mu się z zachwytem. W aportowaniu zwierzyny nie ma sobie równych. To również bardzo dobry pies do towarzystwa, na co dzień jest pełen wigoru i wręcz zaraża pozytywną energią. Ile żyje seter angielski? Ile kosztuje ten dystyngowany czworonóg? Jak o niego dbać? Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Seter angielski – opis ogólny

Seter to prawdziwy angielski arystokrata, na temat jego pochodzenia przez lata narosło wiele mitów. Przybliżymy nieco jego historię i podsumujemy fakty.

Do jakiej organizacji kynologicznej należy angielski seter?

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała setera angielskiego za psa rasowego i w związku z tym nadała mu odpowiedni wzorzec, który określa cechy charakteru i wyglądu typowe dla tej rasy. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

 • Grupa 7 – Wyżły
 • Sekcja 2 – Wyżły brytyjskie. Seter
 • Próby pracy wymagane
 • Numer wzorca: 2

Jak można zauważyć setery angielskie zostały zaklasyfikowane do grupy wyżłów, lecz ich pochodzenie nie jest do końca jasne, co to oznacza?

Historia setera angielskiego

Seter angielski inaczej określany jest jako lawerak, za jego ojczyznę uznaje się Wielką Brytanię. Do rozpopularyzowania tej rasy przyczynił się lord Edward Laverack i to właśnie od jego nazwiska zaczęto nazywać setery angielskie lawerakami. Wokół historii ich powstania przez lata narosło wiele mitów. Teorie na ten temat są różne, jedna z nich głosi, że pochodzą od setting spaniela – psa, który zatrzymuje się na widok zbliżającej się zwierzyny i tym samym daje myśliwemu znak do strzału. Inni mówią, że seter angielski to krzyżówka pointera ze spanielem. Jedno jest pewne – kiedyś rasa ta była powszechnie znana i bardzo lubiana wśród angielskiego ziemiaństwa. Do czego głównie wykorzystywano te zwierzęta?

Użytkowość kiedyś i dziś

Seter to przede wszystkim angielski pies myśliwski, który niegdyś pełnił funkcję pomocnika w polowaniach. To bardzo dobry pies wystawiający i aportujący, specjalizujący się w ściganiu ptactwa wodnego i lądowego. Dziś to również oddany towarzysz rodzin, który potrafi wiernie służyć im przez lata.

Seter angielski – wygląd

Seter angielski to arystokrata z krwi i kości, podobnie jak inne angielskie rasy psów, odznacza się elegancją i nienaganną prezencją. Opowiemy, jak wygląda ten pies i jakie są jego najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu.

Wygląd ogólny

Seter angielski prezentuje się bardzo wytwornie, ma wyraźnie zarysowaną sylwetkę, a jego ciało jest umięśnione. Ruchy tego zwierzęcia są płynne, harmonijne, a także pełne gracji. Kiedy trzyma głowę wysoko uniesioną, prezentuje się nadzwyczaj dumnie. Kolor jego oczu jest zazwyczaj ciemnobrązowy, czworonoga charakteryzuje przede wszystkim łagodne spojrzenie. Uszy są nisko osadzone, zwisają uroczo, aż do samych policzków – sierść na ich zewnętrznej stronie jest delikatnie dłuższa oraz lekko falowana. Barwa nosa setera angielskiego uzależniona jest do jego maści – może być ciemna lub jasna. Kończyny natomiast są silne i dobrze umięśnione.

Wzrost i waga

Angielski seter jest psem średniego wzrostu, tak więc nie należy do najmniejszych. Samce w kłębie osiągają około od 65 do 68 cm, samice są trochę niższe, mają od 61 do 65 cm. Niestety oficjalny wzorzec nie podaje tolerancji wagowej. Umownie przyjmuje się, że ten angielski arystokrata powinien ważyć ok. od 20 do 25 kg.

Rodzaje i kolory sierści

Sierść angielskiego setera jest lekko falowana, jego włosy są znacznie dłuższe pod ogonem, tułowiem i przy łapach, tworzą tym samym “frędzle”, które wdzięcznie poruszają się podczas biegu psa.
Umaszczenie tego czworonoga ma kilka wariantów kolorystycznych:

 • czarno-białe (blue belton),
 • pomarańczowo-białe (orange belton),
 • cytrynowo-białe (lemon belton),
 • wątrobiano-białe (liver belton), które jest najrzadziej spotykane.

Oprócz tego występuje jeszcze seter angielski tricolor. Całe ciało czworonoga powinny ozdabiać drobne cętki, które nazywa się “belton”. Pojęcie zostało wprowadzone przez Edwarda Levrack’a, który po raz pierwszy użył go w swojej książce na temat tych psów.

Dodatkowo warto wiedzieć, że seter angielski rudy nie istnieje, może być pomylony z inną rasą – seterem irlandzkim, dla którego faktycznie rudy kolor sierści jest cechą charakterystyczną.

Seter angielski – przygotowanie do wystawy

Kluczem dobrego przygotowania setera angielskiego do wystawy jest zadbanie o jego sierść w taki sposób, by zabiegi pielęgnacyjne nie rzucały się za bardzo w oczy, dlatego nie zaleca się przycinania włosów tuż przed samym pokazem. Pies ten ma prezentować się przede wszystkim schludnie i elegancko. Jego sierść należy dokładnie rozczesać, nie powinno być na niej żadnych kołtunów. Trzeba pozbyć się martwego włosa za pomocą specjalnego trymera. Sierść znajdującą się w okolicach łap i ogona można delikatnie wyrównać degażówką (to nożyczki, których ostrze po jednej stronie przypomina ząbki grzebienia) dla psa. Dodatkowo można przyciąć wystające włosy między palcami. Cały proces można wykonać samemu lub skorzystać z usług profesjonalistów.

Seter angielski – pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja sierści setera angielskiego oczywiście nie musi być tak intensywna, jak w przypadku osobników przygotowywanych do wystawy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by utrzymać wygląd angielskiego arystokraty w nienagannym stanie.

Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami

Po powrocie ze spaceru, w sierści setera angielskiego możemy znaleźć nie tylko liście, rzepy i kawałki zaschniętego błota, ale także inne niemiłe niespodzianki w postaci kleszczy. Mogą stanowić one poważne zagrożenie dla życia naszego pupila. Aby zapobiec ich atakom, warto zakupić specjalne preparaty chroniące psa przed kleszczami. Na rynku istnieje mnóstwo produktów tego typu, jednym z nich są obroże Bayer Foresto – to najpopularniejszy artykuł tej kategorii. Oprócz kwestii zdrowotnych równie ważne jest dbanie o higienę setera angielskiego, jak robić to mądrze?

Mycie i czesanie setera angielskiego

Aby sierść setera angielskiego była lśniąca i zachowała zdrowy wygląd, trzeba dbać o jej regularne szczotkowanie, zwłaszcza w okresie linienia. Suczkom, które mają cieczkę lub są po porodzie, sierść może wypadać zdecydowanie częściej. Włosy psów należy wyczesywać włosianą lub drucianą szczotką, najlepiej raz w tygodniu. Warto zainwestować w te lepszej jakości, ponieważ, będą często używane i warto, by posłużyły dłużej. Szczenię setera angielskiego musi być przyzwyczajony od pierwszych tygodni życia do czynności szczotkowania. Malucha powinniśmy czesać zawsze zgodnie z kierunkiem układania się włosa.

Oprócz czesania, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym psa jest również kąpiel. Ciężko udzielić odpowiedzi na pytanie, jak często należy to robić. Wszystko zależy od tego, ile nasz seter angielski przebywa w domu. Oczywiste jest, że czworonóg tej rasy, który bierze udział w różnego rodzaju zawodach, więcej przebywa na dworze, niż np. pies wystawowy i w związku z tym może bardziej się brudzić. Resztki kurzu i zaschniętego błota warto usuwać systematycznie. Do tego celu przyda się szampon, można użyć na przykład takiego, który intensyfikuje barwę sierści lub regeneruje – bardzo dobrze odżywi włos psa i sprawi, że będzie lśniący. Po kąpieli trzeba dokładnie wysuszyć czworonoga, by się nie przeziębił.

Jak czyścić uszy setera angielskiego?

Angielski seter ma długie, zwisające i dość dobrze owłosione uszy, właśnie dlatego częściej może być narażony na infekcje przewodu słuchowego. Warto raz na jakiś czas dokładnie mu się przyjrzeć. Jeżeli z wnętrza ucha wydobywa się nieprzyjemny zapach i zauważymy w nim nadmiernie zalegającą wydzielinę, należy je wyczyścić. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnego płynu i wacika kosmetycznego. Jedną ręką trzeba delikatnie przytrzymać ucho, a drugą zakroplić preparat. Następnie można powoli pomasować ucho, by płyn mógł się równomiernie rozprowadzić po jego wnętrzu. Po kilku sekundach należy wytrzeć wnętrze ucha i to samo zrobić z kolejnym.

Seter angielski – charakter

Bardzo łatwo zaprzyjaźnić się z psem, jakim jest seter angielski, usposobienie tego czworonoga ma wiele pozytywnych stron. Oto, co wyróżnia naszego angielskiego arystokratę na tle innych ras.

Seter angielski w moim domu

Seter angielski to bardzo łagodne zwierzę, radośnie będzie witał nowo przybyłych gości, bez znaczenia, czy widzi ich pierwszy raz, czy też są stałymi bywalcami naszego domu. W stosunku do innych psów będzie zachowywał się bardzo koleżeńsko. Jeżeli od małego będzie przyzwyczajony do towarzystwa mniejszych zwierząt, to z całą pewnością również z nimi złapie dobry kontakt. W każdym razie nie należy bagatelizować jego socjalizacji, od najmłodszych lat warto oswajać go z różnymi psami i kotami – czworonóg ten należy do grupy wyżłów angielskich, psy te mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, tak więc na widok mniejszych zwierząt może przybierać pozycję wskazującą (to typowa postawa dla psów myśliwskich, które wskazują zwierzynę do odstrzału). A jakie ma podejście do opiekuna?

Seter angielski jest bardzo czuły i jednakowo traktuje wszystkich członków rodziny. Uwielbia dzieci, zabawy z nimi sprawiają mu ogromną radość. Mały, a także trochę większy maluch będzie się z nim dobrze bawił. Mimo wszystko należy pilnować, by zarówno pies, jak i dziecko zachowali wszelkie środki ostrożności podczas wspólnych zabaw. Już wiemy, że bardzo przywiązuje się do ludzi, a jak znosi samotność?

Seter angielski to pies wierny i oddany, w związku z tym nie lubi zostawać sam. Bardzo przeżywa dłuższą nieobecność swojego właściciela, z nudów i rozpaczy może zacząć niszczyć rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Właśnie dlatego nie powinniśmy zostawiać go na samego na zbyt długo. Możemy opuszczać setera na krótki czas, ale musimy przyzwyczajać go do tego od szczeniaka, jak to zrobić?

Ulubione formy aktywności

Seter angielski jest aktywnym zwierzęciem, na co dzień potrzebuje sporej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. Nie lubi siedzieć długo w jednym miejscu. Kiedy nie zapewnimy mu spacerów, na których będzie mógł wyładować niespożyte pokłady energii, w domu może stać się nieco niespokojny. Długie wędrówki to coś, co zdecydowanie mu się spodoba, dzięki nim po powrocie do mieszkania będzie spokojniejszy.

Seter angielski – wychowanie

Angielski seter (inaczej lawerak) zaliczany jest do ras angielskich psów, czworonogi te generalnie są radosne, a także łatwe w ułożeniu. Nie oznacza to jednak, że opiekun nie powinien mieć wiedzy odnośnie ich wychowania. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.

Osobista przestrzeń dla pupila

Seter angielski, jak każde zwierzę potrzebuje własnego kąta, dlatego warto zorganizować mu przestrzeń, w której czułby się bezpiecznie. Lubi towarzystwo ludzi, jego posłanie powinno być usytuowane tam, gdzie najczęściej przebywamy. Raczej nie poleca się umiejscowienia legowiska blisko jasnej ściany lub na dywanie, ponieważ może się szybko ubrudzić. Aby zapewnić psu komfort, miejsce do odpoczynku musi być dostosowane do jego rozmiarów. To ważny aspekt życia psa, oprócz tego istotne jest także otoczenie, w którym żyje, jakie powinno być?

Gdzie powinien mieszkać seter angielski?

Lawerak musi przebywać w środowisku, gdzie będzie miał stały dostęp do otwartej przestrzeni, na której będzie mógł się wybiegać. Nie będzie czuł się dobrze w zatłoczonym mieście. Zdecydowanie woli mieszkania położone w spokojnej okolicy, np. w pobliżu parku lub polany. Jednak największą satysfakcję sprawi mu życie w domu z ogrodem. Mimo to musimy pamiętać, by wyprowadzać go na regularne spacery, to jednak nie wszystko.

Wspólne spędzanie czasu

Bliską więź z seterem angielskim najlepiej budować poprzez okazywanie mu zainteresowania. Sposobów na wspólne spędzanie czasu jest mnóstwo, można zorganizować mu zabawy polegające na rozwijaniu zmysłu węchu, w tym celu można zakupić specjalne maty węchowe i schować w nich smakołyki, które pies będzie musiał znaleźć. Jogging razem z czworonogiem to również dobra forma rozrywki, wyżły angielskie, takie jak seter z całą pewnością chętnie będą brały udział w tego typu aktywności. Można też stworzyć zwierzakowi tor przeszkód i pokonywać go wspólnie. Jednak pies nie zawsze będzie przy nas, może wtedy być nerwowy, jak sobie z tym poradzić?

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów znajdujących się w domu?

Powiedzieliśmy wcześniej, że seter angielski nie lubi zostawać sam, zaczyna wtedy wyładowywać swoją frustrację na różnych przedmiotach, jego ofiarą mogą paść meble, buty, poduszki i inne rzeczy znajdujące się w zasięgu jego wzroku. Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie do domu? Najlepiej zająć psa na czas naszej nieobecności. Warto zakupić mu różne zabawki, np. liny lub gryzaki.

Seter angielski – szkolenie

Seter to krzyżówka psów pracujących, łatwo poddaje się szkoleniu. Mimo to wiadomo, że każdy szczeniak w niewłaściwych rękach, może stać się niesforny. Podpowiadamy, co zrobić, by dobrze wyszkolić tego czworonoga. 

Nauka posłuszeństwa

Posłuszeństwo to fundament szkolenia, buduje się je w oparciu o wzajemny szacunek i zaufanie. Przede wszystkim ważne jest nasze nastawienie, nie warto zabierać się do treningów, jeżeli mamy naprawdę zły dzień, nadmiar negatywnych emocji możemy wyładować na naszym psie, co źle się odbija na efektywności szkolenia. Zwierzak podczas ćwiczeń nie może być zbyt głodny, najedzony, ani zmęczony. Na początek powinniśmy zacząć od podstawowych komend i stopniowo przechodzić do tych bardziej zaawansowanych. Musimy zdecydować się, na jakie słowa ma reagować pies i konsekwentnie je powtarzać. Tutaj istotna jest cierpliwość, nie warto zrażać się po kilku pierwszych nieudanych próbach, wiadomo, że początki dla każdego bywają ciężkie. Dla psa to, co nowe z początku może wydawać się niezrozumiałe, dlatego trzeba zachęcać go do współpracy – najlepiej poprzez system nagród, co to oznacza?

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Skuteczną i popularną formą nagradzania pupila za wykonane polecenie są smaczki treningowe. Na początku należy podawać małe przysmaki nawet za najprostszą komendę, z czasem, kiedy pies będzie umiał więcej, stopniowo można zmniejszać ich ilość. Musimy pamiętać, że smakołyki mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego i trzeba uwzględnić to w codziennym jadłospisie naszego pupila. Oprócz smaczków można nagrodzić go zabawą ulubioną zabawką, wspólnymi pieszczotami, albo aktywnością, którą lubi najbardziej, jakie będą dla niego odpowiednie?

Polecane formy aktywności

Seter to jeden z wyżłów angielskich, zwierzęta te bardzo dobrze sprawdzą się w psich sportach przeznaczonych dla psów myśliwskich. Do jednego z nich należy dog diving – ta dyscyplina sportowa polega na tym, że pies wskakuje do wody. Dzieli się na trzy konkurencje, w Polsce można brać udział tylko w jednej – nazywa się Big Air – tu istotna jest długość skoku. Opiekun wrzuca do basenu zabawkę, a pies na sygnał ma za zadanie ją wyłowić. Jakie akcesoria będą do tego potrzebne?

Akcesoria dla psa

Uczestnictwo w zawodach wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim zapiszemy na nie setera angielskiego, warto wcześniej poćwiczyć. Do dog divingu z całą pewnością trzeba potrenować aportowanie w wodzie, do tego celu przydadzą się gumowe zabawki, które bez obaw można zamoczyć. Piłki oraz ringi świetnie spełnią się w tej roli, musimy pamiętać, że pies musi mieć możliwość wygodnego złapania aportera.

Seter angielski – hodowla

Wiele osób pragnie mieć w swoim domu psa, jakim jest seter angielski, usposobienie tego czworonoga jest wyjątkowe. Nic dziwnego – to inteligentne, radosne zwierzę, lubiące aktywność. Niestety w Polsce nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy. Opowiadamy o tym, jak wybrać tę najlepszą. 

Metryka i rodowód

Metryka i rodowód to bardzo ważne dokumenty, definiujące przynależność psa do danej rasy. Jednak nie są one tym samym. Jakie są podstawowe różnice? Otóż rodowód wyrabia osoba, która chce założyć własną hodowlę lub wystawiać psa w pokazach. Dokument ten daje gwarancję nabycia rasowego czworonoga cztery pokolenia wstecz, zawiera dane na temat wcześniejszych pokoleń. Metryka natomiast stanowi psi odpowiednik ludzkiego aktu urodzenia. Zawarta jest w niej, m.in. data urodzenia zwierzęcia, numer tatuażu i informacje o rodzicach. Metryka to podstawowa rzecz, jeśli chcemy mieć pewność, że pies nie pochodzi z pseudohodowli, co jeszcze może zaoferować dobry hodowca? 

Porady na temat rasy

Przeanalizowaliśmy wszystkie plusy, a także minusy i jeśli zdecydowaliście, że seter angielski to wymarzony pies dla nas, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej hodowli. Osoba zajmująca się tymi czworonogami na pewno będzie chciała wiedzieć, jakie są nasze upodobania względem tej konkretnej rasy. Ważne będzie to, jaki tryb życia prowadzimy, czy lubimy aktywnie spędzać czas, czy raczej wolimy leniuchować. Hodowca może zapytać o doświadczenie, jakie mamy w zakresie opieki nad psami myśliwskimi, a także o to, gdzie mieszkamy (czy na wsi, czy w mieście). Wszystkie te informacje pomogą mu stwierdzić, czy nadajemy się na opiekunów tego zwierzęcia. Osoba odpowiedzialna za szczenięta uświadomi nas o wadach i zaletach setera angielskiego oraz udzieli odpowiedzi na nurtujące nas pytania.     

Pomoc w wyborze szczenięcia

Jeżeli według hodowcy będziemy spełniać wszystkie kryteria, na pewno pomoże wybrać nam psa według naszych preferencji – może zamarzy nam się seter angielski tricolor lub pies tej rasy konkretnej płci, wszystko zależy od tego, co wolimy. Najważniejsze jest to, żebyśmy świadomie podejmowali decyzję o nabyciu szczeniaka i odpowiedzialnie podchodzili do roli opiekuna.  

Wyprawka z hodowli

Psy, które wychodzą z hodowli, zazwyczaj dostają wyprawkę, która pomoże zaadoptować im się w nowym otoczeniu. W jej skład może wchodzić karma, którą maluch spożywał do tej pory, dwie miski na jedzenie i picie, ulubiona zabawka, niektórzy hodowcy dorzucają też smycz z obrożą oraz szmatkę z zapachem matki szczeniaka.   

Seter angielski – zdrowie

Seter to angielski pies myśliwski, ta rasa zaliczana jest do wytrzymałych i odpornych na choroby. Chętnie opowiemy trochę więcej na temat zdrowia tych szlachetnych czworonogów. 

Słabe i mocne strony zdrowia

Seter angielski przystosowany jest do pracy w różnych warunkach. Jest odporny na zimno, jednak w lecie warto zapewnić mu miejsce w cieniu do odpoczynku. Ponadto to bardzo aktywny czworonóg, dlatego nie ma skłonności do nadmiernego przybierania na wadze. Zwierzę to może żyć mniej więcej od 12 do 14 lat. Nie oznacza to, że nigdy nie zachoruje. Na jakie choroby może zapaść ten pies?

Choroby typowe dla rasy

 • wrodzona głuchota – u szczeniaków pierwsze objawy mogą pojawić się mniej więcej dwa miesiące po urodzeniu. Maluch nie reaguje wtedy na głośne dźwięki dobiegające z otoczenia i na ton naszego głosu. Niestety jest to choroba nieuleczalna, głuchota wrodzona występuje niekiedy u czworonoga, jakim jest seter angielski, hodowla tych zwierząt musi być sprawdzona. Odpowiedzialny hodowca dba o to, by psy miały komplet badań.
 • nowotwór – zazwyczaj przybiera postać guza, można go zauważyć dopiero wtedy, kiedy jest już naprawdę duży. Leczenie nowotworów skóry zależy przede wszystkim od przebiegu choroby i tego, w jakim miejscu jest on umiejscowiony. Konieczna może okazać się chemioterapia lub usunięcie guza. Diagnozą i leczeniem zajmują się specjaliści. W trakcie leczenia trzeba przede wszystkim zapewnić zwierzęciu spokój i możliwość komfortowego odpoczynku.
 • atopowe zapalenie skóry – wywołuje zazwyczaj kontakt z danym alergenem, wtedy skóra bardzo swędzi psa, staje się sucha i podrażniona zwłaszcza w pachwinach, za uszami i między palami. Pies wtedy za wszelką cenę będzie próbował się podrapać. Chorobę tę najprościej można zdiagnozować poprzez wykonanie badań z krwi. To lekarz weterynarii decyduje o tym, jaką formę leczenia zastosować.

Seter angielski – żywienie

Seter angielski to bardzo aktywny pies, jego energię najlepiej uzupełniać pełnowartościowymi posiłkami. Odpowiemy na pytanie, jak mądrze żywić czworonoga tej rasy.

Psu przede wszystkim należy podawać jedzenie, które dostarczy jego organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jak to osiągnąć? Do wyboru są dwie metody:

 • Możemy karmić zwierzaka gotowymi karmami komercyjnymi (https://zooart.com.pl/pol_n_Psy_Karma-dla-psow_Karma-bytowa-dla-psow-1342.html) – mokrymi i suchymi. To najprostszy sposób, można śmiało dawać ją swojemu czworonogowi bez obaw o to, że dostarczymy mu za mało “dobrych kalorii”. Trzeba jednak patrzeć na składy, ponieważ nie wszystkie karmy są dobre jakościowo. Należy unikać konserwantów i innych sztucznych ulepszaczy smaku.
 • Kolejną propozycją jest dieta BARF, wtedy podaje się zwierzęciu najrozmaitsze rodzaje surowego mięsa. Tę metodę żywienia zawsze trzeba skonsultować z psim dietetykiem lub samemu mieć wiedzę w tym zakresie. Dodatkowa suplementacja w tym przypadku jest jak najbardziej wskazana. Jednak, jak wiadomo, każdy psiak na różnych etapach życia będzie potrzebował w jedzeniu czegoś innego, co to oznacza?

Wymogi żywieniowe na różnych etapach życia

Wymogi żywieniowe innych psów nie różnią się specjalnie od potrzeb rasy, jaką jest seter angielski, szczeniaki po ukończeniu miesiąca mogą przyjmować pokarmy stałe. Karmy z dodatkiem mięsa wołowego z całą pewnością przypadną do gustu maluchowi. Wołowina zawiera cynk, który wzmacnia organizm, a także poprawia kondycję sierści. Szczeniakom można podawać gotową karmę, która przeznaczona jest specjalnie dla nich, dostarczy mu wszystkiego, co niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Dla psów dorosłych dobrą opcją będzie karma z drobiem, ponieważ zawiera dużą ilość białka. Nie powinniśmy zapominać, że wielkość psa też ma znaczenie, jak karmić psy dużych i średnich ras?

Żywienie większych ras

Seter angielski to stosunkowo duży pies, zatem jego żywienie będzie różniło się trochę od karmienia ras małych. Urodzone psy myśliwskie są aktywne i potrzebują białka zwierzęcego i tłuszczu. Większe czworonogi rosną długo, a ich rozmiary mogą być przyczyną tworzenia się różnych schorzeń, takich, jak dysplazja stawów biodrowych, dlatego warto chronić ich chrząstkę, podając odpowiednie suplementy bogate w kwasy omega-3 i omega-6, a także glikozaminoglikany.

Seter angielski – cena i koszty utrzymania

Psy rasowe nigdy nie kosztują mało, zalicza się do nich również seter angielski, hodowla, która jest dobra, liczy sobie za malucha od 3000 do 5000 tysięcy złotych. Cena jest zależna od kilku czynników, istotne są przede wszystkim geny i osiągnięcia rodziców szczeniaka oraz renoma hodowli. To wierzchołek góry lodowej wydatków związanych z posiadaniem psa, podsumujmy krótko inne koszty.

Koszty w ujęciu miesięcznym

Suma, jaką miesięcznie będziemy musieli przeznaczyć na setera angielskiego, wynosi ok. od 200 do 250 zł. W jej skład wchodzą te produkty, które stale wymieniamy, a zalicza się do nich oczywiście karma, worki na nieczystości i suplementy. To wydatki stałe, jednak na tym się nie kończy, ile jeszcze będziemy musieli wydać?

Koszty w ujęciu kilkuletnim

Oprócz kosztów stałych powinniśmy pomyśleć jeszcze o dłuższych inwestycjach, takich jak, np. wizyty u weterynarza, biorąc pod uwagę wszystkie szczepienia i wizyty kontrolne, rocznie na setera angielskiego wydamy ok. 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć produkty, które co jakiś czas się zużywają i trzeba wymieniać je na nowe, a są to: szczotki, grzebienie, szampony, odżywki, legowiska, smycze, obroże, zabawki. Na te wszystkie artykuły musimy przeznaczyć mniej więcej od 500 do 600 zł.

Podsumowanie

Seter angielski (inaczej lewerak) należy do angielskich ras psów. Opowiedzieliśmy trochę na temat tego czworonoga. Przedstawiliśmy blaski i cienie związane z jego wychowaniem. Omówiliśmy także najważniejsze cechy charakteru. Pogodny aktywny psiak – taki właśnie jest seter angielski, jego usposobienie jest bardzo łagodne. Właśnie dlatego coraz częściej jest wybierany na psa rodzinnego, w Polsce wciąż jest mało znany. Niektóre rasy są ciężko dostępne w naszym kraju, jedną z nich jest seter angielski, hodowla zajmująca się rozmnażaniem tych psów musi być sprawdzona. Powiedzieliśmy, co zrobić, by stwierdzić, czy hodowla, którą odwiedzamy jest godna uwagi. Przybliżyliśmy także koszty związane z posiadaniem tego zwierzęcia.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.