Odpowiednie żywienie psa jest bardzo ważne – prawidłowa dieta ma ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Wiedza na temat psiej diety bardzo się rozwinęła – tak samo jak rynek karm komercyjnych. Poza karmami gotowymi możesz też pokusić się o samodzielne komponowanie psu posiłków. Jakie jest domowe jedzenie dla psa? Przepisy są tutaj bardzo różnorodne. Dużo zależy od potrzeb Twojego psa, a także tego, czy decydujesz się oprzeć psi jadłospis o zasady diety BARF, czy po prostu chcesz przygotowywać psu inne domowe posiłki.
Jakie są zalety samodzielnego przygotowywania psu posiłków?
Każdy lubi dobrze zjeść. Twój czworonóg nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Jedzenie dla psa – domowe i smaczne, może przynieść mu mnóstwo korzyści, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, co ląduje w misce Twojego psa. Decydujesz o tym, jakie składniki tam wylądują i skąd będą pochodzić, a także, jakiej będą jakości.
Zawsze możesz podawać psu świeże posiłki, choć wcale nie musisz gotować ich codziennie – z powodzeniem możesz ugotować posiłek wystarczający na kilka dni i poporcjować go, a kolejne porcje schować po prostu w lodówce lub zamrażarce.
Przygotowane przez Ciebie posiłki będą zdrowe i świeże, jeśli tylko nauczysz się je odpowiednio tworzyć, co zajmuje trochę czasu i wymaga wiedzy, ale jest zadaniem bardzo satysfakcjonującym. Domowe jedzenie dla psa, jeśli będzie właściwie przyrządzone, może dostarczyć mu właściwie zbilansowanych składników odżywczych.
Czego nie może zabraknąć w psiej diecie?
Pamiętaj, że gotowanie dla psa nie jest tym samym, co podawanie mu resztek ze stołu. Ty masz swoje jedzenie, on też musi mieć swoje. Lista rzeczy, które są nieszkodliwe dla ludzi, ale bardzo szkodliwe dla psów jest bardzo długa.
Każdy pies ma swoje potrzeby żywieniowe, które muszą zostać zaspokojone. Bardzo ważne dla nich jest białko – to pochodzenia zwierzęcego jest pełnowartościowe, w przypadku białka pochodzenia roślinnego należy umiejętnie łączyć ze sobą aminokwasy, by osiągnąć najlepszy efekt. Domowa karma dla psa powinna w takim razie zawierać mięso – zarówno to mięśniowe, jak i podroby, które też są cennym źródłem białka, a przy tym wielu ważnych witamin.
Oleje i tłuszcze też mają duże znaczenie w żywieniu psa, w końcu to właśnie w nich rozpuszcza się część witamin. Lepiej jest nie podawać im jednak tłuszczów pochodzenia roślinnego, o wiele lepiej sprawdzą się oleje rybne, które przyniosą psu o wiele więcej korzyści, bo są lepiej przyswajalne.
Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć w jadłospisie Twojego psa, są zioła, warzywa i owoce. Psy, w odróżnieniu od kotów, nie są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego ich jadłospis powinien być wzbogacony też o inne składniki. Ich również nie powinno zabraknąć w ich jedzeniu. Pamiętaj, że nie wszystkie są dla psa dobre, dlatego zawsze sprawdź, czy dany produkt jest dla Twojego czworonoga nieszkodliwy.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia: źródło węglowodanów. Możesz z niego zrezygnować, jeśli chcesz żywić psa dietą BARF, choć bywa on używany w karmach domowych. Źródłem węglowodanów może być na przykład ryż – jest do tego najlepszy. Często stosowane przez producentów karm są też bataty, groch, ciecierzyca, karczochy. Uważaj z kaszą – choć ma wiele cennych składników, część psów ma po niej wzdęcia.
Jak ustalić wielkość podawanych porcji?
To bardzo trudne zadanie. Jeśli nie masz pewności, zgłoś się do lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego, którzy pomogą Ci ustalić zapotrzebowanie Twojego psa na składniki odżywcze. Dużo zależy od jego trybu życia i poziomu aktywności. Sporo zależy też od jego wagi czy rozmiaru. Nie bez znaczenia pozostaje też szczególny stan psa – inne normy żywieniowe są na przykład w przypadku suczek karmiących lub ciężarnych.
Domowe jedzenie dla psa – przepisy godne uwagi
Jak zrobić karmę dla psa? Wbrew pozorom to wcale nie musi być trudne, musisz tylko przyswoić kilka zasad, które w tym przypadku obowiązują, a także poznać potrzeby swojego psa. Zajmuje to trochę czasu, ale może przynieść bardzo dobre efekty. Właściwie każdy może się nauczyć przygotowywać domowe jedzenie dla psa. Przepisy, które znajdziesz poniżej, nie należą do najtrudniejszych, dlatego z pewnością sobie z nimi poradzisz.
Drób z selerem
Do wykonania tego przepisu będziesz potrzebować mięsa drobiowego, a także serc, jajka, selera, płatków owsianych, chudego, białego sera i oleju – może być z łososia. Mięso i podroby ugotuj, a następnie zmiel. Ugotuj też jajko, a płatki owsiane zalej gorącą wodą, która została ci z gotowania mięsa.
Seler możesz też ugotować lub podawać surowy – w obu przypadkach pokrój go lub zetrzyj na bardzo drobno. Wszystkie składniki połącz, dodaj łyżeczkę oleju.
Przysmak mięsno-serowy
Do wykonania tego przepisu będziesz potrzebować wołowiny, kurzych wątróbek, jajka, marchewki, ryżu białego i chudego sera twarogowego, a także oleju zwierzęcego lub tranu.
Mięso ugotuj (lub sparz) i pokrój, wątróbkę bardzo drobno posiekaj. Ryż ugotuj w wodzie, która pozostała Ci po mięsie. Umyj i ugotuj też marchewkę, a także jajko. Połącz ze sobą wszystkie te składniki i wymieszaj, polej łyżeczką oleju lub dodaj tranu.
Ten posiłek podawaj maksymalnie dwa razy w tygodniu ze względu na obecność wątróbki.
Domowa karma dla psa – podsumowanie
Każdy kochający i odpowiedzialny opiekun psa, chce dla niego jak najlepiej. Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne, bo to ono pozwala zadbać o prawidłową profilaktykę zdrowotną czworonoga. Możesz kupować gotowe karmy komercyjne lub pokusić się o tworzenie karm samodzielnie. Jak zrobić suchą karmę dla psa? W warunkach domowych nie jest to możliwe, bo wymaga specjalnych maszyn i bardzo wysokiej temperatury, ale możesz podawać mu zdrowe i zbilansowane posiłki domowe.
Pamiętaj, że domowe jedzenie dla psa to nie są resztki z Twojego stołu – taki posiłek musi być stworzony w oparciu o wszystkie żywieniowe potrzeby Twojego czworonoga, bo ma mu dostarczyć wszystkich niezbędnych do życia witamin i innych składników odżywczych. Jeśli chcesz spróbować gotować samodzielnie, a nie wiesz, o co powinieneś zadbać – zgłoś się po poradę do lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego. W ten sposób uda Ci się zdobyć wiedzę konieczną do właściwego tworzenia posiłków dla psa.
Prawidłowo podany przepis zawierać powinien wagowe lub procentowe ilości produktów. Np. najlepiej podać wagowo składniki pokarmu na 1 kg.
Właśnie tak gotowałam moim psom. Ale od paru miesięcy zaczęłam kupować gotowe ponieważ jest wygodniejsze. Ale nie na długo York zachorował na zapalenie skóry wrzody i to. Kundelek też uczulenie. Wróciłam do gotowania. Wszystko minęło. York 13lat kundelek 6. Już tej głupoty nie zrobię.
Takie bla bla na okrągło
Jeżeli nasze propozycje przepisów nie wydają się być atrakcyjne, to zachęcamy do podzielenia się swoimi. 🙂