Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa?

Wegetarianizm to dla wielu ludzi dużo więcej niż dieta – to styl życia, który zdobywa coraz większe grono zwolenników. Dieta ta uważana jest za zdrową i odpowiednią dla osób, którym leży na sercu los zwierząt hodowlanych i warunki ich życia. A jak to jest z psami? Czy pies wegetarianin to dobry pomysł? Czy pies w ogóle może przestać jeść mięso, czy może odbije się to negatywnie na jego zdrowiu?

Pies – czy na pewno mięsożerca?

Psy postrzegane są bardzo powszechnie jako mięsożercy, choć nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Tysiące lat ewolucji u boku człowieka sprawiły, że psy przystosowały się do jedzenia innych rzeczy niż mięso, co czyni z nich względnych mięsożerców.

Jednym z etapów udomowienia dzikich przodków psa, w dużym uproszczeniu, było przecież dzielenie się z nimi zasobami zdobytymi przez ludzi. To była obustronna umowa – ludzie gwarantowali tym zwierzętom dostęp do tego, co sami jedzą, a w zamian otrzymywali ochronę przed drapieżnikami i czyhającym niebezpieczeństwem.  

Nie zawsze dostawały mięso czy kości, często były to też dania pozbawione mięsa, więc psy nauczyły się je trawić i dostosowały swój tryb życia do trybu życia ludzi. Mają też uwarunkowania anatomiczne i fizjologiczne, które im to umożliwiają – stosunkowo dużo zębów trzonowych, długość jelita cienkiego i wielkość jelita grubego, możliwość dostosowania metabolizmu do rosnącej ilości węglowodanów, a także możliwość wyczucia smaku słodkiego.

Pies wegetarianin – czy to możliwe?

Czy skoro Twój czworonóg z natury jest względnym mięsożercą to, czy pies wegetarianin ma szansę zachować zdrowie? To temat trudny i kontrowersyjny. Odżywianie psa w ten sposób zawsze, bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Próby przeniesienia diety wegetariańskiej do miski psa bez odpowiedniej wiedzy i kontaktu ze specjalistą w kwestii zdrowia i żywienia psa, mogą się bardzo źle skończyć.

Pies dostosował się do sposobu żywienia człowieka, jednak nie oznacza to wcale, że możesz przenieść swoją dietę wegetariańską do psiej miski i liczyć, że pies zachowa zdrowie. Wiele rodzajów pokarmu, w tym warzyw i owoców, które dla Ciebie są zupełnie nieszkodliwe, mogą bardzo poważnie zaszkodzić Twojemu psu.

Pies ma też zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a brak mięsa w diecie należy mu odpowiednio zrekompensować i stworzyć zbilansowaną dietę, opartą o stosowne produkty roślinne. Psu na diecie wegetariańskiej nadal potrzebne są witaminy, białko i inne składniki, które pomogą mu zachować zdrowie i energię.

W przejściu na dietę wegetariańską największym zmartwieniem jest zaspokojenie zapotrzebowania na białko – głównie chodzi tu o wszystkie niezbędne aminokwasy – wzorcem jest całe białko jaja kurzego – w nim jest najlepsza ilość i proporcja aminokwasów. Jest możliwość takiego zbilansowania odpowiednich pokarmów roślinnych, żeby wszystkie aminokwasy były dostarczone psu w odpowiednich ilościach, jednak wiąże się to z odpowiednim łączeniem składników roślinnych w odpowiednich proporcjach.

Czym zastąpić mięso w psiej diecie?

Pies wegetarianin bardzo potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety, która oparta jest o wszystkie niezbędne mu do życia składniki. Co pomoże wynagrodzić zwierzakowi brak mięsa w diecie?

Możesz chcieć samodzielnie chcieć przygotowywać posiłki, trzeba tylko podawać właściwe składniki we właściwych proporcjach, tak żeby ilość aminokwasów w posiłku była odpowiednia. Dobra będzie też wegetariańska karma dla psów wysokiej jakości – tworzona jest przez specjalistów od spraw żywienia i zawiera niezbędne dla psa witaminy i inne składniki odżywcze. Nadal jednak możesz pokusić się o samodzielne komponowanie posiłków lub tworzenie wegetariańskich przekąsek dla psa.

Dobrym pomysłem będzie wynagrodzenie psu braku mięsa na przykład poprzez puree z dyni – psy zazwyczaj lubią dynię, jest ona też cennym źródłem witamin. Sporo tych zwierząt przepada też za marchewką, która jest równie wartościowym warzywem.

O innych warzywach dobrych dla psa możesz przeczytać między innymi w tym artykule: Czy pies może jeść ziemniaki, marchew, dynię? Jesienne warzywa dla psa.

Kisiel z siemienia lnianego z kolei będzie dla niego źródłem kwasów tłuszczowych omega3. Wegetariańska dieta psów nie będzie jednak pełna między innymi bez soi, kukurydzy i grochu, które będą źródłem potrzebnych aminokwasów.

Czy każdy pies może zostać wegetarianinem?

Dieta wegetariańska dla psa budzi kontrowersje, wiele pytań i wątpliwości. Nie jest też dobrym wyborem dla każdego czworonoga. Nie można podawać samej soi albo samej kukurydzy, gdyż w diecie zabraknie pewnych aminokwasów. Jest za to możliwość właściwego połączenia tych dwóch składników – wtedy będą się wzajemnie uzupełniały, a dieta będzie kompletna.

Tu właśnie potrzebna jest pomoc specjalisty, lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego, który specjalizuje się w psach. Dieta w dużej mierze odpowiada za profilaktykę zdrowotną, dlatego niewłaściwie dobrana może być źródłem wielu problemów.

Przy monodiecie, białko roślinne nie zapewnia psu tyle samo wartości, co białko pochodzenia zwierzęcego, dlatego może nie zaspokoić potrzeb zwierząt, które są bardzo aktywne lub pracujące. Ważne jest odpowiednie zbilansowanie składników. Dieta wegetariańska w przypadku starszych psów jest możliwa, jednak trzeba być starannym w doborze składników, należy też pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych.

Dieta wegetariańska jest również bardzo trudna do przeprowadzenia w przypadku szczeniąt, a także suk ciężarnych i karmiących. Wymaga sporo zaangażowania ze strony właściciela i współpracy z dobrym dietetykiem.  

Nie określaj samodzielnie, czy Twój pies może zostać wegetarianinem, skonsultuj się z wykwalifikowanymi fachowcami. A jeśli już zacząłeś podawać psu karmę wegetariańską, nigdy nie ukrywaj sposobu żywienia psa przed lekarzem weterynarii.

Dieta wegańska czy wegetariańska?

Dieta wegetariańska w swoich założeniach zakłada rezygnację z mięsa, ale nie z produktów pochodzenia zwierzęcego – w tym jajek czy nabiału. Dieta wegańska z kolei zakłada całkowitą rezygnację z produktów zwierzęcych.

Spośród tych dwóch sposobów żywienia specjaliści przyjmują, że lepsza jest dieta wegetariańska dla psa, nie wyklucza produktów, które mogą dostarczyć białko.

Wegańska karma dla psa ogólnie może być podawana, tylko jest jeszcze trudniejsza w bilansowaniu – w końcu jajo kurze jest wzorcem proporcji i ilości aminokwasów. Nadal bardzo ważny jest ciągły i niezakłócony nadzór lekarza weterynarii nad zdrowiem psa i w razie potrzeby korygowanie psiej diety z jego pomocą lub dzięki poradom dietetyka weterynaryjnego.

Pies wegetarianin – podsumowanie

Dieta wegetariańska ma coraz większe grono zwolenników, również wśród właścicieli psów. Może być też sposobem żywienia samego psa, pod warunkiem, że lekarz weterynarii nie wykryje żadnych problemów i przeciwwskazań i pomoże w skomponowaniu odpowiedniej, zbilansowanej diety. W tym ostatnim zadaniu pomoże też dietetyk weterynaryjny.

Dobrej jakości karma wegetariańska jest w stanie zapewnić psu wszystkie niezbędne do życia składniki. Szczenięta, suki ciężarne i karmiące są trudniejszym przypadkiem, jeśli chodzi o bilansowanie takiej diety, dlatego tak ważna jest duża ostrożność.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa?
 • Avatar

  Dzień dobry. Chciałam się podzielić historią mojego pieska Shih Tzu. Kupiłam go w grudniu 2021 r. Hodowca dał mi całą wyprawkę w tym karmę. Problem z jedzeniem zaczął się po tygodniu, gdy wróciłam z zakupami i postawiłam siatki na podłodze. Szczeniak rzucił się do siatek i zaczął wyciągać marchewkę, pietruszkę, jabłko i banana. Jabłko zaczął jeść, później banana, marchew i pietruszkę, czerwona paprykę, pomidora,
  czywiście po kawałku. Na karmę już nawet nie chciał spojrzeć. Zaczęłam mu gotować marchewkę, pieruszke, selera, brokuły, słodkie bataty. Po poczytania fachowych tekstów o psach wegetarianach do diety włączyłam mu jajka, kukurydzę,rybę i oczywiście zestaw witamin. Piesek ma w tej chwili 9 miesięcy. Lekarz stwierdził, że jest pięknie rozwinięty, ma lśniący bujny włos, piękne białe, równe ząbki. Bardzo dobrze rozwinięte mięśnie. Jest bardzo silny, skoczny i wesoły. Poczytałam o odtwarzaniu rasy Shih Tzu i już się nie dziwię. Rasa LihasaApso, po której mój piesek mógł odziedziczyć geny, żywiła się głównie warzywami i roślinami, a to z tej rasy odtwarzano ShihTzu. Nie z mojego wyboru został wegetarianinem, a z własnego. Nie lubi też żadnych psich przysmaków. Nigdy nie chciał żadnych słodyczy.
  Pies sam wie, co dla niego dobre.

  • Avatar

   Ryba=mięso, czyli nie wege.

   „Po poczytania fachowych tekstów o psach wegetarianach do diety włączyłam mu jajka, kukurydzę,rybę i oczywiście zestaw witamin.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.