Pies senior – jaka karma dla starszych psów będzie najlepsza?

Starość to nieodłączna część życia – nie da się zatrzymać upływu czasu, można go jedynie spowolnić. Psy żyją krócej niż ludzie, dlatego będziesz obserwować proces starzenia się Twojego pupila. To nic złego – to świadectwo, że Twój pies miał długie i szczęśliwe życie u Twego boku. Również starość nie musi być czymś złym, a pies nadal może cieszyć się życiem. Przydatna do tego będzie dobrej jakości karma dla starszych psów – w końcu dieta jest bardzo ważną częścią profilaktyki zdrowotnej. Jakie składniki odżywcze muszą znaleźć się w karmie Twojego psa?

Jak objawia się psia starość?

Starość to nie jest coś, co przychodzi nagle i znienacka. Psy starzeją się powoli, choć można dostrzec tego symptomy. To kiedy zaczyna się starość u psa, zależy w dużej mierze od jego rasy i wielkości. Przyjmuje się, że psy ras dużych i olbrzymich zaczynają się starzeć już około szóstego-ósmego roku życia, psy ras średnich w wieku około siedmiu-dziewięciu lat, a tych małych po ukończeniu około 9-12 lat.

Opóźnić proces starzenia mogą uwarunkowania genetyczne, a także warunki życiowe i dieta psa. Pies senior często – choć nie zawsze – ma mniej energii, częściej śpi, zmienia się też jego wygląd. Może pojawić się siwizna – im starszy pies, tym większa część pyska i okolic oczu będzie siwa, sierść może się też przerzedzić. Choroby wieku starczego, zwyrodnienia i bolesności mogą też wpłynąć na jego sposób poruszania. Pies senior nie będzie już tak chętnie biegał, a jego krok może stać się bardziej ociężały. To nie są jedyne zmiany, które mogą zajść w organizmie psa seniora.

Na jakie choroby narażony jest psi senior?

Zmiany w wyglądzie i zachowaniu to nie są jedyne oznaki psiej starości. Taki pies narażony jest też na wiele chorób i dolegliwości związanych właśnie z wiekiem. Pogorszeniu mogą ulec zmysły starszych psów – węch, wzrok i słuch mogą być już dalekie od doskonałości.

U starszego psa mogą też pojawić się problemy z apetytem – najczęściej jest to wynik stanów zapalnych w jamie ustnej, kamienia nazębnego, zepsutych zębów, przytępionego węchu lub wielu przeróżnych chorób wewnętrznych, dlatego nie lekceważ tego objawu. U starszych psów należy też szczególnie uważać na to, by pies dostawał pełnowartościowe posiłki i nie tracił na wadze. Pogorszeniu ulegnie też jego metabolizm. Szacuje się, że będzie działał o około dwadzieścia procent wolniej. Trzeba mieć to na uwadze, by nie zaczął nagle przybierać na wadze. Dlatego dobrze dobrana karma dla starszych psów jest tak istotna dla ich zdrowia.  

W przypadku psich seniorów narażone na schorzenia są też ich nerki, a także stawy – zwyrodnienia stawów mogą dotkliwie dotknąć zwłaszcza psy dużych ras. Równie często może dojść do chorób wątroby, cukrzycy, stanów zapalnych macicy, zaburzeń hormonalnych lub nowotworów u starszych psów wszystkich ras.

Żywienie starszych psów – na co zwracać uwagę?

Pies w każdym wieku ma swoje specyficzne potrzeby, także te żywieniowe. Zwierzęta pozbawione ludzkiej opieki rzadko dożywają starości i przeżywają ją pogodnie i bez większych problemów. Twój starszy pies ma to szczęście, że ma Ciebie i to właśnie Ty zadbasz o jego zdrowie i potrzeby żywieniowe na tym ostatnim już etapie życia.

Czym charakteryzuje się dobrej jakości karma dla seniora psa? Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

Witaminy

Witaminy są bardzo ważne na każdym etapie życia psa, ale wraz z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na nie. Dla psich seniorów szczególnie ważne są witaminy: A, E, K i te z grupy B. Witamina A pozwala między innymi dbać o gospodarkę hormonalną organizmu, ma też bardzo korzystny wpływ na wzrok, stan skóry i sierści, która z wiekiem może nie tylko siwieć, ale też ulec przerzedzeniu.

Witamina E spowalnia procesy starzenia, dlatego pozwala psu dłużej cieszyć się dobrą kondycją i walczyć z upływającym czasem. Witamina K ma swój udział w zapobieganiu niedokrwistości. Z kolei witaminy z grupy B odpowiedzialne są między innymi za poziom psiej energii i mają pozytywny wpływ na jego kondycję. Dobrze działają też na skórę i układ nerwowy, a także mają swój udział w zapobieganiu niedokrwistości. Pamiętaj, że zbilansowana karma dla psów starszych powinna zwierać w sobie właśnie te witaminy.

Białko i tłuszcze

Bardzo ważne jest białko wysokiej jakości – takie, które będzie w łatwo przyswajalnej formie. Posiada je karma dla psów starszych ze składnikami wysokiej jakości. Równocześnie zmniejsza się też zapotrzebowanie kaloryczne, a więc dieta starszych psów powinna zawierać mniej tłuszczów niż w młodości psa – spowolniony metabolizm i mniejsze zapotrzebowanie na ruch powoduje, że starsze psy zagrożone są otyłością dużo bardziej niż młodsze, karma dla psów seniorów musi to uwzględniać.

Węglowodany

Węglowodany na żadnym etapie życia psa nie powinny być podstawą psiej diety, jedynie dodatkiem do nich. To jednak cenne źródło energii, dodatkowo przyczyniają się do powstawania ciepła w organizmie. Węglowodany, które zawiera karma dla psa, wspomagają też pracę przewodu pokarmowego. Pamiętaj, że podawane w nadmiarze, odkładają się w postaci materiału zapasowego, co może grozić otyłością.

Jaka jest idealna karma dla starszych psów?

Czy w ogóle istnieje idealna mokra lub sucha karma dla psa seniora? Właściwie tak, ale dla każdego psa ten termin będzie oznaczał coś innego. Nie ma przecież dwóch takich samych starszych psów, każde zwierzę starzeje się też w inny sposób, dlatego należy to uwzględnić w ich jadłospisie.

Najlepszą pomocą w określeniu potrzeb konkretnego zwierzęcia i wyborze dla niego karmy dla psów starszych posłuży, oczywiście, lekarz weterynarii lub dietetyk weterynaryjny. Zawsze warto wybrać się do nich, gdy zauważysz pierwsze objawy starzenia psa – kontrola zdrowia u lekarza weterynarii zawsze jest ważna, ma jednak szczególne znaczenie w przypadku psów starszych.  

Z wiekiem mogą nastąpić też problemy z zębami i dziąsłami – mogą być osłabione i sprawiać ból przy jedzeniu, przez co pies może pozornie stracić apetyt. Nie będzie jadł, bo ta czynność będzie mu się kojarzyć boleśnie i nieprzyjemnie. W takim przypadku warta rozważenia jest miękka karma dla psa seniora – nie tylko ta mokra, ale też półsucha, bo to ona nie sprawia większych problemów z gryzieniem nawet starszym psom. Jest bardzo dobra na przetrwanie okresu leczenia uzębienia psa i późniejszej rekonwalescencji.

Wiek psa nie jest żadną wymówką – nawet stare czworonogi zasługują na leczenie. Nie musisz się bać, że zwierzak jest za stary, by go leczyć. Lekarze weterynarii mają wprawę w zajmowaniu się takimi psami. Mokra karma jest też bardziej atrakcyjna dla psa, więc dobra u tych grymaszących lub z gorszym węchem – też częstą przypadłością psiej starości.

Żywienie starszego psa – podsumowanie

Łatwo przeoczyć pierwsze symptomy starzenia się psa – czas ich wystąpienia i natężenie zależy od wielu czynników: genetycznych, a także środowiskowych. Dużo zależy też od żywienia psa na wcześniejszych etapach jego życia.

Z wiekiem pies jest coraz bardziej narażony na choroby: w tym zwyrodnienia stawów czy choroby nerek lub dziąseł i zębów. Spowalnia też jego metabolizm, przez co zmniejsza się jego zapotrzebowanie energetyczne.

W diecie psów starszych szczególnie istotne jest białko dobrej jakości, a także witaminy i minerały, które pomogą mu zachować zdrowie i energię. Żywienie psa starszego warto też skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym. Dobrze dobrana karma dla psów starszych z pewnością umili życie psiemu seniorowi.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.