Szczeniak nie chce jeść. Najczęstsze przyczyny i pierwsza pomoc

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem uroczego szczeniaka, to jest to artykuł właśnie dla Ciebie! Pamiętaj, że jesteś teraz odpowiedzialny za małe stworzenie, które wymaga na pewno więcej uwagi i troski niż dorosły pies. Musisz być bacznym obserwatorem, pilnować, czy Twój szczeniak je, czy ma ochotę na zabawę, czy wypróżnia się regularnie, czy konsystencja kału jest prawidłowa. A co, jeżeli nagle szczeniak nie chce jeść w nowym domu? Jakie mogą być przyczyny braku apetytu? Czy od razu trzeba udać się z nim do lekarza weterynarii?

Zdrowy i szczęśliwy szczeniak powinien tak naprawdę „rzucać się na jedzenie”. Małe organizmy potrzebują bardzo dużo kalorii, które zużywają potem na zabawę i oczywiście na wzrost. Szczenięta powinny jeść tak naprawdę co kilka godzin. Im starszy szczeniak, tym możemy wydłużać okresy między posiłkami. Najbardziej polecane karmy dla szczeniąt to te już gotowe, zbilansowane. Na początku mokre, potem można wprowadzić karmę suchą. A co, jeżeli nasz szczeniak nie je i odmawia dosłownie wszystkiego? Jakie mogą być przyczyny utraty apetytu?

Brak apetytu u szczeniaka – jakie mogą być przyczyny?

1. Zmiana środowiska

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego szczeniak nie chce jeść, może to być spowodowane zmianą miejsca. Jeśli szczeniak do tej pory był w innym środowisku i nagle został zabrany do nowego domu, na pewno przeżywa duży stres. Jeśli mamy taką możliwość i bierzemy szczeniaka, który wychowuje się matką, to zadbajmy o to, aby nie odłączać go od matki przed 8 tygodniem życia. Jest to bardzo ważne dla jego rozwoju psychicznego i fizycznego.

Często brak apetytu u szczeniaka wiąże się ze strachem, z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jeśli mamy nowego członka rodziny w domu, zadbajmy o to, aby miał trochę spokoju. Wiadomo, jest do duże wydarzenie w życiu całej rodziny, ale po chwili przywitania, zabawy, dajmy mu chwilę na odpoczynek i sen w spokojnym miejscu. Nie zapraszajmy pierwszego dnia wszystkich krewnych i znajomych na pokazanie nowego pupila.  

2. Zdominowanie przez inne zwierzę

Czasem zdarza się, że szczeniak wprowadzany jest do domu, w którym mieszkają już inne zwierzęta. Inne psy lub koty, mogą nie być zadowolone z obecności nowego członka w stadzie. Starszy pies może nie dopuszczać swojego nowego towarzysza do miski z jedzeniem. Przyglądajmy się uważnie relacjom między zwierzętami i reagujmy w odpowiedni sposób.  

dlaczego szczeniak nie chce jeść?

3. Zmiana karmy  

Często szczeniak nie je z powodu zmiany karmy. Warto dowiedzieć się od poprzedniego właściciela co nasz pies wcześniej jadał. Może był przyzwyczajony tylko do jednego typu mokrej karmy? Może jeszcze nie potrafi poradzić sobie z karmą suchą, którą właśnie mu zaserwowaliśmy? Jeśli szczeniak dostaje tę samą karmę, którą jadł wcześniej i odmawia jej spożywania, musimy znaleźć inną przyczynę braku apetytu. Jeśli nie wiemy, czym szczeniak był wcześniej karmiony, zaproponujmy mu kilka różnych mokrych karm. Możemy także spróbować zalać suchą karmę letnią wodą lub delikatnie podgrzać karmę z puszki.

Jeśli chcemy przestawić szczeniaka na nowy typ karmy, pamiętajmy, żeby zawsze robić to stopniowo. Nie zmieniajmy od razu jedzenia, tylko na początku mieszajmy starą karmę z tą nową, zwiększając co jakiś czas proporcje na korzyść karmy nowej.

4. Zarobaczenie

Kolejną przyczyną, dlaczego szczeniak nie chce jeść, może być zarobaczenie. Prawie każdy szczeniak posiada „bogate życie wewnętrzne” w postaci różnego rodzaju pasożytów. Może się nimi zarazić, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Pasożyty mogą być także przekazane szczeniakowi przez matkę podczas karmienia. Zarobaczone szczeniaki mogą być osłabione, wychudzone, mogą mieć anemię, ale pamiętajmy, że czasami w ogóle nie widać objawów zarobaczenia.

Z reguły od razu zakłada się, że szczeniak jest zarobaczony, dlatego też powstały specjalne schematy odrobaczeni psów i kotów. Szczeniaki z niewiadomego źródła tak naprawdę powinny być odrobaczane już od 3 tygodnia życia co dwa tygodnie. 8-tygodniowy szczeniak powinien być odrobaczony dwukrotnie w odstępie 2 tygodni, potem, do 6 miesiąca życia powtarzamy odrobaczenie co miesiąc, potem co 4 miesiące.

5. Odrobaczenie

Pamiętajmy, że bardzo zarobaczone psy po podaniu tabletki mogą poczuć się gorzej. Substancja czynna zawarta w tabletce na odrobaczanie zabija dorosłe postacie pasożytów, które zaczynają wydzielać wiele toksycznych substancji i delikatnie podtruwają naszego psa. Czasami do tego stopnia, że trzeba pomóc naszemu szczeniakowi w postaci dodatkowych leków, czy nawet kroplówki. Regularne odrobaczanie jest jednak bardzo istotne. Pies musi być odpowiednio odrobaczony, szczególnie przed szczepieniami. Jest to niezbędne do tego, aby szczepionka odpowiednio zadziałała i zabezpieczała naszego pupila przed groźnymi, zakaźnymi chorobami.

powody dla których szczeniak nie jada

7. Wymiana zębów

Być może szczeniak nie chce jeść ze względu na ząbkowanie. Wymiana zębów to też pewnego rodzaju stan zapalny, który może wiązać się także z gorączką. Szczeniaki, którym rosną nowe, stałe zęby mogą odczuwać ból, dyskomfort, mogą być bardziej rozdrażnione, mogą intensywniej gryźć swoje zabawki, czy też inne przedmioty. Zaglądaj regularnie do jamy ustnej swojego psa, zapewnij mu też odpowiednie zabawki, przeznaczone dla szczeniąt. Na pewno sprawią dużą ulgą swędzącym dziąsłom.  

8. Niedobory mineralno-witaminowe

One także mogą być przyczyną utraty apetytu. Nieprawidłowe i niedoborowe żywienie przez poprzedniego właściciela, brak zbilansowanych posiłków, zarobaczenie, a także duża inwazja pasożytów zewnętrznych mogą powodować duże niedobory ważnych witamin, minerałów i innych substancji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

9. Infekcje

Kolejną przyczyną braku apetytu mogą być różnego rodzaju infekcje – np. bakteryjne, wirusowe, grzybicze.  Musisz uważnie obserwować swojego psa i w razie potrzeby szybko reagować. Niektóre infekcje są mało groźne, ale są także wirusy, które są dla szczeniaka śmiertelnie niebezpieczne.

Podczas stanów zapalnych, choroby, gorączki często spada także apetyt.

10. Ból

Każdy ból czy dyskomfort u Twojego szczeniaka, także może spowodować utratę apetytu. Zwróć uwagę, czy Twój pies nie kuleje, nie ma rany, zmian skórnych świadczących o obecności pasożytów, czy normalnie chodzi i wstaje, czy nie ma wzdętego i twardego brzucha.

co zrobić żeby mój szczeniak jadł?

11. Ciało obce

Szczeniaki potrafią zjadać przeróżne rzeczy, znajdujące się w naszym domu. Mogą to być sznurówki, plastikowe butelki, buty. Rozgryzając takie przedmioty, często szczeniak połyka ich mniejsze lub większe fragmenty. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nie wszystkie są w stanie przejść przez cały układ pokarmowy. Niektóre zatrzymają się w jelicie czy żołądku i aby pozbyć się takiego ciała obcego konieczna będzie operacja. Musisz zwrócić także uwagę na zabawki, które kupujesz swojemu szczeniakowi – np. na rozmiar piłeczek. Powinny być na tyle duże, żeby szczeniak nie miał możliwości jej połknięcia. Pamiętaj, żeby stworzyć dla swojego szczeniaka bezpieczne środowisko.

12. Wady wrodzone.

To wady, które uniemożliwiają prawidłowe pobieranie pokarmu. Zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej problemy zaczynają się bardzo wcześnie. Mogą to być wady w budowie przełyku czy wady zgryzu.  

Co robić, kiedy nasz szczeniak nie chce jeść?

Brak apetytu u szczeniaka powinien być traktowany bardzo poważnie. Małe organizmy bez jedzenia i picia, mogą bardzo szybko się odwodnić. W przypadku dorosłego psa można spokojnie poczekać dzień lub dwa, o ile pies przyjmuje wodę. Jednak w przypadku szczeniaka przy jakimkolwiek spadku czy braku apetytu polecałabym od razu wizytę u lekarza weterynarii. Nie szukajmy porad i diagnoz w Internecie, bo możemy narazić naszego pupila na bardzo duże niebezpieczeństwo.

Jeśli zauważysz brak apetytu u swojego szczeniaka, dodatkowo biegunkę lub wymioty, od razu udaj się z nim do lekarza weterynarii. Na szczeniaki czyha wiele niebezpiecznych chorób. Jedną z nich jest parwowiroza. Jest to wirusowa choroba, która szerzy się najczęściej wśród nieszczepionych szczeniąt. Objawia się gorączką, brakiem apetytu, apatią, wymiotami i silną biegunką. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy u swojego psa, od razu udaj się z nim do gabinetu. Szybkie i prawidłowe kroki podjęte przez lekarza weterynarii mogą uratować życie Twojego nowego przyjaciela.  

Jak widzimy, utrata apetytu jest bardzo niespecyficznym objawem i może być spowodowana bardzo wieloma czynnikami. Niektóre z nich są błahe, inne dużo bardziej poważne. Lista tych czynników jest na pewno o wiele dłuższa. Szybka i prawidłowa diagnoza i odpowiednie postępowanie są kluczowe dla zdrowia i życia Twojego szczeniaka. Bądź uważnym obserwatorem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, od razu udaj się ze swoim nowym przyjacielem do lekarza weterynarii.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.